2011 rok
   
< powrót
grudzień 2011

18 grudnia 2011 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyły się dwa spektakle świąteczne dla dzieci rodaków i polskich dzieci pt. "Noworoczna planeta cudów" z udziałem bohaterów bajek i kreskówek — Nieznajką, Noworoczną Koładką, Fokusem i Pokusem, Babą Jagą, Smokiem i in.

Artyści Obwodowego Kaliningradzkiego Teatru Lalek przygotowali spektakl muzyczny, którego głównym motywem było poszukiwanie symbolu Nowego Roku — Smoka. Nieznajka podróżuje, przenosząc się do różnych bajek, gdzie spotyka dobrych i złych bohaterów bajek - "Czarnoksiężnik z krainy Oz", "Tomcio Paluch", "Przygody prosiaczka Kiwka".

Podczas imprezy młodzi widzowie i ich rodzice brali udział w różnych konkursach.

Po zakończeniu imprezy, wszyscy uczestnicy otrzymali tradycyjne prezenty noworoczne od Dziadka Mroza i Śnieżynki, oraz fotografowali się na tle choinki.

16 grudnia w bibliotece RCNK w Gdańsku odbyło się pierwsze posiedzenie klubu "Witamy w Rosji".
Centrum przygotowało ciekawy program - prezentację serii książek "Historia Rosji" rosyjskich czasopism, quizy, obejmujące wiedzę o poezji rosyjskiej, malarstwie, kinie, współczesnych pisarzach i artystach. Obecni byli nie tylko nasi rodacy, ale również mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni, oraz obywatele krajów WNP mieszkający na Pomorzu. Takie spotkanie odbyło się po raz pierwszy od wielu lat, a wszyscy obecni jednogłośnie zauważyli, że takie przyjazne i ciepłe spotkania powinny i odbywać się częściej. Świadczą o tym między innymi liczne wpisy w księdze gości: "Wspaniale spędzony czas wśród, można powiedzieć, bliskich ludzi. Podziękowania dla organizatorów za święto dla duszy .... "," Bardzo dziękuję za ciepłą atmosferę. Świetny pomysł. Powodzenia w rozwoju i zdobywaniu nowych członków klubu. Czekamy na kolejne spotkania .... ".

16 grudnia 2011 w XIX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku przy wsparciu Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury odbył się konkurs poezji poświęcony 190. rocznicy urodzin rosyjskiego poety Nikołaja Niekrasowa. W konkursie wzięli udział uczniowie pięciu szkół średnich z Gdańska i Gdyni. Przed rozpoczęciem konkursu słowo powitalne do uczestników skierował dyrektor liceum Krzysztof Tryniszewski i dyrektor RCNK Jelena Wołgina.

Według zasad konkursu uczestnicy recytowali po dwa wybrane wiersze Niekrasowa. Jury konkursu zwracało uwagę na kunszt deklamatorski, znajomość tekstu, poprawną wymowę fonetyczną.

Uczestnicy zaprezentowali dobry poziom - znajomość tekstu i języka rosyjskiego. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody od organizatorów konkursu (XIX LO w Gdańsku), a także książki i pamiątki z logo RCNK.

8 grudnia 2011 r. w Sali Koncertowej RCNK w Gdańsku, w ramach cyklu imprez, poświęconych zwycięstwu w wojnie 1812 roku, odbył się koncert "Muzyka okresu wojny 1812 roku" z udziałem laureatów międzynarodowych konkursów i festiwali Władimira Gerca, Darii Dawydowej i Margarity Bryndinej.

Program koncertu obejmował utwory Glinki, Czajkowskiego, Bałakiriewa, Dargomyżskiego i innych kompozytorów.

Mistrzostwo artystów zachwyciło publiczność. Zaproszeni do udziału w koncercie przedstawiciele polskiej opinii publicznej, władz lokalnych, korpusu dyplomatycznego, rodacy zatrzymywali artystów na scenie bisami. Burzliwe oklaski dla artystów były dowodem tego, że wykonawcy podbili serca słuchaczy.

7 grudnia 2011 w Starogardzie Gdańskim z sukcesem odbył się koncert zatytułowany "Wieczór rosyjskich romansów" wywkonaniu laureatów międzynarodowych konkursów, Władimira Gerca (bas), Daria Dawydowej (sopran) i Margarity Bryndinej (fortepian), zorganizowany przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

W programie koncertu znalazły się zarówno znane i rzadko wykonywane utwory do muzyki Glinki, Czajkowskiego, Prozorowskiego i innych kompozytorów.

Na imprezie byli obecni wiceprezydent H. Wojciechowski, dyrektor RCNK E. Wołgina, intelektualiści, młodzież.

2 grudnia 2011 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się cykliczne spotkanie Klubu nauczycieli języka rosyjskiego na temat "Gry na lekcji języka rosyjskiego". Główny specjalista RCNK ds języka rosyjskiego w Warszawie D. Isajewa opowiedziała o roli gier w nauce języka obcego, które przyczyniają się do lepszego zapamiętywania materiału na lekcjach.

Nauczyciele słuchali wykładu z wielkim zainteresowaniem i wzięłi udział w grach i ćwiczeniach.

2 grudnia 2011 w X LO w Gdyni odbyła się otwarta lekcja języka rosyjskiego pt. "Co wiemy o Rosji?".

Lekcja została przeprowadzona w formie konkursu. Główny specjalista RCNK w Warszawie D. Isajewa przedstawiła prezentację multimedialną dla uczniów, która zwięźle i wyraźnie w formie pytań wprowadziła uczniów do niektórych rosyjskich miast, regionów i stref klimatycznych, ważnych wydarzeń w historii Rosji. Uczniowie, którzy odpowiadali na pytania, otrzymali w prezencie książki z wydawnictwa «Zlatoust» i upominki od RCNK.

W otwartej lekcji wzięli udział dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku E. Wolgina, Przewodnicząca Klubu nauczycieli języka rosyjskiego M. Rzodkewicz.

1 grudnia RCNK w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy " Epoka 1812 r.". Wystawa została zorganizowana przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska i grupą rekonstrukcyjną "Garnizon Gdański."

Ekspozycja zawiera fotografie z bitew rekonstrukcyjnych pod Preußisch Eylau, Jankowem, Borodino. Autorem wystawy jest członek Klubu Wojenno-Historycznego z Bagrationowska Witalj Saranow. Wśród eksponatów znalazły się m.in. Saronovym, wykazuje unikalne mundury i wyposażenie żołnierzy armii przeciwnej, rysunki, grafiki ze scenami bitwewnymi, książki historyczne, takie jak "Kodeks Napoleona", udostępnione przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Klub "Garnizon Gdański."

Członkowie gdańskiej grupy rekonstrukcyjnej wystąpili w mundurach z epoki, zademonstrowali techniki walki przy użyciu broni, pokazali elementy musztry.

Pokazano fragmenty filmu S. Bondarczuka pt. "Wojna i pokój".

W otwarciu wystawy wzięli udział pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, historycy, dziennikarze i studenci, intelektualiści.

 
listopad 2011

Dla uczczenia 300-lecia urodzin M. Łomonosowa Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zorganizowało otwarte lekcje dla uczniów LO z językiem rosyjskim.
25 listopada uczniowie V LO z Gdyni odwiedzili Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury, gdzie obejrzeli wystawę fotograficzną "Michaił Łomonosow". Pracownicy Centrum przygotowali szczegółowe informacje dot. życia i twórczości wybitnego naukowca, zaprezentowano film dokumentalny. Po projekcji filmu uczniowie rozwiązywali krzyżówkę dotycząca filmu.
29 listopada w LO w Gdansku odbyła się otwarta lekcja pt. "Co wiemy o M. Łomonosowie?". Pracownik Centrum p. Krystyna Woch opowiedziała młodzieży o działalności Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury, o ważnych faktach z życia i twórczości Michaiła Łomonosowa. Po obejrzeniu filmu dokumentalnego "M. Łomonosow" odpowiadała na pytania uczniów.

22 listopada 2011 w Sali Koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury odbył się koncert laureatów konkursów międzynarodowych im.S. Rahmaninowa i konkursu "Wieniec dla Chopina", zorganizowany przez Centrum Kultury Muzycznej im.S.Rahmaninova w Wielikim Nowgorodzie i RCNK w Gdańsku.

W wykonaniu utalentowanych młodych pianistów, uczniów Kolegium Sztuki Regionalnej im. Rachmaninowa w Nowogrodzie, Szkoły Muzycznej dla Dzieci Apatity (Region Murmańska) i studentów Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gnesinyh, zabrzmiały utwory rosyjskich i zagranicznych kompozytorów Rachmaninowa, Arenskiego, Chopina, Schumanna i innych.

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury 21 listopada otwarto wystawę "Innowacyjne produkty z bursztynu". Na otwarciu wystawy dyrektor techniczny Instytutu Bursztynu i Złóż Regionalnych (Kaliningrad) Siergiej Pietrow wygłosił nt. "Nowe życie rosyjskiego bursztynu".

Na wystawie znalazły się przykłady innowacyjnych produktów: "Bałtycki miód bursztynowy", "Bursztynowy eliksir", "Środki dezynfekujące na bazie bursztynu", "Modyfikowany bursztyn", "Dodatki do żywności z bursztynu" i in.

Pietrow w krótkim wystąpieniu poruszył tematy swoich prac naukowych, opowiedział o funkcjonowaniu Instytutu, markach bursztynu na świecie, o projekcie kulturalno-edukacyjnym "Sambia". Podczas dyskusji, Pietrow odpowiadał na pytania o wykorzystanie bursztynu w przemyśle farmaceutycznym, wymianie kulturalnej młodzieży, udziale Instytutu Bursztynu i Złóż Regionalnych Międzynarodowej Wystawie Bursztynu "Amberif" w marcu 2012 w Gdańsku.

16 listopada 2011 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w ramach obchodów 300. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego naukowca M. Łomonosowa, otwarto wystawę fotograficzną pt."Michaił Łomonosow".

W sali wystawowej Centrum zaprezentowano zdjęcia, dzięki którym odwiedzający mogą poznać życie wielkiego rosyjskiego naukowca, filozofa i poety Michaiła Łomonosowa.

Na ekranie przedstawiono film, dający żywy obraz niezwykłej biografii Łomonosowa, na tle życia kulturalnego i naukowego w Rosji w XVIII wieku.

Pracownicy Centrum przygotowali prelekcję dot. podstawowych faktów z życia wielkiego uczonego, jego odkryć naukowych i różnych zainteresowaniach.

W uroczystości wzięli udział studenci z Politechniki, słuchacze kursów językowych z RCNK, mieszkańcy Gdańska.

11 i 14 listopada 2011 Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury odwiedzili studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pracownicy RCNK opowiedzieli gościom o Centrum i oprowadzili po budynku.


Uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę prac graficznych rosyjskich artystów z XIX-XXI wieku ze zbiorów moskiewskiego kolekcjonera Władimira Bielikowa pt. "Jasnowidz duszy ludzkiej - Fiodor Dostojewski", oraz wystawę książek i periodyków, poświęconą 190. rocznicy urodzin rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego.


Pracownicy Centrum przygotowali prezentację na temat życia i twórczości wielkiego pisarza w rosyjskiej i polskiej wersji językowej. Na zakończenie prezentacji nastąpiła dyskusja, pracownicy RCNK odpowiadali na liczne pytania gości.

3 listopada 2011 niezwykłym wydarzeniem w RCNK stał się konkurs dla polskich uczniów, poświęcony 190. rocznicy urodzin Fiodora Dostojewskiego.

Przed rozpoczęciem konkursu odbyła się uroczystość wręczenia książek i podręczników do nauki języka rosyjskiego nauczycielom- rusycystom szkół średnich województwa pomorskiego, którzy w październiku tego roku brali udział w seminarium na temat języka rosyjskiego, "Rosja: nowoczesne środowisko edukacyjne ".

W konkursie wzięło udział siedem zespołów z sześciu szkół średnich z Gdańska Gdyni, Sopotu. Uczniowie otrzymali pytania dot. powieści "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego. Warto zauważyć, że w konkursie wzięły udział nie tylko szkoły, w których uczniowie uczą się języka rosyjskiego, ale również takie, w których języka rosyjskiego jak przedmiotu nie ma. Wszyscy uczestnicy dobrze poradzili sobie z pytaniami i wykazali wysoki poziom wiedzy.

Podczas imprezy uczniowie obejrzeli wystawę grafiki rosyjskich artystów XIX-XXI wieku ze zbiorów moskiewskiego kolekcjonera Władimira Belikowa oraz prezentację na temat życia i twórczości Fiodora Dostojewskiego, przygotowaną przez Centrum. Zwycięzcy konkursu, którzy zajęli 1,2 i 3 miejsce otrzymali dyplomy i cenne upominki od RCNK.

Z okazji 190. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego pisarza, filozofa, dziennikarza Fiodora Dostojewskiego w sali wystawowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, w dniu 2 listopada 2011 roku, otwarto wystawę grafiki "Jasnowidz duszy ludzkiej - Fiodor Dostojewski".

Odwiedzający wystawę mają rzadką okazję obejrzeć ponad 85 prac graficznych wykonanych przez rosyjskich artystów XIX-XXI wieku ze zbiorów moskiewskiego kolekcjonera Władimira Belikowa.

Pracownicy RCNK przygotowali prezentację na temat życia i twórczości wielkiego pisarza w rosyjskiej i polskiej wersji językowej.

Ta sama wystawa będzie prezentowana w grudniu 2011 roku w Elblągu.
W listopadzie w ramach obchodów 190. rocznicy urodzin Dostojewskiego w Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku będzie wystawa książek, konkurs dla uczniów i projekcja filmu "Zbrodnia i kara" w reżyserii L. Kulidżanowa.

 
październik 2011

20-21 października 2011 w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja "Socjologiczny portret młodych ludzi w Petersburgu i Gdańsku."

Wydarzenie zostało zorganizowane UM Gdańska, Uniwersytet Gdański, Petersburski Uniwersytet Państwowy, Komitet ds. Stosunków Zewnętrznych Petersburga, Petersburskie Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej. RCNK w Gdańsku wsparło konferencję organizacyjne i informacyjne.

W ciągu dwóch dni konferencji odbyło się 20 wystąpień uczonych z zakładów Socjologii Procesów Politycznych i Społecznych Petersburskiego Uniwersytetu oraz Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego na takie tematy jak: "Styl życia współczesnej młodzieży rosyjskiej: czynniki kształtowania i specyfika", "Młodzi mieszkańcy Gdańska. Aktywni obywatele czy pasywni widzowie? "," Warunki życia mieszkańców Gdańska i Sankt Petersburga. Fakty i liczby" i in. W sumie w konferencji wzięło udział ponad 100 osób.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej, RCNK, studenci, przedstawiciele organizacji społecznych.

18 października 2011 w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury, odbył się koncert zatytułowany "Pierwszy koncert Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w RCNK".
Program wieczoru obejmował utwory Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Sergiusza Rachmaninowa, Aleksandra Borodina. Koncert w wykonaniu rektora, profesora Akademii Muzycznej Bogdana Kułakowskiego i absolwenta Akademii, a obecnie asystenta Wydziału Wokalnego Krzysztofa Bobrzeckiego (baryton). Zabrzmiały utwory fortepianowe, pieśni i arie z oper w językach rosyjskim i polskim.

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, 17 października 2011 otwarto wystawę indywidualną "Lalki wychodzą na scenę", Tatiany Borisowej, głównego dekortora Tatru Lalek w Kaliningradzie. Tatina Borisowa ukończyła Wydział Teatralny Kujbyszewskiej Szkoły Wyższej im. K. Pietrowa-Wodkina o specjalności dekorator.

Pracowała jako dekorator w Domu Teatralnym w Togliatti oraz jako główny dekorator w Teatrze lalek w Togliatti i brała udział w festiwalowym ruchu młodzieżowym.
Od 1989 roku pracuje Teatrze Lalek jako głównego dekorator. Uczestnik wielu wystaw i festiwali. Tatiana Borisowa ― artysta, który doskonale zna technologię pracy Teatru Lalek. Każde spektakl to odkrycie, eksperyment teatralny w ramach dramaturgii i reżyserii projektu. Artystka potrafi tchnąć życie w sceniczną przestrzeń, ożywić grę aktora i lalki akcie twórczym.

Publiczności zaprezentowano ponad 50 szkiców dekoracji i kostiumów do sztuk lalkowych. Podczas prezentacji, przedstawiono również 20-minutowy film o Kaliningradzkim Teatrze Lalek dyrektor Dmitrij Smagin odpowiadał na liczne pytania publiczności.

12 października 2011 w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, odbył się występ polskiego zespołu "ZAGAN ACOUSTIC".
Członkowie zespołu to absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku im.Stanisława Moniuszki. Wielokrotnie występowali z koncertami, na Litwie, Słowacji, w Niemczech i Szwajcarii, brali również udział w międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej. ZAGAN ACOUSTIC to połączenie akordeonu, kontrabasu i klarnetu. W programie koncertu zabrzmiały utwory R. Gagliano, A. Piazzolla, J. Gershwina, I. Strawińskiego, oraz wiązanki rosyjskich pieśni ludowych.
Młodzi muzycy podbili publiczność swoimi wysokimi umiejętnościami.

 

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku w dniach 11-12 października 2011 odbyło się seminarium dla nauczycieli i wykładowców języka rosyjskiego "Rosja: nowoczesne środowisko edukacyjne" zorganizowane przez RCNK w Gdańsku we współpracy Centrum wydawniczym "Złatoust" i Komitetem ds. Stosunków Zewnętrznych Petersburga.
W seminarium udział wzięli wykładowcy z Petersburga, delegacja w składzie: docent Zakładu Języka Rosyjskiego Politechniki Petersburskiej, dr E. Ganapolska, metodyk Centrum wydawniczego "Złatoust" G. Judina, Zasłużony nauczyciel RF, "Nauczyciel Roku Rosji" S. Bukinicza.

Zgodnie z życzeniami nauczycieli, wykładowców, specjalistów w zakresie filologii rosyjskiej przygotowano następujące tematy: - "Edukacja w Rosji. Nowe elementy. Nowy poziom edukacji","Egzamin państwowy (EGE). Pozytywy i negatywy","Egzaminy wstępne -2011","Nowe materiały do pracy nad rozwijaniem sprawności mówienia","Przysłowia i powiedzenia we współczesnym języku rosyjskim","Nowa literatura i poezja ostatnich 15 lat".
Podczas seminarium odbyła się wystawa pozycji książkowych, pomocy dydaktycznych w języku rosyjskim, literatury dot. historii i kultury Rosji, udostępniona dzięki uprzejmości Komitetu ds. Stosunków Zewnętrznych Petersburga, Centrum wydawniczego "Złatoust" i RCNK.

W seminarium wzięło udział około 100 osób: nauczycieli, specjalistów w zakresie filologii rosyjskiej, nauczycieli z woj. Pomorskiego, wykładowców i studentów filologii z Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycieli języka rosyjskiego z RCNK.

7-8 października 2011 r. w Kaliningradzie odbyło się V Bałtyckie Forum Edukacyjne "Krajowe i globalne modele nowoczesnych uniwersytetów." W forum wzięli rektorzy czołowych uniwersytetów i uczelni wyższych, dyrektorzy przedsiębiorstw, ośrodków naukowych z Rosji, Polski, Litwy, Łotwy, Finlandii, Węgier, Hiszpanii, USA, Danii, Holandii, a także przedstawiciele Przedstawicielstwa Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej w Polsce.
Podczas ceremonii otwarcia Forum w holu głównym katedry, z powitalnym słowem wystąpił gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow, Wiceminister Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej Aleksiej Ponomariew, Rektor Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. I. Kanta prof. Andrej Klemieszow i in. Wręczono medale "Za usługi dla Uniwersytetu", medale Uniwersytetu Gdańskiego naukowcom BFU im. I.Kanta, na zakończenie uroczystości goście wysłuchali koncertu organowego.
8 października odbyły się debaty przy okrągłym stole, poświęcone m.in. takim tematom jak rozwój nauki i praktycznej współpracy w dziedzinie biotechnologii medycznej, technologii informacyjnej, poprawie regionalnego transportu i logistyki, rozwojowi szkolnictwa wyższego w Rosji i na świecie. W spotkaniach i rozmowach z profesorami i naukowcami z uniwersytetów i ośrodków naukowych w Rosji rozmawiano m.in. o współpracy, prowadzeniu i organizacji wspólnych imprez z udziałem Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i Warszawie w 2012 roku.

6 października 2011 w Gdańsku rozpoczęła pracę V SZKOŁA POLSKO-ROSYJSKA.
Od 6 do 8 października br na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się otwarte wykłady "HISTORIA-POLITYKA-KULTURA", okrągłe stoły, imprezy, w których będą uczestniczyć Konsulat Generalny FR, Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie, przedstawiciele RCNK w Gdańsku.
Aby wziąć udział w tych wydarzeniach do Gdańska przybyli studenci, absolwenci, doktoranci, profesorowie wyższych uczelni z ponad 10 miast Polski i Rosji: Sankt Petersburg, Ufa, Moskwa, Irkuck, Kaliningrad, Angarsk, Warszawa, Olsztyn, Toruń, Słupsk i in.
Takie doroczne spotkania przyczyniają się do efektywności współpracy dwustronnej w dziedzinie szkolnictwa wyższego, rozwóju wymiany między uniwersytetami, współpracy naukowej między obu krajami.

5 października 2011 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert Chóru Kameralnego "Credo" (Kaliningrad), pod batutą Tamary Maksimowej. Chór Kameralny powstał w Kaliningradzie w 1997 roku. W repertuarze chóru znajdują się dzieła rosyjskiej muzyki religijnej i świeckiej oraz utwory europejskich kompozytorów z XVI-XX wieku. Zespół brał udział w licznych festiwalach muzycznych w Rosji i za granicą. Jest laureat XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Moskwie.
Wieczorny program, przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, zawierał utwory S.Rachmaninowa, J. Smirnowa, A. Archangielskiego, B. Donati, B. Lajosza. Na zakończenie koncertu chóru "Credo" wykonał pieśni ludowe w języku rosyjskim, ukraińskim, niemieckim i polskim we własnej niebanalnej aranżacji.

3 października 2011 w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki otwarto wystawę malarstwa uczestników XIV Międzynarodowego letniego pleneru w Koszalinie. Wernisaż obejmuje prace artystów z ośmiu krajów - Rosja, Białoruś, Polska, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Słowacja i Szwecja.

Plenery malarskie w Koszalinie, rozpoczęły się w 1963 roku jako spotkania twórców, teoretyków i krytyków sztuki. Po siedemnastoletniej przerwie dwie polskie artystki Bożena Gniedych i Ewa Miśkiewicz-Żebrowska wznowiły spotkania plenerowe.

Dzieła artystów wzbudziły ogromne zainteresowanie odwiedzających - artystów, rzeźbiarzy, studentów, intelektualistów ― przede wszystkim wielobarwnością palety, stylu, gatunku i techniki. Plener artystów to nie tylko letnie święto, które można spędzić razem w kręgu przyjaciół o podobnych poglądach, ale również ciężka praca, związana z poszukiwaniami materiału do kolejnych prac, tworzonych w zaciszu pracowni.

 
wrzesień 2011

22 września 2011 w RCNK w Gdańsku w ramach pracy Klubu nauczycieli języka rosyjskiego z dyrektorem i pracownikami Centrum spotkali się nauczyciele szkoół średnich z województwa pomorskiego. Podczas spotkania prezentowana była wystawa nowych słowników i podręczników do nauki języka rosyjskiego wydawnictw "Russkij jazyk" i "Zlatoust".
Dyrektor RCNK J. Wołgina poinformowała o planowanym dwudniowym seminarium "Rosja: nowoczesne środowisko edukacyjne" dla nauczycieli i wykładowców języka rosyjskiego, które odbędzie się w październiku tego roku, oraz o kursach podniesienia kwalifikacji dla nauczycieli, które odbędą się w listopadzie w Sankt Petersburgu. W trakcie spotkania omówiono długoterminowy plan pracy Klubu nauczycieli na przyszły rok szkolny.

22 września 2011 Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury odwiedziła grupa słuchaczy, kształcących się na przewodników w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym w Gdansku. Dyrektor Jelena Wołgina i pracownicy RCNK przedstawili gościom działalność Centrum i odpowiadzieli na ich liczne pytania. Po spotkaniu, odbyła się multimedialna prezentacja, "Witaj, Soczi!".

21 września 2011 w RCNK w Gdańsku odbył się występ zasłużonego artysty Rosji, laureata międzynarodowych konkursów, pianisty Władimira Słobodziana i klarnecisty Michaiła Wasiliewa.

W. Słobodzan jest absolwentem Leningradzkiego Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa. Przebył bogatą drogę twórczą. Władimir Słobodzian stworzył i wykonał ogromną liczbę programów i koncertów, w tym symfonicznych i kameralnych w salach koncertowych w Rosji, Polski, Niemiec, Francji, Irlandii, Czech, Austrii, Hiszpanii i Litwy.

M. Wasiljew - absolwent Konserwatorium w Petersburgu, prowadzi aktywną działalność twórczą, jest jest kierownikiem orkiestry młodzieżowej Szkoły Muzycznej im. Glier, która regularnie uczestniczy w festiwalach i paradach orkiestr dętych w Rosji, Polsce i na Węgrzech.

Ten wspaniały duet nie tylko mistrzowsko wykonywał utwory Szostakowicza, Hermana Galynina, Krzysztofa Pendereckiego, ale również w interesujący sposób przybliżył słuchaczom najważniejsze etapy twórczości Szostakowicza, jego uczniów i następców. Publiczność ciepło przyjęła artystów.

21 września 2011 roku Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedziła delegacja rosyjskich dziennikarzy (z Moskwy, Astrachania, Kaliningradu, Stawropola, Niżniego Nowogrodu, Sankt Petersburga), przebywających w Polsce z oficjalną wizytą. Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Elena Wołgina opowiedziała gościom o Centrum, o nadchodzących wydarzeniach. W spotkaniu wziął udział p. konsul Ryszard Sosiński z Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Kaliningradzie.

11 września 2011 rosyjski zespół folklorystyczny "Kalinka", przy wsparciu i pomocy Przedstawicielstwa Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej (RCNK Gdańsk) wziął udział w programie koncertu w miejscowości Góra z okazji dorocznego regionalnego festiwalu "Dzień urodzaju." Raz do roku administracja zaprasza zespoły z różnych krajów do wzięcia udziału w tej imprezie. W tym roku, przed zgromadzoną publicznością z rejonu Gniewina wystąpił rosyjski zespół, który wykonywał nie tylko rosyjskie, ale również i polskie piosenki ludowe.

3 września 2011 roku pracownicy Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej i Przedstawicielstwa Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej (Gdańsk) uczestniczyli w obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i przybycia pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof .

Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof działał na terenie północno-wschodniej Polski w latach 1939-1945, więziono w nim ponad 110 000 więźniów z 25 krajów, a wśród nich Polaków, Rosjan, Ukraińców, Białorusinów i Słowaków, Jugosłowian, Włochów, Rumunów, Finów, Czechów i in. Stutthof był pierwszym hitlerowskim obozem koncentracyjnym na terenie Polski i ostatnim zlikwidowanym.

Wszystkie osoby występujące podczas obchodów wzywały do zachowania pamięci o ofiarach obozów koncentracyjnych i wyciąganiu wniosków z II Wojny Światowej. Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej i przedstawiciele RCNK w Gdańsku złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof, w którym obecnie mieści się Muzeum Stutthof.

 
sierpień 2011

W dniach 22-26 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku miała miejsce wystawa wyrobów z bursztynu - "Krople bursztynu".

Autorami wystawy byli kaliningradzcy artyści i projektanci: Lew Romanienko, Wiktor Barabanow, Aleksander Jurycyn i Władimir Kunin.

18 sierpnia 20011 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się wieczór muzyczny, poświęcony Dniu rosyjskiego kina.

Artyści z Kaliningradu, Julia Wasilkowa (sopran), Denis Gryncewicz (aktor), Aliona Grigorowicz (akompaniator) przygotowali program koncertowy, który został ciepło przyjęty przez gdańską publiczność.

W programie znalazły się utwory ze znanych filmów radzieckich i rosyjskich: "Wesołyje rebiata", "Żestokij romans", "Sobaka na scene", "Gardemariny, wpieriod!", "Moskwa slezam nie wierit" i wielu innych.

 

16 sierpnia w RCNK w 20. rocznicę Wspólnoty Niepodległych Państw otwarto wystawę indywidualną ormiańskiej artystki Herine Arutyunyan.

H. Arutyunyan urodziła się w Armenii, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie (Ukraina), obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. W Europie znana jest jako artysta-witrażysta. Wykonała wiele witraży w kościołach Polski. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych jak również w muzeach na terenie Polski, Ukrainy, Holandii i USA.
W ekspozycji znajduje się ponad 20 obrazów i fragmentów witraży. Na otwarciu wystawy obecni byli malarze, rzeźbiarze, a także przedstawiciele ormiańskiej diaspory.

9-11 sierpnia 2011 r. W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się trzydniowy cykl imprez, "Rosja-Białoruś. Dziedzictwo kulturowe braterskich krajów nad Bałtykiem", zorganizowany przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury wspólnie z Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej i Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś w Gdańsku.

W programie znalazły się wystawy fotograficzne: Białoruskiej Agencji Telegraficznej "Białoruś oczami fotoreportera" i Rosyjskiej Agencji Informacji "RIA Nowosti", "Współczesna Rosja", oraz projekcje filmów fabularnych: "Twierdza Brzeska", "Puszkin. Ostatni pojedynek ", "Anastazja Słucka".

W imprezach wzięli udział i zabrali głos Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej Siergiej Puczkow i Konsul ds kulturalnych Władimir Jefremov, Konsul Generalny Republiki Białoruś Rusłan Jesin i Konsul Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś Aleksiej Szwed, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Jelena Wołgina.
Cykl imprez zakończył się 11 sierpnia projekcją filmu "Anastazja Słucka".

1 sierpnia 2011 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę malarstwa członka Związku Malarzy Rosji, członka Międzynarodowej Federacji Artystów Tatiany Wawrżynej.
Wystawa prezentuje 30 dzieł, są to głównie obrazy i grafiki. Prace wykonane są w stylu impresjonistycznym, bardzo zmysłowe i energiczne. Malarstwo artystki jest bardzo wyraziste, pełne temperamentu, czasem ekspresyjne.
T. Wawrżyna prowadzi aktywną działalność wystawienniczą. W swoim dorobku posiada ponad 50 wystaw indywidualnych. Z jej sztuką zaznajomiono się w Indonezji, Belgii, Włoszech, Japonii, Polsce i innych krajach. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych, zarówno w kraju, jak i za granicą.
W otwarciu wzięli udział polscy artyści i krytycy sztuki, dziennikarze, władze regionalnego oddziału Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód", studenci, turyści i miłośnicy sztuki.
 
lipiec 2011

30 lipca 2011 Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedziła delegacja Zgromadzenia Ustawodawczego Sankt Petersburga, na czele z wiceprzewodniczącym wiceszefem frakcji "LDPR" w Petersburgu, członkiem Budżetu i Finansów Komitetu Stałego ds. Edukacji, Kultury i Nauki G. Ozerowem. Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Elena Wołgina szczegółowo opowiedziała gościom o Centrum i nadchodzących wydarzeniach. W spotkaniu wziął udział Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku J. Puczkow.

18 lipca rozpoczęły się w Gdańsku XIV Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne pt. "LITERACKIE I ARTYSTYCZNE PODSUMOWANIE OSTATNIEGO DZIESIĘCIOLECIA", z udziałem ponad trzydziestu przedstawicieli z Białorusi, Niemiec, Łotwy, Litwy, Polski, Rosji, Estonii i Finlandii.

Głównymi organizatorami XIV Międzynarodowych Prelekcji Literacko-Edukacyjnych są: Uniwersytet Gdański i Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Warszawie i Gdańsku. Spotkania uczestników odbywają się w Sopocie i Gdańsku w dn. od 18 do 26 lipca.

Na uroczystym otwarciu 18 lipca w RCNK w Gdańsku został odczytany list powitalny skierowany do uczestników od Michaiła Szwydkoja - specjalnego przedstawiciela Prezydenta Federacji Rosyjskiej ds współpracy humanistycznej i międzynarodowej:

DO UCZESTNIKÓW XIV MIĘDZYNARODOWYCH PRELEKCJI LITERACKO-EDUKACYJNYCH. "LITERACKIE I ARTYSTYCZNE PODSUMOWANIE OSTATNIEGO DZIESIĘCIOLECIA"

Witam serdecznie wszystkich uczestników, gości i organizatorów XIV MIĘDZYNARODOWYCH PRELEKCJI LITERACKO-EDUKACYJNYCH.

Głęboko symboliczny jest fakt, że prelekcje literackie i edukacyjne odbywają się w przeddzień 200. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego poety Michaiła Lermontowa.

Na przestrzeni wieków literatura była wyrazem sumienia narodu, jego tradycji narodowych, uczyła dobroci i współczucia, kształtowała najlepsze cechy moralne człowieka. Uczyła poczucia odpowiedzialności za swój kraj, wychwalała wolność, zachęcała do poszukiwania duchowego sensu życia. Literatura zawsze niosła ze sobą samodzielną, duchowo autonomiczną treść. We współczesnych czasach literatura powołana jest do tego, aby być mistrzynią i nieustraszoną wojowniczką o godność i sprawiedliwość społeczną.

To międzynarodowe forum literackie zyskało status jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. Nic dziwnego, że wasza działalność przyczynia się do utrzymania tradycji kulturowych, rozwoju kontaktów międzynarodowych, zachowania w społeczeństwie zasad duchowych i moralnych.

Życzę owocnej pracy i nowych twórczych sukcesów.

M. Szwydkoj

 

4 lipca w sali koncertowej RCNK w Gdańsku odbył się występ zespołu folklorystycznego «Kalinka» z Kaliningradu, związany z obchodami Dnia rodziny, miłości i wierności.
Artyści zaprezentowali gościom program z pribautkami i piosenkami. Polska publiczność, wśród której było wiele par małżeńskich, młodzieży i dzieci bardzo ciepła przyjęła wykonawców.
 
czerwiec 2011

28 czerwca 2011r. w galerii Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury otwarto wystawę malarstwa artystów z Petersburga Igora Skworcowa i Siergieja Fiedenko.
Igor Skworcow zwolennik klasycyzmu, tematyka jego prac to „wieczne motywy dla malarzy” - portrety i pejzaże. Płótna przedstawione na wystawie, wykonane są w stylu typowym dla autora - stare obrazy mistrzów z przeszłości.
Igor Skworcow w 1984 r. ukończył Szkołę plastyczną w Kemerowo, w 1992 roku Leningradzką Wyższą Szkołę Przemysłowo-Artystyczną im. Muchinej (Petersburska Akademia Sztuki i Przemysłu). Uczestniczył w wielu wystawach zarówno w Rosji, jak i za granicą wielokrotnie wystawiał swoje prace w Gdańsku. Jego prace znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Siergiej Fiedenko w 1993 roku ukończył z Leningradzką Wyższą Szkołę Przemysłowo-Artystyczną im. Muchinej (Petersburska Akademia Sztuki i Przemysłu) z dyplomem designera-badacza. Obecnie S. Fiedenko tworzy monumentalne dzieła, książki, grafiki i pracuje w gatunku portretu. Prace artysty wyróżniają się niezwykłą gamą kolorów, złożonymi parametrami technologicznymi i zajmują godne miejsce w kolekcjach prywatnych w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Rosji.
W wernisażu udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, regionalnego Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód", dziennikarze, artyści, rodacy, studenci.

22 czerwca w bibliotece Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury odbyło się kolejne spotkanie Klubu miłośników literatury rosyjskiej, poświęcone życiu i twórczości wielkiego rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina. Na spotkaniu pojawili się miłośnicy literatury rosyjskiej, miłośnicy twórczości Puszkina i studenci kursów językowych.
Program wieczoru obejmował prezentację mało znanych momentów z życia i twórczości poety, wystawę książek i dokumentów. Zabrzmiały utwory do wierszy Aleksandra Puszkina, uczestnicy imprezy czytali ulubione wiersze wielkiego poety w języku rosyjskim i polskim.

19 czerwca 2011 w Centrum Turystycznym gminy Gniewino odbył się V Kaszubski Przegląd Orkiestr Dętych pod patronatem Głównego Urzędu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku i Państwowej Szkoły I stopnia z Wejherowa.
W festiwalu wzięło udział 10 zespołów z różnych regionów Polski i po raz pierwszy z Rosji - orkiestra dęta Szkoły Muzycznej dla Dzieci im.R. Gliera (Kaliningrad).
Organizacyjnego wsparcia orkiestrze udzieliło przedstawicielstwo Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej w Gdańsku.
Program festiwalu obejmował wspólny przemarsz zespołów ulicami gminy Gniewino i występ na scenie z programem dowolnym.
W programie kaliningradzkiej orkiestry znalazły się utwory J.Straussa, A. Pietrowa, J. Brahmsa. Należy podkreślić, że do występu zespół był przygotowany przez dyrektora artystycznego i dyrygenta orkiestry, absolwenta Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu, Michaiła Wasiliewa.
W ceremonii otwarcia Festiwalu wzięli udział - administracja gminy Gniewino, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury E. Wołgina.

16 czerwca 2011 w sali kinowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w ramach pracy Klubu podróży po Rosji odbyło się spotkanie "Odessa - miasto kontrastów" z polskim podróżnikiem Andrzejem Piotrowskim.
A. Piotrowski mówił o współczesnym mieście, jego historii, architekturze, zabytkach, o wybitnych ludziach, którzy urodzili się, studiowali i mieszkali w Odessie (D. Ojstrach, E. Gilels, S. Richter, N. Gogol, A. Mickiewicz i inni ). Spotkanie było bogato ilustrowane slajdami z podróży.

14 czerwca 2011 w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki odbył się wieczór muzyczno-poetycki "Dotyk nieba" z poetką Grażyną Siemaszek.
G. Siemaszek - ukończyła Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Gdańskiej. Jednak jej pasją zawsze była poezja. Zaczęła pisać wiersze w 2006 roku. Od tego czasu napisała ok. 200, których głównym tematem jest natura.

13 czerwca 2011 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę fotograficzną autorstwa Karoliny Siemion, młodej artystki fotografika z Warszawy, pod nazwą "Foto dziennik z podróży 2002-2010" .


K. Siemion - etnolog i fotograf, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2006 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.


Obecna wystawa jest szóstą wystawą indywidualną artystki. Znaczna część fotografii zaprezentowanych na wystawie, jest ich około 50, poświęcona jest życiu wielkich miast, takich jak Petersburg, Moskwa, Kijów, Tel Awiw, Nowy Jork i in.

 

8 czerwca 2011 w przeddzień święta państwowego Federacji Rosyjskiej - Dnia Rosji, w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Bursztynowy naszyjnik" w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert galowy.

Wieczór został zorganizowany przez Przedstawicielstwo Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej w Gdańsku i Kaliningradzką Filharmonię.

Rosyjski zespół instrumentów ludowych "Arnika" i soliści Filharmonii Kaliningradzkiej - Zasłużony artysta Rosji Nikołaj Gorłow i Wiktoria Bobkowa zaprezentowali publiczności szeroki repertuar - utworów klasycznych i współczesnych w aranżacji na instrumenty ludowe, ballady i piosenki ludowe.

Publiczność ciepło przyjęła występy rosyjskich artystów.

 

6 czerwca w Gdańsku odbył się cykl imprez z okazji dnia z języka rosyjskiego.

W tym dniu w LO nr 10 w Gdyni przeprowadzono pokazową lekcję języka rosyjskiego dla uczniów szkół średnich. Pracownica RCNK wygłosiła wykład poświęcony nauczaniu języka rosyjskiego, i opowiedziała o życiu i twórczości Aleksandra Puszkina. Publiczność słuchała z wielkim zainteresowaniem, młodzież przygotowała wiersze wielkiego poety w języku rosyjskim. Spotkanie z licealistami pokazuje zainteresowanie polskich uczniów Rosją, jej historią, kulturą i językiem.

Tego samego wieczoru w sali koncertowej Rosyjskieпщ Centrum Nauki i Kultury odbył się koncert galowy "Puszkinowskie pory roku". W programie wieczoru zabrzmiały romanse i piosenki do wierszy Puszkina w wykonaniu moskiewskich artystów Władimira Gerca, Mariny Mirany i Kseni Bawykinej.

Na koncert przybyli przedstawiciele władz miasta, korpusu dyplomatycznego, rodacy, gdańszczanie i dziennikarze.

Goście Centrum mieli również możliwość zobaczyć wystawę fotograficzną poświęconą życiu i twórczości Aleksandra Puszkina

 
maj 2011

31 maja w przeddzień Międzynarodowego Dnia Dziecka w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się Dzień Dziecka. Impreza została zorganizowana przez RCNK i Kaliningradzki Regionalny Teatr Lalek. Młodym widzom przedstawiono spektakl kukiełkowy "Gęsi-łabędzie".

Repertuar teatru obejmuje ponad czterdzieści spektakli dla dzieci. Teatr operuje różnymi typami lalek: marionetki, lalki cieniowe, kukiełki, jamajki, pacynki. Daje występy nie tylko w Rosji ale również na Białorusi i w innych krajach. Teatr brał udział w międzynarodowych festiwalach na Litwie, Białorusi, Polsce i Niemczech.

Impreza w RCNK cieszyła się duża popularnością, przybyła na nią ponad 100. dzieci z przedszkoli i szkół Gdańska. Po zakończeniu spektaklu młodzi widzowie dziękowali artystom owacją na stojąco.

27 maja w bibliotece Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury odbyło się cykliczne spotkanie Klubu miłośników literatury rosyjskiej o poetach czasów wojny, w którym uczestniczyli czytelnicy biblioteki i słuchacze kursów języka rosyjskiego.

Pracownica RCNK opowiedziała gościom o życiu i twórczości poetów wojennych: Michaiła Dudina, Bułata Okudżawy, Julia Drużninej, Olgi Bergholz, Eduarda Osadowa, Konstantina Simonowa, oraz zapoznała z ekspozycją książkową. Część uczestników imprezy recytowała wiersze B.Okudżawy, K. Simonowa w języku polskim.

Na zakończenie wieczoru zabrzmiały pieśni do wierszy wojennych poetów żołnierzy.

27 maja w bibliotece Akademii Pomorskiej w Słupsku odbyła się uroczysta ceremonia przekazania literatury rosyjskiej w imieniu Domu Rosyjskiej Zagranicy im. Aleksandra Sołżenicyna.

W uroczystej ceremonii wręczenia książek udział Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w w Gdańsku S. Puczkow, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku J. Wołgina.
Koordynator Działu Projektów Międzynarodowych i Współpracy Międzyregionalnej Domu Rosyjskiej Zagranicy im. Aleksandra Sołżenicyna I. Tietireiew mówił o działaniach organizacji międzynarodowych, w ramach których realizowane są projekty w zakresie informacji i współpracy kulturalnej z międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i fundacjami, rosyjskimi centrami kulturalnymi na obszarze WNP i zagranicą, ośrodkami badawczymi slawistyki i filologii rosyjskiej oraz bibliotekami.

W darze Akademii przekazano ponad 300 książek z zakresu historii Rosji, filozofii, kultury, literatury, sztuki i literatury rosyjskiej, oraz dotyczących języka rosyjkiego, słowników i podręczników w języku rosyjskim.

26 maja 2011 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę moskiewskiej artystki Iriny Zagoworczewej "Muslim Magomajew. Jesteś moją melodią".
I. Zagoworczewa urodziła się w Moskwie, ukończyła studia na Wydziale Grafiki i Sztuki Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia W. Lenina.

Artystka tworzy w różnych gatunkach muzyki, ale przede wszystkim lubi przedstawiać zabytki architektury. Prowadzi aktywną działalność wystawienniczą. W ostatnich latach miała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Rosji i krajach WNP. Jej prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Obecna wystawa - to 61. wystawa indywidualna Iriny Zagoworczewej. Na wernisażu prezentuje 24 prace graficzne - portrety Muslima Magomajewa, krajobrazy Baku, miejsca związane z twórczością piosenkarza.

W otwarciu wernisażu w RCNK uczestniczyli przedstawiciele diaspory Azerbejdżanu, przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód", studenci i mieszkańcy Gdańska.

26 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury miało miejsce spotkanie pracowników RCNK z grupą uczniów z LO w Gdyni.

Nauczyciel języka rosyjskiego N. Koc rozmawiała z uczniami na temat działalności Centrum, w sali kinowej pokazano film o współczesnej Moskwie, po filmie N. Koc odpowiedziała na pytania uczniów.

Spotkanie zakończyło się oglądaniem wystawy moskiewskiej artystki Iriny Zagoworczewej "Muslim Magomajew. Jesteś moją melodią".

23 maja w sali kinowej Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku w ramach pracy Klubu podróży po Rosji odbyło się spotkanie się z polskimi podróżnikami z PTTK. Grupa miłośników turystyki górskiej "Młodzieżowa" N-154 powstała w 1995 roku przy elektrociepłowni "Wybrzeże" SA w Gdańsku. Dziś średnia wieku członków grupy - około 40 lat, są oni przedstawicielami różnych zawodów, ale mają wspólne hobby - góry.

Grupa uczestniczyła w wyprawach w Tatry, Karkonosze, Dolomity włoskie, niemieckie Bawarskie Alpy, zdobyła Czarnogórę na Ukrainie, Rila - Pirin w Bułgarii, była w Pirenejach, słoweńskich Alpach Julijskich, Wysokim Atlasie w Maroku. W ekspedycji górskiej na Syberii udział wzięło 16 amatorów, którzy nie bali się przekraczania rzek i wspinaczki w górach Hamar-Daban i we Wschodnich Sajanach. Największą przyjemność dała im eksploracja okolic jeziora Bajkał i Olkhon. O pięknych malowniczych krajobrazach, klimacie, magicznych i świętych miejsc Bajkału, o swoich spotkaniach z mieszkańcami tego obszaru podróżnicy opowiedzieli zgromadzonym widzom, ilustrując opowiadanie duża ilością slajdów.

20 maja 2011 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się występ polskiego zespołu folklorystycznego "Narewczanki" z miasteczka Narewka.

Zespół folklorystyczny został założony w 1978 roku, w jego skład wchodzi 15 osób, są to wykonawcy wieku od 50 do 80 lat. Repertuar zespołu obejmuje białoruskie, polskie i rosyjskie pieśni ludowe oraz melodie współczesne. W ramach swojej działalności zespół bierze udział w różnych festiwalach, zarówno w Polsce jak i za granicą, zapoznaje ludzi z obrzędami i zwyczajami regionu Puszczy Białowieskiej.

Tego samego wieczoru odbyła się prezentacja regionalnych wypieków.

19 maja 2011 w Gdańsku odbyła się barwna impreza zorganizowana z okazji Dnia słowiańskiego piśmiennictwa i kultury.
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury oraz Bałtycki Uniwersytet Federalny im. E.Kanta zorganizowali w RCNK imprezę dla uczniów szkół średnich Gdyni, Gdańska i Sopotu. W uroczystości wzięli również udział studenci Uniwersytetu Gdańskiego.

Ze słowem wstępnym do uczestników imprezy zwróciła się dyrektor Instytutu Języka Rosyjskiego i Kultury BUF im.E.Kanta prof. N. Babienko. Pracownicy uniwersytetu opowiedzieli gościom o historii powstania alfabetu słowiańskiego, braciach Cyrylu i Metodym, pojawieniu się języka słowiańskiego i cyrylicy.
Studenci-filolodzy drugiego i trzeciego roku, wystąpili przed publicznością z programem koncertowym zatytułowanym "Wesoły alfabet".

Goście mieli możliwość potrzymać w swoich rękach starosłowiańskie księgi i obejrzeć wystawę prac graficznych A. Tozika.

W dniu 13 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się koncert białoruskiej pieśni ludowej w wykonaniu zespołu "Bierestawiccy muzycy". Koncert został przygotowany przez Konsulat Generalny Republiki Białoruś przy współudziale przedstawicielstwa Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej w Gdańsku. W programie koncertu zabrzmiały piosenki w języku białoruskim. Koncert cieszył się sporym zainteresowaniem.
W wieczorze udział wzięli Konsul Generalny Republiki Białorusi Rusłan Jesin, pracownicy konsulatu oraz przedstawiciele polskich organizacji i rodacy.

12 maja 2011r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę polskiego artysty Ireneusza Leśniaka pt. "Cyrk".

Swoje pierwsze kroki jako artysta stawiał w grupie artystów amatorów w Stoczni Gdańskiej. Pierwsza wystawa prac I. Leśniaka odbyła się w 1979 roku, a dziś na swoim koncie autor ma już ponad 60 wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. I. Leśniak jest laureatem wielu nagród, w dziedzinie literatury i sztuki.

Wystawa prezentuje obrazy wykonane w typowym oryginalnym dla autora stylu. Prace przyciągają swoimi barwami i oryginalnością charakterystyczną dla niego. Wszystkie prace wykonane są w technice oleju i łączą w sobie kilka stylów, od czystego realizmu do dziecięcego rysunku.

Po krótkim powitaniu dyrektora RCNK I. Leśniak, opowiedział o swojej drodze twórczej i odpowiadał na pytania gości.

9 maja w Gdańsku odbyły się uroczystości poświęcone 66. rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich złożono wieńce na grobach radzieckich żołnierzy i oficerów, którzy zginęli w walkach o wyzwolenie miasta. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rosji, Białorusi i Ukrainy, dyplomaci z innych krajów, przedstawiciele Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej, kombatanci, przedstawiciele instytucji publicznych.

Tego samego dnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się przyjęcie z udziałem Konsulatu Generalnego Rosji, Białorusi i Ukrainy, weteranów II Wojny Światowej, zaproszonych gości.

Na cześć weteranów zorganizowano koncert, podczas którego wystąpili soliści Tatru Moskiewskiego Nowa Opera, Anastazja Bibiczewa i Dmitrij Bobrow, koncertmistrz Swietłana Radugina. W programie koncertu znalazły się piosenki wojenne "Ciemna noc", "Katiusza", "Dzień Zwycięstwa" i wiele innych.

 

4 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku uroczyście obchodzono 125. rocznicę urodzin wielkiego tatarskiego poety G. Tuqaya, odbył się koncert teatru tańca "Sajdasz", zorganizowany przez przedstawicielstwo Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej w Gdańsku przy współudziale Ministerstwa Kultury Tatarstanu.


Teatr Tańca "Sajdasz" to jedna z najbardziej popularnych grup tanecznych w Kazaniu, laureat wielu festiwali i konkursów, zarówno w Rosji jak i za granicą, dyrektorem artystycznym i choreografem jest Artysta Ludowy teatru Republiki Tatarstan Tagir Latifullin.


Dyrektor RCNK Jelena Wołgina w swoim przemówieniu mówiła o pracy i twórczości G. Tuqaya, o imprezach organizowanych w wielu krajach na całym świecie, poświęconych rocznicy urodzin G. Tuqaya.


W trakcie wieczoru artyści przedstawili suity choreograficzne, tańce i pieśni ludowe Tatarów - kazańskich, astrachańskich, baszkirskich.

kwiecień 2011

W dniach 27-30 kwietnia w ramach Międzynarodowego Programu Edukacyjnego "Odyseja kosmiczna", poświęconego 50. rocznicy lotu Jurija Gagarina w kosmos, z wizytą w Centrum gościł pilot-kosmonauta Federacji Rosyjskiej, Bohater RF Siergiej Awdiejew. Rosyjski kosmonauta razem ze swoim polskim kolegą gen. Mirosławem Hermaszewskim wzięli udział w uroczystości zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej w Gdańsku.

W dniu 28 kwietnia w RCNK w pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie astronautów z uczniami i szkół średnich województwa pomorskiego. S. Awdiejew i M. Hermaszewski wręczali zwycięzcom konkursów i quizów dyplomy i nagrody. Opowiedzieli młodzieży o znaczeniu lotu Jurija Gagarina w kosmos, o życiu i pracy w „Gwiezdnym miasteczku”, o lotach kosmicznych. Pilot-kosmonauta Siergiej Awdiejew, zaprezentował slajdy z życia astronautów na stacji kosmicznej Mir. Reportaż ze spotkania z astronautami pokazano w wieczornych wiadomościach na kanale telewizji Gdańsk.

Wieczorem w sali koncertowej, odbyło się spotkanie kosmonautów z przedstawicielami środowisk akademickich i studentów. W spotkaniu udział wzięli Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej S.Puczkow, Konsul Republiki Białoruś S. Pietkiewicz, Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej Ksyang Zaosheng, przedstawiciele administracji miasta, działacze Pomorskiego Oddziału współpracy "Polska-Wschód".

Uroczystości zakończył występ uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej dla Dzieci im. D. Szostakowicza.
W sali wystawowej i kinowej prezentowano wystawę fotograficzną i wystawę rysunków dzieci poświęcone rocznicy lotu Jurija Gagarina.

Pilot-kosmonauta Federacji Rosyjskiej Siergiej Awdiejew i pilot-kosmonauta gen. M. Hermaszewski udzielali wywiadów dla lokalnej telewizji i dziennikarzy radiowych (TVP3, Radio Gdańsk).

21 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku w ramach pracy Klubu podróży po Rosji odbyło się spotkanie z polskim podróżnikiem, prezesуь klubu Romualdem Koperskim.
R. Koperski zaprezentował publiczności swoją nową książkę "Syberia. Zimowa Odyseja".
Książka "Syberia. Zimowa Odyseja" ― to wartka, pełna niezwykłych sytuacji, opowieść o drodze, sprawozdanie z najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej wyprawy: od Przylądka Roca w Portugalii przez Syberię do dalekich krańców Czukotki.
Międzynarodowa polsko-rosyjska ekspedycja złożona z trzech osób: Romualda Koperskiego, Mariana Pilorza oraz Rosjanina Viktora Makarowskiego. Odważnie, w ekstremalnych warunkach, po raz pierwszy w historii motoryzacji przemierzyli kontynent z zachodu na wschód.
Samodzielnie, bez wsparcia z zewnątrz w warunkach bardzo niskiej temperatury, przebyli tysiąc kilometrów doliny Syberii, arktyczną pustynię. Dokonali tego, czego nikt przed nimi nie dokonał.

21 kwietnia w RCNK w Gdańsku miało miejsce spotkanie z rosyjskim poetą, prozaikiem i wydawcą Nikołajem Kononowem.
W spotkaniu udział wzięli nauczyciele, studencie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, czytelnicy biblioteki RCNK, polska publiczność.
Nikołaj Kononow opowiadał o swoim związku z polską kulturą i sztuką, ponieważ jego babka ze strony matki była Polką. Dlatego w jego pracach często brzmi język polski. Spotkanie odbyło się w formie żywej rozmowy: obecni goście zadawali pytania, omawiano zagadnienia współczesnej literatury, problemy pisarzy i poetów, dyskutowano o priorytetach wydawniczych. Na zakończenie spotkania, poeta przeczytał wiersze ze swojego tomiku pt. "Pilot", za który otrzymał Nagrodę Andrieja Biełego w 2009 r.

20 kwietnia w ramach projektu edukacyjnego "Odyseja kosmiczna" w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się projekcja filmów pt. "Język rosyjski - pierwszy język komunikacji w przestrzeni kosmicznej" i "Nasz Gagarin" dla słuchaczy kursów językowych RCNK, wśród których są studenci szkół wyższych, pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej, przedstawiciele biznesu.

12 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się konkurs piosenki dla uczniów szkół średnich województwa pomorskiego z okazji 50. rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos.
Ze słowem powitalnym do uczestników i gości zwrócił się Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku S. Puczkow. W swoim wystąpieniu mówił o ogólnoświatowym znaczeniu lotu w kosmos Jurija Gagarina i o swoim spotkaniu z polskim kosmonautą M. Hermaszewskim na Bajkonurze.
Zgodnie z zasadami konkursu uczestnicy wykonywali po dwie piosenki w języku rosyjskim w tym jedną o kosmosie.
W skład jury weszli nauczyciele Wydziału Wokalnego Szkoły Muzycznej im. Szostakowicza T. Bezbierieżiewa i S. Okoroczkowa, a także prezes Stowarzyszenia "Polska-Wschód" województwa pomorskiego A. Firlej.
Na koniec konkursu, uczniowie i nauczyciele 5 szkół obejrzeli film dokumentalny "Nasz Gagarin".
W sali wystawowej RCNK prezentowana jest wystawa fotograficzna i wystawa książki poświęcone 50. rocznicy lotu w kosmos Jurija Gagarina.

7 kwietnia 2011 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury wystąpił zespoł dziecięcy "Brevis" z Kaliningradu.
Zespół "Brevis " jest aktywnym uczestnikiem festiwali w Kaliningradzie i Obwodzie Kaliningradzkim, Malborku, Ostródzie, Lidzbarku.
Młodzi muzycy przygotowali spektakl "Podróż do świata tańca", w którym zabrzmiała muzyka europejska z XVI - XIX w., muzyka rosyjska z XVIII w., oraz pieśni B. Okudżawy.
Publiczność ciepło przyjęła młodych muzyków.

6 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku z okazji obchodów 50. rocznicy lotu pierwszego na świecie kosmonauty Jurija Gagarina w kosmos odbył się konkurs tematyczny "50 lat w kosmosie", w którym udział wzięli uczniowie szkół województwa pomorskiego. Konkurs odbył się w celu zwrócenia uwagi, nie tylko na rocznicę lotu pierwszego astronauty, ale również w celu przedstawienia rozwoju rosyjskiej kosmonautyki.
W konkursie udział wzięły drużyny z pięciu szkół (12-17 lat). Każdy zespół przygotowywał odpowiedzi na dziewięć pytań. W sali w charakterze kibiców zebrali się koledzy i nauczyciele. Polscy uczniowie wykazali się dobrą znajomością z zakresu kosmonautyki.
Pierwszą miejsce w konkursie zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11.
Po zakończeniu konkursu pokazano film dokumentalny pt. "Nasz Gagarin ".
Nagrody dla laureatów konkursu zostaną wręczone podczas uroczystości planowanych pod koniec kwietnia.

 
marzec 2011

30 marca 2011 w Uniwersytecie Gdańskim odbył II Konkurs tłumaczy, zorganizowany przez Zakład Translatoryki i Komunikacji Międzykulturowej przy współudziale Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i Uniwersytetu Bałtyckiego im. E. Kanta w Kaliningradzie.
W tym roku w konkursie udział wzięło dwa razy więcej studentów niż w zeszłym roku. Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestnikom zaproponowano trzy kategorie tekstów: tekst literacki, tekst publicystyczny i naukowy. Niektórzy z uczestników zdecydowali się tłumaczyć teksty z dwóch lub więcej kategorii, co znacznie zwiększyło liczbę tekstów konkursowych. Największą popularnością cieszyły się teksty publicystyczne i literackie, mniej uwagi uczestnicy poświęcili tłumaczeniom tekstów naukowych.
Należy zauważyć, że w konkursie udział brali studenci wszystkich lat Filologii Rosyjskiej i Rosjoznawstwa, w konkursie brała również udział studentka zaocznego studium doktoranckiego. Zwycięzcy II Konkursu tłumaczy otrzymali dyplomy i upominki, w tym również od RCNK w Gdańsku.
Po uroczystości wręczenia prof. N. Babienko z Uniwersytetu Bałtyckiego im. Kanta wygłosiła wykład nt. "Lingwopoetyka stroju we współczesnej literaturze".

29 marca na Uniwersytecie Gdańskim po raz piąty odbyło się corczne dyktando z języka rosyjskiego dla studentów i uczniów szkół średnich z województwa pomorskiego. Organizatorzy - Instytut Filologii Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego i Bałtycki Uniwersytet im.E.Kanta (Kaliningrad). W sumie w dyktandzie udział wzięło 174 osób ze szkół średnich Gdańska, Gdyni, Kwidzyna, Pucka, Tczewa, Kartuz, a także studenci filologii, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Wydziału Budowniczego Politechniki Gdańskiej, Instytutu Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Słowo powitalne do uczestników skierował dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego A. Ceynowa, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UG M. Grabska, prezes Pomorskiego Oddziału Współpracy "Polska-Wschód" A. Firlej, dyrektor Instytutu Języka Rosyjskiego i Kultury Bałtyckiego Uniwersytetu im. E. Kanta N. Babienko, wicekonsul Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej K. Szarkowa, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury E. Wołgina i in.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i cenne upominki od organizatorów, w tym od RCNK w Gdańsku.

25 marca w bibliotece Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury odbyło się spotkanie Klubu miłośników literatury rosyjskiej, poświęcone twórczości współczesnych rosyjskich pisarzy połączone z wystawą książkową.
Bibliotekarz RCNK S. Kalitenko zapoznała uczestników z biografią i twórczością popularnych pisarzy rosyjskich takich jak Daria Doncowa, Ludmiła Ulickaja, Aleksandra Marynina, Wiktoria Tokariewa. Podczas spotkania uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami po wcześniejszym zapoznaniu się z książkami D. Doncowej i A. Marininej.
Spotkanie na temat współczesnych pisarzy rosyjskich wzbudziło ogromne zainteresowanie publiczności.

22 marca 2011 w galerii Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury otwarto wystawę artysty Ajadyna Łazimowa z Azerbejdżanu. Wystawa została zorganizowana wspólnie z Towarzystwem Kultury "Polska-Azerbejdżan''.
Artysta urodził się w Azerbejdżanie, ukończył szkołę plastyczną, następnie Instytut Kinematografii w Moskwie. Pracował jako scenarzysta i dekorator w Baku.
Obecnie artysta mieszka w Warszawie, zajmuje się malarstwem sztalugowym i grafiką komputerową.
Na wystawie przedstawiono ponad 20 obrazów w stylu realistycznym. To pejzaże, martwe natury, kompozycje z kwiatów i portrety. W ceremonii otwarcia wzięli udział przedstawiciele biznesu i wspólnoty kulturowej kraju, obywatele Azerbejdżanu, zamieszkali w Gdańsku, studenci gdańskich uczelni.

 

22 marca 2011 w XIX LO odbył się finał IV Konkursu poezji pod tytułem "Kobieta w poezji rosyjskiej" przy udziale Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki.
Wzięli w nim udział uczniowie gdańskich LO XIX, XI, Gimnazjum nr 26, LO X, V i liceum ekologicznego z Gdyni.
Zgodnie z zasadami konkursu uczniowie recytowali po dwa wybrane wiersze poezji rosyjskiej: A. Puszkina, A. Błoka, S. Jesienina, w. Briusowa i innych.
Jury konkursu przy wyłonieniu zwycięzców zwracało uwagę na wyrazistość recytacji wierszy, prawidłowa wymowę i artyzm.
Uczestnicy przedstawili bardzo dobry poziom przygotowania i okazało się, że są prawdziwymi artystami. Zwycięzcom wręczono dyplomy i upominki od organizatorów konkursu (XIX LO), a także zbiory wierszy i pamiątki od RCNK.

 

17 marca 2011 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się wieczór autorski polskiego poety i pisarza, członka Związku Literatów Polskich, Eugeniusza Kuppera zatytułowany „Kwartet gdański” .
E. Kupper - publicysta, członek jury wielu konkursów poetyckich. Debiutował w 1976 roku w dodatku poetyckim do "Dziennika Bałtyckiego". Otrzymał specjalną nagrodę "Honorowej Róży". Jest autorem 12 tomików poezji i prozy i 20 dzieł scenicznych.

15 marca w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki odbył się koncert zespołu wokalnego "Garmonia", laureata regionalnych i międzynarodowych konkursów i festiwali, członka Międzynarodowej akcji "Muzyka bez granic".
Zespół Wokalny "Garmonia" powstał w 2005 roku i jest jedną z wiodących grup twórczych Szkoły Muzycznej dla Dzieci im. D. Szostakowicza (Kaliningrad). W programie koncertu zabrzmiały dzieła muzyki klasycznej, kompozycje jazzowe, a także rosyjskie, polskie i litewskie pieśni ludowe.
W koncercie uczestniczyli uczniowie szkół muzycznych, studenci Uniwersytetu Gdańskiego, mieszkańcy Gdańska.
Publiczność bardzo ciepło przyjęła program koncertu.

9 marca 2011 w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury odbył się koncert laureatów międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych - wokalno-instrumentalnego trio "Moskiewscy soliści" i rosyjskiego śpiewaka operowego Władimira Gerca. Koncert zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Władimir Gerc - jeden z wybitniejszych basów w Rosji. Absolwent Konserwatorium Moskiewskiego, zaraz po zakończeniu szkoły muzycznej został zaproszony do trupy operowej Teatru Bolszoj w Rosji. Od połowy lat 80-tych był solistą Moskiewskiej Państwowej Filharmonii Akademickiej, uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, został laureatem wielu prestiżowych nagród. W gwiazdozbiorze współczesnej Rosji Władimir Gerc zajmuje szczególne miejsce. Wspaniale występuje na scenie teatralnej i operowej, doskonale włada repertuarem akademickim i estradowym.
Program koncertu był zróżnicowany od rosyjskich klasyków (Czajkowski, Glinka, Rachmaninowa), rosyjskich pieśni ludowych i starych romansów był ciepło przyjęty przez publiczność..
4 marca i 5 W. Gerc i trio "Moskiewscy soliści" z powodzeniem wystąpili w Rumi i Sopocie.

7 marca w sali kinowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku w ramach pracy Klubu podróży do Rosji odbyło się spotkanie z polskimi podróżnikami Dominiką Dąbrowską i Maciejem Cybulskim.
Maciej Cybulski - fotograf, programista. Hobby ― astronomia i podróże. Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego w Londynie i amerykańskiego S.E.T.I, organizator wypraw na Syberię, autor wielu wystaw.
Dominika Dąbrowska - fotograf i podróżnik. Organizator podróży po Europie, Indiach i Kubie. Jest jedną z założycielek klubu podróży "Atlantis" w Krakowie.
Podróżnicy opowiedzieli o kontynuacji projektu "Tam, gdzie potyka się Wschód z Zachodem", który rozpoczął się wyprawą na Ałtaj w lipcu 2008 roku w czasie całkowitego zaćmienia Słońca. Celem projektu jest zdobycie wiedzy o świecie bez dróg, poszukiwanie piękna z dala od cywilizacji i autostrad, udokumentowanych w kadrze i dźwięku. Dzielili się swoimi wrażeniami, które nagromadziły się w trakcie podróży z Krakowa do Moskwy, w kolei transsyberyjskiej do Irkucka, Ułan-Ude, a ośmiodniowej wycieczce do centralnej i południowej pustyni Gobi. Relację z wyprawy podróżnicy ilustrowali pokazem slajdów i wystawą zdjęć.

4 marca w Domu Kultury "Janowo" w Rumii z wielkim sukcesem odbył się koncert Władimira Gerca i towarzyszącego mu trio instrumentalnego "Moskiewscy soliści", oraz zespołu ludowego "Kalinka" z Kaliningradu. Koncert odbył się z inicjatywy Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.
W programie koncertu znalazły się utwory kompozytorów rosyjskich, stare romanse, popularne rosyjskie pieśni ludowe, został przedstawiony program, związany z obchodami rosyjskiej maslenicy.
Na koncercie obecna była Prezydent Rumii Elżbieta Rogala-Kończak i dyrektor RCNK w Gdańsku Jelena Wołgina.
Talent artystów i zainteresowanie miejscowej ludności rosyjską sztuką przyciągnęło do sali koncertowej Domu Kultury wielu widzów.

3 marca z inicjatywy Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki przy wsparciu Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej odbyła się "Maslenica". Program Maslenicy składał się z występów zespołu folklorystycznego "Kalinka" (Kaliningrad), i tradycyjnego rosyjskiego poczęstunku: blinów. W imprezie wzięli udział Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej Siergiej Puczkow, Konsul Generalny Ukrainy W. Dubczak, Konsul Republiki Białoruś S. Pietkiewicz, Konsul Generalny Republiki Chińskiej H. Zaosheng i akredytowani pracownicy konsulatów w Gdańsku. Gośćmi wieczoru byli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, regionalnego oddziału Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód", kapłan cerkwi prawosławnej Świętego Mikołaja A. Zielepucha (Gdansk), kapłan cerkwi Chrystusa Zbawiciela I. Ilnicki (Kaliningrad), rodacy, przedstawiciele lokalnych mediów, intelektualiści. Goście chętnie brali udział w rosyjskich grach i zabawach, śpiewach, grze na tradycyjnych instrumentach. Zaproszeni zauważyli "... że po raz pierwszy brali udział w Maslenicy i chcieliby, aby to święto stało się dobrą tradycję Rosyjskiego Centrum Kultury".

luty 2011

26-27 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyła się XLII Olimpiada języka rosyjskiego województwa pomorskiego. W Olimpiadzie wzięli udział uczniowie szkół średnich z województwa pomorskiego (28 uczestników z Gdańska, Gdyni, Kwidzyna, Słupska, Pucka) i województwa zachodniopomorskiego (13 uczestników ze Szczecina, Koszalina, Białogardu, Połczyna-Zdroju) - łącznie 41 osób.
Olimpiada organizowana corocznie w województwie pomorskim, jest jedną z najstarszych w Polsce.
Na ceremonii otwarcia byłi Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej Siergiej Puczkow, dyrektor RCNK w Gdańsku E. Wołgina, prezes Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód Oddziału Pomorskiego Anna Firlej, prezes Pomorskiego Regionalnego Komitetu Olimpiady Języka Rosyjkiego Franciszek Apanowicz oraz delegacja Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta: dziekan Wydziału Filologii i Dziennikarstwa N. Lichina, dyrektor Instytutu Języka Rosyjskiego i Kultury N. Babienko.
Zamknięcie olimpiady miało uroczysty charakter. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, potwierdzające udział w olimpiadzie, i cenne prezenty, w tym książki w języku rosyjskim od RCNK w Gdańsku.

22 lutego w sali koncertowej rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki w przy pełnej sali odbył się koncert w wykonaniu zespołu estradowego „Kombo”, składającego się z 30 artystów. Koncert poświęcono obchodom Dnia Obrońcy Ojczyzny. W programie była muzyka estradowo-jazzowa.
Zespół muzyki estradowej „Kombo” istnieje od 1975 roku i jest jednym z wiodących zespołów szkół dla dzieci im. D. Szostakowicza. Orkiestra posiada nietypowy skład: wraz z instrumentami ludowymi brzmią dęte, gitara basowa, instrumenty perkusyjne, co nadaje dźwiękom oryginalności.
Na koncert galowy przybili Konsul Władimir Jefremow z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej, pracownicy konsulatu, rodacy, studenci Uniwersytetu Gdańskiego, gdańszczanie.
Publiczność bardzo ciepło przyjęła koncert. Wielu widzów wyraziło chęć zaznajomienia się z pracą Szkoły Muzycznej dla Dzieci.

16 lutego w galerii Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę fotografii, członka Związku Artystów Rosji Sergeja Gniedogo.
Siergiej Gniedoj jest z wykształcenia lekarzem. Studiował malarstwo i grafikę. Od lat 90-tych zajmuje się fotografią. Pracuje w takich gatunkach jak martwa natura, portret, krajobraz. Laureat wystawy "Martwa natura - 2002"; Uczestnik III Międzynarodowego Salonu Fotograficznego "Syberia 2004", Nowosybirsk. Uczestnik Trienberg Super Socket-2008, Austria. Złoty Medal FIAP. Mieszka i pracuje w Moskwie. Prace S. Gniedogo znajdują się w kolekcjach prywatnych w Rosji i za granicą.
Zdjęcia artysty, przeniknięte są duchem wolności - to chęć pomocy widzowi, aby mógł on stać się bardziej kreatywnym i zachować swoją indywidualność, żeby spojrzeć na nowo na przyrodę przedmioty. W swoich najlepszych pracach tworzy przestrzeń i obiekty, zabierając widzów w podróż do nowych światów, wprowadza ich w stan harmonii, prezentuje nowe doświadczenia z dziełami sztuki.
W wystawie wzięli udział przedstawiciele urzędów, organizacji pozarządowych, studenci i media.

 

 

12 lutego 2011 r. wielu mieszkańców Gdańska wzięło udział w walentynkowej akcji charytatywnej "Gdańsk & love", zorganizowanej przez: Gdańską Organizację Turystyczną, Urząd Miejski w Gdańsku, Biuro "Gdańsk 2016 - Europejska Stolica Kultury. Kandydat" i Fundację Marka Kamińskiego. Uczestnicy akcji musieli przejść ulicami starego miasta i odwiedzić miejsca historyczne, zaznaczone na mapie. Wśród tych miejsc znajdowało się również Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury.
Fundusze zebrane podczas imprezy zostały przekazane Fundacji Marka Kamińskiego, który pomaga chorym i niepełnosprawnym dzieciom oraz młodzieży w przezwyciężeniu przeszkód i realizacji swoich marzeń.

9 i 10 lutego Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury odwiedzili uczniowie pierwszej klasy Liceum Samochodowego oraz grupa uczniów klas trzecich LO z Gdyni.
Takie spotkania stały się tradycją i odbywają się co miesiąc. Pracownicy RCNK opowiedzieli uczniom o działalności Centrum, podczas spotkań goście poznają twórczość artystów rosyjskich, oglądają filmy z polskimi napisami.
W tych dniach uczniowie obejrzeli wystawę fotograficzną "Moja Moskwa" i wystawę fotograficzną, poświęconą „Dniu służby dyplomatycznej” oraz obejrzeli filmy: "Jesteśmy z przyszłości" i "Peter FM".

9 lutego 2011 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku w ramach pracy w "Klubu podróży do Rosji" odbyło się spotkanie z polskim podróżnikiem, prezesem klubu podróżników Romualdem Koperskim.
P. Koperski - podróżnik, pionier podróży samochodowych na ogromnych połaciach Syberii, pisarz, dziennikarz, fotograf, muzyk i pianista. Autor książek "Pojedynek z Syberią", "Na gapę przez Syberię", "1001 obrazów Syberii", wystaw fotograficznych i publikacji na temat Syberii.
I kolejne spotkanie pod tytułem "Syberia wzdłuż i wszerz" - to fascynująca historia podróżnika o jego ostatniej podróży po Syberii, z pokazem ponad stu slajdów. Po spotkaniu, P. Koperski chętnie odpowiadali na liczne pytania, bardzo licznie zgromadzonej publiczności.

4 lutego 2011 roku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku wystąpił teatr dziecięcy „Tutti” ze spektaklem muzycznym pt. „Na rozkaz szczupaka, moja wola taka...”. Teatr „Tutti” powstał w 1996 roku w Szkole Muzycznej dla Dzieci im. D, Szostakowicza (Kaliningrad). Wiek młodych aktorów - od 10 do 14 lat.
Tego dnia wśród gości RCNK byli najmniejsi widzowie od 4 do 6 lat, nasi rodacy ze swoimi rodzinami, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z woj. pomorskiego.
Publiczność wysoko oceniła grę i talent młodych artystów.

styczeń 2011

25 stycznia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się spotkanie edukacyjne z dziećmi z Gdańskiego Archipelagu Kultury pod tytułem "Poznaj Rosję" .
Dzieciom i nauczycielom opowiadano o niektórych rodzajach rosyjskiego rękodzieła. Dzieci oglądały wyroby z laki, chochłomy, drewna, metalu, uralskich kamieni, dowiedzieli się jak powstawały te produkty w Rosji w XIX w. Podczas spotkania dzieci zadawały pytania, opowiadały o swoich pierwszych próbach tworzenia ceramiki i nauczyły się kilku słów w języku rosyjskim: dzień dobry, dziękuję, do widzenia. Od Centrum goście otrzymali pamiątkowy upominek.
Po spotkaniu, uczniowie odwiedzili wystawę fotograficzną "Moja Moskwa", w sali kinowej obejrzały bajki: Warieżka, Staraja igruszka, Katierok, Strkoza i Murawiej i in.

14 stycznia 2011 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się wieczór literacki zatytułowany "Magiczne wiersze" gdańskiej poetki Grażyny Siemaszek. Wieczór rozpoczął się od opowiadania o pracy poetki i o jej pasji - fotografii.
Podczas wieczoru zabrzmiały wiersze autorki, wraz z cytatami z dzieł klasycznych.
Na koniec wieczoru Grażyna Siemaszek odpowiedziała na pytania gości, które dotyczyły jej pracy i hobby.

12 stycznia 2011 r. w sali wystawowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie indywidualnej wystawy malarstwa (ponad 30 prac) artystki z Moskwy, członka Związku Artystów Rosji, członka Międzynarodowej Federacji Artystów Tatiany Wawrżynej. Artystka wspaniale potrafi oddać urok państw, miast, ludzi i podkreślić ponadczasowość architektury, w której poetycko ożywia życie.
Osoby zaproszone na otwarcie wystawy jednogłośnie podkreślały wysokie umiejętności malarki, jej zdolność do dokładnego przedstawienia najdrobniejszych szczegółów na płótnie.

11 stycznia 2011 r. w XIX LO w Gdańsku odbył się konkurs znajomości języków obcych. Uczniowie szkół średnich z Gdańska, Sopotu i Gdyni rywalizowali w tłumaczeniu zdań, tekstów, piosenek z angielskiego i polskiego na język rosyjski. Ponadto w trakcie imprezy, chór szkolny wykonał rosyjską piosenkę "Kalinka".
Zwycięzcy i nauczyciele, przygotowujący uczniów otrzymali wydawnictwa książkowe od RCNK w Gdańsku.

   
< powrót