2012 rok
 
grudzień 2012

21 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się przedstawienie noworoczne dla dzieci, zorganizowane przez RCNK wspólnie z Kaliningradzkim Teatrem Lalek.

Dzieci zobaczyły wesoły, kolorowy spektakl pt. "Królestwo noworocznych bajek" z udziałem Dziadka Mroza i Śnieżynki, ulubione postaci z kreskówek i opowieści dla dzieci - Pinokio, Malwina, Kiwaczek, Luntik, mogły uczestniczyć w korowodzie wokół choinki, wziąć udział w konkursach z fantastycznymi bohaterami, przedstawić Dziadkowi Mrozowi wiersze, pieśni, kostiumy i wygrać nagrody. Po przedstawieniu młodzi goście robili pamiątkowe fotografie przy choince z Dziadkiem Mrozem i Śnieżynką, otrzymali prezenty czekoladowe z Rosji.

 

 

20 grudnia Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w odbyło się tradycyjne spotkanie nauczycieli języka rosyjskiego woj. Pomorskiego. Dyrektor Jelena Wołgina złożyła nauczycielom życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, podziękowała za ciężką, ale odpowiedzialną i interesującą pracę, za aktywny udział w programach RCNK. Podczas spotkania omówiono rezultaty pracy w 2012 r. i plan dla wspólnych działań w nowym roku.

14 grudnia 2012 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku w okresie poprzedzającym Świąta Bożego Narodzenia i powitanie Nowego Roku, odbył koncert muzyki kameralnej z udziałem kaliningradzkiego chóru. Impreza odbyła się pod patronatem Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej p. Aleksandra Aleksiejewa.
Kaliningradzki kapela została założona jako chór kameralny w 1991 roku. Od 1998 roku dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru jest Konstantin Biełonogow – absolwent Państwowego Konserwatorium w Niżnym Nowogrodzie. Od 2008 r. Chór jest częścią Kaliningradzkiego Teatru Muzycznego. W repertuarze chóru znajdują się wszystkie style i epoki muzyczne - od poważnego repertuaru dawnych mistrzów
do rosyjskiego folkloru.
W programie koncertu zabrzmiały utwory Bortnianskiego, Zacepina, Biełonogowa, rosyjskie i polskie kolędy. W wieczorze wzięło udział ponad 100 gości, w tym przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, rodacy, mieszkańcy Gdańska.

12 grudnia Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedziła grupa uczniów I klasy Technikum Samochodowego z Gdyni. Pracownicy RCNK oprowadzili gości po Centrum i opowiedzieli o jego działalności. Uczniowie obejrzeli wystawę „Soczi – Stolica XXII Olimpiady zimowej 2014 r.” i film dla młodzieży pt. „Jesteśmy z przyszłości.”

11 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się edycja gry intelektualnej pt. „Co? Gdzie? Kiedy?” zorganizowana przy współpracy RCNK w Gdańsku i regionalnego koordynatora obwodowych gier intelektualnych Agencji ds. młodzieży obwodu kaliningradzkiego Wadimem Sterpaniszczewem.W ekscytującym konkursie drużynowym wzięło udział 18 zespołów szkolnych z Bałtijska, Czerniachowska, Guriewska, Gdańska, Słupska, Gdyni, Kwidzyna i in. (ponad 130 osób). Przed rozpoczęciem gry z ze słowem powitalnym do uczestników gry zwróciła się dyrektor RCNK Jelena Wołgina. Podczas ostrej konkurencji, która trwała około trzech godzin, uczniowie wykazali się erudycją, zdolnością koncentracji i umiejętnością pracy w zespole. Drużyny odpowiadały pytania z różnych dziedzin, w dwóch turach rozegrano 16 zestawów pytań. Rywalizacja była zacięta i bardzo interesująca. Zwycięskie zespoły biorące udział w grze otrzymały dyplomy. Dziękujemy wszystkim zespołom, które uczestniczyły w intelektualnej grze "Co? Gdzie? Kiedy?".
Gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów!

Wśród zespołów z obwodu kaliningradzkiego wygrały drużyny:
1. miejsce
- "Minoriti", Swietłyj
2. miejsce
- "Swoi ludzie", Kaliningrad
3 miejsce –
„Dreams”, Wasilkowo

Drużyny z woj. pomorskiego:
1. miejsce - "House” VIII LO, Gdańsk
2. miejsce - "Podróżnicy” X LO, Gdynia
3. miejsce - "Bigos" XIX LO, Gdańsk

Tabela wyników

Miejsce Drużyna Miasto Punkty Ranking
1 Minoriti Swietłyj 13 62
1 Swoi ludzie Kaliningrad 13 62
3 House Gdańsk, 8 os. 13 61
4 Dreams Wasilkowo 12 63
5 Podróżnicy Gdynia 12 50
6 Pillau Bałtijsk 11 51
7 Bigos Gdańsk, 19 os. 11 46
8 Championy Gdańsk, Szkoła sportowa 11 45
9 Małpa Gdańsk, 8 os. 11 43
10 Przyjaciele Słupsk 10 30
11 Erudyci 2 Gdańsk, Gim Nr 17 9 30
12 Parlament Guriewsk 9 29
13 Rudy i załoga Słupsk 8 27
13 Erudyci 1 Gdańsk, Gim Nr 17 8 27
15 Ziemniaki Kwidzyn 8 25
16 Czwórka Gdańsk, 4 os. 8 19
17 BEMS Nesterow 7 31
18 Filir Czerniachowsk 6 29

 

7 grudnia 2012 roku w RCNK w Klubie „Witamy” odbyło się spotkanie przednoworoczne. Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem odnieśli się do omawiania planów pracy Klubu w przyszłym roku. W cieplej i przyjacielskiej atmosferze, przy świątecznym stole składano sobie życzenia noworoczne, wykonywano piosenki, czytano wiersze.
listopad 2012

30 listopada 2012 w V LO w Gdyni pracownik RCNK poprowadził otwarte lekcje języka rosyjskiego. Uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w e-lekcji w formie prezentacji multimedialnej nt. "Podróż fotograficzna po rosyjskich regionach", a uczniowie drugiej klasy w lekcji na temat "Magistrala transsyberyjska: przez Rosję drogą tysiąclecia". Uczniowie mieli okazję zobaczyć różne krajobrazy i dziką przyrodę Środkowej Rosji, Uralu, Ałtaju, Kamczatki, Karelii, Kaukazu, poznali wiele ciekawostek dot. historii budowy wielkiej drogi syberyjskiej, odbyli wirtualną mini-wycieczkę na trasie pociągu z Moskwy do Władywostoku.

28 listopada 2012 roku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyła się prezentacja pt. «XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi".
W uroczystości wzięli udział: Zasłużony trener Rosji, profesor, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im.I.Kanta W. Pielmieniow i Zasłużony pracownik Kultury Fizycznej i Sportu, doktor, docent, kierownik Katedry Kultury Fizycznej Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im.I.Kanta G. Morozow.
Prowadzący szczegółowo powiedzieli o przygotowaniach do zimowych igrzysk olimpijskich, o budowanych obiektach, maskotkach? ilustrując swoje wystąpienie prezentacją multimedialną.
Goście imprezy zapoznali się również z wystawą fotograficzną ITAR-TASS "Soczi - Stolica Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014".

28 listopada 2012 w X Liceum ogólnokształcącym w Gdyni odbył się I Międzyszkolny konkurs inscenizacji bajki w języku rosyjskim.

W konkursie wzięły udział drużyny z siedmiu szkół ogólnokształcących z Gdańska i Gdyni, Stowarzyszenia szkół w Kwidzyniu i Zespołu Szkół Technicznych z Gdyni.

Każda ze szkół uczestniczących w konkursie wystąpiła przed jury z inscenizacją takich bajek, jak "Kopciuszek", "Teremok", "Bajka o rybaku i złotej rybce", "Rzepka" i "Czerwony Kapturek". Członkowie jury, a wśród nich byli profesjonalni aktorzy, oceniali młodych wykonawców według takich kryteriów, jak znajomość języka rosyjskiego, artyzm, aktorstwo, kostiumy i dekoracje sceniczne.

I Międzyszkolny szkolny konkurs wygrali uczniowie ze uczniowie Stowarzyszenia szkół w Kwidzyniu, którzy przedstawili utwór A. Puszkina pt. "Bajka o rybaku i złotej rybce".

Uczestnicy, goście i publiczność otrzymali wiele pozytywnych emocji i inspiracji.

16 listopada w X LO w Gdyni odbyła się lekcja języka rosyjskiego, poświęconą 1150. rocznicy rosyjskiej państwowości. Podczas zajęć, które odbyły się w formie prezentacji elektronicznej, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią Rosji, życiem na w Rusi w okresie jej wzrostu, od końca pierwszego tysiąclecia naszej ery, do inwazji Mongołów. Pod koniec spotkania poprowadzono quiz dot. tematu lekcji.

13 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę fotograficzną autorstwa Stanisława Pokrowskiego (Kaliningrad) pt. "Obiektywna rzeczywistość". Wystawa prezentuje 35 prac kolorowych i czarno-białych - niesamowite, piękne krajobrazy, portrety środowiska miejskiego, fotografie reportażowe.

S.Pokrowski jest profesjonalnym fotografem, członkiem Związku Artystów Rosji. Laureat nagrody obwodu kaliningradzkiego "Uznanie". Wystawy indywidualne artysty były prezentowane na Litwie, Łotwie, w Polsce, Niemczech i Francji.

9 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się impreza, poświęcona 1150. rocznicy rosyjskiej państwowości. Pracownik oddziału archeologicznego Państwowego Muzeum Historycznego Anna Krasnikowa, zaprezentowała gościom Centrum, uczniom LO z Gdynia i mieszkańcom Gdańska, prezentację multimedialną "Miecz i zlatnik", przedstawiła szczegóły dot. początkowych etapów kształtowania się państwowości staroruskiej, nawet przed powstaniem Rusi w XI-XII w.

8 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się seminarium metodyczne dla nauczycieli języka rosyjskiego na poziomie gimnazjalnym i ogólnokształcącym z województwa pomorskiego.W seminarium wzięli udział dr, doc. Zakładu języków słowiańskich i bałtyckich BUF im. E. Kant T. Szkapienko i docent Zakładu językoznawstwa ogólnego i rosyjskiego BUF im. E.Kanta E. Rusakowa. Nauczycielom zaprezentowano multimedialny słownik, programy komputerowe do nauki języka rosyjskiego oraz wykład na temat "Klisze językowe we współczesnym języku rosyjskim".

W dniu 7 listopada w ramach pracy Klubu Piotra Wielkiego w RCNK odbyło się spotkanie na temat: "Historia Tańca. Gottfried Taubert. Gdańsk 1702-1715 r.". Członkowie Klubu przygotowali ciekawy wykład i prezentację multimedialną o życiu mistrza tańca G.Tauberta w Gdańsku, specyfice tańca XVIII w. (bura, menuet, branle i kontredanse), oraz kostiumach tego okresu. Uczestnicy - członkowie Klubu, miłośników historii — mieli możliwość wysłuchania muzyki i obejrzenia filmu o tańcu z epoki Tauberta.

7 listopada odbyło się spotkanie absolwentów klas artystycznych "Szkoły Sztuk Pięknych dla dzieci im. P. Czajkowskiego" z Kaliningradu ze studentami i profesorami Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska. Spotkanie zostało zorganizowane przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku. Prorektor ASP ds. nauki i spraw studenckich, dr Jarosław Szymański opowiedział rosyjskim gościom o działalności Akademii. Goście mieli okazję odwiedzić pracownie malarstwa, martwej natury, grafiki, litografii i linorytów, spotkać się ze studentami Akademii, oraz zobaczyć ich prace.

6 listopada w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, odbył się koncert zespołu dziecięcego „Kaliningradzkie świerszczyki” z Kaliningradu.

Program koncertu zawierał znane rosyjskie ludowe piosenki m.in. "Subboteya", "Kalinka", "Samara-miasteczko" i dzieła rosyjskich i polskich kompozytorów P. Czajkowskiego, F. Chopina, M. Glinki i innych. Każdej kompozycji w wykonaniu małych artystów towarzyszyły zasłużone brawa.

Szczególnie ciepło publiczność powitała najmłodszych członków zespołu „Kaliningradzkie świerszczyki”.

październik 2012

25 października w RCNK Gdańsku odbył się wieczór literacko-muzyczny, poświęcony 120. rocznicy urodzin wielkiej rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej z cyklu "Zwrócone imiona".
W programie wzięli udział doktor nauk historycznych, sekretarz Związku Pisarzy Moskwy Lola Zwonariowa i poeta, laureat międzynarodowych nagród, członek Związku Pisarzy Moskwy Grigorij Piewcow.
Rosyjscy goście opowiedzieli publiczności o najważniejszych okresach w życiu i twórczości Mariny Cwietajewej, o jej relacjach z poetami A.Błokiem i K.Balmontem, o wielkiej miłości poetki do Moskwy, w której mieszkała przez 30 lat, deklamowali wiersze z różnych okresów jej twórczości.

 

W ramach obchodów 200. rocznicy zwycięstwa Rosji w Wojnie Ojczyźnianej 1812 r. 24 października w RCNK w Gdańsku został zorganizowany okrągły stół nt. „Wydarzenia 1812 roku ich przyczyny i skutki dla Rosji i państw europejskich”.

W obradach okrągłego stołu wzięli udział czołowi rosyjscy i polscy historycy, profesorowie i naukowcy z Państwowego Muzeum Wojskowo-Historycznego "Borodino", Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Obwodowego Kaliningradzkiego Muzeum Historii i Sztuki, Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im.I.Kanta, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika z Torunia, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, działacze społeczni i studenci.

Uczestnicy okrągłego stołu w swoich wystąpieniach i dyskusjach poruszyli wiele ciekawych i znaczących tematów, dotyczących wojny w 1812 roku. Podczas imprezy miała miejsce nieformalna wymiana poglądów i informacji naukowej.

Uczestników okrągłego stołu powitał Konsul Generalny FR w Gdańsku Siergiej Puczkow.
Duże zainteresowanie uczestników i gości RCNK wzbudziły rozmieszczone w sali wystawowej i kinowej dokumentalne wystawy fotograficzne "200 lat wojny 1812 roku", przygotowana przez Narodowe Muzeum Historyczne, i "Od Borodino do Paryża. Archiwa przedstawiają ... (1812-1815) ", przygotowana przez Obwodowe Kaliningradzkie Muzeum Historii i Sztuki.

Dla rosyjskiej delegacji zorganizowano zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście i Grodzisko - związanych z wydarzeniami 1807-1813 r. Razem z przedstawicielami Konsulatu Generalnego Rosji i Białorusi, przedstawicielami Muzeum Historycznego Miasta Gdańska złożono wieńce pod pomnikiem "Rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli przy oblężeniu Gdańska w 1734, 1807 i 1813 r ".

W tym samym dniu w godzinach wieczornych odbył się koncert w wykonaniu artystów Filharmonii Kaliningradzkiej. Program koncertu zawierał wykonania dzieł P. Czajkowskiego, S. Rachmaninowa, S. Prokofiewa, M. Glinki, A. Pietrowa i innych kompozytorów.

11 października w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyła się wystawa-seminarium "Nowe rosyjskie wyroby z bursztynu na rynku WTO".

Dyrektor Techniczny "Instytutu Bursztynu i Rozwoju Zasobów Regionalnych" Siergej Pietrow mówił o współczesnym znaczeniu biofizycznych i biochemicznych właściwości bursztynu w porównaniu do innych materiałów, zaprezentował listę branż, które mogą stać się odbiorcami wyrobów z bursztynu, wśród nich znalazły się: farmaceutyka, kosmetyka, żywienie ludzi i zwierząt i wiele innych. Zapoznał publiczność z projektem stworzenia innowacyjnego klastra bursztynowego "Rzemiosło osady Kulikowo" i odpowiadał na pytania uczestników.

 

2 października 2012 Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedzili licealiści klas II i III i Stowarzyszenia Szkół Sportowych im. Janusza Kusocińskiego w Gdańsku w towarzystwie nauczycieli języka rosyjskiego p. Ireny Demko, p. Kazimiery Marciniak i p. Grażyny Krasuckiej.
Program wizyty obejmował zwiedzanie RCNK, oglądanie wystawy "Prywatna Kolekcja" autorstwa Jekatieriny Rożdiestwienskiej, oglądanie rosyjskiego filmu "Jesteśmy z przyszłości" (reż.A.Maliukow). Ponadto w trakcie spotkania gościom została przedstawiona prezentacja multimedialna o regionach Rosji (Ałtaj, Kaukaz, Ural, Czukotka, Bajkał, itp.).

wrzesień 2012

27 września w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy znanej rosyjskiej artystki-fotografa Jekatieriny Rożdiestwienskej, która zaprezentowała 120 prac. Wystawa została otwarta przez Dyrektora RCNK Jelena Wołgina, która podkreśliła unikatowość pomysłu autorskiego i wysoką jakość fotografii. Na wystawie obecni byli gdańszczanie, delegacje konsulatów, działacze kulturalni, rodacy.

26 września w sali koncertowej RCNK w Gdańsku odbyła się premiera komedii sentymentalnej "Co mam zrobić, żebyś mnie pokochał?" w wykonaniu artystów "Wspólnoty Aktorów" (Kaliningrad): Zasłużonego artysty Rosji Nikołaja Zacharowa i aktorki Swietłany Zacharowej. W imprezie wzięli udział mieszkańcy Gdańska, studenci, uczniowie szkół średnich.

22 września 2012 roku w RCNK odbyło się cykliczne spotkanie Klubu "Witamy" dla rosyjskiej diaspory, poświęcone obchodom Dnia wojskowej chwały Rosji: "Bitwie na Kulikowym Polu", "Lodowej bitwie", 200. rocznicy bitwy pod Borodino, zakończeniu II Wojny Światowej, patriotyzmowi i bohaterstwu Rosjan i bezimiennych żołnierzy.
W literackiej i muzycznej kompozycji "O męstwie, heroizmie i chwale ..." wystąpili członkowie Klubu. Przedstawili wiersze: J.Lermontowa "Borodino", fragment poematu A. Twardowskiego "Wasilij Tierkin", "Opowiadanie czołgisty", K. Simonowa "Pamiętasz, Alosza, smoleńskie drogi" W. Wysockiego "Tylko on, nie wrócił z boju ", oraz popularne piosenki z okresu wojennego:" Katiusza "," Ciemna noc"," Niebieska chusteczka"," Ogoniok" i wiele innych.

18 września w RCNK w Gdańsku odbył się cykl imprez poświęcony 155. rocznicy urodzin Konstantego Ciołkowskiego, wybitnego rosyjskiego uczonego i wynalazcy, twórcy nowoczesnej astronautyki.
Uczestnicy imprezy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu pracownika Centrum o życiu i działalności wybitnego rosyjskiego uczonego, obejrzeli wystawę fotograficzną i film dokumentalny "Konstanty Ciołkowski. Obywatel świata ".

15 września 2012 roku w RCNK w Gdańsku odbyło się seminarium „Epoka 1812 w polskiej i rosyjskiej literaturze: ślady epoki napoleońskiej w literaturze pięknej i jej odbiór współczesny” w ramach projektu "Koenigsberg - Królewiec - Kaliningrad: 200 lat po czasach Napoleona. Perspektywa polska - perspektywa rosyjska". Projekt jest realizowany wspólnie z Instytutem Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales”, Uniwersytetem Warszawskim i Fundacją "Russkaja Baltika" Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im.I.Kanta (Kaliningrad). Program seminarium obejmował wykłady znanych ekspertów w dziedzinie literatury: prof. Józefa Bachóża z Uniwersytetu Gdańskiego na temat "Dylematy polskiej literatury okresu bonapartyzmu (między apoteozą i czarną legendą)", prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warszawskiego Marii Kalinowskiej "Napoleon Adama Mickiewicza", dr. Uniwersytet Warszawski Hieronima Grala (honorowego profesora Moskiewskiej Akademii Ekonomii i Prawa).


W seminarium wzięli udział studenci i wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. Kanta – uczestnicy programu polsko-rosyjskiej wymiany młodzieżowej, zorganizowanej pod patronatem "Centrum polsko-rosyjskiego dialogu i pojednania".

 

W ramach obchodów 200. rocznicy wojny 1812 roku i 225. rocznicy urodzin rosyjskiego kompozytora Aleksandra Alabjewa, uczestnika wojny w 1812 roku, RCNK w Gdańsku w dniu 13 września zorganizowało koncert solistów Filharmonii Kaliningradzkiej Zasłużonego artysty Rosji Nikołaja Gorłowa (baryton), Swetłany Burowej (sopran), Aleksandra Dudnickiego (baryton), Zasłużonej artystki Rosji Natalii Stadnikowej (fortepian) i laureatki konkursów międzynarodowych Jewgienii Samochinej (cymbały).


W programie "Wieczóru rosyjskich romansów" zabrzmiały utwory A.Alabjewa, V/ Glinka, M.Balakiriewa, A.Dargomyżskiego, P. Varłamowa. Koncert rosyjskich muzyków, wzbudził ogromne zainteresowanie zebranych, którzy podziwiali bogatą tradycję muzyki rosyjskiej.

 

11 września 2012 roku w galerii Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy autorstwa Inny i Aleksandra Kabanowów pod tytułem «Nastrój w kolorze».

Wystawa była wcześniej prezentowana w galeriach rosyjskich i ukraińskich, a także w RCNK w Austrii, na Węgrzech, Serbii, Czechach, Belgii i Słowacji.

W RCNK w Gdańsku jest to druga wystawa Inny i Aleksandra Kabanowów. W ekspozycji znalazły się niezwykle barwne kolorystycznie i różnorakie stylowo prace, wykonane w technice oleju, gorącej emalii i sepii.
Odwiedzający wystawę wysoko ocenili kunszt i talent rosyjskich artystów.

 

sierpień 2012

23 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy białoruskiego artysty, laureata Nagrody Państwowej Białorusi, dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Białorusi Wiktora Olszewskiego.

Ekspozycja jednego z najsłynniejszych współczesnych artystów białoruskich, została zorganizowana przez Ambasadę Republiki Białoruś w Polsce, Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku, Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku i Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Wiktor Olszewski jest absolwentem Białoruskiego Instytutu Teatralno-Plastycznego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym w stylu malarstwa figuratywnego, tworzy portrety, martwe natury. Prace Wiktora Olszewskiego znajdują się w galeriach i kolekcjach prywatnych na Białorusi, w Rosji, Niemczech, Norwegii itd.

Wystawa obejmuje około 20 dzieł. Największe zainteresowanie zwiedzających wywołała instalacja pt. "Fragmenty wieży Babel", składająca się z 13 obrazów - 13 fragmentów wieży Babel, przedstawiająca najważniejsze elementy kultur świata.

Wystawa została otwarta przez dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku Jelenę Wołginą. Gości wystawy powitał Ambasador nadzwyczajny Białorusi w Polsce, profesor Wiktor Gajsenok, który podkreślał niepowtarzalny pomysł i kunszt artystyczny. W otwarciu wernisażu udział wzięli Konsul Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku Aleksander Korol, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Miron Jankiw, Konsul Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Siergiej Siemenow, przedstawiciele władz lokalnych, mieszkańcy Gdańska, białoruska telewizja państwowa.
Wystawa w RCNK w Gdańsku potrwa do 7 września.

16 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury wystąpił duet w składzie aktor Lech Dyblik i rosyjski bard Aleksiej Siemieniszczew.

Recital zatytułowany "Dwa brzegi. Rosyjskie pieśni 40-50 lat" spotkał się z dużym zainteresowaniem polskich fanów rosyjskich piosenek. Duet istnieje od 5 lat, wykonuje piosenki autorstwa A. Galicza, J. Wizbora i W. Wysockiego. Artyści występują nie tylko w Polsce ale również w Rosji i na Ukrainie.

Podczas koncertu zabrzmiały wojenne pieśni "Na bezimiennej wysokości", "Dwa brzegi", "Przed atakiem" i wiele innych, znajdujące się na albumie, "Dwa brzegi", który został zapisany w 2011 roku.

7 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę "Lot we śnie i na jawie" artysty z Petersburga, Filipa Kazaka.

Artysta urodził się w Leningradzie. Szkoła plastyczna była czynnikiem decydującym o jego karierze, odtąd życie i sztuka stanowią jedność. Artysta otrzymał solidne wykształcenie: dwa lata w Mediolańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Lino Marzull i studia w Akademii Sztuk Plastycznych i Przemysłowych w Petersburgu.

Głównym czynnikiem w kształtowaniu się języka twórczego artysty był i nadal jest aktywny niezależny eksperyment artystyczny oraz głębokie, przenikliwe studium artystów XIX - początku XX wieku. Kontakt z rzeczywistością rozpryskujące na jego płótnach w postaci energetycznych kompozycji, eleganckich martwych natur, ekspresyjnych portretów i lirycznych krajobrazów.

Filip Kazak tworzy swoje "sny", korzystając z najbardziej podstawowego arsenału środków, jaki jest obecnie dostępy artyście - płótno na blejtramach, pigmenty, pędzle. W swoich pracach artysta wykorzystuje różne style od czułego maźnięcia do ekstrawaganckiego ekspresjonizmu. Kolorowe obrazy, mityczni bohaterowie, krajobrazy nieistniejących miast i ulic, kompozycje barw, dźwięków i emocji, wszystko to artysta tworzy, bez konieczności kopiowania sztuki, przepuszcza swoje widzenie świata przez rzeczywistość, tworzy swój własny świat, który jest interesujący i ciepły nie tylko dla autora, ale i widza.

lipiec 2012

Od 31 lipca do 4 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku trwa ekspozycja „Artystyczne przemysły Rosji w szkołach zawodowych”. Na wystawie prezentowane są przedmioty sztuki ludowej: malarstwo miniaturowe (laka) z Palechu, Chołuja, Fedoskino i Mstery, ceramika gżelska, chochłoma na drewnie, pawłowoposadskie chusty, koronki wołogodzkie, rzeźbia w kości, rostowska emalia i matrioszki - ponad 160 eksponatów.
W ceremonii otwarcia 31 lipca wzięłi udział mieszkańcy Gdańska, biznesmeni, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, intelektualiści, studenci, rodacy, dziennikarze z województwa pomorskiego.
Na powitanie wystąpił dyrektor RCNK, który zwrócił uwagę na unikatowe eksponaty prezentowane na wystawie, kultywowanie tradycji rzemiosła i sztuki.
Prezes Stowarzyszenia "Artystyczne przemysły Rosji w szkołach zawodowych" Emma Piliugina opowiedziała o historii i osobliwości rosyjskiej sztuki i rzemiosła. Członek Stowarzyszenia, nauczyciel i artystka Lidia Surżykowa opowiedziła o procesie malowania rosyjskich matrioszek.
Organizacja takich wystaw jest ważnym elementem wspierania rozwoju sztuki i rzemiosła w Rosji i popularyzacji rosyjskiego dziedzictwa kulturalno-historycznego za granicą.

W ramach XV Międzynarodowych prelekcji literacko-edukacyjnych w dn. 26 lipca 2012 r. w Gdańsku odbyły się obrady okrągłego stółu "Z okazji 200. rocznicy podpisania traktatu pokojowego w Bukareszcie i jego roli w społeczno-politycznym i społeczno-gospodarczym rozwoju krajów Europy Środkowej i Wschodniej". Z wykładami wystąpili Aleksandr Szaripow (dr nauk historycznych, kierownik sektoru wydawnictw popularnyc Głównego Wydziału Archiwum w Moskwie), Lola Zwonariowa (dr nauk historycznych,) Władysław Bachrewski (pisarz i historyk).

Podczas prac podjęto próbę powrotu do czasów zakończenia wojny rosyjsko-tureckiej 1806-1812 r., roli głównodowodzącego Michaiła Kutuzowa, który doprowadził negocjacje do końca na miesiąc przed inwazją wojsk Napoleona I w Rosji, wzmocniającyc tym samym sytuację wojskowo-polityczną w Rosji. W przededniu wojny Rosji z Francją, Turcja wycofała się z sojuszu z Francuzami, i w ten spoób zagwarantowała bezpieczeństwo południowej granicy z Rosją, a Armia Dunajska, wyzwalała się w celu wzmocnienia wojsk rosyjskich wojsk na zachodzie.

Przy okrągłym stole omówiono główne problemy i perspektywy współpracy Mołdawii z Rosją, rozszerzenie wpływów rosyjskich na Bałkanach, w czasach kiedy Imperium Rosyjskie po raz pierwszy otrzymało prawo do występowania w charakterze gwaranta utworzenia pierwszych autonomicznych państw prawosławnych na Bałkanach, wejście Besarabii w skład Imperium Rosyjskiego, i wiele innych.

23 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku w ramach XV Międzynarodowych prelekcji literacko-edukacyjnych odbyło się spotkanie z dyrektorem, członkiem Związku Kinematografów Rosji, członkiem Związku Dziennikarzy RF i Międzynarodowej Konfederacji Dziennikarzy, członkiem Akademii Sztuki Kinematograficznej Tamarą Jakżyną i laureatami rosyjskich i międzynarodowych konkursów Wierą i Aleksiejem Astrowami.

T. Jakżyna jest autorką scenariusza i reżyserem filmów telewizyjnych: "Muzyka w filmach Eldara Riazanowa" Muzyka a animacja "," Muzyka w teatrze, w filmach, w telewizji" i wielu innych, a także autorką filmu dokumentalnego o papieżu Janie Pawle II "Nie lękajcie się! Modlę się za was", który miał premierę dziś wieczorem w sali kinowej Centrum.

Tego samego wieczoru W. Astrowa - pianistka, członek Związku Kompozytorów Rosji, kontynuatorka tradycji Rachmaninowa, oraz poeta, nauczyciel, i jej syn, Aleksiej – wystąpili z programem koncertowym.

20 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku rozpoczęły się XV Międzynarodowe prelekcje literacko-edukacyjne pt. "Postsowiecka przestrzeń literacka: między realizmem a symbolizmem", z udziałem czterdziestu przedstawicieli z Rosji, Polski, Szwecji, USA, Kanady, Estonii, Ukrainy. Impreza, której głównymi organizatorami są Uniwersytet Gdański i RCNiK w Warszawie i Gdańsku, odbywa się w Sopocie i Gdańsku od 20 do 29 lipca.


Powitał uczestników XV Międzynarodowych prelekcji literacko-edukacyjnych prorektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Józef Arno Włodarski, Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Warszawie, Andrej Potiomkin, Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultura w Gdańsku Jelena Wołgina. Profesor Uniwersytetu Gdańskiego Franciszek Apanowicz, sekretarz Związku Pisarzy w Moskwie, profesor Lola Zwonariowa.


Tego samego wieczoru, z okazji jubileuszowej edycji Prelekcji obyło się uroczyste otwarcie wystawy polskich i rosyjskich artystów ARTINTERFERENCE - Aliny Dorady-Krawczyk, Wanda Badowskiej Twarowskiej i Aleksandra Chochłowa.

 

13 lipca RCNK odwiedziła grupa dzieci z kolonii letniej przy Szkole Podstawowej Nr 38 z Gdańska wraz z nauczycielką klas młodszych p. Mariolą Wróblewską.

Pracownicy RCNK opowiedzieli o działalności Centrum, pokazali gościom budynek. Dzieci obejrzały wystawę Tamary Vasiliauskiene z Kaliningradu i fascynującą kreskówkę "Masza i niedźwiedź".

7 lipca w RCNK w Gdańsku odbyły się obchody Dnia rodziny, miłości i wierności. W tym dniu do Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury przybyli rodacy i mieszkańcy WNP.


W ramach uroczystości odbyła się multimedialna prezentacja o życiu Świętego Piotra i Fiewronii Muromskich, którzy są patronami szczęścia, rodzinnej miłości i wierności, o tradycji obchodów święta, pamiątkowym medalu i symbolu święta.


W swobodnej atmosferze spotkania rodzinnego, goście czytali wiersze o miłości i rodzinie, wzięli udział w grze interaktywnej, opowiadali historie dotyczące znajomości i małżeństw, życiu i zainteresowaniach.

czerwiec 2012

29 czerwca w RCNK w Gdańsku odbył się wieczór muzyczny, "Assemble Piotra I", poświęcony 340. rocznicy urodzin Piotra I i 1150. rocznicy rosyjskiej państwowości.

Wojskowe marsze ery piotrowej - Marsz Pułku Probrażeńskiego i Pułku Siemenowskiego zainaugurowały imprezę. W wykonywaniu rosyjskich artystów Władimira Gerca (bas), Antoniny Tchomirowej (flet), Margarity Bryndinej (fortepian) oraz Konstantina Fomina (baryton), zabrzmiały utwory Tommaso Giordani, Giulio Caccini, Jana Sebsatiana Bach, Michaiła Glinki, Aleksandra Dargomżskiego, oraz rosyjskie pieśni ludowe.Słuchacze i wykonawcy przenieśli się w atmosferę muzyki XVII - XVIII w., a następnie do wieku XX. Sala i scena stały się jednością.

Wokaliści zaprezentowali dzieła różnych gatunków - od żartobliwych piosenek do poważnych arii, ukazując nie tylko talent śpiewaków, ale także doświadczenia bohaterów opiewanych w dziełach.

Publiczność była pełna wdzięczności za zapewnione atrakcje, śpiewaków, muzyków i teatralizowany wieczór - " Assamble Piotra I".

29 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym nr 8 w Gdańsku odbyło się uroczyste przekazanie literatury i podręczników do nauki języka rosyjskiego, zorganizowane przez Misję Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej w ramach federalnego programu docelowego "Język rosyjski" w latach 2011-2015. W ceremonii przekazania literatury wzięli udział zastępca szefa misji Rossotrudnichestwa Jelena Wołgina. Z polskiej strony wystąpił Romuald Cichocki, dyr. VIII L.O, nauczyciele i uczniowie.

Obecnie w liceum uczy się 564 osób, z czego 130 uczy się języka rosyjskiego. Uczniowie Liceum aktywnie uczestniczą w imprezach organizowanych przez RCNK, Uniwersytet Gdański i BFU im.I.Kanta. Dyrektor Liceum w swoim wystąpieniu wyraził wdzięczność dla RCNK za przekazane materiały dydaktyczne i zauważył, że literatura, bez wątpienia, będzie pomocna w nauce języka rosyjskiego.

W dniu 27 czerwca Słupsku rozpoczął swoją pracę Międzynarodowy Festiwal emigracji oraz rosyjskojęzycznych pisarzy mieszkających poza Rosją "Powrócić do Rosji wierszami i prozą”. Organizatorzy festiwalu - Instytut Neofilologii Akademii Pomorskiej, Centrum Języka Rosyjskiego Funduszu Kultury "Russkij mir", Fundacja "Russkij mir", Ratusz Słupska, Muzeum Pomorza Środkowego. Powitał uczestników Festiwalu Rektor Pomorskiej Akademii prof. Roman Drozd, zastępca burmistrza Ustki Ryszard Kwiatkowski, Konsul Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej Siergiej Siemenow, zastępca szefa misji Rossotrudniczestwa w Polsce Jelena Wołgina, zastępca dyrektora wykonawczego Fundacji "Russkij mir" Władimir Koczin, sekretarz Związku Pisarzy w Moskwie Lola Zwonariowa.

Aby wziąć udział w festiwalu przyjechało ponad 80 poetów i pisarzy z Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Polski, Kanady, USA, Izraela, Ukrainy, Austrii, Niemiec i innych krajów. W ramach festiwalu, który potrwa do 30 czerwca, odbędą się wieczory autorskie i obrady okrągłych stołów. Poeci i pisarze będą uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Ojczyzna, wiara, miłości w literaturze emigracyjnej" w sekcji "Literatura i kultura pierwszej fali emigracji", "Poetyka współczesnej literatury rosyjskiej emigracji", "Rosyjskojęzyczni pisarze w przestrzeni postsowieckiej".

26 czerwca 2012 Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedziła grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr X z Gdyni.

Pracownicy Centrum opowiedzieli o działalności placówki i poprowadzili wycieczkę po budynku. Uczniowie obejrzeli wystawę obrazów Tamary Vasiliauskene "Świat w bajecznym zwierciadle" i poznali Nadieżdę Mutnych, uczennicę siódmej klasy szkoły średniej z Jużno-Sachalińska, która przybył do Gdańska na zaproszenie Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Nadia zajmuje się działalnością badawczą, jest wielokrotną laureatką wielu rosyjskich konkursów i uczestniczką konferencji naukowych. Podczas spotkania N. Mutnych zaprezentowała swoją kolekcję bursztynu sachalińskiego, opowiedziała o jego właściwościach, etapach przetwarzania i obróbki, lokalizacji, i własnych o odkryciach (bursztyn z owadami), które są cenne dla Instytutu Paleontologicznego Rosyjskiej Akademii Nauk.

Na zakończenie uczniowie obejrzeli film o Jużno-Sachalińsku i film fabularny "Jesteśmy z przyszłości" (reż.A. Maliukow) z polskimi napisami.

23-24 czerwca w Olsztynie - stolicy Warmii i Mazur, odbyła się projekcja filmu dokumentalnego "Jezioro łabędzie", wystawa fotograficzna "Rosyjski balet" i konkurs z nagrodami dla uczestników dorocznych pokazów filmów radzieckich i rosyjskich.

Organizatorzy imprezy — Stowarzyszenie rodaków "Mała Rosja", administracja Olsztyna i Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Na imprezie obecni byli przedstawiciele rodaków i mieszkańcy Olsztyna.

20 czerwca w X LO w Gdyni odbyła się otwarta lekcja z okazji 1150. rocznicy rosyjskiej państwowości.

Tematem lekcji był Wielki Nowgorod. Jedno z najstarszych i najbardziej znanych miast w Rosji (w 2009 roku oficjalnie obchodzono 1150 rocznicę założenia). Uczniowie obejrzeli film dokumentalny i wzięli udział w quizie. W tym samym dniu odbyło się spotkanie dyrektora LO X p. Magdaleny Piwowarskiej z dyrektorem RCNK w Gdańsku Jeleną Wołginą, podczas którego liceum przekazano zestaw podręczników do nauki języka rosyjskiego wydawnictwa językowego "Zlotoust" i "Język rosyjski. Kursy ".

20 czerwca w Bibliotece Miejskiej im. C.K.Norwida (Elbląg) odbyło się dyktando z języka rosyjskiego. Organizatorzy dyktanda - Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Rosyjskiej "ELB-RUS". Na zaproszenie Stowarzyszenia w dyktandzie udział wzięli wicekonsul Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej Jekaterina Szarkowa oraz Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku Jelena Wołgina.

W dyktandzie, które odbyło się po raz trzeci, mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

RCNK w Gdańsku przekazało Stowarzyszeniu Współpracy Polsko-Rosyjskiej "ELB-RUS" serię książek o Petersburgu.

19 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się wystawa indywidualna artystki z Kaliningradu Tamary Vasiliauskene.

Na ekspozycji można oglądać obrazy poświęcone twórczości E.T.A. Hoffmanna i Hansa Christiana Andersena oraz prace, przedstawiające sceny z życia zwykłych ludzi, którzy są również magiczni. Jasna i wielobarwna wystawa to letnia improwizacja baśniowych wrażeń.

Goście wieczoru — mieszkańcy Gdańska - wykazali duże zainteresowanie wystawą.

18 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w ramach Dni kultury etnicznej i obchodów Święta Sabantui odbył się występ grupy Dramatycznego Teatru Krymsko-Tatarskiego. Impreza została zorganizowana przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury oraz Centrum Kultury Tatarskiej z Gdańska.

Obecnie teatr jest centrum kultury tatarsko-krymskiej i przedmiotem zainteresowania nie tylko wśród Tatarów krymskich, ale też publiczności różnych narodowości, krytyków teatralnych i słuchaczy. Teatr działa w różnych gatunkach: dramat, tragedia, komedia muzyczna, bajka.

Kolorowy program koncertowy, przygotowany przez pracowników teatru, goście będą długo pamiętać,- przedstawiciele tatarskiej diaspory i mieszkańcy Gdańska.

14 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury wystąpił duet z Białorusi Tatiana Sołowiowa i Aleksander Błochin.

Tatiana Sołowiowa - autorka tekstów, kompozytor i wykonawca, która tworzy w w gatunku autorskiej piosenki kameralnej. Zwyciężczyni i laureatka kilku białoruskich, ukraińskich, rosyjskich i polskich festiwali. Jej zainteresowania muzyczne są bardzo szerokie - od klasycznej muzyki (akademickiej) muzyki i jazzu, art-rocka do muzyki etnicznej, co wpływa na stylistyczną różnorodność komponowanych utworów - od klasyki po piosenkę ludową i art-rock.

Aleksander Błochin - multiinstrumentalista, grający na dętych instrumentach etnicznych (flet, żalejka, okaryna, kaljuka, shakuhachi), instrumentach perkusyjnych, kalimbie i innych instrumentach.

Program koncertu składał się z piosenek autorskich Tatiany i własnych aranżacji białoruskich pieśni ludowych, wykonywanych na styku tradycji z nowoczesnością. Duet brzmi profesjonalnie, nie tylko z powodu zastosowania egzotycznych instrumentów etnicznych.

12 czerwca w Dniu Niepodległości Rosji w Szkole Podstawowej Nr 11 w Gdańsku odbyła się lekcja, dotycząca dwóch ważnych dat: urodzin Aleksandra Puszkina i Dnia Rosji. Aleksander Puszkin - poeta i twórca współczesnego języka rosyjskiego, jest symbolem Rosji. Życie wielkiego poety, jego zainteresowania, przyjaciele, utwory napisane w różnych latach, zostały przedstawione dzieciom przez pracownika RCNK w formie prezentacji multimedialnych, wierszy i fragmentów dzieł Puszkina.
Z wielkim zainteresowaniem dzieci obejrzały barwną prezentację o Rosji z rosyjskimi melodiami ludowymi. Uczniowie zapoznali się z charakterem poszczególnych regionów, miast, rzemiosłem. Pod koniec lekcji w imieniu Centrum Szkole Podstawowej Nr 11 zostały przekazane podręczniki do języka rosyjskiego od wydawnictwa "Złotoust", "Język rosyjski. Kursy "i książki do czytania w języku rosyjskim.

9 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyły się imprezy z okazji Dnia Rosji z udziałem rodaków, członków Klubu "Witamy", pracowników RCNK i mieszkańców Gdańska.
Otwarto wystawę fotograficzną pt. "Zabytki architektury rosyjskiej" z kolekcji rycin XIX-XX wieku W. Bielikowa.
W salonie literacko-muzycznym wystąpił pieśniarz i poeta Igor Dubicki, który zaprezentował utwory do wierszy A. Puszkina, S. Jesienina, W. Wysockiego i własne kompozycje. Uczestnicy spotkania przy herbacie omawiamy ważne problemy, śpiewali swoje ulubione piosenki i czytali wiersze. Osobliwością klubu jest to, że jest on otwarty nie tylko dla rodaków, ale dla wszystkich, którzy kochają Rosję.

RCNK i członkowie klubu "Witamy" wyrażają serdeczne i szczere podziękowania autorowi i wykonawcy pieśni i ballad p. Igorowi Dubickiemu.
Dziękujemy za doskonałe wykonanie autorskich, współczesnych, ludowych, popularnych pieśni i romansów, które wykonano podczas spotkania "Zaśpiewajmy, przyjaciele!"podczas spotkania poświęconego obchodom Dnia Rosji, które odbyło się w dniu 9 czerwca.

6 czerwca pracownik RCNK w Gdańsku Antonina Iwaszkiewicz poprowadziła otwartą lekcję w języku rosyjskim, związaną tematycznie z dniem urodzin Aleksandra Puszkina i Dniem języka rosyjskiego. Lekcja pokazowa odbyła się w X LO w Gdyni.

Lekcja zatytułowana "Wzniosłem sobie pomnik trwalszy od spiżu" skierowana była do uczniów dwóch klas, uczących się języka rosyjskiego. Na zajęciach prowadzonych w formie prezentacji multimedialnej, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z życiem i twórczością wielkiego poety. Po obejrzeniu prezentacji, uczniowie wysłuchali słynnych poematów Aleksandra Puszkina, "Kocham cię", "Zimowa droga" i in.

Tradycją w polskich szkołach pod koniec roku szkolnego są festiwale zespołów rodzinnych.
2 czerwca 2012 w Szkole Podstawowej nr 11 w Gdańsku odbył się właśnie taki festiwal. Na terenie szkoły zostały wydzielone miejsca, w których można było zaprezentować swoje zainteresowania - sportowe, muzyczne, językowe. Na prośbę nauczycieli języka rosyjskiego pracownicy RCNK wzięli udział w imprezie, prezentując walory kultury i języka rosyjskiego. Przygotowano kolorowe plakaty z pięknymi rosyjskimi brzozami, matrioszki, zdjęcia majestatycznego Kremla, które stworzyły żywy i barwny klimat Rosji. Dzieci mogły w krótkim czasie nauczyć się rosyjskiego alfabetu, wysłuchać rosyjskich przysłów i wybrać ich polskie odpowiedniki, odkryć pokrewieństwo językowe, wziąć udział w grach edukacyjnych.
Dzieci chętnie odpowiadały na pytania quizu "Rosja - mój wschodni sąsiad" i zaprezentowały wyjątkową wiedzę na temat współczesnej Rosji.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert z udziałem rosyjskich i polskich dzieci, uczniów Szkoły Muzycznej im. A. Arenskiego (Dom Muzyki im. S.Rachmaninowa (Wielikij Nowgorod) i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej z Gdańska. Wiek młodych artystów nie przekraczał 14 lat.
Młodzi artyści z wielkim entuzjazmem i dziecięcą bezpośredniością zaprezentowały kilka układów baletowych i wykonały skomplikowane utwory na fortepian, skrzypce i gitarę. Wszystkie punkty programu, kolorowe stroje uczestników koncertu wyzwały szczery podziw publiczności. Koncert, który trwał półtorej godziny, kilkakrotnie wywołał aplauz widowni.
maj 2012

31 maja Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedziła grupa uczniów klas młodszych Szkoły podstawowej ze Straszyna.
Dyrektor RCNK Jelena Wołgina oprowadziła dzieci o budynku i opowiedziała o działalności Centrum. Podczas wizyty uczniowie obejrzeli wystawy "Aleksander Puszkin — mistrz słowa" oraz "I.Gonczarow", zaprezentowano im prezentacje multimedialną o Rosji. Uczniowie poznali architekturę Moskwy i Petersburga, Rosyjskie symbole państwowe, rzemiosło, odbyli wirtualną wycieczkę po salach moskiewskiego Kremla. Po spotkaniu młodzi goście zostali zaproszeni na prawdziwe rosyjskie bliny z gorącą herbatą.

30 maja w przeddzień Międzynarodowego Dnia Dziecka w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się spektakl dla dzieci pt. "Cudowne sito" w wykonaniu artystów Państwowego Teatru Lalek Republiki Mordowii.
Teatr Lalek Republiki Mordwińskiej powstał w 1938 roku w Sarańsku na bazie studia teatralnego. Występy teatru przybierają różnorodne formy, w spektaklach zastosowane są ciekawe rozwiązania scenograficzne i reżyserskie. W repertuarze ważne miejsce zajmuje rosyjski folklor oraz współczesne bajki i baśnie. Teatr bierze udział w międzynarodowych festiwalach lalek, jest laureatem i zdobywcą wielu nagród.
Kolorowe kostiumy aktorów, żarty, tańce, tworzą atmosferę święta. Młodzi widzowie i ich rodzice ciepło powitali artystów teatru i dziękowali za ciekawe przedstawienie.

26 maja w centrum Gdańska przy fontannie Neptuna odbył się koncert orkiestry instrumentów dętych ze Szkoły Muzycznej im. Gliera pod batutą Michaiła Wasiliewa (Kaliningrad). Wystąpienie Rosjan zostało zorganizowane przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w ramach imprez poświęconych obchodom 200. rocznicy zwycięstwa Rosji w Wojnie Ojczyźnianej 1812 r.

W wykonaniu orkiestry zabrzmiały „Uwertura 1812 r” P. Czajkowskiego, marsze „Pułku Przeobrażeńskiego”, „Pułku Pieczorskiego”, „Marsz wojskowy” G.Swiridowa, „Pieśń patriotyczna” M. Glinki i in. Publiczność wysoko oceniła mistrzowskie wykonanie młodych muzyków z Kaliningradu.

26 maja Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedziła delegacja bibliotekarzy miejskiej instytucji kultury, Bałtyckiego Rejonowego scentralizowanego systemu Bibliotecznego "CBS". W jego strukturze znajdują się Centralna Biblioteka Miejska, Centralna Biblioteka Dziecięca i trzy filie. Delegacja odwiedziła Centrum, pracownicy opowiedzieli o działalności. W trakcie spotkania omówiono kwestie wzajemnej współpracy RCNK i CBS. Dla bibliotekarzy zorganizowano zwiedzanie historycznego miasta i szeregu bibliotek w Gdańsku.

W związku z obchodami Dnia słowiańskiego piśmiennictwa i kultury w Gdańsku, 23 maja 2012 r. Odbył się cykl imprez , w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z gimnazjów, szkół średnich i studenci Uniwersytetu Gdańskiego.
Słowo wstępne wygłosiła dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury, Jelena Wołgina i dziekan Wydziału Filologicznego i Dziennikarstwa Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E.Kanta Natalia Lichina. Ciekawe prezentacje zostały przygotowane przez członków delegacji BUF im.E.Kanta: dr Zakładu Historii Języka Rosyjskiego i Językoznawstwa Porównawczego Tatianę Kuzionną, kierownika Zakładu Językoznawstwa Ogólnego i Rosyjskiego, dyrektor Centrum Naukowo-Edukacyjnego "Rosyjska Baltika" BUF im. E. Kanta prof. Natalię Babienko i wykładowcę Centrum Naukowo-Edukacyjnego "Rosyjska Baltika" BUF im. E. Kanta Jelenę Rusakową.
T. Kuzionna przygotowała wykład dot. historii powstania cyrylicy i prezentację dawnych rękopiśmiennych książek i charakterystykę elementarza Kariona Istomina (XVIII wiek).
W ramach imprez odbyła się również prezentacja podręczników elektronicznych: Multimedialnego słownika języka rosyjskiego (poziom podstawowy), który zawiera słownik tematyczny oraz ćwiczenia i zadania kontrolne, i "Szkoła rosyjskiego opowiadania" ― książka do nauki czytania, rozwoju sprawności rozumienia mowy ze słuchu i rozwoju umiejętności komunikacyjnych.
Odbyło się również wystąpienie studentów polonistyki BUF im. E. Kanta, kt5órzy przedstawili interaktywną inscenizację muzyczną rosyjskiej bajki "O carewnie Niesmiejanie"
Goście Centrum mieli okazję zapoznać się z wystawą książek, przygotowaną z okazji Dnia słowiańskiego piśmiennictwa i kultury i wystawą fotograficzno-dokumentalną, poświęconą 200. rocznicy urodzin I. Gonczarowa.

23 maja 2012 r. w Bibliotece Miejskiej im. C.K. Norwida w Elblągu zorganizowano wieczór literacki poświęcony 200. rocznicy urodzin rosyjskiego pisarza Iwana Gonczarowa, podczas którego wystąpiły: profesor, kierownik Zakładu Historii Literatury Rosyjskiej i dziekan Wydziału Filologii i Dziennikarstwa Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E. Kanta prof. Natalia Lichina oraz kierownik Zakładu Językoznawstwa Ogólnego i Rosyjskiego, dyrektor Centrum Naukowo-Edukacyjnego "Rosyjska Baltika" BUF im. E. Kanta prof. Natalia Babienko. Wieczór został zorganizowany z inicjatywy i przy wsparciu Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury.
Wygłoszone wykłady wywołały duże zainteresowanie i ożywioną dyskusję wśród uczestników. W ramach wieczoru pokazano prezentację multimedialną, przygotowaną przez pracowników RCNK.

W sali wystawowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku 22 maja 2012 r. otwarto wystawę fotograficzno-dokumentalną z okazji 200. rocznicy urodzin rosyjskiego pisarza Iwana Gonczarowa. Wystawa obejmuje materiały informacyjne związane z biografią i pracą I.Gonczarowa pracy.
Na otwarciu wystawy słowo wstępne wygłosiła dziekan Wydziału Filologii i Dziennikarstwa, profesora Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im.I. Natalia Lichina, która opowiedziała o życiu i twórczości Gonczarowa i jego wkładzie w rozwój literackiego języka rosyjskiego.

19 maja na terenie Regionalnego Centrum Wystawowego "Fabryka sztuki" w Tczewie w ramach corocznej Europejskiej nocy muzeów występował rosyjski zespół ludowego "Rossiczi" (Kaliningrad) pod kierownictwem honorowego Zasłużonego Pracownika Kultury Federacji Rosyjskiej Aleksandra Pleszakowa. Koncert zespołu odbył się dzięki pomocy RCNK w Gdańsku.
Kolorowy program folklorystyczny, artyści grający na różnych instrumentach ludowych: akordeon i bałałajka, skrzypce, dudy, rożki, flety i instrumentach perkusyjne bardzo spodobał się polskiej publiczności.
Gromkimi brawami powitano takie pieśni ludowe jak: "Jeszcze nie wieczór", "Kalinka" i popularne np. "Podmoskiewskie wieczory".

18 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury zakończyły się kursy języka rosyjskiego.
Dyrektor RCNK w Gdańsku Jelena Wołgina serdecznie powitała wszystkich słuchaczy zgromadzonych na ostatniej lekcji, która została poświęcona Dniu Puszkina.
Życie wielkiego poety, jego praca i wkład w rozwój współczesnego języka rosyjskiego przedstawiły nauczycielki, prowadzące kursy Nadzieja Koc, Antonina Iwaszkiewicz i Zofia Korch. Zaprezentowano prezentację multimedialną pt. "Życie i twórczość Aleksandra Puszkina".
Słuchacze kursów przygotowali mały koncert: recytowali poezję i fragmenty poematów Puszkina, śpiewali pieśni, "Pamiętam wspaniałe chwile", "Kochałem Cię".
Wszyscy słuchacze którzy opanowali program, wzięli udział w uroczystej ceremonii wręczenia certyfikatów.

16 maja 2012 r w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się polsko-rosyjskie seminarium poświęcone głównym kierunkom w architekturze i budownictwie rosyjskim. Organzatorami seminarium byłi firma info-inwest I RCNK w Gdańsku.

Uczestnicy seminarium poruszyli takie problemy, jak - "Cechy współczesnej architektury rosyjskiej XXI wieku", "Art Design wnętrz", "Szkło w nowoczesnych wnętrzach" i inne. Wystąpieniom uczestników towarzyszyły wizualizacje. Podczas imprezy, wszystkie zainteresowane osoby miały możliwość udziału w kreatywnych warsztatach i mogły otrzymać fachową poradę.

14 maja 2012 na scenie Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto program festiwalowy "W imię życia na ziemi" w ramach Międzynarodowego projektu twórczego i rozwoju indywidualnego dzieci i młodzieży "Dzieci XXI wieku" oraz Międzynarodowego projektu humanistycznego "Drogami pamięci - drogami świata ". Koordynatorem projektu i dyrektorem wykonawczym jest "Tourist Company Pyramid Tour" Irina Owierina.

Zespół Tańca Ludowego "Zorza Polarna" Gubkinskiej szkoły choreograficznej z Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznym Federacji Rosyjskiej pod kierownictwem Zasłużonego pracownika kultury Rosji i Ukrainy Aleksandra Gulaka swoim entuzjastycznym wystąpieniem, umiejętnościami, barwnymi strojami pozostawił niezatarte wrażenie, i nie przypadkowo, gdyż zespół jest laureatem wielu konkursów rosyjskich i międzynarodowych.

Zespół zaprezentował ponad 10 układów choreograficznych m.in. rosyjskie tańce ludowe: "Barynia", "Saratówska rassypuha", "Smoleński gusachok" bułgarskie "Mlada" i nieniecki taniec "Świeto na Charampur" i inne.

Pod koniec koncertu publiczność nagradzała artystów owacją na stojąco i śpiewała: "Sto lat" dla zespołu, który podbił ich serca. Dzięki bezpośredniej współpracy z RCNK w Gdańsku występy zespołu odbędą się również w Berlinie i Warszawie w maju tego roku.

9 maja w Gdańsku miały miejsce obchody 67. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Podczas ceremonii złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w walkach o wyzwolenie miasta. W ceremonii wzięli udział polscy weterani, rosyjscy, białoruscy i ukraińscy dyplomaci, pracownicy naukowi i kulturalni, rodacy.

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury zorganizowano uroczyste przyjęcie i koncert. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali wstążki św. Jerzego i kwiaty.

Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej Siergiej Puczkow w uroczystym przemówieniu podkreślił znaczącą rolę narodu radzieckiego w zwycięstwie nad faszyzmem i w wyzwoleniu Polski i Europy w ogóle, wyraził wdzięczność Polakom za pamięć o żołnierzach radzieckich, którzy zginęli na polskiej ziemi, oraz podkreślił znaczenie rosyjsko-polskiej współpracy.

W salach wystawowych RCNK zostały rozmieszczone dwie wystawy "Drogami wojny" i "Dzień Zwycięstwa", zabrzmiały frontowe pieśni.

8 maja 2012 w Szkole Podstawowej nr 11 w Gdańsku dla uczniów klasy VI odbyła się lekcja poświęcona 1150-leciu rosyjskiej państwowości.


Na lekcji, prowadzonej w formie prezentacji multimedialnej uczniowie mogli poznać historię Rosji. Wykład pracownika RCNK ilustrowała prezentacja multimedialna, składającą się z 2 części "Początki Rusi" i "Imperium Rosyjskie".
Podczas lekcji uczniowie poznali się wiele interesujących i pouczających faktów, dotyczących dwóch rządzących rosyjskich dynastii Rurykowiczów i Romanowów, które miały ogromny wpłynął na rozwój i tworzenie państwa rosyjskiego.
Druga lekcja poświęcona była "Symbolice państwowej Rosji".

Okrągły Stół "Sposoby rozwoju współpracy dwustronnej i stosunków międzynarodowych" odbył się w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury 7 maja 2012 roku. Wzięli w nim udział politolodzy, naukowcy i przedstawiciele miejscy, dyplomaci Konsulatu Generalnego FR w Gdańsku. Obrady okrągłego stołu otworzył konsul doradca z Konsulatu Generalnego Siergiej Siemenow, krótko przedstawiając rozwój stosunków dwustronnych oraz współpracy rosyjsko-polskiej w ostatnich latach. W związku z inauguracją prezydenta Rosji Władimira Putina powiedział, że rosyjska polityka zagraniczna pozostaje zrównoważona i oparta na współpracy. Podczas okrągłego stołu S.Siemenow odpowiadał na liczne pytania, w tym związane z organizacją służb celnych i granicznych, małym ruchem granicznym między Polską a Rosją, które wejdą w życie po ratyfikacji przez parlamenty Rosji i Polski w najbliższej przyszłości. Uczestnicy okrągłego stołu dyskutowali także o potrzebie intensyfikacji współpracy w dziedzinie kultury, wymiany młodzieży, o konieczności przeglądu porozumień w sprawie współpracy między polskim i rosyjskim Ministerstwem Edukacji, w celu uproszczenia procedur, które powinny być mniej biurokratyczne i bardziej dostępne. Wszyscy uczestnicy okrągłego stołu zauważyli, że relacje między obywatelami obu krajów były zawsze przyjazne i serdeczne, a to oznacza, że ​​obecne stosunki między Polską i Rosją, w dużym stopniu tworzą instytucje i społeczności, w tym naukowa, dziennikarska, publiczna . I to "dyplomacja obywatelska" może skutecznie wpływać i przełamywać istniejące negatywne stereotypy w umysłach naszych narodów.
kwiecień 2012

25 kwietnia 2012 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbył się III Konkurs translatoryczny zorganizowany przez Zakład Języków Wschodniosłowiańskich i Translatoryki przy udziale Federalnego Uniwersytetu Bałtyckiego im.I.Kanta w Kaliningradzie i Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.
Do tłumaczenia zostały przedstawione teksty w trzech kategoriach: tekst naukowy (art. L. Szczerby "O potrójnym aspekcie zjawisk językowym i o eksperymencie w językoznawstwie"), tekst literacki (fragment powieści W. Nowikowa "Romans z językiem") i tekst publicystyczny (artykuł A. Kołesnikowa: "Chodźcie tu, Banderlogi"). Największą popularnością wśród studentów cieszyły się teksty publicystyczne.
W konkursie wzięło udział 20 studentów, nie tylko z Uniwersytetu Gdańskiego. W skład jury, oceniającego jakość tłumaczeń, weszły prof. Z. Nowożenowa, prof. A. Pstyga, dr. T. Siniawska-Sujkowska, które wyłoniły następujących zwycięzców:

w kategorii tłumaczenia tekstu publicystycznego:
1) Student 1 roku studiów II stopnia Cyryl Dermanowski
2) Studentka z Poznania Jolanta Piaseczna
3) Studentka 2 roku studiów I stopnia Agnieszka Niedbalska

w kategorii tłumaczenia tekstu naukowego:
1) Studentka 1 roku studiów II stopnia Jolanta Szymańska
2) studentka 2 roku studiów II stopnia Marlena Schwichtenberg
3) student 2 roku studiów II stopnia, Monika Keloh

w kategorii tłumaczenia tekstu literackiego:
1) Studentka 2 roku studiów I stopnia Alicja Speteliun
2) Studentka 2 roku studiów I stopnia Magdalena Leksztan
3) Student 2roku studiów II stopnia, Radosław Janczak

Laureaci konkursu otrzymali nagrody od RCNK - dyplomy, książki oraz książki audio.

 

25 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury obył się Festiwal piosenki młodzieżowej. Konkurs z udziałem uczniów szkoły podstawowej numer 11, LO Nr VIII, Stowarzyszenie szkół ochrony środowiska z Gdańska i liceów ogólnokształcących Nr V i X z Gdynia, a także gości z Kowna — studentów z Kowieńskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Uczestnicy festiwalu zostali powitani przez dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury - Jelenę Wołginą, wykładowcę UG p. Tatianę Kopac, nauczyciela śpiewu Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im.S.Moniuszki p. Aleksandrę Kucharską-Szefler i asystenta Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im.S.Moniuszki p. Krzysztofa Bobrzeckiego.

Każdy uczestnik konkursu wykonywał po dwa utwory w języku rosyjskim. W konkursie zabrzmiały piosenki z repertuaru Ani Lorak, Julii Sawiczewej i Dimy Bilana, grupy "VIA GRA", z musicalu "Metro" i wiele innych.

Jako gość koncertu wystąpił akordeonista Aleksander Krutikow, student Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki.

Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami od RCNK.

24 kwietnia w RCNK w Gdańsku, otwarto wystawę fotograficzną "65 lat kaliningradzkiej żeglugi". Wystawa została zorganizowana przy współpracy Kaliningradzkiego Klubu Jachtowego i Portalu informacyjno-analitycznego "NewsBalt.

Na wystawie zebrano fotografie z lat 1940-1960, opowiadające historię żeglarstwa w obwodzie kaliningradzkim, fotografie wybitnych żeglarzy, laureatów międzynarodowych i regionalnych regat żeglarskich, uczestników rejsów dalekomorskich.

W otwarciu wzięła udział legendarna polska żeglarka p. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta na świecie, która samodzielnie opłynęła kulę ziemską, a także przedstawiciele klubów jachtowych z Gdańska i Gdyni i mieszkańcy Gdańska.

 

18 kwietnia 2012 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, dyrektor kursów języka rosyjskiego RCNK w Warszawie Daria Isajewa, poprowadziła seminarium dla nauczycieli języka rosyjskiego z województwa pomorskiego polskiego pt. "Nowa rosyjska leksyka". Nauczycielom zaprezentowano nową leksykę, zwroty i frazy, które stosunkowo niedawno pojawiły się w języku rosyjskim, a także leksykę, która częściowo lub całkowicie zmieniła swoje znaczenie i zakres jej stosowania w języku. Podczas warsztatów nauczyciele poznali przyczyny tych zmian i na konkretnych przykładach próbowali zrozumieć te zjawiska językowe.

Tego samego dnia, Daria Isajewa zorganizowała warsztaty dla nauczycieli kursów języka rosyjskiego w RCNK w Gdańsku, podczas których omówiła przygotowanie słuchaczy do egzaminu certyfikacyjnego w Rosji, oraz wykorzystanie podręczników rekomendowanych specjalistami z Instytutu Języka Rosyjskiego im. Puszkina, poruszyła także kwestie organizacyjne, związane z nauczaniem, hospitowała zajęcia z języka rosyjskiego.

18 kwietnia w XIX LO w Gdańsku odbyła się otwarta lekcja dla uczniów klas I-III, poświęcona 1150-lecia rosyjskiej państwowości. Na zajęciach zaprezentowano prezentację multimedialną, przygotowaną przez pracowników RCNK. Uczniowie poznali wiele interesujących

faktów na temat dynastii Rurykowiczów, wielkich książąt rosyjskich - Olega, Igora, Światosława, księżniczki Olga, Władimira Wielkiego, Jarosława Mądrego, którzy wznieśli ogromny wkład w historię i powstanie państwa rosyjskiego.

17 i 18 kwietnia 2012 w Gdańsku, dyrektor kursów języka rosyjskiego RCNK w Warszawie Daria Isajewa poprowadziła otwarte lekcje języka rosyjskiego i historii Rosji w dwóch szkołach.

17 kwietnia otwarta lekcja odbyła się w XIX LO w Gdańsku, dla uczniów drugiej klasy, uczących języka rosyjskiego. Lekcja zatytułowana była "Wirtualna wycieczka po regionach Rosji."

Multimedialna prezentacja pozwoliła uczniom poznać rosyjską przyrodę, niewypowiedziane piękno Karelii, Kaukazu, centralnej Rosji, Uralu, Ałtaju, Kamczatki i odbyć wirtualną podróż do tundry, na Ocean Spokojny, a nawet do Arktyki.

18 kwietnia dla uczniów VIII LO Daria Isajewa przygotowała lekcję, tematem której była "Kolej transsyberyjska: przez Rosję drogą tysiąclecia", która pozwoliła uczniom poznać wiele interesujących faktów na temat historii budowy syberyjskiej kolei, dowiedzieli się również dlatego ta najdłuższa linia kolejowa na świecie, przyciąga tak wielu turystów.

13 kwietnia 2012 roku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się konkurs poezji "Ulubione strofy rosyjskich poetów". Organizatorzy konkursu - RCNK i działający przy Centrum Klub nauczycieli języka rosyjskiego.

W konkursie zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, wzięło udział ponad 35 uczniów szkół średnich i gimnazjalnych z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Uczniowie zaprezentowali, w języku rosyjskim i polskim, wiersze takich rosyjskich poetów jak Aleksander Puszkin, Fiodor Tiutczew, Siergiej Jesienin, Nikołaj Niekrasow, Marina Cwietajewa, i in.

W skład komisji jurorów weszli p. Gabriela Szubstarska - poeta, członek Związku Literatów Polskich, p. Lilianna Kalita - wykładowca literatury Uniwersytetu Gdańskiego, p. Hanna Kownacka - aktorka, nauczyciel historii i retoryki teatru, p. Krzysztof Andruszkiewicz - członek biura regionalnego Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód".

Zwycięzcy i nauczyciele języka rosyjskiego, którzy przygotowali uczestników konkursu otrzymali od RCNK w Gdańsku dyplomy, upominki i płyty CD z rosyjskimi filmami.

Otwarcie wystawy dokumentalno-fotograficznej pt. "Rosyjscy jeńcy i emigranci w Gdańsku w latach 1914-1939" odbyło się w środę, 11 kwietnia 2012 roku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kóultury.


W otwarciu uczestniczyli członkowie misji dyplomatycznych, przedstawiciele biura regionalnego Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód", profesorowie i studenci Uniwersytetu Gdańskiego.


Wystawa zawiera fotografie oraz liczne archiwalne dokumenty związane z życiem jeńców wojennych i rosyjskiej emigracji od 1914 do 1939, wycinki z gazet i czasopism, kopie artykułów i wiele innych materiałów zebranych przez profesora Uniwersytetu Gdańskiego Andrzeja Romanowa. Pierwszy artykuł prof. A.Romanowa  dot. rosyjskiej emigracji w Gdańsku pojawił się w 1970 roku. Profesor jest autorem wielu artykułów i książek o życiu rosyjskich jeńców i emigrantów w Wolnym Mieście Gdańsku.

4 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury zorganizowano konkurs pt. "Rosja w kosmosie", poświęcony 75. rocznicy lotu w kosmos pierwszej kobiety-kosmonauty Walentyny Tierieszkowej i Międzynarodowemu Dniu Kosmonautyki. W konkursie wystartowały cztery zespoły po trzech zawodników. Zgodnie z zasadami quizu uczestnicy powinni byli udzielić prawidłowe odpowiedzi na 20 pytań w formie pisemnej i odpowiedzieć na 2 pytania ustnie. Jury przy wyłonieniu zwycięzcy zwracało szczególną uwagę na prawidłowo uzasadnione odpowiedzi, zdolność udzielenie wypowiedzi w odpowiednim czasie i efektywne wykorzystanie wiedzy teoretycznej.

W składzie jury zasiadły — p. Magdalena Wiencik, astronom z Centrum Hewelianum, p. Irena Komorowska, nauczyciel języka rosyjskiego z V LO w Gdyni, pracownik RCNK w Gdańsku Antonina Iwaszkiewicz.

W czasie obrad jury uczestnicy quizu i kibice obejrzeli wystawę poświęconą Dniu kosmonautyki i obejrzeli film dokumentalny ""Na kartach lotów kosmicznych".

Zwycięzcy i laureaci otrzymali nagrody i pamiątki od RCNK.

3 kwietnia 2012 w XIX Liceum ogólnokształcącym im.Mariana Mokwy odbyła się lekcja poświęconą pracy wielkiego rosyjskiego malarza Iwana Szyszkina zatytułowana "Iwan Szyszkin - Mistrz rosyjskiego krajobrazu"

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali pracownika biblioteki RCNK Antoniny Iwaszkiewicz, obejrzeli ilustracje jego słynnych obrazów "Poranek w sosnowym lesie", "Pośród otwartej doliny ..." Na dzikiej Północy "," Żyto "," Szałas"," Młyn w polu ", "Pejzaż z sosną" i inne.

Temat zajęć nie został wybrany przypadkowo. Uczniowie liceum oprócz ogólnych przedmiotów kształcenia, poznają historię sztuki. Liceum oferuje autorski program rysunku. Uczniowie Liceum jeżdzą na plenery, organizują wystawy swoich prac, są laureatami wielu polskich i międzynarodowych konkursów sztuki.

marzec 2012

27 marca w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki otwarto cykl imprez poświęconych 1150. rocznicy urodzin rosyjskiej państwowości.


Goście Centrum obejrzeli prezentację multimedialną "Początki Rusi" część I i oraz film fabularny Siergieja Eisensteina pod tytułem "Aleksander Newski".
W imprezie wzięli udział studenci UG, słuchacze rosyjskich kursów językowych, mieszkańcy Gdańska.

27 marca 2012 po raz szósty na Uniwersytecie Gdańskim odbyło się coroczne dyktando z język rosyjski dla uczniów i studentów z województwa pomorskiego.
Organizatorzy - Instytut Filologii Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego i Bałtycki Uniwersytet Federalny im.I.Kanta (Kaliningrad).


W dyktandzie wzięło udział 157 osób - studentów i uczniów szkół średnich z Gdańska, Sopotu, Gdyni, Słupska, Kwidzynia, a także studenci filologii, psychologii, rosjoznawstwa, Wydziału Nauk Społecznych, Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni i Politechniki Gdańskiej.


Słowo powitalne do uczestników wygłosił prorektor Uniwersytetu Gdańskiego J. Włodarski, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego A.Ceynova, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej M.Grabska, przewodniczący Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód" A. Firley, dyrektor Centrum Naukowo-Edukacyjnego "Russkaja Baltika" Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im.I.Kanta N. Babenko, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku E.Wołgina.
Zwycięzcy i laureaci otrzymali dyplomy i cenne upominki od organizatorów, w tym od RCNK w Gdańsku.

26 marca w sali wystawowej RCNK otwarto wystawę "Pracownia wyobraźni". Wystawa obejmuje ponad 60 prac graficznych (grafika, linoryt, zdjęcia). Są to prace uczniów XIX liceum ogólnokształcącego, a także obrazy i laureata polskich i międzynarodowych
konkursów plastycznych, artysty, nauczyciela sztuki XIX LO Mariusza Kułakowskiego.


Uczniowie liceum, którego prace są na wyświetlaczu, laureaci najważniejszych konkursów graficznych z kraju.


Przyjazne stosunki między RCNK i XIX LO z roku na rok są coraz lepsze. Uczniowie i nauczyciele są angażują się w różne imprezy organizowane przez RCNK: quizy, konkursy, festiwale i koncerty.

23 marca 2012 w sali wystawienniczej otwarcia Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury otwarto wystawę "Rzeźba w skorupce jaja," artysty z Serbii - Władimira Krawczenko, który przyjechał do Polski na zaproszenie Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku.

W.Krawczenko urodził się w Nowym Sadzie, ale jego korzenie wywodzą się z Rosji, Kubania.

Oryginalną rzeźbą w skorupie jaja W. Krawczenko zajmuje się od początku 2000 roku. W swoich pracach wykorzystuje skorupy różnych jaj: od kurzych, jako największych, a kończąc na jajach papug, jako najmniejszych, przy czym skorupa nie jest poddawana żadnym zabiegom zwiększającym jej wytrzymałość. Tworzenie rzeźby to proces głębokiej koncentracji, cierpliwości i intuicyjnego podążania za formą. Tak rodzą się odwieczne symbole, odważne formy, swobodna gra z przestrzenią, jakby mowa była o marmurze, a nie skorupce jajka. Do dnia dzisiejszego kolekcja jego prac liczy ponad 360 eksponatów.

Na wystawie w RCNK autor zaprezentował 50 eksponatów, wywołując duże zainteresowanie publiczności. Przez dwa dni, wystawa przyciągnęła ponad 200 osób.

Wcześniej wystawy indywidualne W.Krawczenko odbyły się w Rosji, Szwajcarii, Serbii i Czarnogórze.

Wystawa potrwa do 2 kwietnia.

23 marca 2012 w XIX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku odbył się IV Międzyszkolny konkurs na znajomość języków obcych, w którym uczestniczyły cztery zespoły z trzech liceów ogólnokształcących i technikum ekologicznego z Gdańska i Gdyni.

Zawodnicy rywalizowali w prawidłowym tłumaczeniu tekstów, utworów, słów i zwrotów z języka rosyjskiego na angielski i z angielskiego na rosyjski.

Konkurs odbył się w ciepłej i serdecznej atmosferze.
W imprezie wzięło udział około 100 osób, w tym grupa kibiców. Zwycięzcy otrzymali nagrody i certyfikaty od Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki i XIX LO w Gdańsku.

luty 2012

29 lutego 2012 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się koncert w wykonaniu studentów 2, 3 i 4 roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki w Gdańsku.
To nie pierwszy wspólny projekt RCNK i Akademii. W wykonaniu młodych artystów i nauczycieli zabrzmiały różne utwory Siergieja Rachmaninowa, Aleksandra Borodina, Fryderyka Chopina, George'a Gershwina.
Program koncertu składał się z fragmentów legendarnych musicali "Król Lew", "Nine", "Jekyll and Hyde", "Les Miserables", "Camelot", "Funny Girl".
Występy wokalistów i pianistów spotkały się z serdecznym przyjęciem, każdy nowy numer był przyjmowany z zasłużonym aplauzem.

25-26 lutego w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki odbyła się XLIII Wojewódzka Olimpiada języka rosyjskiego. W Olimpiadzie udział wzięli uczniowie szkół średnich z województwa pomorskiego (30 uczestników z Gdańska, Gdyni, Kwidzynia, Słupska, Tczewa i Pruszcza Gdańskiego) i województwa zachodnio-pomorskiego 8 uczestników ze Szczecina, Koszalina, Goleniowa) - 38 osób .
Olimpiadae, organizowana corocznie na Pomorzu, jest jedną z najstarszych w Polsce. Jej organizatorami są Ministerstwo Edukacji RP i Oddział Pomorskiego Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód".
Znacznego wsparcia imprezie udzielił Konsulat Generalny FR i Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.
Na uroczystości otwarcia Olimpiady obecni byli: przewodniczący Komitetu Wojewódzkiego Olimipady Jezyka Rosyjskiego Franciszek Apanowicz, dyrektor RCNK E.Wołgina, przewodniczący Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód" Anna Firley i delegacja Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta: Dziekan Wydziału Filologiczno-Dziennikarskiego N.Lichina, dyrektor Instytutu Języka Rosyjskiego i Kultury N.Babienko, kierownik sektora naukowo-metodycznego I.Lukianenko.
Zakończenie imprezy odbyło się w uroczystej atmosferze. Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej S.Puczkow pogratulował zwycięzcom, zostały wręczone dyplomy, zaświadczenia o udziale w Olimpiadzie, upominki w tym od RCNK.

22 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury miało miejsce drugie spotkanie członków Klubu Piotra Wielkiego.
Uczestnicy imprezy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji Krzysztofa Kucharskiego pt.: "Bitwie pod Połtawą", omówiono plan pracy na rok bieżący.
Kolejne spotkanie Klubu planowane jest na koniec marca.

21 lutego 2012 roku z inicjatywy Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki przy wsparciu Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku drugi rok z rzędu odbyły się obchody "Szerokiej Maslenicy".
W programie imprezy znalazły się występy teatru folklorystycznego"Krugovina" (Wielikij Nowgorod), gry zabawy, tańce i tradycyjne masleniczne potrawy – bliny.
Występ zespołu folklorystycznego przerodził się we wspaniałe teatralizowane działanie, ujawniające tradycję ludowych obchodów Maslenicy na Rusi (obrzędowe pieśni, zwyczaje związane z pożegnaniem zimy). Przy dźwiękach rosyjskich pieśni ludowych goście RCNK smakowali bliny, brali udział w różnych zabawach i konkursach.
Imprezę, która odbyła się w ciepłej, świątecznej atmosferze, uświetnił udział Konsula Generalnego Republiki Białorusi A.Korola, Konsula Generalnego Ukrainy M.Yankiv i vice-konsula Federacji Rosyjskiej E.Sharkovej, oraz pracowników konsulatów akredytowanych w Gdańsku. Wśród gości byli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, regionalnego biura Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód", ojciec Dariusz Juźwik z cerkwi św Mikołaja, przewodniczący rady koordynacyjnej rodaków A.Bologowa, przedstawiciele lokalnych mediów, intelektualistów, rodaków.

 

21 lutego 2012 roku w Szkole Podstawowej Nr 11 w Gdańsku, odbyła się lekcja na temat „I.Szyszkin – mistrz rosyjskiego pejzażu”.
Współpracownik RCNK w Gdańsku - Antonina Iwaszkiewicz, przygotowała dla dzieci, których było ok. 40, multimedialną prezentację poświęconą biografii i twórczości wielkiego rosyjskiego malarza.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia i obejrzeli ilustracje znanych obrazów. Szczególne emocje wywołały u dzieci znane na całym świecie obrazy „Poranek w sosnowym lesie”, „Na dzikiej północy”, „Żyto”, których już same nazwy brzmią bardzo poetycko i bajkowo. Z pomocą nauczycieli języka rosyjskiego i materiałów audiowizualnych, uczniowie starali się opisać piękno rosyjskiej przyrody, lasów w języku wielkiego malarza. Przeprowadzenie takich zajęć sprzyja zwiększeniu wśród dzieci zainteresowania nauką języka rosyjskiego, historią i kulturą Rosji.

Z okazji 310. rocznicy powstania (1702r), Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej FR i Dnia Obrońcy Ojczyzny w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku 16 lutego odbył się cykl imprez - wystawa fotograficzna, prezentacja multimedialna o historii Floty Bałtyckiej do czasu Piotra Wielkiego po dzień dzisiejszy i koncert.


Zgodnie z tradycją program koncertu został przygotowany przez orkiestrę instrumentów muzyki ludowej Szkoły im. D. Szostakowicza (Kaliningrad). W programie znalazły się dzieła D. Szostakowicza, A. Pietrowa, I. Dunajewskiego, W. Iwanowa i innych kompozytorów.


Wspaniała gra młodych muzyków od kilku już lat podbija serca publiczności RCNK, a połączenie takich instrumentów muzycznych jak akordeon, bajan, domra, gitara i instrumenty perkusyjne tworzy oryginalne brzmienie.

14 lutego 2012 w Szkole Podstawowej nr 11 w Gdańsku odbyła się lekcja o życiu i twórczości wielkiego rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina. Lekcja była przygotowana dla uczniów klas 4-6, którzy z zainteresowaniem słuchali opowiadania pracownika RCNK o dziecięcych i szkolnych latach małego poety, jego uzdolnieniach i zainteresowaniach, przyjaciołach, którzy go otoczali. W związku z tym, że dzieci od niedawna uczą się języka rosyjskiego i mają ubogi zapas słownictwa, w niektórych momentach pracowano ze słownikiem.

Podczas lekcji uczniowie obejrzeli film o życiu wielkiego poety z kolekcji "Złote nazwiska Rosji". Kadry z filmu o Puszkinie przeplatały się z materiałami dokumentalnymi, fotografiami i portretami do muzyki Beethovena, Vivaldiego, Chopina i Glinki.

Nauczyciele jednomyślnie zauważyli, że takie spotkania są konieczne, to jedna z bardziej efektywnych metod uczenia się języka rosyjskiego, która przyczynia się do lepszego postrzegania i zapamiętywania materiału językowego i rozwija zainteresowanie rosyjską historią i kulturą.

10 lutego 2012 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się wieczór literacki poświęcony pamięci wielkiego rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina. Właśnie w taki zimowy dzień 8 lutego 1837 roku w Moskwie nad rzeką Czarną miał miejsce pojedynek pomiędzy Puszkinem i obywatelstwem francuskim Georgese d'Anthesem. Dwa dni później, 10 lutego, śmiertelnie ranny poeta zmarł. "Słońce poezji rosyjskiej zgasło" - tak pisały wszystkie gazety rosyjskie.
W programie wieczoru znalazły się: historia o życiu i twórczości Aleksandra Puszkina, opowiedziana przez pracowników RCNK, zawierająca nie tylko informację o poecie i jego wielkim geniuszu, ale traktująca o zwykłym człowieku, z jego wadami i zaletami, obywatelu, którego nazwisko jest dobrze znane na całym świecie, oraz pokaz multimedialny zatytułowany „Dźwignąłem pomnik swój, nie trudem rąk ciosany...”
Oprócz tego uczestnicy spotkania: Członkowie Klubu "Witamy w Rosji", czytelnicy i goście biblioteki deklamowali po rosyjsku i polsku poezje miłosne, fragmenty wierszy i wspaniałych opowieści Aleksandra Puszkina "Zimowy wieczór", "Zimowa droga" i, oczywiście, nie obyło się bez czytania ulubionych fragmentów "Eugeniusza Oniegina" oraz pieśni opartych na poezji Puszkina, "Kochałem Cię", "Cóż Ci mówi imię moje" i in. Tego wieczoru wszystkich uczestników spotkania, ludzi różnych narodowości i pokoleń połączyła "muza z lirą", wspaniałe uczucie miłości do wielkiego poety, wielkiej kultury.
W sali kinowej zorganizowało pokaz filmu fabularnego "Ostatnia droga".

6 lutego 2012 w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki odbyło się spotkanie z organizatorami i uczestnikami rajdu I Międzynarodowego rajdu samochodowego kobiet "Yekaterina".
W rajdzie wzięło udział zespołów 10 kobiecych. Trasa przebiegała przez Litwę, Łotwę, europejską część Rosji - Psków, Nowogród, Petersburg, Karelię, w Wyspy Sołowieckie do Murmańska.
Przez 10 dni, od 11 do 20 czerwca 2011, uczestniczki rajdu przejechały 3000 km, przejeżdżając dwie strefy czasowe. Trudno jednoznacznie powiedzieć, co przysporzyło uczestniczkom największych trudności - zmęczenie, awarie, przeprawy przez małe strumienie, jazda po bezdrożach. Panie wróciły szczęśliwe, ponieważ oprócz sportowej rywalizacji i emocji, miały okazję sprawdzić się, poznać przyrodę i kulturę, mieszkańców odległych miejscowości Rosji. Fascynujące i szczegółowe historie Romualda Koperskiego - organizatora rajdu, pioniera podróży samochodowych po ogromnych przestrzeniach Syberii, pisarza, dziennikarza i autora wielu książek o Syberii i członka I Międzynarodowego rajdu kobiet - przeplatane były pokazem slajdów i filmów.
Pod koniec spotkania przed publicznością wystąpił zespół «Julia Vikman Band". W wykonywaniu Julii Vikman oraz Andreja Wołkowa zebrani usłyszeli znane i lubiane piosenki "Podmoskiewskie wieczory", "Katiuszę", "Ciemną noc" i inne.

styczeń 2012

27 stycznia 2012 Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku miało miejsce pierwsze spotkanie polsko-rosyjskiego Klubu "Piotr Wielki". Inicjatorami tego klubu byli absolwenci Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Głównym tematem spotkania była epoka Piotra Wielkiego. Wiele wieków temu, Gdańsk był centrum kulturalnym i handlowym nad Bałtykiem, w którym car Piotr I był nie raz.
Członkowie klubu i Krzysztof Kucharski i Aleksander Masłowski opowiadali o pobycie Piotra I w Gdańsku i jego "niezwykłym" sposobie rozwiązywania spraw publicznych. Prowadzący przedstawili wyraźne różnice w umundurowaniu żołnierzy armii pruskiej i pułku Preobrażenskiego Piotra Wielkiego, szczegółowo opisali życie zwykłych żołnierzy w bastionach i na polu bitwy. Informacje przedstawili w formie prezentacji multimedialnej.
W spotkaniu udział wzięli miłośnicy i znawcy historii Gdańska, którzy w czasie spotkania zadawali wiele pytań na temat tego okresu historycznego.

26 stycznia 2012 w RCNK w Gdańsku odbył się wieczór poświęcony pamięci Włodzimierza Wysockiego.
Publiczności zaprezentowano wieczór literacko-muzyczny zatytułowany "Był sługą czystej sylaby" na kanwie wierszy i pieśni Włodzimierza Wysockiego. W programie wieczoru zabrzmiały znane utwory Włodzimierz Wysocki w wykonaniu Dennis Gryncewicza. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz miasta, biura regionalnego Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód", intelektualiści, studenci

24 stycznia 2012 roku w galerii Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy malarstwa rosyjskich artystów Inny i Aleksandra Kabanowych pod tytułem „Wiosenna elegia”.
I.Kabanowa urodziła się w rodzinie malarza-wykładowcy I.Baryczewa. Ukończyła Moskiewski Instytut Technologiczny na wydziale artystycznym.
A.Kabanow jest członkiem Międzynarodowej Fundacji Artystycznej,
a także Związku Węgierskich Artystów. Urodził się w rodzinie malarza W.Kabanowa. Ukończył Moskiewską Artystyczną Szkołę Wyższą 1905r.
oraz Moskiewską artystyczno-przemysłową Szkołę Wyższą (niegdyś Stroganowska) na wydziale dekoracyjno-monumentalnego malarstwa.
W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, rodacy, dziennikarze oraz mieszkańcy.
Do ekspozycji wystawy należą płótna – kolorowe pejzaże, martwa natura, kompozycje z kwiatami, wykonane w dobrych rosyjskich tradycjach realistycznej szkoły malarstwa, oraz wyjątkowo piękne gobeliny I.Kabanowej.

Z inicjatywy nauczycieli języka rosyjskiego, uczących w szkołach średnich Gdańska i Gdyni oraz przy współpracy RCNK 13 stycznia 2012 w przeddzień Starego Nowego Roku w Sali koncertowej RCNK odbył się koncert w wykonaniu uczniów. W sumie w imprezie wzięło udział ponad 60 uczniów, którzy zaśpiewali kolędy i piosenki świąteczne w języku rosyjskim. Po zakończeniu imprezy zaprezentowano film fabularny "Noc karnawałowa"w reżyserii Eldara Riazanowa z polskimi napisami.

Przy współpracy RCNK w Gdańsku w pomieszczeniach Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Konrada Korzeniowskiego 12 stycznia 2012 odbyła się wystawa indywidualna głównego plastyka obwodowego Kaliningradzkiego Teatru Lalek - Tatiany Borisowej.

Tatiana Borisowa - artysta, posiadający ogromną wiedzę dot. Technologii lalek teatralnych. Udaje jej się tchnąć życie w specyficzną przestrzeń, ożywić grę aktora i lalki w ich wspólnym akcie twórczym.

Wystawa obejmuje ponad 30 szkiców, dekoracje i kostiumy do sztuk, lalki. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród polskiej publiczności i profesjonalistów. W październiku 2011 r. T. Borisowa z dużym sukcesem prezentowała swoje prace na wystawie indywidualnej w RCNK.

 

12 stycznia 2012 uczniowie Gimnazjum Nr XVII i VIII LO z Gdańska odwiedzili Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji o Centrum, obejrzeli wystawę „Plakaty Noworoczne” i film pt. „Serce Moskwy” opowiadający o zabytkach Kremla.