2014 rok
 
grudzień 2014

20 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, odbyło się tradycyjne noworoczne przedstawienie dla dzieci "Noworoczny bal u Kopciuszka" zorganizowane przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i Kaliningradzki Obwodowy Teatr Lalek. W programie spotkania znalazły się barwny spektakl, gry zabawy, tańce z Dziadkiem Mrozem i Śnieżynką.

 

 

Po zakończeniu imprezy młodzi goście otrzymali prezenty przywiezione z Rosji. Wszyscy robili sobie pamiątkowe zdjęcia przy choince z Dziadkiem Mrozem i Śnieżynką.

16 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył finał turnieju intelektualnego: "Co? Gdzie? Kiedy? O "Puchar Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

W turnieju wzięło udział 16 drużyn szkolnych (96 osób) z obwodu kaliningradzkiego, Gdańska, Gdyni i Moskwy. Przed rozpoczęciem gry ze słowem powitalnym do uczestników zwróciła się dyrektor RCNK Jelena Wołgina i regionalny koordynator turniejów intelektualnych obwodu kaliningradzkiego Wadim Stiepaniszew. Podczas ostrej walki, która trwała ponad dwie godziny, uczniowie wykazali się erudycją, wiedzą i umiejętnością działania drużynowego.

Młodzi eksperci odpowiedzieli na ponad trzydzieści pytań, które były poświęcone głównie tradycjom Świąt Bożego Narodzenia i obchodom Nowego Roku. Podczas imprezy, uczniowie zapoznali się również z zasadami nowej gry " Kto pierwszy, ten lepszy", która rozpocznie się w RCNK w Gdańsku w 2015 roku.

Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy. Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary.

 

 

 

W dniach 1-5 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyły się "Dni kina białoruskiego". Impreza została zorganizowana przez Centrum Kultury Białorusi przy Ambasadzie Republiki Białoruś w Polsce i Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku przy wsparciu Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Gdańsku.

Oficjalne zamknięcie "Dni kina białoruskiego" miało miejsce 5 grudnia. W tym dniu zaprezentowano nowy film fabularny "Białe rosy. Powrót" (reż. Aleksandra Butor). W imprezie wzięli udział Konsul Siergiej Siemionow z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej, Konsul Tatiana Tajanowskaja z Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś, zastępca dyrektora Centrum Kultury Białorusi Julia Rubin, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku Jelena Wołgina, polska publiczność i rodacy.

W ramach Dni odbyły się projekcje filmu dokumentalnego "Kronika mińskiego getta" (prod. Władimir Łuckij) oraz filmu przygodowego dla dzieci "Niesamowite przeniesienie" (reż. Aleksander Anisimow).

3 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę rysunków dziecięcych pracowni malarstwa "Wesołe kolory" Polskiej Narodowej Autonomii Kulturalnej “Polonia” z Kaliningradu.

Na wystawie, zatytułowanej "Magiczny świat książek" zaprezentowano twórczość dzieci w wieku od 5 do 18 lat w różnych technikach - akwarela, gwasz, ołówek, pastel. Uczniowie studia rysunku "Wesołe kolory" biorą czynny udział w miejskich, a także w międzynarodowych konkursach twórczości dziecięcej.

Obecni na otwarciu wystawy uczniowie z Liceum Plastycznego z Gdyni i IV Liceum Ogólnokształcącego z Gdańska z dużym zainteresowaniem obejrzeli prace dzieci. Młodzi artyści przedstawili postacie i scenki ze znanych dzieł, takich jak "Alicja w krainie czarów" L. Carrolla, "Konik garbusek" P. Jerszowa, "Ptasie radio" J. Tuwima, "Bajka o rybaku i złotej rybce" A. Puszkina, "Harry Potter" J. Rowling i in.

W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli również film o życiu i twórczości rosyjskiego malarza krajobrazu Iwana Szyszkina i wybitnego malarza marynisty Iwana Ajwazowskiego.

2 grudnia w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni odbył się III Międzyszkolny konkurs inscenizacji rosyjskich bajek w języku rosyjskim, przy wsparciu RCNK w Gdańsku.

W konkursie wzięło udział sześć zespołów z pięciu liceów ogólnokształcących z Gdańska i Gdyni, w których uczniowie uczą się języka rosyjskiego. Każda z uczestniczących szkół przedstawiła jury i publiczności inscenizację wybranej rosyjskiej bajki: "Kogucik, złoty grzebyk", "Jak jeżyk futerko zmieniał", "Mucha-Brzęczucha", "Zajęcza chatka" i in. Ich występy publiczność witała serdecznymi oklaskami. Członkowie jury, a wśród nich byli i zawodowi aktorzy, oceniało artystów na podstawie takich kryteriów jak dobra znajomość tekstu, artyzm wykonania, odpowiednie dekoracje wykonane z materiałów wtórnych. Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i upominki.

W konkursie uczestniczyła wicekonsul Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku E. Szarkowa, dyrektor RCNK w Gdańsku E.Wołgina, nauczyciele szkół średnich, uczniowie. Wszyscy uczestnicy i widzowie konkursu otrzymali ładunek pozytywnych emocji i dobrego nastroju.

 

listopad 2014

27 listopada Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedzili licealiści klas fizyczno-matematycznych z X Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni. W programie wizyty znalazło się zwiedzanie RCNK, projekcja rosyjskiego filmu "Legenda nr 17". Ponadto, w trakcie spotkania gościom została przedstawiona prezentacja multimedialna "Kolej Transsyberyjska." Uczniowie odbyli wirtualną wycieczkę po najdłuższej drodze kolejowej świata i dowiedzieli się, dlaczego obecnie wielki trakt syberyjski przyciąga tak wielu turystów.

21 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się wieczór literacko-muzyczny poświęcony 200. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego poety Michaiła Lermontowa.

W uroczystości wzięli udział rodacy, członkowie Klubu "Witamy". Podczas wieczoru obejrzano film dokumentalny o wielkim poecie, na ekranie pojawiły się obrazy z jego wierszy i szkice samego Lermontowa, zabrzmiały znane i wspaniałe w swej prostocie i szczerości utwory poety oraz romanse napisane na podstawie jego wierszy w wykonaniu uczestników spotkania.

20 listopada w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się barwny spektakl muzyczny "Królowa Śniegu" na motywach baśni Hansa Christiana Andersena w wykonaniu artystów Dziecięcego Teatru Muzycznego „TUTTI” przy Szkole Muzycznej dla Dzieci im. D. Szostakowicza (Kaliningrad).

Szkoła jest długoletnim partnerem RCNK i dzięki temu od wielu lat grupy muzyczne, folklorystyczne i teatralne występują w Gdańsku z różnymi ciekawymi programami, które cieszą publiczność Centrum.

W dniu 17 listopada na Uniwersytecie Gdańskim odbyło się seminarium na temat "Aktualne problemy nauczania języka rosyjskiego jako obcego w polskich szkołach i uczelniach wyższych ". Impreza została zorganizowana przez Rossotrudnichestwo ramach federalnego programu docelowego "Język rosyjski" w latach 2011 - 2015 wraz z Państwowym Uniwersytetem im. N. Łobaczewskiego w Niżnym Nowogrodzie i Rosyjskimi Centrami Nauki i Kultury w Warszawie i Gdańsku.

W ramach seminarium odbyły się wykłady z prezentacjami, warsztaty, zajęcia otwarte na temat "Poezja i piosenki w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego", " Gramatyka rosyjska w szkole i w szkole wyższej", "Aktualne problemy nauczania języka rosyjskiego jako obcego w szkołach i na uniwersytetach" i in. Seminaria poprowadziła doktor nauk filologicznych, docent Wydziału Filologicznego Państwowego Uniwersytetu im. N. Łobaczewskiego w Niżnym Nowogrodzie Anastazja Sinielewa i nauczyciel Państwowego Uniwersytetu im. N. Łobaczewskiego w Niżnym Nowogrodzie Anna Sawienkowa.

Należy zauważyć, że uczestnikami warsztatów byli nie tylko nauczyciele szkół średnich i wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego, ale także studenci studiujący na Wydziale Filologii Rosyjskiej, specjalizacja - nauczycielska.

Wydarzenia te przyczyniają się do wzmocnienia pozycji języka rosyjskiego w Polsce, pozwalają podwyższać kwalifikacje nauczycielom i zapoznawać ich z najnowszymi technologiami edukacyjnymi i multimedialnymi oraz pozytywnie wpływają na rozwój współpracy polsko-rosyjskiej w dziedzinie edukacji.

13 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę malarską "Kolorowe opowieści" artystek z Petersburga Galiny Kałaczewej i Anny Każdan. Na wystawie zaprezentowano około 40 obrazów wykonanych w różnych stylach, prace namalowane akwarelą i olejem.

Galina Kałaczewa - członek Związku Artystów Petersburga. Uczestniczka ponad 20 wystaw rosyjskich i zagranicznych.

Anna Każdan od 2001 jest członkiem Związku Artystów Rosji. Metoda malarska wybrana przez autorkę nazywana jest naiwnym stylem. Anna jest uznaną mistrzynią tego gatunku sztuki.

Prace autorek znajdują się w kolekcjach prywatnych w Rosji i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Polsce, USA, Kanadzie, Izraelu. Osoby zaproszone na otwarcie wystawy podkreślały wysokie umiejętności artystek, ich zdolność do dokładnego przekazywania najdrobniejszych szczegółów na płótnie.

Wystawa potrwa do 27 listopada.

październik 2014

30 października w XIX Liceum im. Mariana Mokwy w Gdańsku odbył się konkurs poezji poświęcony 200. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego poety Michaiła Lermontowa.

W konkursie wzięło udział 22 uczniów z ośmiu szkół średnich z Gdańska, Gdyni, Kwidzyna. Każdy uczestnik recytował z pamięci dwa wybrane utwory poetyckie Lermontowa w języku rosyjskim. Występy uczestników były oceniane według następujących kryteriów: właściwa wymowa, artyzm wykonania, znajomość tekstu, objętość dzieła, stopień przenikania w strukturę semantyczną tekstu.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody od organizatora konkursu — LO XIX, a także od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

22 października w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyły się imprezy "Szkoły objazdowej. Tydzień języka rosyjskiego, edukacji i kultury rosyjskiej". Imprezy te zostały zorganizowane przez Rossotrudnichestvo w ramach Programu Federalnego "Język rosyjski" na lata 2011 – 2015 r. wspólnie z Rosyjskimi Centrami Kultury i Nauki w Warszawie i Gdańsku oraz Rosyjską Fundacją Programów Edukacyjnych "Ekonomia i zarządzanie".

Zgromadzonych w RCNK w Gdańsku powitała zastępca przedstawiciela Rossotrudniczestwa w Polsce Jelena Wołgina, która przedstawiła członków delegacji rosyjskiej.

W ramach imprezy odbyły się wykłady-prezentacje, otwarte lekcje, imprezy muzyczne i literackie dla młodszych dzieci.

Z wykładem nt. "Osiągnięcia lingwodydaktyki elektronicznej w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego i w procesie podwyższenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli-rusycystów" wystąpiła dr nauk filologicznych, docent Wydziału Filologicznego MGU Lija Nesterskaja.

Ksenia Smolina profesor Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego przeprowadziła otwartą lekcję pt. "Nauka słownictwa na lekcjach języka rosyjskiego jako obcego".

Znawca rosyjskiego folkloru Luiza Imangułowa przygotowała bardzo interesujący program muzyczno-literacki dla młodszych dzieci.

Tego samego dnia filolog-językoznawca Olga Siniewa przeprowadziła otwartą lekcję nt. "Sposoby przezwyciężania interferencji językowej w polskiej szkole." Po przerwie obył się wieczór muzyczno-literacki przygotowany przez młodych artystów teatrów moskiewskich.

W zajęciach Szkoły objazdowej w RCNK w Gdańsku wzięło udział około 45 osób - nauczycieli i studentów wyższych uczelni, nauczycieli języka rosyjskiego ze szkół średnich, rodaków, dzieci w wieku szkolnym. Uczestnicy jednogłośnie wyrazili swoje zainteresowanie tego typu przedsięwzięciami.

18 października 2014 roku w miejscowości Szymbark odbył się okrągły stół Stowarzyszenia Tatarów Auropa Tatarlary Alyansi (АТА) na temat „Tatarskie organizacje w krajach UE: doświadczenie interakcji z historyczną Ojczyzną”. W imprezie wzięło udział około 20 stowarzyszeń tatarskich z całej Europy.

Gośćmi honorowymi imprezy byli: Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Aleksander Karaczewcew, doradca Departamentu Stosunków z rodakami za granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Oksana Carjewa, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Światowego Kongresu Tatarów, deputowany Rady Państwa Republiki Tatarstanu Rinat Zakirow, Starszy doradca Fundacji ds. wspierania i ochrony praw rodaków mieszkających za granicą Wiktor Demin, zastępca przedstawiciela Rossotrudniczestwa w Polsce Jelena Wołgina.

Podczas swojego wystąpienia przed rodakami Rinat Zakirow mówił o wzroście konsolidacji Tatarów na całym świecie - jest to około 500 związków na różnych poziomach w 37 krajach.

Przez 23 lata swojego istnienia Światowy Kongres Tatarów przeszedł długą drogę ewolucyjną, pozostając niezależnym i współpracując z władzami federalnymi i republikańskimi. Szczególną część stanowi ruch młodzieżowy ze swoimi unikalnymi formami pracy, dodał.

Z kolei przewodniczący ATA Flur Szaripow powiedział, że forum Tatarów Europy reprezentowane jest przez aktywnie pracujących członków w dwudziestu krajach, każdy z liderów wnosi wiele pozytywnych doświadczeń i jest gotowy do realizacji wspólnych projektów na dużą skalę.

W pracy rozszerzonego posiedzenia Auropa Tatarlary Alyansi udział wzięli delegaci z Belgii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Polski, Czech i Estonii.

16 października w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyły się eliminacje do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Anna German", którego głównym celem jest promowanie dziedzictwa twórczego piosenkarki, a także wspieranie rozwoju utalentowanych młodych ludzi i ich potencjału twórczego. Organizatorem imprezy była Liga Polskich Kobiet.

W przesłuchaniach wzięło udział 10 wokalistów. W ich wykonaniu zabrzmiały po dwie kompozycje z repertuaru znanej i popularnej w ZSRR piosenkarki Anny German. Jury, składające się ze znanych muzyków, aktorów, profesorów szkół muzycznych, wybrało sześciu najlepszych wykonawców, którzy wezmą udział w półfinale, który odbędzie się 25-26 października tego roku w Ciechocinku.

 

15 października w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury otwarto wystawę fotograficzno-dokumentalną „Pierwsza wojna światowa 1914-1918 r.”. Wystawę otworzyli dyrektor RCNK p. Jelena Wołgina i dyrektor Biblioteki Gdańskiej PAN p. Wanda Pętlicka.

Obecni na otwarciu wystawy przedstawiciele miasta, absolwenci radzieckich uczelni, rodacy, studenci Uniwersytetu Gdańskiego i mieszkańcy Gdańska z dużym zainteresowaniem zapoznali się z materiałami wystawy: mapami operacyjnymi, plakatami, książkami z biblioteki PAN, a także zdjęciami przedstawiającymi życie żołnierzy i oficerów w czasie wojny, przygotowanymi przez Kaliningradzkie Obwodowe Muzeum Historii i Sztuki.

W tym samym dniu w RCNK odbył się koncert autora i wykonawcy Wiktora Leonidowa zorganizowany przez RCNK w Gdańsku. W programie koncertu „Nie zapomniane te brygady” zabrzmiały piosenki autorskie W. Leonidowa, utwory z repertuaru Włodzimierza Wysockiego, oraz kompozycje poświęcone emigracji rosyjskiej i bohaterom pierwszej wojny światowej.

 

3 października w Kaliningradzkim Obwodowym Muzeum Historii i Sztuki, przy współpracy z Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, otwarto wystawę fotograficzną autorstwa polskiego podróżnika, pisarza, muzyka, fotografa Romualda Koperskiego zatytułowaną "O Rosji z miłością. Syberia oczami Polaka".

Wystawa prezentuje 86 zdjęć z unikalnymi syberyjskimi krajobrazami. Fotografie zostały wykonane przez słynnego polskiego podróżnika w czasie jego wielu podróży samochodem po ogromnym terytorium Syberii. Wystawa będzie czynna do 15 października, a od 17 października br. wystawa będzie prezentowana w RONIK w Warszawie.

wrzesień 2014

30 września w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyła się kolejna edycja turnieju intelektualnego "Co? Gdzie? Kiedy?", który w ostatnich latach stał się bardzo popularny wśród młodzieży województwa pomorskiego.

W turnieju wzięła udział rekordowa liczba zespołów: dwanaście zespołów z Gdańska i Gdyni, zespół z Moskwy i siedem zespołów z obwodu kaliningradzkiego, w sumie 20 drużyn - 120 młodych ludzi w wieku od 13 do 18 lat.

Pytania przygotowane przez organizatorów turnieju w językach rosyjskim i polskim, nie były łatwe, dotyczyły zróżnicowanej tematyki - geografia, kino, architektura, flora i fauna, gastronomia itp. Na zakończenie turnieju zwycięzcom i uczestnikom wręczono dyplomy i puchary.

W dniu 29 września w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się spotkanie z uczniami i nauczycielami szkoły im.Adama Mickiewicza w Petersburgu.

Uczniowie - laureaci konkursu "Gdańsk — miasto partnerskie Petersburga" - przybyli do Gdańska na zaproszenie biura Urzędu Miasta. Rok temu uczniowie z Gdańska, wygrywając konkurs "Co wiesz o Sankt Petersburgu?" byli z wizytą w Petersburgu. Organizatorami i współorganizatorami konkursów, które odbywają się w ramach współpracy miast partnerskich Gdańska i Petersburga są: Urząd Miasta Gdańska, Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury, Petersburskie Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej.

Uczniowie i nauczyciele ze szkoły im.Adama Mickiewicza zapoznali się z działalnością Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury, z ekspozycją malarstwa Zasłużonego Artysty Rosji Olega Pianowa i opowiedzieli o swojej szkole.

25 września w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się wieczór, poświęcony 140. rocznicy urodzin rosyjskiego malarza i filozofa Nikołaja Rericha.

Przed zebranymi — rodakami — wystąpiła Marinella Braszka, członek Klubu „Witamy” autorka i tłumacz wielu książek i artykułów, miłośniczka twórczości N. Rericha. Prowadząca opowiedziała o działalności twórczej rodziny Rerichów, pokazała i opatrzyła komentarzem reprodukcje obrazów znanego malarza, człowieka o fenomenalnej wiedzy i wspaniałym talencie. Na zakończenie spotkania zaprezentowano film o twórczości Nikołaja Rericha.

18 września w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyła się konferencja "Stawka na kulturę" w ramach projektu "Wzmocnienie potencjału organizacyjnego Towarzysta Współpracy "Polska-Rosja". Organizatorzy imprezy Pomorskie Stowarzyszenie Współpracy "Polska-Wschód", Towarzystwo współpracy "Polska-Rosja", Liga Polskich Kobiet, Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Uczestników konferencji – przedstawicieli miasta i środowisk publicznych, absolwentów radzieckich (rosyjskich) uczelni, przedsiębiorców, nauczycieli i uczniów szkół średnich, studentów Uniwersytetu Gdańskiego - przywitała wicekonsul Konsulatu Generalnego Rosji w Gdańsku Jekatierina Szarkowa.

Publiczność z dużym zainteresowaniem wysłuchała wystąpień przewodniczącego Stowarzyszenia "Polska-Wschód" Józefa Bryla, który mówił o działalności Stowarzyszenia "Polska-Wschód" i "Polska-Rosja" na temat inicjowanych wydarzeń i działań, które mają na celu rozwój i wzmocnienie stosunków z Rosją i wszystkimi wschodnimi sąsiadami w dziedzinie kultury, nauki, sportu i edukacji; Prezes Ligi Kobiet Polskich Aldona Michalak wystąpiła z prezentacją o Międzynarodowym Festiwalu Piosenki, poświęconym Annie German; historyk kultury, badacz i propagator kultury rosyjskiej Grzegorz Wiśniewski wystąpił z wykładem "Kultura jako czynnik zbliżenia narodów Polski i Rosji". Konferencja trwała ponad trzy godziny i przebiegała w ciepłej atmosferze.

16 września w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę indywidualną grafika i malarza, Zasłużonego Artysty Rosji Olega Pianowa. Po krótkim przemówieniu powitalnym dyrektora RCNK wystąpił O.Pianow, który przedstawił swoją drogę twórczą i odpowiadał na pytania gości.

Oleg Pianow ukończył Wydział Sztuki Dekoracyjno-Monumentalnej w Riazaniu. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Rosji, Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji i innych krajach.

Na wystawie zatytułowanej "Miasto nad morzem" przedstawiono płótna w typowym dla autora oryginalnym stylu. Harmonijne relacje kolorystyczne, gra światła i cienia, precyzyjna naturalność kompozycji - oto metody, z pomocą których autor "układa" na płótnie liść grafiki lub krajobraz przyrody i pejzaż miasta. W tych pracach artysta daje się poznać jako głęboki filozof, subtelny liryk i wielki kolorysta.

10 września w Uniwersytecie Gdańskim w ramach konferencji dydaktycznej „Nauczanie i doskonalenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli języków obcych” odbyło się seminarium nt.: „Odzwierciedlenie współczesnych tendencji w metodyce nauczania języka rosyjskiego jako obcego w podręcznikach wydawnictwa „Russkij jazyk. Kursy”. Organizatorami seminarium byli Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Neofilologicznego i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego. W seminarium udział wzięli wykładowcy Wydziału Filologicznego UG, nauczyciele języka rosyjskiego z liceów ogólnokształcących, dyrektor RCNK w Gdańsku Jelena Wołgina. Przedstawiciel wydawnictwa „Russkij jazyk. Kursy” Aleksandr Dodono opowiedział o wykorzystywaniu współczesnych technologii w procesie pedagogicznym i zapoznał zebranych z nowymi podręcznikami do nauki języka rosyjskiego.

3 września w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej „Cztery sezony Syberii”.

Na wystawie przedstawiono ponad 40 fotografii przedstawiających niepowtarzalne syberyjskie pejzaże, wykonane przez znanego polskiego podróżnika Romualda Koperskiego, pioniera wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pisarza, dziennikarza, fotografa, autora książek „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, Syberia Zimowa Odyseja, wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.

Na otwarciu wystawy obecni byli mieszkańcy Gdańska oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Polska-Wschód”, rodacy.

sierpień 2014

21 sierpnia w Gdańsku odbyło się spotkanie z uczestnikami akcji „Drogi pamięci – drogi życia” w ramach projektu społeczno-patriotycznego „Pokój dla życia”, poświęconego drodze bojowej pododdziału biorącego udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej - 44. Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej.

Na cmentarzu garnizonowym złożono kwiaty i wiązanki pod pomnikiem żołnierzy poległych przy wyzwoleniu miasta. W imprezie wzięli udział pracownicy Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej i Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury.

18 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę fotograficzną „Wielka i nieznana”, poświęconą 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Wystawa została przygotowana na zamówienie Rossotrudniczestwa;

19 sierpnia odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Tajemnice I wojny światowej: front rosyjski, front francuski” w reżyserii Aleksieja Czupowa o jednej z największych wojen współczesnego świata.

7 sierpnia br. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się otwarcie XVII Międzynarodowych Prelekcji Literacko-Edukacyjnych na temat „Obraz kobiety we współczesnej literaturze i sztuce”.

Do Gdańska zjechali pisarze, poeci, dziennikarze, profesorowie wyższych uczelni z Rosji, Polski, Białorusi, Austrii, Turcji, Danii, Norwegii, Francji, Ukrainy, Estonii.

Słowo powitalne do uczestników XVII Międzynarodowych Prelekcji Literacko-Edukacyjnych skierowali zastępca przedstawiciela Rossotruniczestwa w Polsce – dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku Jelena Wołgina, zastępca przedstawiciela Rossotruniczestwa w Polsce (Warszawa) Andriej Potiomkin, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego prof. Monika Rzeczycka, dr hab. prof. Franciszek Apanowicz, sekretarz Związku Pisarzy Moskwy dr prof. Lola Zwonariowa.

Również tego dnia rozpoczęły się pierwsze wystąpienia w ramach Prelekcji, otwarto wystawę zbiorową członków Związku Plastyków Podmoskowia, odbył się również koncert zespołu „Alionuszka”.

Coroczne Międzynarodowe Prelekcje potrwają do 14 sierpnia 2014 roku w Sopocie.

lipiec 2014

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku 22 lipca 2014 roku otwarto wystawę białoruskiego artysty Aleksandra Griszanowa „Uczyłem się od wielkich mistrzów”. Wystawa została zorganizowana przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku wspólnie z Białoruskim Centrum Kulturalnym w Warszawie.

Na ekspozycji przedstawiono płótna wykonane na bardzo wysokim poziomie, wśród nich znajdują się kopie dzieł wielkich rosyjskich malarze I. Szyszkina, D. Polenowa, I. Lewitana.

Na otwarciu wystawy obecni byli dyplomaci z zagranicznych przedstawicielstw, przedstawiciele regionalnego Stowarzyszenia Współpracy „Polska-Wschód”, dziennikarze, artyści, rodacy.

W dniach 7-18 lipca 2014 r. w miejscowości Osieki (k/Koszalina) odbył się XVII Międzynarodowy Letni Plener. Organizatorzy i entuzjaści imprezy to członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków Bożena Giedyh i Ewa Miśkiewicz.

18 lipca po zakończeniu prac pleneru odbyło się otwarcie wernisażu, na którym przedstawiono prace artystów z Białorusi, Polski, Niemiec, Słowacji. Związek Polskich Artystów Plastyków od wielu lat współpracuje z Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i organizuje wspólne wystawy. Z rekomendacji RCNK w Gdańsku w plenerze biorą udział rosyjscy artyści. Tym razem w plenerze wzięli udział rosyjscy malarze z Węgrzech Inna i Aleksander Kabanowowie, którzy wielokrotnie demonstrowali swoją twórczość nie tylko w RCNK w Gdańsku, ale również w RCNK na Węgrzech, w Serbii, Słowenii.

Uczestników i gości powitał Prezydent Koszalina p. Piotr Jedliński, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Jelena Wołgina, kurator wystawy, członek Związku Polskich Artystów Plastyków Ewa Miśkiewicz.

Prace artystów z różnych krajów wywołały duże zainteresowanie gości – plastyków, rzeźbiarzy, inteligencji – niepowtarzalną paletą, stylem, techniką wykonania. Plener dla malarzy i rzeźbiarzy jest nie tylko świętem, które można spędzić w kręgu przyjaciół z jednakowymi zainteresowaniami, ale to także ciężka praca, poszukiwanie materiału dla kolejnych dzieł, tworzonych już w zaciszu pracowni.

W dniach od 4-8 lipca 2014 roku w Elblągu odbyło się pierwsze Międzynarodowe Forum Intelektualne, w którym wzięło udział 9 zespołów z obwodu kaliningradzkiego i Polski.

Zostały postawione 48 pytania w grze "Co? Gdzie? Kiedy? ", "Breeyn ring", "Swoja gra" i "Lotto-erudyta". Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Impreza została zorganizowana i przeprowadzona przez regionalnego koordynatora gier intelektualnych obwodu kaliningradzkiego Wadima Stiepaniszczewa przy współpracy Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku. Podczas forum uczestnicy poznali także historię Elbląga, i udali się na wycieczkę statkiem po jeziorze Drużno.

W dniach od 2 do 14 lipca b.r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyły się imprezy związane ze świętowaniem Dnia rodziny, miłości i wierności. Goście RCNK mieli możliwość zapoznania się z wystawą fotograficzną i obejrzenia filmów „Niańki”, „Miłość i gołębie”, „Urga - terytorium miłości” i „Miłość z akcentem”.

czerwiec 2014

 

27 czerwca w Klubie rodaków "Witamy" w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się wieczór literacko-poetycki poświęcony 125. rocznicy urodzin rosyjskiej poetki Anny Achmatowej, pt. ”I zachowamy cię, rosyjska mowo. Wielkie rosyjskie słowo”. Program wieczoru składał się z wystąpienia Tamary Łogwinowej o życiu i twórczość Anny Achmatowej, czytania wierszy poświęconych synowi Anny Achmatowej, napisanych przez poetkę w pierwszych latach jej życia w Carskim Siole, oraz wykładu-filmu dra nauk filologicznych E.Pasternak "Życie i twórczość Anny Achmatowej".

W dniach 26-27 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyły się egzaminy certyfikacyjne z języka rosyjskiego. Sesja egzaminacyjna została zorganizowana przez przedstawicielstwo Rossotrudniczestwa wraz z Państwowym Instytutem Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina.

Egzaminy przeprowadził wiodący specjalista Centrum Testowania Certyfikacyjnego, docent Państwowego Instytutu Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina Irina Szurupowa. W sesji wzięli udział uczniowie kursów języka rosyjskiego organizowanych w RCNK, studenci i urzędnicy.

24 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyły się imprezy poświęcone 210. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego kompozytora M. Glinki.

W wykonaniu laureatki rosyjskich konkursów, profesora Państwowego Biełgorodzkiego Instytutu Kultury Olgi Sradżewej (sopran) i dyplomanty międzynarodowych i rosyjskich konkursów, docenta Państwowego Biełgorodzkiego Instytutu Kultury Władimira Isajewa (fortepian) zabrzmiały romanse Michaiła Glinki, Piotra Czajkowskiego, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa i Siergieja Rachmaninowa do wierszy Aleksandra Puszkina, Ewgienija Boratyńskiego, Iwana Kozłowa i innych.

Tego samego wieczoru odbyło się otwarcie wystawy „Michaił Glinka – twórca rosyjskiej szkoły kompozytorskiej”, przygotowanej przez Rossotruniczestwo wspólnie z Wszechrosyjskim Muzealnym Stowarzyszeniem Kultury Muzycznej im. M. Glinki. Na wystawie powiązanej z 210. rocznicą urodzin wielkiego kompozytora, przedstawiono fotografie miejsc, w których kompozytor urodził się, żył i tworzył, oraz portrety kompozytorów jemu współczesnych. Na imprezie obecni byli przedstawiciele inteligencji, rodacy.

23 czerwca Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury odwiedziła grupa uczniów ze Straszyna z nauczycielem języka rosyjskiego panią Natalią Sobiesz, która wręczyła dzieciom dyplomy „Za aktywność i pracowitość na lekcji języka rosyjskiego”.

Dzieci z tej szkoły nie po raz pierwszy były gośćmi Centrum, tym razem z przyjemnością obejrzały wystawę moskiewskich artystów Jeleny Sokołowej i Ilji Rubana „Wielobarwność lata”. Po koniec wizyty uczniowie zapoznali się z nowymi odcinkami popularnego filmu animowanego „Masza i Niedźwiedź”.

17 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku z okazji Dnia Rosji odbyło się otwarcie wystawy malarskiej „Wielobarwność lata”. Na ekspozycji przedstawiono około 40 prac członków Moskiewskiego Stowarzyszenia Artystów Jeleny Sokołowej i Ilji Rubana. To przede wszystkim pejzaże, martwe natury, kompozycje pełne światła, kolorów i radości.


Jelena Sokołowa to malarka, która w wykonuje swoje prace w tradycyjnej dla Moskwy manierze dużej rozpiętości tonalnej, dokładnie i wyraźnie buduje kompozycję, co nadaję jej pracom poważny i zorganizowany charakter. Jest absolwentką Szkoły Artystycznej im. Pamięci 1905 r., którą ukończyła na specjalności artysta-konserwator. Bierze udział w wystawach w Moskwie, w Rosji i za granicą.


Ilja Ruban ukończył Wydział Plastyki i Grafiki MPGU im. Lenina. Prace malarza są imponujące, zachwycają wieloplanowością i światłem. Obrazy artysty znajdują się w muzeach w Rosji i kolekcjach prywatnych za granicą.

4 czerwca od występu solistów Kaliningradzkiej Filharmonii Obwodowej w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury rozpoczęły się imprezy związane z obchodami Dnia Języka Rosyjskiego w Gdańsku.

W wykonaniu solistów filharmonii — Zasłużonej Artystki Rosji Natalii Stadnikowej (partie fortepianowe), laureatów konkursów międzynarodowych Jewgienii Samochinej (cymbały) i Arkadija Martirosjana (baryton) zabrzmiały utwory rosyjskich i radzieckich kompozytorów M. Glinki, P. Czajkowskiego, A. Babadżajana i in.

5 lipca na kursach języka rosyjskiego przy RCNK odbył się „Dzień języka rosyjskiego”, w programie którego przedstawiono wiersze A. Puszkina, M. Lermontowa. W. Wysockiego, B. Okudżawy, A. Barto i piosenki z repertuaru A. Pugaczowej i K. Orbakajte. W ramach „Dnia języka rosyjskiego” przeprowadzono grę o charakterze poznawczym „Co wiem o Rosji?”. Uczestnicy turnieju zademonstrowali nie tylko znajomość języka, ale również wiedzę z zakresu historii, geografii, kultury Rosji. Zwycięzca turnieju otrzymał nagrodę pamiątkową - zbiór utworów A. Puszkina.

Na zakończenie imprezy wszyscy słuchacze kursów języka rosyjskiego otrzymali świadectwa ukończenia kursu i podręczniki do nauki języka rosyjskiego.

6 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym Nr X w Gdyni odbyła się otwarta lekcja nt. „Mowy rosyjskiej cuda”. Zastępca przedstawiciela Rossotrudniczestwa w Polsce J. Wołgina z okazji Dnia języka rosyjskiego złożyła życzenia nauczycielom i przekazała do biblioteki liceum literaturę piękną. Podczas lekcji uczniowie wysłuchali informacji o A. Puszkinie, obejrzeli film o życiu i twórczości wielkiego poety, czytali wiersze, a pod koniec zajęć zapoznali się z bajką A. Puszkina „O rybaku i rybce” w rosyjskiej wersji językowej.

 

 

 

maj 2014

30 maja w przededniu Międzynarodowego Dnia Dziecka w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury swoje święto miały dzieci. W sali wystawowej dla młodych gości przygotowano wystawę rysunku, grafiki, lalek o tematyce bajkowej. Prace zostały wykonane przez uczniów Szkoły Plastycznej dla Dzieci i Szkoły Sztuki dla Dzieci z Kaliningradu. Na wystawie goście obejrzeli prace autorskie, lalki teatralne z Kaliningradzkiego Teatru Obwodowego ze spektaklu „Magiczne sny” według bajek D.Bisseta. Ekspozycja została przygotowana przez artystkę teatru Tatianę Barisową.

Po otwarciu wystawy goście RCNK – młodzi widzowie, rodzice, nauczyciele, studenci Uniwersytetu Gdańskiego, słuchacze kursów języka rosyjskiego przy RCNK – obejrzeli wspaniały spektakl „Calineczka” na motywach bajki H.CH. Andersena.

27 maja w Uniwersytecie Gdańskim podsumowano wyniki i nagrodzono zwycięzców V Konkursu Translatorskiego, który odbywał się w kwietniu i maju br. Organizatorem imprezy była Katedra Języków Wschodniosłowiańskich i Translatoryki Uniwersytetu Gdańskiego.

W konkursie udział wzięły 34 osoby — studenci Filologii rosyjskiej studiów pierwszego i drugiego stopnia, oraz studenci Rosjoznawstwa, absolwenci Instytutu Filologii rosyjskiej Uniwersytetu Gdańskiego i Jagiellońskiego. W związku z ogromnym zainteresowaniem studentów, jak również na ich prośbę w konkursie oprócz tekstu naukowego (artykuł M. Fiedosiuka „Dobroduszni, ale niechlujni: koncept rosyjskiej świadomości codziennej "Rosjanie", wg danych Narodowego Korpusu Języka Rosyjskiego”), publicystycznego (artykuł O. Bieszlej, Ż. Uljanowej „Sygnały regulującego ruchem”) i prozy (fragment powieści L. Ulickiej „Zielony namiot”) zaproponowano także tekst poetycki - wiersz A. Achmatowej „Upałem smaga wiatr gorący”. Właśnie ten tekst otrzymał największą ilość interpretacji.

W ceremonii nagradzania zwycięzców Konkursu udział wzięli dyrektor RCNK w Gdańsku J. Wołgina, Kierownik Zakładu Filologii Słowiańsko-Rosyjskiej Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta N. Lichina.

26 maja Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedziła grupa studentów pierwszego roku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pracownicy RCNK opowiedzieli o historycznym budynku i działalności Centrum. Studencш zaznajomili się z pracami N. Jagunowa prezentowanymi na wystawie „Kraj bez granic” i obejrzeli film „Jesteśmy z przyszłości”.

23 maja w ramach obchodów Dni Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury w Klubie rodaków „Witamy” odbyło się spotkanie poświęcone sztuce użytkowej. Natalia Pjanowa - artystka, członek galerii artystycznej «Akwarel» z Kaliningradu — poprowadziła warsztaty. W czasie spotkania N. Pjanowa opowiedziała i pokazała proces tworzenia lalek z gałganków i dziecięcych zabawek z materiału. Z dużym zainteresowaniem dorośli i dzieci wzięli udział w przygotowywaniu własnych zabawek, twórcza praca wywołała dużo pozytywnej energii i emocji wśród uczestników warsztatów. Humor, żarty, konkurencja kto zrobi najlepszą zabawkę, pozwoliły uczestnikom cofnąć czas do lat dzieciństwa, szkolnych lekcji z techniki, gdzie z takim samym zaparciem tworzyli chłopcy i dziewczynki.

 

W ramach obchodów Dni Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku w dniach 20 i 21 maja odbyły się imprezy, w których udział wzięli słuchacze kursów językowych przy RCNK, uczniowie i nauczyciele z liceów ogólnokształcących z Gdyni.

Interesujące wystąpienia zostały przygotowane przez członków delegacji Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im .E. Kanta wykładowców Zakładu Filologii Obcojęzycznej i Językoznawstwa Porównawczego Tatianę Kuzionną i Arinę Aleksandrowną.

Słuchacze kursów uczestniczyli w wykładzie i obejrzeli prezentację nt. «Kultura Starej Rusi» a dla uczniów liceów ogólnokształcących przygotowano grę poznawczą w 10 kategoriach: historia powstania alfabetu słowiańskiego, portrety znanych rosyjskich poetów i pisarzy, Nowogrodzka gramota na brzozie, pomniki wybitnych postaci Rosji i innych.

Pod koniec imprez uczniowie obejrzeli krótkie filmy: «Rosyjskie rzemiosło: Gżel i Chochłoma», «Wycieczka po Moskwie i Petersburgu».

 

15 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury otwarto wystawę kolażu „Kraj bez granic”. Autorem ekspozycji jest Nikołaj Jagunow, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Na wystawie zaprezentowano fotografie wykonane przez autora w Gdańsku, Kaliningradzie, Palandze, Kłajpedzie i innych miastach. Jak mówi sam o swoich pracach mówi "kolaż to rzadki i trudny gatunek w fotografii, w którym realizuje się niewielu artystów".

Nikołaj Jagunow ukończył Moskiewski Uniwersytet Ludowy na kierunku malarstwa i grafiki, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy, autor wielu albumów. Trzy albumy zostały zaprezentowane podczas wystawy: "Łaskawy kraj", "Latarnie Południowego Bałtyku", "Zalew Gdański".

Wystawa potrwa do 29 maja br.

9 maja w Gdańsku odbyły się uroczystości poświęcone 69. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Na cmentarzu garnizonowym złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w walkach o wyzwolenie miasta. W ceremonii wzięli udział polscy weterani, przedstawiciele konsulatów generalnych Rosji, Białorusi, Niemiec, władz miasta, mieszkańcy, przedstawiciele mediów.

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się koncert okolicznościowy. W wykonywaniu zespołu pieśni ludowych "Razdolje" zabrzmiały legendarne utwory z okresu wojny. Koncert zakończył się wspólnym wzruszającym wykonaniem pieśni "Dzień Zwycięstwa" przez artystów, pracowników i wszystkich zaproszonych gości.

Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali wstążki Św. Jerzego i kwiaty. Życzenia z okazji Dnia Zwycięstwa, zgromadzonym w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury polskim kombatantom i gościom, złożył Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Aleksander Karaczewcew. W sali wystawowej zaprezentowano wystawę fotograficzną poświęconą 69. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

 

 

kwiecień 2014

W dniach 13-15 kwietnia w Gdańsku w ramach Dni Rosyjskiej Książki w Polsce odbyła się prezentacja wystawy rosyjskich pozycji wydawniczych, popularyzujących język rosyjski, kulturę, edukację i naukę, oraz seria wykładów dla nauczycieli rusycystów. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Wydawców Książek Rosji, przy wsparciu finansowym fundacji "Russkij mir".

W składzie rosyjskiej delegacji znaleźli się wiceprezes Stowarzyszenia Wydawców Książek Rosji Oleg Filimonow, kierownik Zakładu Języka Rosyjskiego dla zagranicznych studentów Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) dr Nina Afanassiewa, kierownik projektów edukacyjnych i handlowych wydawnictwa „Russkij jazyk. Kursy” Irina Stiepanowa, docent Zakładu Poetyki Teoretycznej i Historycznej Instytutu Filologii i Historii Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego dr Władimir Szunikow.
W ramach projektu w Uniwersytecie Gdańskim i Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się cykl wykładów.

Wystawę książkową i seminarium nt.: „Multimedialne kompleksy edukacyjne: metodyka ich wykorzystania na różnych etapach nauki języka” na Uniwersytecie Gdańskim otworzyła dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej prof. Monika Rzeczycka. Podziękowała kierownictwu Stowarzyszenia Wydawców Książek Rosji za przekazane w darze książki i wyraziła nadzieję na dalszą owocną współpracę.


Uczestnicy imprezy w RCNK - nauczyciele liceów, techników, Uniwersytetu Gdańskiego – zapoznali się z nowościami książkowymi wydawnictw "Biełyj gorod", "Detskaya literatura", "Russkij jazyk.Kursy ", "Zlatoust " i innymi prezentowanymi na wystawie, oraz wysłuchali wykładów nt. „Współczesny język młodzieżowy w Rosji” i „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego”. Tego samego dnia nauczyciele-rusycyści zostali wyróżnieni i otrzymali dyplomy od Stowarzyszenia Wydawców Książek Rosji. Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury otrzymało w darze książki.

 

W dniach 11-13 kwietnia 2014 w Gdańsku odbyły 17 Międzynarodowe Gdańskie Targi Turystyki. Na zaproszenie władz Gdańska w targach wzięły udział oficjalne delegacje rosyjskich miast partnerskich - Petersburga, Kaliningradu i Omska.

Gdańskie Targi Turystyczne to jedna z wiodących wystaw turystycznych w Polsce, która cieszy się niezmiennym zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta, Pomorza i Polski północnej. Wśród uczestników targów są turystycznych organizacje krajowe i regionalne, touroperatorzy, agencje turystyczne, biura podróży, przedstawiciele obiektów turystycznych, przewoźników.

W dniu otwarcia Targów, 11 kwietnia, miały miejsce prezentacje trzech rosyjskich miast, oraz występ zespołu pieśni ludowej "Wieczorki ", zorganizowane przy wsparciu RCNK w Gdańsku.

Podczas targów odbyły sile liczne seminaria, konferencje, warsztaty, konkursy i wiele innych imprez towarzyszących.

W dniach 7-13 kwietnia 2014 r. w Gdańsku w ramach popularyzacji rosyjskiego systemu kształcenia wyższego za granicą odbyły się dni „Państwowego Biełgorodzkiego
Instytutu Sztuki i Kultury”.


8 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury miała miejsce prezentacja możliwości edukacyjnych Państwowego Biełgorodzkiego Instytutu Sztuki i Kultury (PBISiK), warsztaty koronkarskie, modelowanie 3D, występy uczelnianych zespołów twórczych – orkiestry estradowo-jazzowaej „Bilyar Band”, zespołu bębniarzy „Drumania”, Teatru Wolnego Ruchu „Wysokość”. Podczas prezentacji w RCNK przedstawiciele uczelni opowiedzieli o szkole, zaprezentowali wydziały, specjalizacje, przedstawili zasady rekrutacji i przebywania w Rosji zagranicznych studentów. Goście obejrzeli film promujący uczelnię i otrzymali materiały reklamowe.


Podczas pobytu w Gdańsku studenci i przedstawiciele PBISiK odwiedzili Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki, w której odbyło się spotkanie z władzami uczelni, omówiono możliwości współpracy, wymiany studenckiej i kadrowej.


W czasie tygodniowego tourne zespoły twórcze uczelni wystąpiły w Gniewinie i Luzinie i uczestniczyły w programie kulturalnym zorganizowanym przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

3 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się kolejna edycja turnieju „Co? Gdzie? Kiedy?”, który w ostatnim czasie zdobył dość dużą popularność wśród uczniów szkół ogólnokształcących z województwa pomorskiego.

W turnieju wzięło udział 11 drużyn z Rosji i Polski. Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary i dyplomy od organizatorów – Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i regionalnego koordynatora gier intelektualnych obwodu kaliningradzkiego.

 

1 kwietnia 2014 roku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „Bałtycki wernisaż”. Wystawa artystów i mistrzów sztuki ludowej z organizacji społecznej „Akwarel” z Kaliningradu.

W ekspozycji znalazły się obrazy zasłużonego artysty Rosji, przewodniczącego organizacji „Akwarel” Olega Pianowa, lalki, misie Teddy, patchwork. Wystawa cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających i będzie czynna do 14 kwietnia.

 

marzec 2014

25 marca w auli Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym odbyło się coroczne "Dyktando z języka rosyjskiego 2014 " pod patronatem Wojewody Pomorskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, współorganizatorem konkursu był Bałtycki Uniwersytet Federalny im.I. Kanta.

Uczestników i gości powitał Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego Józef Włodarski, vice-konsul Konsulatu Generalny Rosji Jekaterina Szarkowa, docent Filologii Słowiańsko-Rosyjskiej Instytutu Nauk Humanistycznych BUF im.I. Kanta dr Irina Lukianienko, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Jelena Wołgina i in.

W pisaniu dyktanda wzięło udział 190 osób: 50 uczniów z liceów Gdańska, Gdyni, Kwidzyna, Słupska, 55 studentów pierwszego roku filologii rosyjskiej - 85 studentów Filologii Rosyjskiej i Rosjoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin rosyjskiego poety Michaiła Lermontowa wykładowcy Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta wybrali dla dyktanda fragmenty znanych dzieł Michaiła Lermontowa ze znanego utworu "Bohater naszych czasów".

Rywalizacja w umiejętności pisania w języku rosyjskim odbywała się w pięciu grupach. W pierwszej grupie piszących udział wzięły osoby, które dopiero zaczęły się uczyć języka rosyjskiego, zwycięzcą została Aleksandra Kiman. W grupie - uczniów szkół średnich wygrał uczeń Gdańskiego Liceum Autonomicznego Marek Szczabel. Najlepszą wśród studentów została studentka czwartego roku filologii rosyjskiej Magdalena Leksztan. W grupie studentów nosicieli języka - wygrała Olena Klevina, a wśród uczniów szkół średnich — Jana Gorbacz.

Wszyscy zwycięscy "Dyktanda z języka rosyjskiego 2014" otrzymali dyplomy i cenne nagrody od sponsorów, w tym od przedstawicielstwa Rossotrudniczewstwa w Gdańsku.

19 marca w XIX Liceum ogólnokształcącym im. M. Mokwy odbył się VII Międzyszkolny konkurs rosyjsko-angielski, w którym udział wzięło pięć zespołów z pięciu liceów ogólnokształcących z Gdańska i Gdyni. Zespoły rywalizowały w poprawności i trafności przekładu tekstów, słów, fraz, zdań, piosenek z języka rosyjskiego na angielski i z języka angielskiego na rosyjski.

W konkursie wzięło udział około 40 uczniów, wraz z kibicami. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy, książki, płyty „Encyklopedia miast Rosji”, „Petersburg – stolica kulturalna” od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i organizatora imprezy - XIX Liceum ogólnokształcącego im. M. Mokwy.

18 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy, związanej z jubileuszem 20-lecia pierwszego międzynarodowego spotkania w Bałtijsku poświęconego problematyce Zalewu Wiślanego, pierwszego rejsu na trasie Elbląg-Bałtijsk, podpisania umowy o współpracy braterskiej między Elblągiem i Bałtijskiem, oraz 5. rocznicy podpisania Porozumienia między Rządem Federacji Rosyjskiej i Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o żegludze po Zalewie Wiślanym.

W ramach wystawy odbyły się debaty na temat: ”Korzyści współpracy transgranicznej w regionie Zalewu Wiślanego”, dotyczące rozwoju regionu, w tym o 72 -godzinnym ruchu bezwizowym dla zorganizowanych grup turystycznych, podróżujących promami, miejscowego ruchu przygranicznego przez morskie granice Rzeczypospolitej Polskiej i Rosji.

W imprezie udział wzięli przedstawiciele Biura Marszałka województwa pomorskiego i Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele urzędów miejskich Gdańska, Gdyni, Elbląga, Fromborka, Krynicy Morskiej, Olsztyna, generalnego sekretariatu Związku Miast Bałtyckich, firm transportu morskiego i przedstawicielstw turystycznych, radni Rady Miasta Gdańska, pracownicy BFU im. I. Kanta, Konsulatu Generalnego FR w Gdańsku, biznesmeni, prasa i in.

Podczas spotkania odbyło się wiele konstruktywnych rozmów o planowaniu przestrzennym i dalszych działaniach na rzecz rozwoju regionu Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego w najbliższej perspektywie, wykorzystaniu Zalewu Wiślanego we współpracy między polskimi i rosyjskimi instytutami naukowo-badawczymi, przedstawicielami biznesu i mieszkańcami regionu Zalewu Wiślanego.

14 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się spotkanie z niezależnym reżyserem i scenarzystą, laureatką krajowych i międzynarodowych nagród, autorką filmów: " Co było, to było" (2003 ) , "Żywa przestrzeń" (2004) , " Dystans" (2005 ) , " Mój Kieślowski " (2006 ) , "Jest takie okno" (2006 ) , "Jeż, dziewczynka i czołg... " (animowany - 2007), "Wewnątrz" (2008) Iriną Wołkową. Podczas spotkania pokazano film dokumentalny "Mój Kieślowski" i film fabularny " Dialogi".

"Mój Kieślowski" - to próba spojrzenia na Polskę przez pryzmat twórczości mistrza krótkiego filmu Krzysztofa Kieślowskiego. O tym, jak w naszej pamięci zachował się obraz słynnego polskiego reżysera, po dziesięciu latach od jego śmierci, opowiada córka reżysera i ludzie, którzy przyszli na casting do remake'u filmu "Przypadek" .

"Dialogi" - film-almanach, w którym jego twórca, reżyser Irina Wołkowa, zawarła pięć nowel, pięć historii, pięć różnych fragmentów, które złożyły się na jeden projekt filmowy. Każda z tych historii jest historią dwojga ludzi, ich dialogów, czasami trudnych, wymagających od widza złożonej pracy umysłowej.

Po pokazie odbyło się spotkanie z Iriną Wołkową, która odpowiadała na liczne pytania publiczności, którą w większości stanowili ludzie młodzi.

14 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się ceremonia wręczenia nagród dla zwycięzców i uczestników 45. Olimpiady z języka rosyjskiego dla uczniów szkół średnich z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Zwycięzcami byli uczniowie, którzy uzyskali największą liczbę punktów w teście leksykalno-gramatycznym i odpowiedzi ustnej.

Przywitała laureatów vice-konsul Konsulatu Generalnego Rosji w Gdańsku Jekaterina Szarkowa, Kierownik Zakładu Filologii Słowiańsko-Rosyjskiej Instytutu Nauk Humanistycznych Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im.I.Kanta Natalia Lichina, dyrektor RCNK Jelena Wołgina, przewodniczący Stowarzyszenia współpracy " Polska-Wschód" Józef Bril, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu Jan Zarębski, wiceprezes firmy «DORADCA Consultant Ltd.» Jarosław Malec.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i cenne nagrody od organizatorów Olimpiady, sponsorów, w tym od przedstawiciela Rossotrudniczestwa w Gdańsku.

Pod koniec ceremonii wręczenia nagród odbył się konkurs piosenki, w którym udział wzięło dwudziestu artystów z ośmiu gimnazjów i liceów z Gdańska i Gdyni.

Uczestnicy śpiewali dwie piosenki w języku rosyjskim, które sami wybierali i przygotowywali. W wykonywaniu konkursowiczów zabrzmiały utwory z repertuaru Ani Lorak, Julii Sawiczewej, Anny German, Walerego Meladze i in. przy akompaniamencie gitary, akordeonu, fortepianu, niektórzy uczestnicy śpiewali bez akompaniamentu muzycznego, a' capella .

Zwycięzcy otrzymali nagrody pamiątkowe i dyplomy od RCNK w Gdańsku i regionalnego oddziału Stowarzyszenia " Polska-Wschód".

8 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła XLV jubileuszowa Olimpiada języka rosyjskiego dla uczniów szkół średnich z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, w której wzięło udział 29 uczniów szkół średnich z Gdańska, Gdyni, Kwidzyna, Słupska, Szczecina, Koszalina. Uczestników Olimpiady powitał vicekonsul z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Jekaterina Szarkowa, dyrektor RCNK Jelena Wołgina, przewodnicząca pomorskiego oddziału Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód" Anna Firlej.

Olimpiada jest jedną z najstarszych w Polsce i zawiera zadania polegające na wykonaniu testu leksykalno-gramatycznego i w części ustnej zaprezentowania swoich umiejętności w dyskusji na wybrany temat. Organizatorami Olimpiady są Ministerstwo Edukacji, pomorski oddział Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód". Wydarzenie jest wspierane przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

14 marca w RNCK w uroczystej atmosferze zwycięzcy XLV Olimpiady języka rosyjskiego otrzymają nagrody. Najlepsi z nich będą uczestniczyć w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z języka rosyjskiego, która odbędzie się w kwietniu tego roku w Warszawie.

3 - 4 marca w Gdańsku odbyły się imprezy związane z 80. rocznicą urodzin pierwszego na świecie kosmonauty Jurija Gagarina.

3 marca w sali wystawowej RCNK w Gdańsku otwarto wystawę fotograficzną, składającą się z 20 unikalnych archiwalnych fotografii, opowiadających o życiu i pracy pierwszego kosmonauty, legendarnego bohatera, w sali kinowej pokazano film dokumentalny "Gagarin. Syn, brat, ojciec " o prywatnym życiu, które istniało poza jego karierą.

4 marca w Gimnazjum Nr 11 w Gdańsku odbyły się otwarte lekcje. Na jednej z nich przedstawiono prezentację o regionach Rosji, a na drugiej — prezentację o życiu, dzieciństwie i młodości, o 108. minutach lotu w kosmos pierwszego kosmonauty, Bohatera Związku Radzieckiego Jurija Gagarina.

luty 2014

28 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się tradycyjne świętowanie pradawnego słowiańskiego święta „Maslenicy”.

Występ zespołu pieśni ludowej „Razdolje” (Kaliningrad) przeniósł gości do bajecznego dzieciństwa z wesołymi zabawami, korowodami i tradycyjnym maslennicznym daniem – blinami.

Na imprezie, która odbyła się w ciepłej świątecznej atmosferze, obecni byli Przewodniczący Rady Miejskiej Gdańska p. Bogdan Oleszek, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej p. Aleksandr Karaczewcew, Konsul Generalnego Konsulatu Republiki Białoruś p. Aleksiej Szwed, oraz pracownicy konsulatów akredytowanych w Gdańsku. Wśród gości byli również przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, regionalnego oddziału Stowarzyszenia Współpracy „Polska-Wschód”, przedstawiciele miejskich środków przekazu, naukowcy, inteligencja twórcza, rodacy.

 

 

 

26 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się spotkanie Klubu absolwentów rosyjskich (radzieckich) szkół wyższych. Wśród członków Klubu są przedstawiciele elity naukowo-pedagogicznej kraju, lekarze, biznesmeni.

Podczas spotkania absolwenci z rożnych lat ciepło wspominali lata studenckie, swoich wykładowców, jak zdawano egzaminy wiele lat temu, omawiano dzisiejsze możliwości kształcenia obcokrajowców w szkołach wyższych na terenie Federacji Rosyjskiej. Wieczór odbył się w miłej i przyjacielskiej atmosferze.

26 lutego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbyły się lekcje języka rosyjskiego, przygotowane i prowadzone przez pracowników RCNK.

Tematyka lekcji była poświęcona 80. rocznicy urodzin pierwszego kosmonauty Jurija Gagarina, epoce zdobywania kosmosu, oraz unikatowym rezerwatom Rosji: zachwycającemu Bajkałowi, ziemi gejzerów i wulkanów — Kamczatce oraz niesamowitym tajemnicom Ałtaju.

21 lutego w RCNK odbyło się spotkanie rodaków w klubie "Witamy" poświęcone obchodom Dnia Obrońcy Ojczyzny. Z informacją o historii o historii tego święta wystąpiła Galina Zamojska. Opowiedziała o wszystkich etapach świętowania tego dnia w całej historii, od czasów I wojny światowej do współczesnej Rosji. Jako prezent dla mężczyzn panie przygotowały kompozycję literacko-muzyczną składającą się z wierszy słynnych radzieckich poetów K. Simonowa "Czekaj na mnie", "Czy pamiętasz, Alosza", A. Twardowskiego "Opowieść czołgisty", "Rozmyślania Wasilija Tiorkina o nagrodzie. Medal ". W wykonaniu Jolanty Bartosiewicz, Swietłany Krzeminskiej i zespołu "Słowiańska dusza " zabrzmiały romanse, popularne i współczesne pieśni, piosenki wojenne, które chętnie śpiewali wszyscy członkowie klubu, bez względu wiek i reprezentowane pokolenie.

18 lutego Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedziła grupa studentów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku (stworzonego w celu edukacji ustawicznej i adaptacji socjalnej osób w starszym wieku). Gośćmi RCNK byli mieszkańcy Gdańska, którzy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku uczą się języka rosyjskiego.

Uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę „XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 r. W Soczi”, która jest prezentowana w sali wystawowej RCNK, obejrzeli prezentację o Rosji, z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji o malowniczych górach Kaukazu, bogatej faunie i florze Uralu, Ałtaju, unikatowym jeziorze Bajkał, Kamczatce i Wyspach Kurylskich, odbyli również wirtualną wycieczkę po Moskiewskim Kremlu.

11 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert wzorcowych zespołów dziecięco-młodzieżowych, laureatów międzynarodowych konkursów i festiwali „Kaliningradzkie świerszczyki” i „Ładuszki” pod tytułem „Dialog czasów, dialog kultur”.

W programie koncertu młodych artystów znalazły się utwory rosyjskich i polskich kompozytorów: P. Czajkowskiego, M. Glinki, F. Chopina, S. Moniuszki; piosenki wybitnych rosyjskich i radzieckich kompozytorów G. Gładkowa, A. Pachmutowej, I. Dunajewskiego.

Młodzi artyści z ogromnym entuzjazmem i dziecięcą bezpośredniością prezentowali przygotowane numery. Każdy utwór nagradzany był zasłużonymi oklaskami.

8-9 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się pierwszy Ogólnopolski Festiwal podróży po Rosji i krajach regionu „Trojka”. Organizatorami imprezy byli Fundacja Romualda Koperskiego i Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury.

Podczas dwóch dni Festiwal odwiedziło ponad 1000. osób, wśród których było bardzo dużo młodzieży.

Wystąpienia prelegentów trwały od rana do późnego wieczora. W ramach Festiwalu odbyło się 16 spotkań z podróżnikami z całej Polski i Rosji: z Gdańska, Poznania, Krakowa, Szczecina, Gdyni, Kaliningradu.

Wśród uczestników byli znani i początkujący podróżnicy: Mariusz Wilk, Romuald Koperski, Roman Nowicki, Agnieszka Siejka i in. Uczestnicy i widzowie mieli możliwość obejrzenia i wysłuchania ciekawych prezentacji i filmów: „Północny Kaukaz”, „Bajkał – morze Syberii”, „Wilczy notes”, „Kołyma inaczej”, „Magiczne Zakaukazie” i in.

Uczestnicy Festiwalu zgodnie potwierdzili, że organizacja tego typu imprez daje ludziom możliwość poznania życia ludzi w rożnych regionach, ich historii i kultury od Kaliningradu do Czukotki. Bezapelacyjnie wyrazili chęć kontynuowania projektu.

Informacje szczegółowe o Festiwalu pokaże Pomorska.tv.

 

styczeń 2014

W dniach 27-30 stycznia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się cykl imprez poświęconych 70. rocznicy wyzwolenia przez wojska radzieckie Leningradu blokowanego przez wojska hitlerowskie.

27 stycznia w sali wystawowej RCNK została otwarta wystawa udostępniona przez Państwowe Muzeum Blokady Leningradu, opowiadająca o życiu ludzi w zamkniętym mieście i zdecydowanej ofensywie wojsk radzieckich.

W zaawansowanych grupach językowych Kursów języka rosyjskiego zostały przeprowadzone lekcje tematyczne.

30 stycznia odbył się koncert zatytułowany „Dwie sonaty o wojnie” w wykonaniu absolwentki Państwowego Konserwatorium Moskiewskiego im. P. Czajkowskiego, laureatki wielu międzynarodowych konkursów, pianistki Natalii Zołotariowej. W jej wykonaniu zabrzmiały Sonata nr 6. Siergieja Prokofiewa i Sonata nr 2. Dymitra Szostakowicza, które były ilustrowane pokazem kroniki filmowej. Publiczność wzruszona opuszczała RCNK dziękując pracownikom Centrum i utalentowanej pianistce.

Cykl imprez zakończy się 31 stycznia pokazem filmu „Zimowy poranek” w reżyserii N. Lebiediewa.

29 stycznia Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury odwiedziła grupa dzieci z Gdańskiego Archipelagu Kultury z kierownikiem p. E. Damps. Uczniowie odbyli wycieczkę po Centrum, obejrzeli wystawę fotograficzną "Oblężenie Leningradu" i wysłuchali informacji o bohaterstwie i odwadze jego mieszkańców. Dzieci obejrzały film krótkometrażowy o Moskwie, prezentację wideo o Igrzyskach Olimpijskich Soczi 2014, a na zakończenie wizyty poznały kilka odcinków fascynującej kreskówki dla dzieci "Masza i niedźwiedź"

28 stycznia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się spotkanie na temat: „Trzy miasta, trzy stolice: Moskwa-Grozny-Kaliningrad”.

Spotkanie poprowadził Maciej Szumny – uczestnik wyjazdu do Moskwy i Groznego w listopadzie 2013 r., członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przewodnik turystyczny, akredytowany przewodnik po obwodzie kaliningradzkim, pilot wycieczek, uczestnik programów: "Generation Next" oraz "Crossroads 2.0" związanych ze współpracą polsko-rosyjską, "początkujący podróżnik".

M. Szumny opowiedział o powstaniu i rozwoju trzech miast, pomnikach i zabytkach, o swoim pobycie w Moskwie, Kaliningradzie, Groznym i wrażeniach, swoje opowiadania ilustrował prezentacjami i odpowiadał na pytania widzów.

17 stycznia w RCNK w Gdańsku w Klubie "Witamy" odbyło się spotkanie poświęcone obchodom Nowego Roku i świąt Bożego Narodzenia. Wraz z nadejściem Nowego Roku w klubie pojawili się nowi członkowie - rosyjskojęzyczni mieszkańcy Gdańska, którzy opowiedzieli o sobie i z wielką przyjemnością spotkali się z osobami z naszego klubu. Przy noworocznym stole składano sobie życzenia noworoczne i świąteczne, wznoszono toasty, opowiadano żarty i dowcipy, śpiewano ulubione piosenki po rosyjsku.

16 stycznia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się seminarium na temat "Kluczowe regulacje prawne i podatkowe w Rosji".
Organizatorem seminarium była firma „DORADCA Consultants Ltd.”, współorganizatorami: Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i regionalny oddział Stowarzyszenia Współpracy " Polska-Wschód ".
Ze słowem powitalnym do uczestników zwrócił się Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Aleksander Karaczewcew. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że rozwój małych i średnich przedsiębiorstw między Rosją i Polską będzie stanowił wzmocnienie dla dwustronnej wymiany handlowej i współpracy gospodarczej między krajami.
Seminarium poprowadził Stanisław Kowyniew moskiewski prawnik, posiadający duże doświadczenie w dziedzinie pomocy prawnej dla przedsiębiorstw, pomocy gospodarczej i biznesowej, oraz w zakresie importu z Federacji Rosyjskiej. S. Kowyniew przedstawił podstawy prawne wwozu i wywozu towarów na terytorium Federacji Rosyjskiej, opowiedział o systemie podatkowym FR, o procedurach związanych z otwieraniem działalności i rejestracją biura, firmy, przedstawicielstwa w Federacji Rosyjskiej i wielu innych sprawach. Odpowiadał na pytania zebranych.
W seminarium wzięli udział przedsiębiorcy, przedstawiciele polskich firm zainteresowanych w promowaniu swoich produktów na rynku rosyjskim i otwarciem wspólnych przedsięwzięć na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Zespół "Słowiańska dusza" został utworzony z inicjatywy i przy wsparciu RCNK w Gdańsku i 15 stycznia dał swój pierwszy koncert przy pełnej sali. W ciągu miesiąca zespół starannie przygotowywał się do swojego pierwszego występu. Sekretem zespołu jest to, że jego członkowie, pochodzący z Polski, Ukrainy i Białorusi, połączyli swoje siły aby śpiewać po rosyjsku.

Zespół przygotował bogaty program. W zatłoczonej sali koncertowej, która nie mogła pomieścić wszystkich gości, zabrzmiały popularne rosyjskie i ukraińskie pieśni ludowe, pieśni z okresu wojennego i z rosyjskich, ukraińskich i polskich filmów: "Samotna harmonia", "Jarzębina" , " Matko moja ukochana" ," Wieczór na redzie","A ja idę, kroczę po Moskwie" i wiele innych. Koncert obył się z udziałem przedstawicieli władz miasta, rodaków, polskiej publiczności, młodzieży i mediów. Widzowie docenili nie tylko wielki talent artystów ale inspirację płynącą z piosenek.

W najbliższych dniach materiały z koncertu zostaną pokazane w telewizji «Pomorska TV» .

Na prośbę gości Centrum, którzy nie mogli dostać się do sali koncertowej RCNK, w najbliższym czasie zespół "Słowiańska dusza " wystąpi ponownie.

15 stycznia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się spotkanie Klubu absolwentów rosyjskich i radzieckich uczelni wyższych.
W trakcie spotkania omówiono plan pracy na pierwsze półrocze 2014 r. i postanowiono zorganizować:

  • regularne spotkania z Konsulem Generalnym Rosji, Białorusi, Ukrainy;
  • " Wieczory wspomnień z lat studenckich przy samowarze ";
  • zająć się organizacją wycieczek do Kaliningradu i Petersburga;
  • wziąć udział w pokazach radzieckich i rosyjskich filmów z dyskusją.

W spotkaniu wzięło udział ponad 20 absolwentów - inżynierów, nauczycieli, lekarzy i biznesmenów, którzy w różnych latach ukończyli studia wyższe w Leningradzie, Moskwie, Charkowie, Krasnodarze.

14 stycznia w sali wystawowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto zbiorową wystawę malarstwa rosyjskich artystów Inny Kabanowej, Larysy Dawletszynej i Aleksandra Kabanowa zatytułowaną "Tradycje rosyjskiego malarstwa w Europie".

Na wernisażu zaprezentowano ponad 50 prac utrzymanych w dobrej tradycji rosyjskiej szkoły malarstwa realistycznego. W czarno-białych pejzażach Aleksandra Kabanowa autor przedstawia dyskretne piękno, liryzm rosyjskiej natury i bardzo subtelnie oddaje wielkość architektury rosyjskiej. W martwych naturach Larysy Dawletszynej zauważalne jest przede wszystkim wspaniałe poczucie koloru i dopracowanie najdrobniejszych szczegółów. Inna Kabanowa w serii pejzaży szczególną uwagę poświęciła przyrodzie, perspektywie i kompozycji, w której zmienność powietrza daje niemal fizyczne odczucia gorąca i chłodu, wrażenie szumu bujnych koron drzew.

W otwarciu wystawy wzięli udział intelektualiści, rodacy, dziennikarze, studenci.

Osoby odwiedzające wystawę wysoko oceniają pracę i talent artystów.