2013 rok
 
grudzień 2013

 

21 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się impreza choinkowa dla dzieci, zorganizaowana przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury razem z Kaliningradzkim Obwodowym Teatrem Lalek.

Dzieci i młodsza młodzież z rodzicami przyszli świętować w kostiumach i w odświętnych strojach. Od progu zaraz przy drzwiach gości Centrum witali Samowar i Prosiaczek, dzieci z przyjemnością witały się i fotografowały z nimi.

Chwilę poźniej dzieci zobaczyły wesołe, barwne przedstawienie pt. „Maria Przepiękna i noworoczne cuda” z udziałem ulubionych bohaterów kreskówek i bajek dla dzieci, i, oczywiście, z udziałem Dziadka Mroza i Śnieżynki. W czasie spektaklu młodzi widzowie brali udział w różnorodnych konkursach: mówili wiersze, śpiewali piosenki, bawili się w zgadywanki. Razem z Dziadkiem Mrozem, Śnieżynką i bajkowymi bohaterami uczestniczyli w korowodzie wokół choinki. Po zakończeniu spektaklu wszyscy uczestnicy otrzymali podarunki z Rosji i zrobili pamiątkowe fotografie przy choince z Dziadkiem Mrozem i Snieżynką.

W przededniu Nowego Roku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury 19 grudnia we czwartek odbył się świąteczny koncert „Szczęśliwego Nowego Roku”.

Dziecięce zespoły z Kaliningradu i Swietłogorska przygotowały wspaniały program świąteczny. W wykonaniu zespołu folklorystycznego "Rosinki", zespołu pieśni ludowych "Wieczorki", studium twórczego "Bałtyckie gwiazdeczki" i zespołu pieśni ludowych "Pszczółeczka" zabrzmiały kolędy i rosyjskie pieśni ludowe.

Publiczność ciepło przyjęła młodych artystów. Wspaniałe wykonania i umiejętności artystów nie pozostawiły nikogo obojętnym.

19 grudnia 2013 roku Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury gościło grupę młodzieży uczącej się języka rosyjskiego z klas pierwszych i drugich Gimnazjum nr 17 z Gdańska.

Pracownicy RCNK pokazali uczniom budynek, opowiedzieli o działalności Centrum. W sali wystawienniczej uczniowie obejrzeli świąteczną wystawę fotograficzną „Zimowy kalejdoskop”. Podczas wizyty goście obejrzeli również prezentację multimedialną o różnorodności rosyjskiej przyrody, unikalnych regionach Rosji: Kaukazie, Ałtaju, Uralu, Bajkale i Kamczatce. Na zakończenie wizyty uczniowie obejrzeli film o maskotkach i symbolach Olimpiady w Soczi 2014.

17 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku przed świętami Bożego Narodzenia odbył się wieczór muzyki kameralnej.

Izabella Berberian (skrzypce) i laureat wielu polskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych Piotr Grelowski (fortepian) wykonali sonaty na skrzypce i fortepian W.A. Mozarta, I. Brahmsa, E. Griega i Serenadę melancholijną P. Czajkowskiego.

Muzycy zademonstrowali mistrzowskie wykonania i zdobyli sympatię widzów.

16 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i odbyła się finałowa część turnieju gry intelektualnej "Co? Gdzie? Kiedy?" o Puchar Dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Organizatorzy imprezy — Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury i Agencja ds. Młodzieży z obwodu kaliningradzkiego.

W ciągu minionego roku w grze intelektualnej, która stała się bardzo popularna wśród studentów i uczniów, wystartowało ponad 50 drużyn z obwodu kaliningradzkiego i województwa pomorskiego.

W emocjonującym turnieju finałowym wzięło udział 12 zespołów z Kaliningradu, Guriewska, Gusiewa, Prawdinska, Gdańska, Gdyni, Kwidzynia i in. Przed rozpoczęciem gry z powitalnym słowem do uczestników spotkania zwróciła się dyrektor RCNK Jelena Wołgina. Podczas ostrej rywalizacji, która trwała ponad dwie godziny, uczniowie pokazali erudycję, zdolność do koncentracji i pracy w zespole. Uczestnicy odpowiedzieli na ponad trzydzieści pytań o różnym stopniu trudności.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i upominki, pozostali uczestnicy - dyplomy.

13 grudnia w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej dla Dzieci im. D. Szostakowicza. Przed publicznością wystąpiła Orkiestra Kameralna - zwycięzca licznych konkursów i festiwali regionalnych i zespół instrumentów perkusyjnych "Bębniarz" .

W programie koncertu znalazły się dzieła kompozytorów rosyjskich i zagranicznych od muzyki klasycznej do współczesnej - utwory P. Czajkowskiego, D.Szostakowicza, W. Sapożnikowa, A. Vivaldiego, W. A. Mozarta, J. Bizeta i in. Każdy utwór, który zabrzmiał w czasie koncertu nagradzany był zasłużonymi brawami. W wieczorze wzięli udział mieszkańcy Gdańska i rodacy.

 

2 grudnia 2013 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gdańsku na prośbę nauczyciela języka rosyjskiego p. Anny Zając odbyło się spotkanie pracowników RCNK ze studentami na temat: "Soczi – miasto-kurort, organizator Zimowych Igrzysk Olimpijskich". Na wykładzie obecni byli starsi studenci uczący się języków obcych, w tym rosyjskiego.

Podczas spotkania przedstawiono kurorty leżące na wybrzeżu czarnomorskim: Anapa, Gelendżik, Noworosyjsk, Tuapse, Abrau-Durso, prezentujące unikalne piękno miast położonych w wyjątkowym otoczeniu Wielkiego kaukaskiego łańcucha górskiego, a także kilka filmów o budowie obiektów sportowych w Soczi i przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich 2014. Na zakończenie spotkania uczestnicy wzięli udział w karaoke i wykonali znaną i lubianą piosenkę „Podmoskiewskie wieczory” .

listopad 2013

26 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się wieczór rosyjskich romansów zatytułowany "Świeć, świeć, moja gwiazdo ... ", tego dnia otwarto również wystawę fotograficzno-dokumentalną z okazji 20. rocznicy ustanowienia Konstytucji Federacji Rosyjskiej.

Ogromnym sukcesem zakończył się wieczór muzyczny, podczas którego wystąpił solista Kaliningradzkiej Filharmonii Obwodowej, Zasłużony Artysta Rosji Nikołaj Gorłow (baryton) i laureatka międzynarodowych konkursów Marina Słuckaja-Spiegelberg (fortepian). W programie koncertu znalazły się dzieła kompozytorów rosyjskich P. Czajkowskiego, M. Glinki, A. Dargomyżskiego, rosyjskie romanse "Długą drogą... ", "Oczy czarne", popularne piosenki ludowe "Korobejniki", " Wzdłuż po Pitierskiej" itd. Uzdolnienia, sukcesy i talent artystów oraz uwielbienie rosyjskich romansów przez mieszkańców przyciągnęło do sali koncertowej RCNK wielu miłośników sztuki rosyjskiej.

Po koncercie goście Centrum - publiczność, rodacy, studenci zapoznali się z wystawą fotograficzno-dokumentalną z okazji 20. rocznicy ustanowienia Konstytucji Federacji Rosyjskiej.

22 listopada Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury odwiedziła grupa młodzieży ucząca się języka rosyjskiego z V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji o działalności RCNK, obejrzeli aktualną wystawę malarstwa moskiewskiej artystki, członka Związku Artystów Rosji Wiktorii Tenety. Następnie wzięli udział w lekcji na temat: "Wartości Igrzysk Olimpijskich i ruchu Paraolimpijskiego" związaną ze zbliżającymi się Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi.

Uczniowie obejrzeli prezentację o XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i XI Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich, poznali ideologię olimpijską, filozofię, wartości i historię ruchu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego. Pod koniec wizyty obejrzeli film na temat bogactwa obszarów naturalnych Federacji Rosyjskiej.

Tego samego dnia w RCNK odbyło się również spotkanie z grupą uczniów Technikum Transportowego z klasy geodezyjnej (Gdynia). Młodzież obejrzała film fabularny "Jesteśmy z przyszłości" w reżyserii Andrieja Maljukowa i prace Wiktorii Tenety prezentowane w Centrum.

20 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się seminarium na temat: „Współczesne kino rosyjskie na lekcjach języka rosyjskiego jako obcego”. Doktor nauk filologicznych, profesor Państwowego Uniwersytetu w Petersburgu Lubow Bugajewa przedstawila podstawowe tendencje rozwoju współczesnej rosyjskiej kinematografii, opowiedziała o pracy z filmem podczas zajęć, o wykorzystaniu materiałów filmowych i epizodów w procesie nauczania, tym samym wywołując dyskusję z uczącymi się języka rosyjskiego jako obcego.

W seminarium wzięli udział nauczyciele-rusycyści z trójmiejskich liceów, wykładowcy i studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciele prowadzący kursy języka rosyjskiego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury.

 

 

18 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się uroczysty wieczór, poświęcony 100. rocznicy powstania Rosyjskiego Morskiego Rejestru Statków.

Ze słowem powitalnym do zebranych zwrócili się Ambasador Federacji Rosyjskiej A.N. Aleksiejew, zastępca dyrektora generalnego Rosyjskiego Morskiego Rejestru Statków (Petersburg) W.A. Baranow i przedstawiciel Rosyjskiego Morskiego Rejestru Statków w Polsce N.I. Mayuk i in.

W imprezie udział wzięli przedstawiciele Polskiego Rejestru statków, stoczni „Remontowa Group”, szkół wyższych, mieszkańcy Gdańska.

W ramach imprezy wyświetlono film o historii powstania i działalności Rosyjskiego Morskiego Rejestru Statków, odbył się również koncert.

 

15 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się spotkanie klubu „Witamy”, poświęcone 195. rocznicy i 185. rocznicy urodzin dwóch wielkich pisarzy rosyjskich I. Turgieniewa (1818-1883) i L. Tołstoja ( 1828-1910 ) .

Spotkanie odbyło się w formie debaty literackiej. Podczas imprezy wysłuchano wystąpienia pracownika RCNK Antoniny Iwaszkiewicz o trzech okresach twórczości geniusza literatury rosyjskiej, znanego pisarza rosyjskiego, pedagoga i publicysty Lwa Tołstoja, o utworach napisanych przez niego w różnych okresach życia, oraz wystąpienia uczestniczki klubu Galiny Zamojskiej o życiu i twórczości klasyka literatury rosyjskiej, poety, pisarza i autora tekstów Iwana Turgieniewa.

Uczestnicy spotkania wspominali swoje ulubione powieści, książki, bohaterów literackich, fakty z biografi pisarzy. Pracownicy Centrum specjalnie na spotkanie przygotowałali wystawę fotograficzną, zawierającą informacje biograficzne z życia pisarzy i ich osobiste zdjęcia. Na wystawie zaprezentowano również ulubione książki z dzieciństwa - znane dzieła pisarzy "Złotego Wieku". Na koniec wieczoru zabrzmiały rosyjskie romanse w wykonaniu Igora Dubickiego.

13 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy indywidualnej członka Związku Artystów Rosji Wiktorii Tenety.

Na wystawie znalazło się ponad 30 prac. To kwiaty, pejzaże i architektura, martwa natura.

Prace Wiktorii Tenety są wieloaspektowe – charakteryzuje je integralność wizji artystycznej, barwa, niekonwencjonalna tematyka, konsekwentne dążenie do tworzenia ideału piękna, czy to w pejzażu, portrecie czy w scenach rodzajowych. Prace Wiktorii Tenety znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach publicznych w Rosji, we Włoszech, Francji, Grecji, Niemczech, Belgii, Japonii, Holandii, Indiach, Brazylii, RPA, itp.

W imprezie wzięli udział mieszkańcy Gdańska, studenci Akademii Sztuk Pięknych, rodacy. Wystawa będzie czynna do 25 listopada 2013 r.

6 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się kolejna edycja turnieju intelektualnego „Co? Gdzie? Kiedy?”.

Organizatorzy imprezy — Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury i Agencja ds. Młodzieży z obwodu kaliningradzkiego.

Podczas dwugodzinnej zawziętej walki uczniowie z obwodu kaliningradzkiego i Trójmiasta zaprezentowali swoją wiedzę, erudycję, zdolności, sportowe zacięcie i umiejętność pracy w zespole. Pytania przygotowane przez organizatorów nie były proste, dotyczyły różnych tematów – wiedzy o regionie, ruchu olimpijskiego, kinematografii, architektury, flory i fauny, gastronomii i itp. Róznica punktowa między drużynami była niewielka i wszyscy uczestnicy uzyskali wysokie noty. Po zakonćzeniu turnieju zwycięzcy i uczestnicy otrzymali nagrody i puchary.

październik 2013

30 października w XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Mariana Mokwy w Gdańsku odbył się konkurs "Rosyjskiej poezji emigracyjnej"

W konkursie uczestniczyli uczniowie starszych klas szkół średnich z Gdańska i Gdyni.

Uczniowie zaprezentowali utwory poetów "Srebrnego Wieku ": Mariny Cwietajewej, Igora Siewierjanina, Konstantina Balmonta, Georgija Iwanowa, Dmitra Mereżkowskiego.

Jury podczas ustalania zwycięzcy zwracało uwagę na znajomość tekstu, poprawność fonetyczną, artyzm. Uczestnicy wykazały wysoki poziom przygotowania do konkursu.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody od organizatorów XIX Liceum Ogólnokształcącego i zbiory wierszy poetów rosyjskich od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

29 października w Gimnazjum Nr 11 im. Obrońców Westerplatte w Gdańsku odbyły się otwarte lekcje nt. „Wartości Ruchu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego”. W czasie lekcji uczniowie klas drugich i trzecich wysłuchali informacji o zbliżających się XII Igrzyskach Olimpijskich i XI Paraolimpijskich, obejrzeli film o Soczi.

24 października w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprezentowano spektakl „Calineczka” na motywach bajki J.CH. Andersena w wykonaniu młodych artystów Dziecięcego Teatru Muzycznego "TUTTI” działającego przy Szkole Muzycznej dla Dzieci im. D. Szostakowicza w Kaliningradzie.


Młodzi artyści wraz z nauczycielami przygotowali zachwycający spektakl muzyczny, którego walory zostały ocenione przez młodych amatorów sztuki teatralnej i ich rodziców. Po zakończeniu spektaklu widzowie nie spieszyli się z opuszczaniem sali, długo oklaskując młodych aktorów.

18 października w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się spotkanie członków Klubu „Witamy”. Tym razem tematem spotkania była prezentacja prac Walentyny Czułkowskiej zatytułowana "Malowane nicią".

Walentyna Czułkowska mieszka w Polsce od ponad 12 lat. Od najmłodszych lat fascynował ją haft, bo cała jej rodzina - matka, babcia, siostra zajmowały się tą sztuką. Tematyka jej prac jest bardzo zróżnicowana - kwiaty, martwe natury i pejzaże. Wiele wzorów haftów powstało na podstawie szkiców Karla Briułłowa. Uczestnicy imprezy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat warsztatu, techniki pracy, wyborze tematyki, obejrzeli ponad 20 prac autorki, które ujawniły niezwykły talent Walentyny Czułkowskiej.

18 października Uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących z Gdańska (30 osób) odwiedzili Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury. Z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat działalności Centrum, obejrzeli wystawę fotograficzno- dokumentalną "Od Niemna do Sekwany. Z historii wojen napoleońskich 1813-1815 r.".

Następnie odbyła się lekcja na temat " Wartości ruchu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego ," poświęcona nadchodzącym Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w Soczi. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą zbliżających się XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich i XI Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich, poznali założenia olimpiady, filozofię, wartości i historię Ruchu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego, pod koniec wzięli udział w grze dydaktycznej sprawdzającej ich wiedzę.

Z dużym entuzjazmem układali w języku rosyjskim kluczowe słowa związane z Ruchem Olimpijskim i Paraolimpijskim - przyjaźń, doskonalenie, szacunek, odwaga, determinacja, równość i in.

Na koniec wizyty w RCNK uczniowie obejrzeli prezentację o regionach Rosji – poznali świat flory i fauny, a także niewysłowione piękno Karelii, Kaukazu, Centralnej Rosji, Uralu, Ałtaju, Kamczatki odbyli wirtualną podróż do tundry, nad Cichy Ocean, a nawet do Arktyki.

 

 

17 października w ramach pracy klubu nauczycieli języka rosyjskiego w rosyjskim centrum nauki i kultury w gdańsku odbyło się seminarium na temat „Środki elektroniczne w nauczaniu języka rosyjskiego, literatury, kultury”. W seminarium udział wzięli nauczyciele języka rosyjskiego z Trójmiasta. Spotkanie poprowadziła Antonina Iwaszkiewicz - pracownik RCNK w Gdańsku , odpowiedzialna za promocję języka rosyjskiego. Podczas seminarium poruszono problematykę różnych aspektów wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w nauczaniu języka rosyjskiego i literatury: wykorzystania audio- i video – materiałów, różnych prezentacji, lekcji z wykorzystaniem elektronicznych zasobów edukacyjnych, a także prowadzenia zajęć praktycznych w zakresie korzystania z podręczników elektronicznych nowej generacji. Nauczyciele zapoznali się z mechanizmami i zasadami użytkowania nowoczesnych podręczników multimedialnych, które, oprócz interesujących tekstów, zawierają metodycznie uporządkowane systemu do treningu językowego i sprawdzania materiału językowego.

15 października w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się okrągły stół poświęcony 200. rocznicy zagranicznych kampanii armii rosyjskiej 1813-1814 r. W spotkaniu udział wzięli rosyjscy i polscy naukowcy, historycy, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska p. Adam Koperkiewicz, działacze społeczni, studenci Wydziału Historycznego, rodacy.

Ze słowem powitalnym wystąpiła dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury p. Jelena Wołgina. Wykład na temat „Początek kampanii wyzwoleńczej armii rosyjskiej i ostatnia podróż jej głównodowodzącego M. Kutuzowa” wygłosiła kierownik Wydziału Naukowo-Ekspozycyjnego i Wystawienniczego Państwowego Skansenu Wojskowo-Historycznego Muzeum w Borodino p. Jelena Siemieniszczewa. Zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia Potomków, uczestników wojny 1812 roku p. Aleksiej Olfieriew opowiedział o działalności Stowarzyszenia i prowadzonych w Rosji pracach związanych z zachowaniem pomników i pamięci historycznej kraju.

Podczas obrad okrągłego stołu odbyła się dyskusja oraz nieformalna wymiana zdań i informacji naukowych.

Dużym zainteresowaniem uczestników spotkania cieszyła się prezentowana w RCNK dokumentalna wystawa fotograficzna „Od Niemna do Sekwany. Z historii wojen napoleońskich 1813-1815 r.”, przygotowana przez Kaliningradzkie Muzeum Historyczne. W ekspozycji znalazły się kopie map i litografii, przedstawiające sceny batalistyczne, portrety wybitnych polityków i generałów. Kopie oryginalnych dokumentów z rosyjskich i niemieckich archiwów państwowych, mapy natarć, schematy bitew, listy, dzienniki działań bojowych.

Wystawa potrwa do 12 listopada.

3 października w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył wieczór muzyczno-poetycki, zatytułowany "A kiedy powrócę ..." poświęcony 95. rocznicy urodzin scenarzysty, dramaturga, poety, pisarza i piosenkarza Aleksandra Galicza.

W wykonaniu aktora Lecha Dyblika i artysty, barda Alekseja Siemieniszczewa zabrzmiały pieśni i wiersze Aleksandra Galicza, Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy i Jurija Wizbora.

W wieczorze uczestniczyli pracownicy Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej, polska publiczność, rodacy.

1 października w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się kolejna edycja turnieju intelektualnego "Co? Gdzie? Kiedy? ". W imprezie wzięło udział 9 drużyn z Rosji i Polski, ponad 100 uczniów z obwodu kaliningradzkiego i Trójmiasta.

Organizatorzy imprezy — Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury i Agencja ds. Młodzieży z obwodu kaliningradzkiego.

Większość pytań, zadawanych graczom dotyczyła nadchodzących XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi i Ruchu Olimpijskiego.

Podczas dwugodzinnej ciężkiej walki, uczestnicy pokazali swoją wiedzę, wykazali się erudycją, wielkim zainteresowaniem nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi, umiejętnością pracy w zespole. Za udział i zwycięstwo w turnieju, uczniowie i nauczyciele otrzymali dyplomy i nagrody od organizatorów imprezy.

wrzesień 2013

W dniach od 16 do 30 września goście i odwiedzający Rosyjskie Centru Nauki i Kultury w Gdańsku mogli obejrzeć unikalną wystawę fotograficzną poświęconą 400-leciu dynastii Romanowów. Na wystawie zaprezentowano ponad 50 zdjęć stanowiących kronikę historii dynastii Romanowów, od koronacji w 1613, pierwszego cara z dynastii Romanowów, Michaiła Fiodorowicza do śmierci w 1917 roku cara Mikołaja II i jego rodziny. W ekspozycji znalazły się portrety rosyjskich monarchów, obrazy, rezydencje państwowe, ikony carskich malarzy, grawery i książki.

Wystawa została przygotowana przez Rossotrudniczestwo wspólnie z Moskiewskim Państwowym Zintegrowanym Muzeum Sztuki i Historii, Architektury krajobrazu, wzbudziła duże zainteresowanie wśród polskiej publiczności, rodaków i turystów. W czasie prezentacji ekspozycji wystawę odwiedziło 500 osób.

W dniach 28-29 września 2013 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyła się IV Konferencja popularno-naukowa z cyklu "Rosyjska spuścizna kulturowa w Polsce" pod patronatem Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Aleksiejewa i prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Organizatorzy imprezy - Stowarzyszenie "Rosyjski Dom " w Warszawie, Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, Muzeum "Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska," redakcja czasopisma " Evropa.RU".

Uczestników konferencji powitali Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Aleksander Karaczewcew, asystent prezydenta Gdańska ds. współpracy z krajami Europy Wschodniej Anna Kieturakis, prezes zarządu "Rosyjskiego Domu" Galina Szczygieł, dyrektor RCNK w Gdańsku Jelena Wołgina.

W konferencji wzięli udział profesorowie, historycy, dziennikarze, rodacy, intelektualiści z Gdańska, Łodzi, Warszawy, Białegostoku i innych miast, członkowie zarządów "Rosyjskiego Domu" z Warszawy, "Białoruskiego Domu" z Łodzi, członkowie Zarządu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Rosjan ze Szczecina.

Na konferencji zaprezentowano rożne referaty, ale tematem wiodącym było rosyjskie dziedzictwo - fakty historyczne, informacje o wyjątkowych wydarzeniach i ludziach, którzy jako Rosjanie, część życia spędzili w Gdańsku i innych polskich miastach, pozostawiając swój ślad w historii kraju.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku w dniu 27 września odbył się koncert przygotowany przez zespół uczniów ze Szkoły Muzycznej dla Dzieci im. D. Szostakowicza (Kaliningrad).

W programie koncertu w wykonaniu solistów i orkiestry muzyki estradowej "KOMBO" znalazły się utwory kompozytorów rosyjskich i zagranicznych: D. Szostakowicza, A. Gurilewa, A. Vivaldiego, E. Griega, oraz rosyjskie pieśni ludowe i potpourri na tematy estradowe. Wirtuozeria młodych artystów i ich nauczycieli, grających na wielu instrumentach muzycznych (akordeon, bajan, domra, saksofon, skrzypce, gitara, fortepian, perkusja), w ciągu ostatnich kilku lat przyciąga publiczność do RCNK.

24 września w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni odbyła się lekcja poświęcona prezentacji rosyjskich uniwersytetów.

Uczniowie ostatnich klas obejrzeli prezentacje wideo o czołowych uniwersytetach w Moskwie i Petersburgu: Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie im. Łomonosowa, Rosyjskim Uniwersytecie Przyjaźni Narodów, Petersburskim Technicznym Uniwersytecie Państwowym i MGTU im. Baumana.

Pracownik RCNK w Gdańsku, nauczyciel kursów językowych Antonina Iwaszkiewicz szczegółowo opowiedziała o możliwości przyjęcia na studia w rosyjskich uczelniach, zasadach i warunkach przyjęcia na uczelnię, o przyjmowaniu laureatów olimpiad z języka rosyjskiego w kraju i za granicą, odpowiedziała na pytania.

W dniach od 4 do 12 września goście Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury mieli okazję zobaczyć i docenić kreatywność młodych artystów. W ekspozycji znalazło się ponad 50 prac uczestników i laureatów konkursu rysunku przeprowadzonego z okazji 50 rocznicy lotu w kosmos pierwszej kobiety kosmonauty Walentyny Tierieszkowej.

sierpień 2013

15 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyły się imprezy poświęcone 70. rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Kurskiem.

W sali wystawowej otwarto wystawę fotograficzną "Łuk Kurski" - bohaterska obrona łuku Kurskiego, największa bitwa pancerna II wojny światowej, wyzwolenie miast Orzeł, Biełgorod i Charków, przygotowana wspólnie z Rossotrudniczestwem i Centralnym Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945.

W tym samym dniu odbył się pokaz filmu dokumentalnego "Największa bitwa pancerna na świecie".

14 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert zespołu wokalnego "Legenda" z Kaliningradu.

Zespół został założony w 2004 roku, składa się z młodych wykonawców - profesjonalnych muzyków, którzy doświadczenie zdobyli w chórach Kaliningradu. W twórczości zespołu miejsce szczególne zajmuje muzyka sakralna, pieśni, utwory kompozytorów rosyjskich i zagranicznych. Zespół koncertuje nie tylko w Kaliningradzie, ale także za granicą.

Podczas koncertu w wykonaniu grupy wokalnej "Legenda" zabrzmiały klasyczne i współczesne dzieła kompozytorów rosyjskich, romanse i pieśni ludowe w języku rosyjskim, polskim, włoskim, wykonywane a cappella lub z akompaniamentem fortepianu.

9 sierpnia w RCNK odbyło się kolejne spotkanie klubu "Witamy" dla rodaków mieszkających w Trójmieście. Tym razem tematem spotkania stała się prezentacja twórczości Jeleny Kabat.

Jelena jest z zawodu bibliotekarzem i pedagogiem od wielu lat mieszkającym w Polsce, interesuje się malarstwem, pisze wiersze. Uczestnicy imprezy zapoznali się z wystawą prac plastycznych J.Kabat "Sercem malowane" i wysłuchali autorskich utworów poetyckich w języku rosyjskim i polskim.

1 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy indywidualnej artystki z Petersburga Nataszy Bakowicz, obecnie mieszkającej w Polsce.

Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. I. Riepina, od 2013 jest członkiem Związku Artystów Petersburga. Prace autorki znajdują się w zbiorach prywatnych w Szwajcarii, Niemczech, Danii, Austrii, Polsce, Finlandii, USA, Chinach i Rosji. Główne tematy prezentowane na wystawie malarstwa to wrażenia z podróży do różnych krajów.

W otwarciu wernisażu uczestniczyli mieszkańcy miasta, rodacy, intelektualiści.

lipiec 2013

24 lipca w miejscowości Wiele w gminie Czersk w województwie pomorskim odbyła się ceremonia otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Kaszubskie spotkania z folklorem świata". W ceremonii otwarcia festiwalu wzięli udział przedstawiciele gminy i administracji Czerska, Kościerzyny, Chojnic, Brus, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku J.Wołgina.

Celem imprezy jest zaznajomienie z kulturą różnych krajów świata przez zespoły folklorystyczne, które prezentują najcenniejsze i autentyczne wartości - pieśni ludowe, muzykę, taniec, obrzędy i zwyczaje ludowe, a także pomagają w nawiązaniu kontaktów twórczych i wymianie doświadczeń między zespołami folklorystycznymi z różnych krajów.

W Festiwalu bierze udział 15 zespołów z Polski, Serbii, Węgier, Paragwaju, Meksyku, Ukrainн, oraz Rosji - Teatr Ludowy "Krugowina" z Wielkiego Nowgorodu. Wsparcia organizacyjnego rosyjskiemu zespołowi udzieliło przedstawicielstwo Rossotrudniczestwa w Gdańsku.

Program festiwalu obejmuje prezentacje twórczości zespołów folklorystycznych na ulicach miast i miasteczek, występy muzyczne, gry i tańce ludowe na terenie miasteczek Brusy, Chojnice, Czersk, Kościerzyna. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Kaszubskie spotkania z folklorem świata" potrwa do 28 lipca.

Jedne z najstarszych i najbardziej popularnych targów folklorystycznych Polsce „CEPELIADA” otwarto 23 lipca w Sopocie. W imprezie wzięło udział ponad 80 przedstawicieli rzemiosła i sztuki ludowej z całej Polski oraz 14 grupy folklorystyczne z Polski i innych krajów, w tym Rosji.

W pierwszym dniu targów odbył się koncert zespołu pieśni ludowej "Razdolje", który został zorganizowany przy wsparciu Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku. Wiele osób miało możliwość wysłuchania i obejrzenia wspaniałego widowiska.

16 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się impreza poświęcona 150. rocznicy urodzin rosyjskiego uczonego, myśliciela i działacza społecznego Władimira Wiernadskiego.

Goście RCNK mieli możliwość zapoznania się z wystawą tematyczną, przygotowaną przez Rossotrudniczeswto wspólnie z Niepaństwową Fundacją Ekologiczną im. w. Wiernadskiego i obejrzeć film dokumentalny w reżyserii Rollana Siegirienko „Prawo Wiernadskiego”, opowiadający o życiu i działalności pioniera współczesnej nauki o Ziemi – geochemii, biochemii, radiogeologii i in., twórcy wielu szkół naukowych.

12 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku rozpoczęły prace XVI Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne "Historia w zwierciadle literatury i sztuki", z udziałem przedstawicieli z ponad trzydziestu krajów - Rosji, Polski, Białorusi, USA, Francji, Ukrainy.

Uczestników i gości XVI Międzynarodowych Prelekcji Literacko-Edukacyjnych powitał przedstawiciel Rossotrudniczestwa w Polsce Dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie Siergiej Antufiew, Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku Jelena Wołgina, profesor Uniwersytetu Gdańskiego Franciszek Apanowicz, Sekretarz Związku Pisarzy Moskwy, doktor historii, profesor Lola Zwonariowa.

Prelekcje, których głównymi organizatorami są Uniwersytet Gdański i Rosyjski Ośrodek Kultury i Nauki w Warszawie, oraz RCNK w Gdańsku, potrwają w Gdańsku i Sopocie do 20 lipca.

10 czerwca Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedziła grupa młodych uczniów, członków klubu dla dzieci „Gawra” z Gdańska.

Uczniowie obejrzeli wystawę samarskich artystów i film animowany pt. „Masza i Niedźwiedź”. Po projekcji filmu odbył się konkurs na najładniejszy rysunek.

W dniach 5 do 8 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się cykl imprez poświęconych Dniu rodziny, miłości i wierności.

5 lipca miało miejsce spotkanie członków klubu, „Witamy!”. Pracownicy RCNK przygotowali wspaniałą prezentację multimedialną, której towarzyszyła opowieść o historii i znaczeniu tego wspaniałego święta, życiu św. Piotra i Fiewronii Muromskich. Odbył quiz nt. "Rodzina - magiczny symbol życia". Przy wspólnym stole uczestnicy wykonali wiele nowych i popularnych piosenek o miłości, wierności, małżeństwie i rodzinie.

8 lipca w RCNK odbyła się impreza, w której uczestniczyło około 100 osób: przedstawiciele społeczności polskiej, intelektualiści, rodacy. Para małżeńska Korczaginowie, która od ponad 40 lat jest w związku małżeńskim, została uhonorowana medalem "Za miłość i wierność".

Zwieńczeniem imprezy był występ barwnego zespołu folklorystycznego „Razdolje”, który zaprezentował pieśni rosyjskie, obrzędowe, kozackie i in.

 

W dniach od 3 do 5 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyły się egzaminy z języka rosyjskiego jako obcego na międzynarodowy certyfikat Państwowego Instytutu Języka Rosyjskiego im. Puszkina oraz Izby Handlowej Federacji Rosyjskiej. W sesji wzięli udział słuchacze rosyjskich kursów językowych w RCNK, studenci, urzędnicy (poziomy B1-C1).

Do prowadzenia sesji egzaminacyjnej w RCNK zaproszono egzaminatorów z Państwowego Instytutu Języka Rosyjskiego im. Puszkina, głównego specjalistę certyfikacyjnego I. Szurupową, a także eksperta Izby Handlowej Federacji Rosyjskiej K. Sawczenko-Bielskiego.

 

2 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury otwarto wystawę artystów z Samary Wiery Jewsiejewej i Jewgienija Sztyrowa "Jeden świat dla dwojga ".

Wiera Jewsiejewa ukończyła Wydział Artystyczno-Graficzny Czuwaszskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego im. I. Jakowlewa. Od 2001 r., bierze udział w wystawach indywidualnych w Rosji i za granicą. Od 2006 roku jest członkiem Twórczego Związku Artystów Rosji.

Jewgienij Sztyrow zdobywał swoje umiejętności w szkołach plastycznych w Kujbyszewie. W 1989 roku ukończył Instytut Artystyczno-Przemysłowy w Charkowie. Jest członkiem Związku Artystów Rosji, a także członkiem Związku Designerów Rosji. Głównym tematem prac artysty są tradycje, obrzędy i obyczaje Starej Rusi.

  Na wystawie zaprezentowano ponad 40 prac wykonanych z wykorzystaniem różnych stylów i technik: miejskie i wiejskie krajobrazy, szkice i rysunki z europejskich podróży artystów, historycznych i filozoficznych i surrealistyczne obrazy, szale, malowane w technice "na zimno" batik węzełkowy.

 

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku w czerwcu 2013 przeprowadziło konkurs plastyczny dla dzieci z okazji 50. rocznicy lotu w kosmos pierwszej kobiety-kosmonauty Walentyny Tierieszkowej.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych oraz trójmiejskich szkół gimnazjalnych, ponad 50 osób. W skład jury wszedł znany artysta z Moskwy Oleg Fiodorow.

W wynikach jury, w każdej grupie wiekowej określono zwycięzców, którzy otrzymali dyplomy i upominki. Ceremonia nagradzania przez dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się w ciepłej, przyjaznej atmosferze w dniu 1 lipca. Na koniec zaproszeni goście obejrzeli film dokumentalny pt. "Walentyna Tierieszkowa. Miss Wszechświata".

czerwiec 2013

 

28 czerwca w Gimnazjum "Gedanensis" w Gdańsku odbyło się wręczenie nagród I. Wojewódzkiego Konkursu Języków Obcych "MultiKulti" dla szkół gimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 50 uczniów z województwa pomorskiego. Uczniowie przygotowywali filmy i prezentacje multimedialne na temat "Kapsuła czasu wyślij wiadomość w przyszłość", w języku angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim. Treść materiałów konkursowych zawiera szczegółowy opis współczesnego życia, zainteresowań i marzeń młodego pokolenia. Te informacje mogą być przekazywane następnym pokoleniom lub innym kulturom.
Konkurs odbył się w celu rozwoju umiejętności językowych w językach obcych, promowania szacunku dla kultury i tradycji innych narodów. Zaprezentowane umiejętności powinny pomóc uczniom w praktycznym zastosowaniu wiedzy i przygotować ich do nauki języków na wyższych etapach.
Konkurs odbył się pod patronatem Pomorskiego kuratora oświaty, Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku, Instytutu Goethego i Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.
Zwycięzcom, którzy przygotowali prezentacje w języku rosyjskim wręczono nagrody książkowe od RCNK w Gdańsku.

26 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert wiolonczelisty Marka Warszawskiego (Rosja) i Anny Prabuckiej-Firlej (fortepian, Polska). Nazwisko wiolonczelisty i dyrygenta Marka Warszawskiego jest dobrze znane w kręgach muzycznych na całym świecie. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Paryżu, Wiedniu, Mediolanie, Gstaad grał z wieloma znanymi muzykami, w tym I.Menuhin, J. Demus, S.Veg. Działalność koncertowa w ZSRR przyniosła mu sławę, uznanie. Występował z orkiestrami "Mozarteum" (Salzburg), "Scarlatti" (Neapol), Narodowa Orkiestra Francuska (Paryż). Dymitr Szostakowicz nazwał Marka Warszawskiego "mistrzem swojego instrumentu." Anna Prabucka-Firlej - profesor Akademii Muzycznej, członek jury konkursów międzynarodowych i polskiej muzyki kameralnej. Daje także recitale solowe w renomowanych ośrodkach muzycznych w Polsce i za granicą, w Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Rosji, Węgier i innych krajach również z najwybitniejszych instrumentalistami współczesnego świata muzyki. Gośćmi wieczoru byli przedstawiciele polskiej publiczności i inni muzycy. W programie koncertu znalazły się dzieła I. Strawińskiego, N. Paganiniego, C. Piatti.

13 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się uroczysty koncert w wykonaniu solistów Kaliningradzkiej Filharmonii Obwodowej, laureatów konkursów międzynarodowych Anait Mkrczjan (sopran) i Arkadija Martirosjana (baryton), poświęcony Dniu Rosji i w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Bursztynowy naszyjnik".

W bogatym programie koncertu znalazły się arie z oper, pieśni ormiańskie, romanse rosyjskie, w tym "Pośród zgiełku balu" P. Czajkowskiego, "Wokaliza" S. Rachmaninowa, "Wyznanie" M. Glinki.

W Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki w dniach 10-13 czerwca miał miejsce cykl imprez związanych z 50. rocznicą lotu w kosmos pierwszej kobiety kosmonauty Walentyny Tierieszkowej.

10 czerwca odbył się pokaz filmu dokumentalnego "Walentyna Tierieszkowa. Miss Wszechświata". W sali wystawowej otwarto wystawę fotograficzną poświęconą 50. rocznicy lotu w kosmos Walentyny Tierieszkowej, przygotowaną wspólnie z Oddziałem Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej i wydawnictwem RMP.

13 czerwca w gabinecie języka rosyjskiego RCNK dla grupy uczniów ze Stowarzyszenia Szkół Ogólnokształcących i Sportowych uczących się języka rosyjskiego odbyła się otwarta lekcja, podczas której uczniowie wysłuchali informacji o historycznym kontekście lotu w kosmos pierwszej kobiety kosmonauty Walentyny Tierieszkowej, obejrzeli prezentację multimedialną i film dokumentalny "Walentyna Tierieszkowa. Miss Wszechświata" oraz zapoznali się z wystawą fotograficzną.

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury zorganizowało konkurs rysunkowy "Walentyna Tierieszkowa. Miss Wszechświata" dla uczniów szkół podstawowych (6-12 lat) i ponadgimnazjalnych (13-16 lat). Zwycięzców poznamy 24 czerwca.

10 czerwca w Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbył się Dzień Rosji, zorganizowany przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku wraz ze regionalnym oddziałem Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" i Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zaprezentowano dwie wystawy: Wystawę fotograficzną "Rosja dzisiaj: kultura, nauka, sport," oraz wystawę książek i znanych rosyjskich wydawnictw, odbył się również pokaz filmu "72 metry" reż. W. Chotitenko.

Przez cały tydzień, osoby zainteresowane będą mogły zobaczyć nie tylko eksponaty, ale także prezentacje zbliżających się imprez sportowych - Uniwersjady w Kazaniu i Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku, które są wyświetlane na ekranie biblioteki.

W uroczystości wzięli udział Prorektor Akademii p. Jerzy Kojkow, dyrektor biblioteki p. Mirosława Nitychoruk, prezes Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód" Anna Firlej, członkowie RCNK, nauczyciele i studenci Akademii. Podczas imprezy, w ramach federalnego programu docelowego "Język rosyjski" w latach 2011-2015, RCNK w Gdańsku przekazało literaturę rosyjską Bibliotece Akademii.

6-7 czerwca w Gdańsku odbyły się imprezy związane z Dniem języka rosyjskiego, który obchodzony jest w ponad stu krajach na całym świecie. Główne obchody odbyły się w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki.

6 czerwca w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni odbyła się otwarta lekcja "Śpieszę w gości do Puszkina ...". Podczas lekcji uczniowie obejrzeli prezentację i poznali historię dotyczącą różnych etapów życia poety, jego znaczącej roli w literaturze rosyjskiej, czytali poezję i wzięli udział w quizie na temat znajomości dzieł Puszkina i biografii poety.

Wieczorem w Rosyjskim Centrum Nauki i odbył się uroczysty koncert. W sali koncertowej przy gromkich oklaskach widowni wystąpili: Orkiestra instrumentów ludowa, Zespół gitarzystów, domrystów i orkiestra muzyki estradowej "Kombo" ze Szkoły Muzycznej dla Dzieci im. D. Szostakowicza (Kaliningrad).

7 czerwca w Klubie rodaków "Witamy" odbyło się spotkanie, podczas którego uczestnicy recytowali ulubione wiersze Aleksandra Puszkina, śpiewali piosenki oparte na poezji rosyjskich poetów. Na zakończenie spotkania zaprezentowano film "18-14" w reżyserii Andresa Puustusmaa o legendarnych absolwentach Liceum w Carskim Siole, wielkich – kanclerzu Gorczakowie, poetach Puszkinie i Delwigu, dekabrystach Kuchelbeckerze i Puszczinie - oraz o współczesnych działaczach kultury, na których wywarli oni wpływ: Malinowskim, Arakczijewie, Tołstoju ...

4 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku wspólnie z Towarzystwem Naukowym Organizacji i Kierownictwa, Pomorskim oddziałem Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód", zorganizowano okrągły stół na temat: "Nowe sposoby pozyskiwania energii w Polsce i Rosji". Impreza została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, który obchodzony jest corocznie 5 czerwca.

W pracach rosyjsko-polskiego okrągłego stołu udział wzięli Dyrektor Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa p. Wanda Stankiewicz, dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Gdańsku p. Marcin Żukowski, Prezes Korporacji rozwiązań innowacyjno-energetycznych. Ekspert w zakresie energii odnawialnej p. Marek Michalak, docenci Zakładu Geoekologii Instytutu Zasobów Naturalnych, Rozwoju Terytorialnego i Planowania Miejskiego BUF im. E. Kanta p. W. Bogaczew, p. J. Korolewa i p. M. Kochanowska, a także przedstawiciele polskich firm działających w branży energetycznej, dziennikarze, biznesmeni.

Podczas okrągłego podjęto problematykę dotyczącą działań podejmowanych przez firmy w celu ochrony środowiska, zwiększenia użycia odnawialnych źródeł energii, roli klasteryzacji w promowaniu i wspieraniu inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Po wystąpieniach i prezentacjach między wszystkimi uczestnikami okrągłego stołu miała miejsce owocna wymiana poglądów z zakresu przedstawionej tematyki.

maj 2013

29 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się uroczysty wieczór poświęcony Dniom Puszkina, związany z zakończeniem roku szkolnego na kursach języka rosyjskiego w RCNK.

Otwierając uroczystą część wieczoru dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Jelena Wołgina pogratulowała osobom kończącym kursy i opowiedziała o tradycji świętowania jedynego dnia języka rosyjskiego w Rosji i za granicą.

O życiu wielkiego poety, znaczeniu jego twórczości dla literatury rosyjskiej i języka opowiedziała pracownica RCNK A. Iwaszkiewicz, prezentując materiał multimedialny, wiersze i fragmenty dzieł A. Puszkina.

Słuchacze kursów przygotowali wieczór poetycki. Deklamowali wiersze i fragmenty utworów A. Puszkina „Wieczór zimowy”, „Pamiętam cudowne mgnienie”, „Jest nad zatoką dąb zielony”, „Anczar” i in.

Po koniec wieczoru odbyła się ceremonia wręczenia certyfikatów i podręczników do nauki języka rosyjskiego kursantom RCNK.

28 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury otwarto wystawę współczesnych artystów-malarzy pt. "Szczęście rodzinne".

Wystawa prezentuje prace moskiewskich artystów, członka Związku Artystów Rosji Olega Fiodorowa, Nadieżdy Wasilczikowej i młodej artystki Walentyny Fiodorowej.

Prace Olega Fiodorowa znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Moskwy, Muzeum Historii w Jarosławiu, Czuwaskim Państwowym Muzeum Miasta Czeboksary. Ponadto, prace artysty są w prywatnych kolekcjach patriarchy Aleksego II, M. Żwanieckiego, W. Czernomyrdina, A. Szyrwidta i in. W ciągu piętnastu lat odbyło się 18 wystaw indywidualnych artysty w Rosji i za granicą. Jego prace były prezentowane na wystawach w Niemczech, USA, Hiszpanii, Japonii, Serbii i in. Sekret oczarowania jego pracami to liryzm i ukochanie życia. Płotna są bardzo soczyste i wyraziste, realistyczne i symboliczne jednocześnie.

Podstawowymi tematami prac Nadieżdy Wasilczikowej są dzieci, kwiaty, pejzaże miejskie — wszystko to artystka prezentuje we własnej manierze twórczej i pozostawia do oceny widzowi. Jej styl można nazwać naiwnym impresjonizmem. Pracuje ekspresyjnie, szeroko, wirtuozyjnie operuje barwą.

Walentyna Fiodorowa uczyła się malarstwa od swoich rodziców O. Fiodorowa i N. Wasilczykowej. Młoda artystka opanowała różne techniki malarskie: olej, akryl, pastel, ołówek i in. Bierze udział w wystawach od 2006 roku.

Wystawa artystów potrwa do 10 czerwca 2013 r.


28 maja 2013 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbył się IV Konkurs Translatorski, zorganizowany przez Zakład Języków Wschodniosłowiańskich i Translatoryki przy współudziale Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E. Kanta w Kaliningradzie i Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

W konkursie wzięli udział studenci II i III roku filologii rosyjskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Do przekładu zaproponowano teksty w dwóch kategoriach: tekst literacki („Pismownik” Michaiła Szyszkina) i publicystyczny (Jelizawiety Supacziowej „Bies pieremien”). Największą popularnością, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszył się tekst literacki.

Zwycięzcy IV Konkursu Translatorskiego otrzymali nagrody pamiątkowe od RCNK – książki i audiobooki.

Z okazji "Dnia Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury" w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury został zorganizowany szereg imprez.

23 maja na kursach języka rosyjskiego przeprowadzono zajęcia pt. "Chwała wam, bracia, nauczyciele Słowian!" poświęcone tej pamiętnej dacie. Słuchacze kursów mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej o historii powstania alfabetu słowiańskiego i głosicielach chrześcijaństwa, św Cyrylu i Metodym, zmianom i reformom alfabetu rosyjskiego, od Piotra Wielkiego, Michaiła Łomonosowa do dnia dzisiejszego.

24 maja w sali wystawienniczej RCNK odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli języka rosyjskiego z liceów ogólnokształcących z województwa pomorskiego z wykładowcami Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im.I.Kanta: Kierownikiem Zakładu Filologii Słowiańsko-Rosyjskiej dr N. Lichiną, docentem Zakładu Filologii Obcych i Językoznawstwa Historyczno-Porównawczego dr T. Kuzionną, docentem Zakładu Filologii Obcych i Językoznawstwa Historyczno-Porównawczego dr S. Babulewicz. Wykładowcy akademiccy przygotowali wykłady na temat: "Historia alfabetu słowiańskiego. Działalność Cyryla i Metodego " i " Reforma alfabetu słowiańskiego. "


W dalszej części imprez odbył się konkurs-koncert "Piosenka poetycka", w którym wzięli udział uczniowie z pięciu szkół. Uczestnicy zaśpiewali po dwie piosenki w języku rosyjskim, a wśród nich "Włóczęga", "Modlitwa", "Ostatni dzwonek" i inne. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki.

 

21 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się sympozjum popularno-naukowe nt. "Rosyjscy kaszubolodzy z XIX i pierwszej dekady XX wieku oraz znaczenie ich prac dla współczesnych badań kaszuboznawczych”. Organizatorzy imprezy - RCNK i Instytut Kaszubski w Gdańsku.

Wysłuchano wykładów profesorów Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku Jerzego Tredera, Andrzeja Romanowa i mgr Iriny Golińskiej.

Uczestnicy sympozjum szczegółowo opowiedzieli o życiu i twórczości trzech wielkich filologów-slawistów, badaczy języka kaszubskiego z okresu XIX i początku XX w., P. Prajsa, I. Srezniewskiego, A. Gilferdinga, ich kontaktach ze znanym polskim pisarzem, językoznawcą i folklorystą Florianem Ceynową. Badania tych naukowców, ich publikacje i wielokrotne wizyty na Kaszubach, stały się bodźcem do rozpoczęcia badań dla polskich i niemieckich uczonych.

Osoby obecne na spotkaniu, goście - przedstawiciele społeczności polskiej, profesorowie szkół wyższych, proboszcz kościoła prawosławnego ks. Dorofei, dziennikarze, rodacy – brali czynny udział w dyskusji, zadawali wiele pytań, wymieniali poglądy.

W sali wystawowej odbyła się wystawa fotograficzna na temat życia i twórczości słynnego polskiego naukowca F. Ceynowy.

21 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się turniej - gra intelektualna: "Co? Gdzie? Kiedy ", w której udział wzięło około 100 uczniów z obwodu kaliningradzkiego i województwa pomorskiego. Jest to trzecia edycja gry w ciągu sześciu miesięcy, która jest prowadzona w języku rosyjskim, i skupia coraz większą ilość młodych uczestników.

Organizatorami imprezy są RCNK w Gdańsku i Agencja ds. młodzieży obwodu kaliningradzkiego.

Przed rozpoczęciem gry ze słowem powitalnym do uczestników wystąpił przedstawiciel Rossotrudniczestwa w Polsce S. Antufiew, który życzył drużynom szczęścia.

Podczas ostrej walki, która trwała ponad dwie godziny, uczniowie zaprezentowali swoją erudycję, zdolność koncentracji, umiejętność pracy w zespole. Uczniowie odpowiadali na wiele pytań, przygotowanych przez regionalnego koordynatora Ligi Intelektualnej obwodu kaliningradzkiego. Zwycięzcy i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody od organizatorów imprezy.

 

16 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę współczesnych rosyjskich mistrzów ikonografii, związaną z 1150. rocznicą powstania alfabetu słowiańskiego.

Wystawa prezentuje prace jarosławskich mistrzów, członków Związku Artystów Rosji Aleksandra i Olgi Kalininów, mających duże doświadczenie w malowaniu ikonostasów, ale również zdobieniu zagranicznych świątyń. Twórczość artystów malujących ikony jest znana poza Jarosławiem. Ikony pracowni rodzinnej Kalininów były eksponowane podczas wystaw na Łotwie, we Włoszech i na Węgrzech.

Wystawa w RCNK wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających - zarówno mieszkańców Trójmiasta, jak i studentów szkół artystycznych, słuchaczy rosyjskich kursów językowych.

 

 

 

 

17 maja w XIX Liceum ogólnokształcącym im. Mariana Mokwy zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów klas profilu artystycznego.

Rodzina artystów-malarzy Aleksander, Olga i ich trzynastoletnia Wiera, zaprezentowali uczniom proces tworzenia ikony według tradycyjnej jarosławskiej szkoły, opowiedzieli o etapach tworzenia ikon, kanonach i metodach malowania.

W ramach wystawy od 20 do 24 maja w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury zaplanowano spotkania warsztatowe i wykłady: "Ikona. Etapy tworzenia", "Praca z płatkami złota" i "Kompozycje czcionek alfabetu starosłowiańskiego. Napisy na ikonach".

 

15 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert muzyki fortepianowej.

W wykonaniu młodych pianistów, studentów drugiego i trzeciego roku Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki, Michała Mossakowskiego, Pawła Zająca, Anny Szałuckiej, a także absolwentki Akademii Adrianny Wolf, zabrzmiały wybrane dzieła wybitnych rosyjskich kompozytorów Aleksandra Skriabina i Siergieja Prokofiewa.

W koncercie udział wzięli przedstawiciele polskiego środowiska muzycznego, rodacy, młodzież.

9 maja w Gdańsku odbyły się obchody 68. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Na cmentarzu garnizonowym odbyła się uroczysta ceremonia złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem żołnierzy radzieckich, którzy zginęli walcząc o wyzwolenie miasta.

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert galowy. W uroczystości wzięli udział polscy weterani, przedstawiciele władz miasta, Konsulatu Generalnego Rosji, Białorusi, Ukrainy, Chin, Niemiec, polskie organizacje społeczne, rodacy, przedstawicieie mediów.

W wykonaniu barda Aleksieja Siemieniszczewa i aktora Ili Zmiejewa zabrzmiały wiersze i piosenki z okresu lat wojny, "Na bezimiennej wysokości", "Przed atakiem", "Czwarta kompania" i inne.

W sali wystawowej zaprezentowano wystawę fotograficzną "Dzień Zwycięstwa". Po koncercie, tradycyjnie, weteranów i gości zaproszono na "Frontowe sto gram.

kwiecień 2013

26 kwietnia w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki odbył się wieczór literacko-muzyczny "Aleksander Wiertyński w Polsce."

Goście wieczoru - sekretarz Związku Pisarzy Moskwy, doktor nauk historycznych, Lola Zwonariowa i wykonawca utworów Aleksandra Wiertyńskiego - poeta, laureat Międzynarodowego Festiwalu "Literaturnaja Wiena 2008", członek Moskiewskiego Związku Pisarzy Grigorij Piewcow, przybliżył publiczności fakty z życia i twórczości słynnego rosyjskiego artysty estradowego, kompozytora, poety i idola pierwszej poł XX wieku podczas jego emigracji w Polsce.

W latach 1923-27 Aleksander Wiertyński przebywał w Polsce, koncertował z innymi artystami po całej Europie, stopniowo zyskał popularność za granicą, występował w filmach i wydawał poezję. Piosenki i romanse Wiertyńskiego zostały przetłumaczone na język polski przez polskiego poetę Juliana Tuwima.

L.Zwonariowa przedstawiła ciekawą opowieść o życiu artysty, stare, klasyczne ballady, utwory liryczne z repertuaru Aleksandra Wiertyńskiego w wykonaniu G. Piewcowa spotkały się z oklaskami i emocjonalną reakcją publiczności, zgromadzonej tego wieczoru w sali koncertowej RCNK.

23 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, odbył się konkurs wiedzy dla uczniów szkół średnich z Gdańska nt. "Co wiesz o Petersburgu?", związany z 310. rocznicą założenia Sankt Petersburga i Światowym Dniem Miast Siostrzanych. Organizatorzy imprezy – Urząd Miasta Gdańska i Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury.

W konkursie udział wzięli uczniowie w wieku od 16 do 19 lat z 6 szkół Gdańska, którzy odpowiedzieli na ponad 70 pytań dotyczących historii miasta, architektury i sztuki północnej stolicy Rosji – siostrzanego miasta Gdańsku, jednocześnie wykazując się dobrym poziomem wiedzy.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy od organizatorów, laureaci (5 osób) z największą liczbą punktów - dyplomy, pamiątki i najważniejszą nagrodę od prezydenta miasta - wycieczkę do Sankt Petersburga z przewodnikiem - niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć wszystkie arcydzieła architektury miasta, mosty i muzea, wiedzą o których uczestnicy podzielili się podczas konkursu.

 

17 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert autora i wykonawcy, gitarzysty, laureata wielu festiwali i konkursów Igora Dubickiego, który obecnie mieszka w Polsce.

I. Dubicki jest absolwentem Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego (Wydział Muzyczny) w Kamieńcu Podolskim, na scenie występuje od 1990 roku, jest autorem czterech albumów.

Koncert zatytułowany "Moskiewskie okna" zawierał popularne i dobrze wszystkim znane wszystkich piosenki i romanse "Podmoskiewskie wieczory", "Woźnico, nie goń koni", "Zbędne słowa", i wiązankę z repertuaru Leonida Utiusowa, oraz utwory własne.

Publiczność, wśród której było wielu rodaków, młodzież, mieszkańcy Gdańska, serdecznie nagradzała artystę gromkimi oklaskami.

 

16 kwietnia w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku otwarto wystawę prac uczestników XV Międzynarodowego Pleneru „Czas i miejsce dla sztuki”, odbywającego się tradycyjnie w lipcu w Osiekach.

W 2012 roku w plenerze wzięło udział 18 artystów z Rosji, Polski, Włoch, Niemiec, Holandii i Azerbejdżanu. Prace wykonane w różnych gatunkach i technice spotkały się z dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Po krótkim powitaniu dyrektora RCNK wystąpił zastępca Prezesa Związku Artystów Polskich p. Ryszard Kowalewski, który opowiedział o corocznym plenerze i odpowiedział na pytania gości.

 

16 kwietnia w XIX Liceum Ogólnokształcącym im. M. Mokwy odbył się VI Międzyszkolny konkurs języków obcych, z udziałem pięciu drużyn z XIX LO, IV LO, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Gdańsku, X Liceum Ogólnokształcącego i Stowarzyszenia Szkół Ochrony Środowiska z Gdyni.

Zespoły konkurowały w poprawności i dokładności tłumaczenia tekstów, pojedynczych słów, wyrażeń i zdań z rosyjskiego na angielski i z angielskiego na rosyjski.

W sumie w imprezie wzięło udział ponad 80 osób, w tym grupy kibicujące swoim drużynom. Zwycięzcom wręczono dyplomy, książki, podręczniki w języku rosyjskim od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury oraz XIX LO z Gdańska.

 

W kwietniu w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbywają się wydarzenia poświęcone 140. rocznicy urodzin wybitnego rosyjskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty S. Rachmaninowa.

15 kwietnia przedstawiono program poświęcony tej ważnej rocznicy - koncert, "I ja miałem kraj ojczysty …" na który złożyły się dzieła S. Rachmaninowa, A. Arenskogo, N.Rimskiego-Korsakowa w wykonaniu muzyków i śpiewaków, laureatów konkursów międzynarodowych Eliny Mitiny, Sofii Korchunowej, Michaiła Korchunowa i Konstantina Zwiagina. Koncert został zorganizowany we współpracy z Domem Muzyki im. S. Rachmaninowa (Nowogród Wielki).

Tego samego dnia otwarto wystawę fotograficzną opowiadającą o życiu i twórczości słynnego rosyjskiego kompozytora.

Goście wieczoru, wśród których byli nauczyciele i studenci szkół muzycznych, mieszkańcy Gdańska, rodacy, miłośnicy twórczości Rachmaninowa, wysoko ocenili umiejętności wykonawców.

W dniach 12-14 kwietnia 2013 r. w Gdańsku odbyły się XVI Międzynarodowe Targi Turystyczne, na których Rosja stała się głównym krajem partnerskim. Na zaproszenie władz Gdańska w Targach wzięły udział oficjalne delegacje rosyjskich miast, związanych z Gdańskiem członkostwem w Nowej Hanzie i umowami partnerskimi: Sankt-Petersburg, Nowgorod Wielikij i Kaliningrad.

Gdańskie Targi Turystyczne cieszą się niezmiennym zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta, Pomorza i północnej Polski, i od wielu lat są najbardziej prestiżowym wydarzeniem w dziedzinie turystyki. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się stoiska trzech miast, na których wyeksponowano pamiątki, multimedia, materiały zawierające informacje o potencjale turystycznym, a także wystawa fotograficzna „Rosyjskie miasta Nowej Hanzy”, przygotowana przez RCNK w Gdańsku.

Wszystkim odwiedzającym Międzynarodowe Targi Turystyczne udzielił się świąteczny nastrój, między innymi dzięki wspaniałemu programowi koncertowemu, zorganizowanemu przy udziale RCNK, w którym udział wzięli artyści teatru ludowego "Kudesy" z Nowogrodu Wielkiego.

Przez dwa dni goście i uczestnicy targów mieli okazję do podziwiania rewelacyjnego zespołu - zwycięzcy międzynarodowych i rosyjskich konkursów. Podczas targów odbyły się także liczne seminaria, konferencje, warsztaty, konkursy kulinarne, oraz prezentacje gospodarstw agroturystycznych z województwa pomorskiego.

 

10 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie klubu historycznego "Piotra Wielkiego" nt. "Wyszkolenie żołnierza w epoce Wielkiej Wojny Północnej."

Podczas spotkania członkowie klubu opowiadali o codziennym życiu żołnierzy w XVIII wieku, ich musztrach i o zwyczaju "ostrzeliwania" koni. Historii towarzyszyła prezentacja multimedialna. Po prezentacji, członek Klubu "Piotra Wielkiego" teatrolog Aleksandra Kajdańska zaprosiła gości na następną lekcję tańca historycznego.

3 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę indywidualną białoruskiego artysty Władimira Hadarowicza, związaną z obchodzonym 2 kwietnia Dniem jedności narodów Białorusi i Rosji. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Białorusi w Gdańsku i Centrum Kultury Białorusi w Warszawie.

W. Hadarowicz urodził się w 1947 w Słucku. W 1977 ukończył Białoruski Instytut Teatralny. Jego prace znajdują się w Narodowym Muzeum Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Białorusi, a także w zbiorach prywatnych i galeriach we Włoszech, Austrii, Niemczech, Polsce i wielu innych krajach. Wśród znanych współczesnych autorów, twórczość Władimira Hadarowicza wyróżnia wysoki warsztat artystyczny. Artysta pracuje w różnych gatunkach, ale preferuje martwą naturę.

W otwarciu wystawy udział wzięli Konsul Generalny Republiki Białoruś Aleksander Korol, Konsul Generalny Ukrainy Myron Yankiv, Dyrektor Centrum Kultury Białorusi Eduard Shvaiko, mieszkańcy Gdańska, rodacy, studenci.

Wystawa będzie czynna do 12 kwietnia.

marzec 2013

26 marca na Uniwersytecie Gdańskim odbyło się coroczne dyktando z języka rosyjskiego dla studentów i uczniów szkół średnich z województwa pomorskiego. Organizatorzy imprezy - Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego i Bałtyckie Federalny Uniwersytet im. I. Kanta.

Uczestników powitali prorektor Uniwersytetu Gdańskiego Józef Włodarski, wicekonsul Konsulatu Generalnego Rosji Jekaterina Szarkowa, Kierownik Zakładu Filologii Słowiańsko-Rosyjskiej BFU im. Kanta, dr Natalia Lichina, Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Jelena Wołgina i in.

W tym roku w dyktandzie wzięło udział około 200 osób: uczniowie i studenci Uniwersytetu Gdańskiego z Gdańska, Gdyni, Pucka, Kwidzyna i innych miast.
Teksty "Dyktanda 2013" zostały przygotowane przez wykładowców Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. I. Kanta: tekst "Miłość Miti" został zaczerpnięty z opowiadania Iwana Bunina, a dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowano tekst opowiadania pt. "Muza".

Zwycięzcy i laureaci otrzymali dyplomy i nagrody od organizatorów, w tym od RCNK w Gdańsku.

22 marca w RCNK w Gdańsku zorganizowano wieczór w klubie rodaków poświęcony pożegnaniu zimy i powitaniu wiosny, najstarszemu świętu w Rosji - Maslenicy.

Część wieczoru stanowiły opowiadania pracownika RCNK o dawnych tradycjach tego słowiańskiego święta, które pochodzi z kultury pogańskiej i przetrwało po przyjęciu chrześcijaństwa.

W sali, w której miało miejsce spotkanie, zbrzmiały rosyjskie piosenki ludowe i okolicznościowe czastuszki. Przy stole z tradycyjnymi rosyjskimi blinami goście prowadzili ożywione rozmowy, dzielili się swoimi wspomnieniami o Maslenicy z dzieciństwa.

21 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert białoruskiego zespołu pieśni ludowej „Wieczaryna”. Występ został zorganizowany wspólnie z Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś.

W repertuarze koncertu znalazły się piosenki różnych narodów: białoruskie, rosyjskie, ukraińskie, polskie. Twórczość zespołu „Wieczaryna” zachwyca publiczność w każdym wieku.

Podczas swojego występu artyści zespołu nie tylko śpiewali, ale także grali na instrumentach perkusyjnych. Zespół ludowy „Wieczaryna” cechuje unikatowość i duży potencjał artystyczny. Główną działalnością zespołu jest propagowanie tradycyjnej sztuki i pieśni białoruskiej, ale także Rosji, Ukrainy, Polski i pieśni ludowych innych narodów.

20 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się promocja książki "Kaliningrad bez wizy". Autor - Adam Hlebowicz, dziennikarz, historyk, podróżnik, odwiedził kraje od Litwy do Mołdawii przez Białoruś i Syberię do Kazachstanu, dyrektor Radia Plus w Gdańsku, przedstawił swoje wrażenia z wizyt w obwodzie kaliningradzkim, opisując w formie reportażu swoje przygody i spotkania z mieszkacami Kaliningradu. Odwiedził wiele miejsc: Bałtijsk, Żeleznodorożnyj, Czeriachowsk, Oziersk, Jantarnyj i in. Książka wzbudziła żywe zainteresowanie wśród obecnych. Autor odpowiedział na liczne pytania publiczności.

19 marca br. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy indywidualnej współczesnego artysty Andreja Seweretnikowa.

W 1993 roku artysta ukończył studia na Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych. A. Seweretnikow tworzy aktywne w różnych gatunkach, takich jak: grafika, martwa natura, pejzaż, portret. Dzieła malarza znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Wystawa malarstwa prezentowana w RCNK zawiera pejzaże i martwe natury z różnych okresów jego życia. W tworzeniu martwej natury artysta dokładnie dobiera skalę, nie pozostawiając między widzem a obrazem żadnych zakłóceń. Większość pejzaży namalowana została w plenerze i prawdopodobnie dlatego chwilowe nawet obojętne spojrzenie, wywiera na widzach duże wrażenie. Ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

 

16-18 marca uczniowie i nauczyciele języka rosyjskiego (47 osób) ze szkół średnich Gdańska i Gdyni uczestniczyli w grze intelektualnej "Co? Gdzie? Gdy?" w Kaliningradzie i mieli możliwość zwiedzenia zabytków miasta sąsiedzkiego: Wyspa Kanta, Wioska rybacka, Ogród Botaniczny. Wyjazd został zorganizowany we współpracy z Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Po wizycie w Kaliningradzie pozostało wiele żywych wrażeń i miłych wspomnień związanych ze spotkaniami z partnerami z Rosji, wspomnienia wycieczek po mieście i miłego przyjęcia przez organizatorów gry — Intelektualnej Ligii obwodowej Agencji ds. Młodzieży obwodu kaliningradzkiego, którzy są partnerami RCNK w Gdańsku.

15 marca 2013 roku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku po raz trzeci odbyły się obchody Szerokiej Maslenicy. W programie Maslenicy znalazły się m.in. występy zespołu folklorystycznego „Rosiczi” (Kaliningrad), wesołe zabawy, korowody i tradycyjne masleniczne dania – bliny.

Występ zespołu ludowego przekształcił się we wspaniałe działania teatralne, otwierające przed uczestnikami tradycje świętowania Maslenicy na Rusi.

W imprezie udział wzięli Prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej Siergiej Puczkow, Konsul Generalny Republiki Białoruś Aleksandr Korol, oraz pracownicy placówek konsularnych akredytowanych w Gdańsku. Wśród gości znaleźli się również przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, regionalnego przedstawicielstwa Stowarzyszenia Współpracy „Polska-Wschód”, przedstawiciele prasy i rodacy.

13 marca odbyło się tradycyjne spotkanie klubu rekonstrukcji historycznej "Piotr Wielki". Członkowie Klubu zaprezentowali gościom zrekonstruowane mundury żołnierza z okresu Piotra Wielkiego i opowiedzieli o rosyjskim umundurowaniu z epoki. W drugiej części spotkania odbyła się nauka tańców dworskich z XVII-XVIII w.

7 marca w VIII Liceum ogólnokształcącym w Gdańsku odbyła się lekcja, podczas której zaprezentowano szkoły wyższe w Rosji.

Licealiści obejrzeli prezentację wideo na temat czołowych uniwersytetów w Moskwie i Sankt Petersburgu: MGU im. Łomonosowa, Uniwersytet Przyjaźni Narodów RUDN, MGTU im. Baumana, SBPTU. Pracownik RCNK w Gdańsku, wykładowca języka rosyjskiego na kursach Antonina Iwaszkiewicz szczegółowo scharakteryzowała rosyjskie uczelnie, opowiedziała o zasadach i warunkach rekrutacji, o korzyściach dla zwycięzców olimpiad języka rosyjskiego w kraju i za granicą, zaprosiła licealistów do kontynuowania nauki w wyższych uczelniach w Rosji, i odpowiedzi na ich pytania.

Jednym z celów prezentacji było zapoznanie polskiej młodzieży z możliwością kształcenia w wyższych uczelniach w Rosji.

6 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury rozegrano grę intelektualną "Co? Gdzie? Kiedy?". Organizatorami imprezy byli RCNK w Gdańsku i Agencją ds. młodzieży z obwodu kaliningradzkiego.

W turnieju wzięło udział 14 zespołów szkolnych z Kaliningradu, Bałtijska, Gdańska, Gdyni, Kwidzyna i in., około 100 osób. W czasie ostrej walki, która trwała ponad dwie godziny, uczniowie wykazali się erudycją, zdolnością koncentracji i umiejętnością pracy w zespole. Zespoły odpowiadały na szereg pytań przygotowanych przez regionalnego koordynatora Ligi Intelektualnej Kaliningradu. Zwycięscy i zespoły biorący udział w grze otrzymali dyplomy i upominki od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Następna edycja turnieju odbędzie się 17 marca w Kaliningradzie. Wezmą w niej udział 4 zespoły z Trójmiasta.

Wyniki 1 rundy

Miejsce Drużyna Miasto Punkty Ranking
1 Swoi ludi Kaliningrad 11 70
2 Moriaczki 1 Wzmorie 9 50
3 MDK Kaliningrad 8 49
4 Kartoszki 1 Kwidzyn 8 47
5 Alternatiwa 2 Żeleznodorożnyj 8 45
6 Friland 3 Prawdinsk 8 44
7 Potomki Tiszyno 8 43
8 Wesoly Team2 VIII LO Gdansk 5 29
9 Czempion3 Szkoly Sportowe Gdansk 5 26
10 Oksywiacy V LO Gdynia 5 24
11 Flame Wasilkowo 5 20
12 Matrioshri X LO Gdynia 2 14
13 Lastoczki SP 11 Gdansk 2 9
14 Bigos XIX LO Gdansk 2 8

5 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę indywidualną członka Międzynarodowej Federacji Artystów Dmitrija Jakuszewa "Posrebrzany wiatr".

Dmitrij Jakuszew przez długi czas pracował we Włoszech, gdzie w jednej z katedr zajmował się restauracją fresków.

Prace artysty prezentowane na wernisażu łączą w sobie nieokiełznaną wyobraźnię i wspaniały szczegółowy realizm, to absolutnie niesamowite grafiki, które bardzo silnie oddziałują na wyobraźnię. Jego sztuka oparta jest na mitach świata baśni, fantazji i bajecznej wyobraźni.

1 i 2 marca w Rosyjskim Centrum Nauki Kultury w Gdańsku kierownik Centrum Certyfikacji i Testowania w Państwowym Instytucie Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina dr E. Korczagina poprowadziła seminarium metodyczne dla nauczycieli na temat "Metody przygotowania do egzaminów testowych i certyfikacji".

Podczas seminarium nauczyciele języka rosyjskiego kursów językowych RCNK, Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciele szkół średnich z Trójmiasta otrzymali wykwalifikowaną pomoc metodyczną i uzyskali odpowiedzi na pytania związane z tematem seminarium.

luty 2013

23-24 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się etap regionalny ХLIV Olimpiady języka rosyjskiego dla uczniów szkół średnich zwojewództw zachodnio-pomorskiego i pomorskiego. W Olimpiadzie wzięli udział uczniowie szkół ogólnokształcących z Gdańska, Gdyni, Kwidzynia, Słupska, Tczewa, Pruszcza Gdańskiego, Szczecina, Koszalina. Ogółem 27 osób.


Olipiada corocznie organizowana w województwie pomorskim jest jedną z najstarszych w Polsce. Jej organizatorami są Ministerstwo Edukacji i Pomorski oddział Stowarzyszenia „Polska-Wschód”.

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury aktywnie włączyło się w organizację imprezy.


Na otwarciu Olimpiady obecni byli Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku S. Puczkow, Przewodniczący Pomorskiego Regionalnego Komitetu Olimpiady języka rosyjskiego Franciszek Apanowicz, Sekretarz naukowy Głównego Komitetu Olimpiady języka rosyjskiego Edward Szendzielorz, Dyrektor RCNK w Gdańsku Jelena Wołgina, Przewodnicząca pomorskiego oddziału Stowarzyszenia „Polska-Wschód” Anna Firlej, oraz delegacja Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta dr I. Łukianienko i O. Wiertinskaja z Zakładu Filologii Słowiańsko-Rosyjskiej.
Zwycięscy i laureaci otrzymali dyplomy, zaświadczenia o udziale w Olimpiadzie, upominki w tym również od RCNK w Gdańśku. Zwycięzca etapu regionalnego może wziąć udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie języka rosyjskiego, która odbędzie się w dn. 20-21 kwietnia 2013 w Warszawie i odwiedzić Kaliningrad na zaproszenie BUF im. I. Kanta.

Z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku we współpracy z Klubem „Witamy” odbył się wieczór z programem koncertowym. W Sali zabrali się rodacy mieszkający w Trójmieście oraz mieszkańcy Gdańska. W programie znalazły się znane piosenki z okresu wojny „Samotna harmonia”, „Ciemna noc” i In., które zabrzmiały w wykonaniu członków Klubu.

19 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert, poświęcony 140. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego śpiewaka operowego Fiodora Szalapina.

Podczas koncertu zabrzmiały utwory M. Glinki, S. Rachmaninowa, M. Musorgskiego i innych kompozytorów, rosyjskie romanse i pieśni ludowe w wykonaniu solisty Filharmonii Kaliningradzkiej Aleksandra Dudnitckiego z akompaniamentem Ludmiły Pudowikowej.

Goście wieczoru mieli możliwość zobaczyć wystawę fotografii, która opowiada o życiu i twórczości słynnego rosyjskiego śpiewaka Fiodora Szalapina, przygotowaną wspólnie z Rossotrudniczestwem i Rosyjskim Muzealnym Stowarzyszeniem Kultury Muzycznej im. M. Glinki.

Dla uczczenia ważnej daty, jaką jest 70. rocznica zwycięstwa w bitwie pod Stalingradem - RCNK zorganizowało cykl imprez.

12 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się uroczysta impreza poświęcona Dniu rosyjskiej chwały wojskowej - 70. rocznicy zwycięstwa wojsk radzieckich w bitwie pod Stalingradem. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele konsulatów generalnych Rosji i Białorusi, polscy weterani II Wojny Światowej, aktywnie współpracujące Regionalne Stowarzyszenie "Polska-Wschód", przedstawiciele organizacji polonijnych.

Przywitał gości Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej Siergiej Puczkow, który podkreślił kluczowe znaczenie Bitwy pod Stalingradem, która stała się punktem zwrotnym w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Uczestnicy mogli obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą 70. rocznicy bitwy pod Stalingradem, przygotowaną wspólnie z Rossotrudniczestwem i Centralnym Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w 1941-1945., oraz zobaczyć film dokumentalny o bitwie pod Stalingradem.

Wcześniej, w dniu 5 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę fotograficzną poświęconą 70. rocznicy bitwy pod Stalingradem, przygotowaną wspólnie z Rossotrudniczestwem i Centralnym Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w 1941-1945., oraz zobaczyć film dokumentalny "Stalingrad wytrzymał" (reż. S.Pumplianskaja).

8 lutego Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedzili uczniowie Technikum Transportowego z Gdyni.

Pracownicy Centrum oprowadzili gości po budynku i opowiedzieli o działalności RCNK. Uczniowie obejrzeli wystawę fotograficzną, poświęconą 70. rocznicy Bitwy Stalingradzkiej, przygotowaną przez Rossotrudniczestwo i Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945, wysłuchali informacji na temat najważniejszych momentów bitwy, obejrzeli film „Jesteśmy z przyszłości 2” (reż. Aleksander Samochwałow, Borys Rostow).

 

7 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się spotkanie członków Klubu Piotra Wielkiego.

Uczestnikami spotkania byli członkowie klubu, miłośnicy historii, rodacy, którzy z dużym zainteresowaniem słuchali wystąpienia Prezesa klubu Krzysztofa Kucharskiego na temat „Działania wojenne na redzie gdańskiej w czasie wielkiej Wojny Północnej”.

W drugiej części spotkania uczestnicy uczyli się starego angielskiego tańca kontradance, który jako taniec towarzyski był modny w wielu krajach europejskich, a w okresie panowania Piotra I także w Rosji.


6 lutego w XIX Liceum ogólnokształcącym im. Mariana Mokwy w Gdańsku odbył się konkurs recytatorski poświęcony twórczości Mariny Cwietajewej. Organizatorami konkursu byli Klub nauczycieli języka rosyjskiego przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i pomorski oddział Stowarzyszenia Polska-Wschód.

W konkursie wzięło 14 uczniów z pięciu liceów ogólnokształcących Trójmiasta. Wszyscy uczestnicy udowodnili, że wspaniale posługują się słowem poetyckim, językiem rosyjskim, każdy jest indywidualnością posiadającą talent artystyczny, i przede wszystkim, chęć zwycięstwa.

Każdy uczestnik deklamował po dwa utwory Mariny Cwietajewej w języku rosyjskim. Wszystkie wystąpienia były na wysokim poziomie, niektórzy uczestnicy deklamowali wiersze przy akompaniamencie muzycznym. Troje zwycięzców otrzymało dyplomy, upominki i książki w języku rosyjskim.

styczeń 2013

25 stycznia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie absolwentów uczelni radzieckich i rosyjskich, poświęcone obchodom Dnia rosyjskich studentów (Tatianin Dien).

Ponad 20 absolwentów z różnych roczników, inżynierowie, nauczyciele, lekarze i biznesmeni zagościli w RCNK. Wiceprezes Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" Jerzy Smoliński, który jest absolwentem Moskiewskiej Akademii Nauk Społecznych, powiedział w swoim przemówieniu, że powołanie Stowarzyszenia sprzyja nawiązywaniu przyjaznych stosunków między krajami, oraz dalszej współpracy w dziedzinie nauki, kultury i edukacji. Opowiedział zebranym o III Światowym Forum zagranicznych absolwentów uczelni radzieckich i rosyjskich, które odbyło się w Moskwie w dniach 28-30 października 2012.

W spotkaniu uczestniczył także Konsul Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej, Siergiej Siemionow, prezes Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód" Anna Firlej, pracownik naukowy Akademii Marynarki Wojennej, absolwent Akademii Nauk Społecznych Ryszard Zagłoba.

24 stycznia w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Teatr "Młoda Gwardia" (z Sowiecka) przedstawił publiczności spektakl pt. "Włodzimierz Wysocki. Wojna", poświęcony 75. rocznicy urodzin poety, aktora i barda Włodzimierza Wysockiego.

Młodzi aktorzy teatru Jurij Kuzniecow, Walentin Udodov i wychowanka Studia teatralnego "Inne możliwości" Kristina Sołowjowa z niesamowitą energią i wiarygodnością wprowadzili publiczność w unikalny świat niezrealizowanych idei Włodzimierza Wysockiego. Publiczność (w różnym wieku) otrzymała niepowtarzalną okazję poznania świata duchowego aktora, reżysera, poety i barda.

Po spektaklu artyści spotkali się z publicznością, opowiadali o przygotowaniu spektaklu, nowych środków wyrazu we współczesnej sztuce teatralnej.

21 stycznia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę moskiewskich artystów Eleny Stukalinej i Walerija Morozowa.
Prace współczesnych moskiewskich artystów zawartych w ekspozycji "Divertimento", zostały udostępnione przez Dyrektora Generalnego galerii "Beletage" (Moskwa) p. Elenę Kuzmakową.

E. Stukalina zajmuje się projektowaniem poligraficznym, bierze udział w pracach nad projektami animowanymi. Obrazy, rysunki, pastele i akwarele - wszystkie techniki, pomagają artystce przekazać wszechstronność świata.

Artysta malarz Walerij Morozow, posiada bogate doświadczenie w renowacji kościołów. Dzieła sztuki prezentowane na wystawie, poświęcone są światu artystów cyrkowych i sztuce performance. Żonglerzy, akrobaci, klauni, tresowane zwierzęta przedstawione są w momencie wykonywania numerów i sztuczek cyrkowych.

Prace wzbudziły duże zainteresowanie gości w godzinach wieczornych. Wystawa potrwa do 30 stycznia.

W piątek, 18 stycznia, w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki w ramach pracy Klubu rodaków "Witamy", powitano Stary Nowy Rok.
Wieczór rozpoczął się od informacji o historii i tradycji obchodów Starego Nowego Roku. Jak zwykle uroczystościom towarzyszyły konkursy, odczyty poezji, znane rosyjskie pieśni. Podczas spotkania omówiono również plany pracy Klubu w 2013 roku.

16 stycznia w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się Koncert "Kolędy bożonarodzeniowe". Organizatorzy imprezy - Klub nauczycieli języka rosyjskiego i RCNK.

Uczniowie pięciu szkół ogólnokształcących z Gdańska i Gdyni, ze szczególnym kunsztem i inspiracją wykonali kolędy i piosenki noworoczne w języku rosyjskim i polskim akompaniamencie gitary i "a cappella".
W programie koncertu zabrzmiały najbardziej popularne kolędy, takie jak "Cicha noc", "Bóg się rodzi", "Do pasterzy nocą .." i in.

W imprezie wzięli udział mieszkańcy Gdańska, polska publiczność i media.
Po koncercie uczniowie obejrzeli komedię pt. "Choinki" (reż. Timur Bekmambetow, Aleksander Woitinski, Aleksander Andriuszenko).

14 stycznia w XIX Liceum ogólnokształcącym im.Mariana Mokwy odbyła się otwarta lekcja, poświęcona twórczości wybitnego rosyjskiego artysty Wasilija Surikowa.

Uczniowie liceum zapoznali się z biografią artysty, ilustracjami słynnych obrazów o tematyce historycznej: "Poranek kaźni strzeleckiej", "Bojarynia Morozowa", "Podbój Syberii przez Jermaka" dowiedzieli się, jak powstały te wspaniałe arcydzieła. W drugiej części zajęć uczniowie obejrzeli film edukacyjny Z.N. Potapurchenko pt. "Wasilij Surikow" z cyklu "Złote nazwiska Rosji", który opowiadał o życiu artysty w Moskwie i Petersburgu, jego podróży po Europie.

Praktyka pokazuje, że uczniom podobają się lekcje, podczas których wzbogacają swoją wiedzę i poznają dzieła wielkich artystów rosyjskich, poetów i kompozytorów.