2015 rok
 
grudzień 2015

20 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się tradycyjny noworoczny spektakl dla dzieci rodaków, zorganizowany przez RCNK w Gdańsku i Kaliningradzki Obwodowy Teatr Lalek.

Przedstawienie teatralne "Noworoczny las cudów" wywołało duże zainteresowanie wśród dzieci i rodziców, którzy wypełnili salę teatralno-koncertową Centrum. Po zakończeniu spektaklu program spotkania noworocznego był kontynuowany w formie zabaw, gier, quizów, korowodów i fotografii z Dziadkiem Mrozem i Śnieżynką. Młodzi goście otrzymali prezenty noworoczne, specjalnie przywiezione z Rosji.

 

14 grudnia 2015 roku w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, zgodnie z coroczną tradycją, odbył się turniej finałowy młodzieżowej międzynarodowej gry intelektualnej "Co? Gdzie? Kiedy?", zorganizowany przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury i Intelektualne Ligi Agencji ds. Młodzieży Obwodu Kaliningradzkiego.

O tytuł najlepszych graczy w turnieju finałowym rywalizowało 13 zespołów: 7 drużyn z polskiego wybrzeża, z Gdańska i Gdyni oraz 6 zespołów rosyjskich z takich miast jak Moskwa, Kaliningrad i miejscowości z obwodu kaliningradzkiego (Czerniachowska, Sowietska, Ozierka, Wasilkowa i Sławiańska).

Popularna i bardzo zajmująca gra już dawno podbiła serca i umysły młodzieży z Rosji i Polski. Uczestnicy gry z radością rywalizowali o tytuł zwycięzcy w turnieju międzynarodowym.

W wyniku uczciwej, ale i trudnej walki o tytuł najlepszego gracza zwyciężyli najbardziej zasłużeni. W kategorii najlepszego polskiego zespołu (wśród polskich drużyn) wygrał zespół "Barachołka" z Gdyni.

Wśród młodszych uczniów zwyciężył zespół "Sprawa w kapeluszu" ze szkoły Nr 9 w Moskwie, a wśród zespołów uczniów starszych wygrał zespół "Słowianie" z miejscowości Sławiańsk w obwodzie kaliningradzkim.

Na koniec gry zwycięzcy i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.

11 grudnia 2015 Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odwiedziła grupa uczniów z Zespołu Ogólnokształcących Szkół Sportowych z Gdańska.

Specjalnie dla uczniów, przyszłych sportowców, którzy po raz pierwszy odwiedzili Centrum zaplanowano zwiedzanie budynku. Goście z zainteresowaniem obejrzeli wystawę fotograficzną poświęconą wielkiemu rosyjskiego kompozytorowi Piotrowi Czajkowskiemu, która jest obecnie eksponowana w sali wystawowej RCNK i wysłuchali wspaniałej muzyki z baletów kompozytora.

Na pierwszym spotkaniu uczniom zaproponowano prezentację multimedialną pt. "Droga do Rosji", opowiadająca o regionach geograficznych i klimatycznych Rosji, takich jak Kaukaz, Karelia, Centralna Rosja, Ural, Zachodnia i Wschodnia Syberia.

W prezentacji została zawarta także informacja o strukturze administracyjnej i terytorialnej państwa, wielonarodowościowej populacji, nazwach różnych narodowości i grup etnicznych zamieszkujących na terytorium Federacji Rosyjskiej.

W celu zapoznania młodzieży z kulturą Rosji, wprowadzenia do tajemniczej i fantastycznej atmosfery rosyjskiej sztuki ludowej, gościom pokazano krótkie filmy na temat sztuki i rzemiosła Rosji: chochłomy, grzeli, emalii fedoskinskiej, żostowskich tac i in.

9 grudnia 2015 roku w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego odbył się maraton literacki "Wojna i pokój": czytamy globalnie", zorganizowany przez pracowników Katedry Pragmatyki Komunikacji i Akwizycji Języka. W imprezie wzięli udział dyrektor Instytutu Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej prof. Monika Rzeczycka, profesorowie, wykładowcy, studenci filologii rosyjskiej i rosjoznawstwa UG, miłośnicy klasycznej literatury rosyjskiej (około 100 osób). Jako uczestnik projektu wystąpił dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku Siergiej Janiuszkin.

Inspiracją dla imprezy stał się projekt "Wojna i pokój. Czytamy powieść" realizowany w Rosji w ramach "Roku literatury rosyjskiej" i szeroko relacjonowany w rosyjskich mediach. Projekt stworzony przez holding medialny VGTRK, poświęcony 150. rocznicy napisania wielkiej epopei wspierany był również przez Federalną Agencję Prasy i Komunikacji Masowej.

Dzieło L. Tołstoja "Wojna i pokój", które przyniosło mu sławę na całym świecie jest nadal bardzo popularne nie tylko w Rosji, czego dowodem jest chęć przyłączenia się polskich studentów do tego projektu, aby jednocześnie na całym świecie zabrzmiały słowa tej książki.

3 grudnia w ramach realizacji programu doskonalenia zawodowego dla nauczycieli w RCNK miało miejsce spotkanie nauczycieli języka rosyjskiego z Gdańska z wykładowcami Rosyjskiego Uniwersytetu Przyjaźni Narodów: dr doc. I.B.Masłową z Zakładu języka rosyjskiego i dr A. S. Iwanową kierownikiem Zakładu języka rosyjskiego.

Temat seminarium "Nauczanie języka rosyjskiego zagranicznych studentów: nowoczesne metody i technologie kształcenia na odległość dostosowane do wieku uczących się" był aktualny i ciekawy dla polskich nauczycieli języka rosyjskiego.

Na zakończenie imprezy uczestnicy otrzymali certyfikaty Rosyjskiego Uniwersytetu Przyjaźni Narodów.

3 grudnia w Liceum ogólnokształcącym nr XIX im. Mariana Mokwy z udziałem RCNK odbył się konkurs recytatroski wierszy Siergieja Jesienina.

Konkursy literackie, zgodnie z tradycją Klubu nauczycieli języka rosyjskiego, odbywają się w tym liceum nie pierwszy raz. W konkursie wzięło udział ponad 30 uczniów ze szkół i liceów, w których naucza się języka rosyjskiego.

Uczniowie, deklamujący wiersze wielkiego rosyjskiego poety, zademonstrowali nie tylko zdolności artystyczne, ale także wysoki poziom znajomości języka rosyjskiego.

1 grudnia 2015 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto, wystawę poświęconą 175. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego, twórczość którego stanowi wzór muzyki klasycznej.

Wśród materiałów wystawy znalazły się fotografie archiwalne i dokumentalne przedstawiające życie i twórczość mistrza. Ekspozycja przenosi gości w fantastyczny świat, w którym uwaga koncentruje się na osobowości Piotra Iljicza, na jego życiu i rodzinie. Drugie spojrzenie na Czajkowskiego reprezentują jego kontakty muzyczne i społeczne.

W sali, w której rozmieszczona jest ekspozycja króluje muzyka P. Czajkowskiego, tworząca szczególną atmosferę, przywołującą obraz świata i epoki, w którym żył i tworzył ten rosyjski geniusz muzyczny.

listopad 2015

26 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się spotkanie w klubie rodaków "Witamy" poświęcone 175. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego kompozytora, nauczyciela i działacza kulturalnego Piotra Czajkowskiego.

Podczas spotkania przedstawiono prezentację multimedialną "P. Czajkowski - duma i skarb Rosji", która pozwoliła uczestnikom imprezy poznać historię związaną z życiem i twórczością kompozytora. Zabrzmiały fragmenty utworów muzycznych: "Walc kwiatów", Adagio z baletu "Dziadek do orzechów", Koncert na fortepian Nr. 1.

Studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku wykonały romanse P. Czajkowskiego. Najmłodszy gość Klubu, Daniła Krzemiński, wykonał taniec ludowy «trepak» z baletu "Dziadek do orzechów", wspólnie wysłuchano piosenek w wykonaniu Igora Dubckiego i Galiny Awdiejenko z grupy muzycznej "Słowiańska dusza", która kilka lat temu została utworzona na terenie RCNK i jest teraz dobrze znana w Gdańsku.

Główną atrakcją wieczoru był występ Nelli Rostowcewej, wykonującej rosyjskie popularne piosenki estradowe. Sala wykonywała piosenki razem z wokalistką i długo oklaskiwała jej genialny talent.

Kolejne spotkanie Klubu rodaków "Witamy" planowane jest na styczeń 2016 roku.

W ramach obchodów 90-lecia Rossotrudnichestva w sali wystawowej RCNK otwarto wystawę poświęconą tej znaczącej dacie.

Wystawa oparta jest na archiwalnych fotografiach dostarczonych przez Rossotrudnichestvo, które odzwierciedlają główne etapy powstawania i rozwoju organizacji. Rosstrudnichestvo rozpoczęło swoją działalność jako Wszechrosyjskie stowarzyszenie współpracy kulturalnej z zagranicą (WSWKZ) w 1925 roku i kontynuowało w 1958 roku jako Związek radzieckich stowarzyszeń przyjaźni i kultury z zagranicą (ZRSPKZ) i Roszarubezhtsentr w 1994 roku. W 2008 roku zostało przemianowane na Federalną Agencję ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanistycznej (Rossotrudnichestvo)

Wystawa prezentuje fotografie wybitnych krajowych i zagranicznych osobistości, pisarzy, muzyków, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój więzi naukowych i kulturalnych między naszym krajem i zagranicą.

Ekspozycji towarzyszy wystawa nowych pozycji książkowych otrzymanych przez RCNK od Rossotrudnichestva w roku jubileuszowym.

W dniu 18 listopada, w przeddzień otwarcia wystawy poświęconej 90. rocznicy powstania Rosstrudnichestva, w RCNK w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie międzynarodowych certyfikatów z języka rosyjskiego Państwowego Instytutu Języka Rosyjskiego im A. Puszkina.

Słuchacze kursów języka rosyjskiego, występujący po wręczeniu certyfikatów, serdecznie podziękowali nauczycielom za wysoki poziom profesjonalizmu i życzliwość.

17 listopada w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, z udziałem RCNK, odbył się IV Międzyszkolny Konkurs inscenizacji rosyjskich bajek w języku rosyjskim. W konkursie wzięło udział 6 zespołów uczniów z Gdańska i Gdyni, które przedstawiły oryginalne wersje teatralne znanych bajek, takich jak "Masza i niedźwiedź", "Rękawiczka", "Rzepka", "Opowieść o rybaku i rybce. "

Pod koniec konkursu laureaci i organizatorzy otrzymali specjalne dyplomy i nagrody.

październik 2015

26 października 2015 w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego odbył się międzynarodowy turniej młodzieżowy w grach intelektualnych z serii "Co? Gdzie? Kiedy? ", zorganizowany przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i Agencję do Spraw Młodzieży z obwodu kaliningradzkiego.

Turniej w ostatnich latach stał się bardzo popularny wśród młodzieży z województwa pomorskiego. W tej edycji, wzięło w nim udział 14 zespołów z Gdańska, Gdyni, Moskwy i Kaliningradu.

Pytania przygotowane przez organizatorów turnieju w języku rosyjskim i polskim, nie były łatwe, dotyczyły różnorodnych tematów: krajoznawstwa, sztuki filmowej, architektury, fauny i flory, kulinariów i in.

Na zakończenie turnieju zwycięzcy i uczestnicy otrzymali dyplomy i puchary.

W ramach Międzynarodowego projektu humanistycznego "Rosyjska misja humanistyczna w Polsce" 9 października 2015 roku w XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Mariana Mokwy w Gdańsku — wieloletnim partnerem Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki, odbyło się spotkanie znanego rosyjskiego historyka, prof. O. Sokołowa z nauczycielami i uczniami.

O. Sokołow jest założycielem ruchu rekonstrukcji militarnej i historycznej w Rosji, łączącego kluby rekonstrukcyjne kraju, opowiedział o historii epoki napoleońskiej w Gdańsku i o projekcie związanym z rekonstrukcją bitew z okresu wojen napoleońskich z udziałem tysięcy entuzjastów z wielu krajów europejskich, w tym Polski.

Członkowie misji spotkali się z nauczycielami i słuchaczami kursów języka rosyjskiego w RCNK.

W ostatnim dniu pobytu w Polsce członkowie ekspedycji i pracownicy Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki złożyli kwiaty na grobach żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas walk o wyzwolenie Gdańska wiosną 1945 roku.

lipiec 2015

W dniach od 2 do 5 lipca w Gdańsku odbyło się II Międzynarodowe Forum Gier Intelektualnych ("Co? Gdzie? Kiedy?", "Media Alfabet", "Lotto erudyta" i in.). Przed rozpoczęciem gry z powitalnym przemówieniem do uczestników zwróciła się dyrektor RCNK w Gdańsku Jelena Wołgina. W forum wzięło udział osiem drużyn po sześciu ekspertów w każdym zespole. Zespoły były z Moskwy, Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego, Petersburga i Gdyni. Wydarzenie zostało przygotowane i przeprowadzone przez Koordynatora Regionalnej Ligi Gier Intelektualnych obwodu kaliningradzkiego Wadima Stepaniszczewa przy udziale Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury. W ramach forum odbyły się także ekscytujące gry intelektualne "Kapelusz", "Warkocz", "Wierzę - nie wierzę" i in.

 

W sumie, uczestnicy Forum z Polski i Rosji odpowiedzieli na ponad 300 pytań w języku rosyjskim, dotyczących sztuki, geografii, historii, etc.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i pamiątki, pozostali uczestnicy II Międzynarodowego Forum Gier Intelektualnych - dyplomy.

czerwiec 2015

17 czerwca w Gdańsku odbyły się egzaminy certyfikacyjne z języka rosyjskiego, zorganizowane przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku wspólnie z Państwowym Instytutem Języka Rosyjkiego im A. Puszkina. W sesji egzaminacyjnej uczestniczyli słuchacze kursów językowych przy RCNK oraz studenci.

10 czerwca 2015 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (w jednej z najpiękniejszych sal Starego Ratusza), odbył się wieczór rosyjskiego romansu z okazji Dnia Puszkina i Dnia Rosji. Impreza została zorganizowana przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury.

 

 

W programie wieczoru w wykonaniu rosyjskich artystów Władimira Gierca (bas) i Kseni Bawykinej (fortepian) zabrzmiały rosyjskie romanse i utwory fortepianowe M. Glinki, M. Musorgskiego, S. Prokofiewa, A. Borodina. Impreza zgromadziła ponad dwustu pięćdziesięciu miłośników rosyjskiego romansu.

Zaproszeni na koncert przedstawiciele polskiej społeczności, władz lokalnych, nauczyciele i uczniowie szkół artystycznych oraz rodacy z zainteresowaniem i uznaniem odnieśli się do wykonywanych przez artystów utworów. Każde wykonanie witano długimi oklaskami.

 

3 czerwca w X Liceum ogólnokształcącym w Gdyni miała miejsce impreza muzyczno-poetycka pt. "Tutaj Puszkinem wszystko oddycha i żyje", poświęcona Dniu języka rosyjskiego. W wykonaniu uczniów szkół średnich z Gdańska i Gdyni zabrzmiały utwory Aleksandra Puszkina w języku rosyjskim i polskim, a także romanse i inne kompozycje muzyczne.

 

W uroczystości wzięli udział uczniowie i nauczyciele z Uniwersytetu Gdańskiego. Na zakończenie imprezy Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku przekazało X LO podręczniki do języka rosyjskiego uzyskane w ramach programu federalnego.

maj 2015

13 maja na kursach języka rosyjskiego w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki odbyła się lekcja poświęcona obchodom Dnia słowiańskiej kultury i piśmiennictwa. Słuchacze kursów Genowefa Franczak, Łukasz Mroziak, Beata Tabaczkiewicz przygotowali prezentacje dotyczące świętych równych apostołom, pedagogów, wielkich propagatorów chrześcijaństwa, kanonizowanych nie tylko przez cerkiew prawosławną, ale i kościół katolicki - Cyryla i Metodego, znanych również jako "bracia sołuńscy"; o tradycjach święta nie tylko w Rosji, ale także w innych krajach słowiańskich.

 

 

Podczas imprezy pokazano film "Cyryl i Metody - nauczyciele Słowian", zabrzmiały wiersze i piosenki o przyrodzie, ziemi, miłości i przyjaźni w wykonaniu słuchaczy kursów. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali certyfikaty ukończenia kursów i podręczniki do języka rosyjskiego.

13 maja na Uniwersytecie Gdańskim nagrodzono zwycięzców VI Konkursu Translatorskiego.

Coroczny konkurs translatoryczny odbywa się od 2009 roku w Katedrze Języków Wschodniosłowiańskich i Translatoryki w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej i jest wspierany przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku oraz Bałtycki Uniwersytet Federalny im. E. Kanta z Kaliningradu. W tym roku konkursie wzięło udział 17 osób. Startującym w konkursie do tłumaczenia zaproponowano następujące teksty: poetycki - wiersz Borysa Pasternaka pt. "Przymrozki", prozaiczny - fragment powieści A. Iwanowa "Geograf przepił globus" i publicystyczny – tekst wywiadu z reżyserem A. Fedorczenko.

W ceremonii wręczenia nagród udział wzięli dyrektor RCNK w Gdańsku E. Wołgina, profesor Zakładu Filologii Rosyjsko-Słowiańskiej, starszy pracownik naukowy Centrum Edukacyjnego Filologii Rosyjskiej i Lingwistyki Stosowanej Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E. Kanta, G. Babienko.

12 maja Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury odwiedziła grupa uczniów uczących się języka rosyjskiego z Ogólnokształcącego Liceum Programów Indywidualnych w Gdańsku.

Spotkanie odbyło się w formie lekcji-prezentacji nt. "Regiony Rosji". Uczniowie mieli okazję zdobyć wiedzę o świecie roślin i zwierząt oraz poznać niewypowiedziane piękno Karelii, Kaukazu, Centralnej Rosji, Uralu, Ałtaju, Kamczatki, odbyć wirtualną wycieczkę do tundry, na Ocean Spokojny, a nawet do Arktyki. Uczniowie zapoznali się z wystawą fotograficzną "Zbrodnie nazizmu. Misja wyzwoleńcza Armii Czerwonej w Europie" prezentowaną obecnie w sali wystawowej RCNK.

7 maja pokazem filmu "Lecą żurawie", w reżyserii M. Kałatozowa, zakończono pokazy filmów o tematyce wojennej. Od marca do maja widzowie i goście RCNK mieli okazję zobaczyć takie legendarne obrazy jak "Los człowieka", "Ballada o żołnierzu", "Ojciec żołnierza" i inne. W kwietniu i maju widzom zaprezentowano wystawę fotograficzną "Zbrodnie nazizmu. Misja wyzwoleńcza Armii Czerwonej w Europie" przygotowaną przez Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

9 maja w Gdańsku odbyły się główne uroczystości. Na Cmentarzu garnizonowym odbyła się uroczystość złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem żołnierzy radzieckich poległych w walkach o wyzwolenie miasta. W Rosyjskim Centrum Nauki Nauki i Kultury odbył się koncert. W wykonaniu solistów Moskiewskiego Teatru "Nowaja Opera" Zasłużonego Artysty Republiki Tatarstan, laureata nagrody fundacji Iriny Archipowej, Nurlana Bekmuhambetowa (tenor), laureata Międzynarodowego Konkursu Młodych Wokalistów im.Eleny Obrazcowej, Ilji Kuzmina (baryton) i Swietłany Raduginej (koncertmistrz) zabrzmiały legendarne utwory z okresu wojny w języku rosyjskim i polskim "Ciemna noc", "Katiusza", "Smuglanka", "Żurawie" i in. Koncert zakończyło niezwykle wzruszające wspólne wykonanie piosenki "Dzień Zwycięstwa".

W uroczystościach wzięli udział polscy weterani, przedstawiciele władz miasta, żołnierze Marynarki Wojennej, rodacy, przedstawiciele mediów oraz dyplomaci Konsulatów Generalnych Rosji, Białorusi, Niemiec, pracownicy Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury.

Podczas uroczystości Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Aleksander Karaczewcew złożył wszystkim życzenia z okazji Dnia Zwycięstwa, zwracając uwagę na wielką rolę narodu radzieckiego w zwycięstwie nad faszyzmem. Wszyscy weterani i uczestnicy imprezy otrzymali wstążki św. Jerzego i kwiaty.

kwiecień 2015

 

 

15 kwietnia na kursach języka rosyjskiego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyła się lekcja na temat: "Chrzest Rosji. Jak to było?", poświęcona pamięci świętego równego apostołom księcia Władimira - Chrzciciela Rusi. Nauczyciel kursów języka rosyjskiego Antonina Iwaszkiewicz przygotowała dla kursantów prezentację o jednym z najbardziej znanych rosyjskich książąt - Władimirze, opowiedziała o jego życiu przed i po przyjęciu chrześcijaństwa, reformach i przesłaniach pozostawionych przez Św. Władimira.

Pod koniec uczestnikom spotkania wyświetlono film dokumentalny pt. "Przypowieść o Chrzcie Rusi". Zajęcia przebiegły w atmosferze ożywienia i dużego zainteresowania.

15 kwietnia Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury odwiedziła grupa uczniów uczących się języka rosyjskiego z Ogólnokształcącego Liceum Programów Indywidualnych w Gdańsku. Pracownicy RCNK poprowadzili wycieczkę po budynku i zapoznali młodzież z działalnością Centrum.

Uczniowie obejrzeli ekspozycję malarstwa z XVII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, prezentowaną w sali wystawowej. Po spotkaniu gościom został pokazany film fabularny w reżyserii Oksany Byczkowej "Radio Piter FM» z polskimi napisami.

10 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się spotkanie dyskusyjne "Chrzciciel Rusi. Początki i podstawa”, poświęcone pamięci równego apostołom Wielkiego Księcia Władimira – Chrzciciela Rusi i jego znaczeniu dla historii Rosji. W imprezie wzięli udział rodacy i mieszkańcy Gdańska. Pracownik RCNK Antonina Iwaszkiewicz przygotowała prezentację na temat wielkiego księcia Władimira, opowiedziała o jego życiu przed i po przyjęciu chrześcijaństwa, o przesłaniach pozostawionych przez Św. Władimira.

Z wielkim zainteresowaniem wszyscy uczestnicy spotkania obejrzeli film dokumentalny "Przypowieść o Chrzcie Rusi".

10 kwietnia w IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku odbył się II Międzyszkolny Konkurs języka rosyjskiego "ORFOGONKI". Konkurs odbył się pod patronatem Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury, Regionalnego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" i Polskiego Stowarzyszenia Neofilologicznego przy Uniwersytecie Gdańskim.

W konkursie wzięli udział uczniowie z siedmiu gimnazjów i liceów z Gdańska i Tczewa, w sumie 21 osób. Uczniowie rywalizowali w szybkim i bezbłędnym przekazaniu treści fragmentu rosyjskiej bajki ludowej "Iwan carewicz i szary wilk", a także w znajomości zasad ortografii i gramatyki języka rosyjskiego. Drużyny, które wygrały w konkursie otrzymały dyplomy i upominki od organizatora konkursu - IV LO w Gdańsku i Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

9 kwietnia w sali koncertowej Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku Teatr Nikołaja Zacharowa "Wspólnota aktorów" (Kaliningrad) pokazał komedię liryczną pod tytułem "Wolna para". Akcja spektaklu rozwija się bardzo szybko i intrygująco, w spektaklu jest dużo humoru, muzyki i piosenek w wykonaniu aktorów, którzy tworzą atmosferę miłości i czułości.

Teatr Zasłużonego artysty Rosji Nikołaja Zacharowa "Wspólnota aktorów" powstał w kwietniu 1995 r. Spektakle teatru to głębokie zanurzenie w ludzkie losy, spotykanie z emocjami i uczuciami, które żyją w każdym z nas.

7 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę prac artystów uczestniczących w XVII Międzynarodowym Letnim Plenerze „Czas i miejsce dla sztuki”. Impreza została zorganizowana przez RCNK w Gdańsku wspólnie z Regionalnym Związkiem Polskich Artystów Plastyków.

W ekspozycji znalazły się obrazy twórców z Rosji, Polski, Białorusi, Danii, Niemczech, Hiszpanii i Słowacji. Prace artystów z różnych krajów wzbudziły duże zainteresowanie wśród zwiedzających wystawę - malarzy, rzeźbiarzy, intelektualistów – różnorodnością barwy, stylu, gatunku i techniki.

marzec 2015

27 marca 2015 roku w Gdańsku obchodzono 70. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Szturmem Gdańska w dniu 30 marca 1945 roku Armia Czerwona, przy wsparciu Wojska Polskiego, w szczególności, 1 Brygady Pancernej imienia Bohaterów Westerplatte zakończyła operację wschodniopomorską.

W tym dniu odbyła się uroczystość złożenia wieńców na cmentarzu żołnierzy radzieckich oraz przy pomniku "Tym co za polskość Gdańska", jak również tradycyjne wciągnięcie flagi narodowej Polski na budynku Dworu Artusa, który jest częścią Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ceremonia ta odbywa się w Gdańsku co roku. Dokładnie 70 lat temu, wtedy jeszcze chorąży Wojska Polskiego, Zbigniew Michel zatknął na budynku polską flagę.

W uroczystości wzięli udział Prezydent miasta Gdańska, Przewodniczący Rady Miejskiej Pomorza, Wice Wojewoda województwa pomorskiego i inni oficjele, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP, weterani, a także dyplomaci z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej, Białorusi i Niemiec oraz pracownicy Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

25 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się turniej intelektualny "Co? Gdzie? Kiedy?", w którym udział wzięli polscy uczniowie i ich rówieśnicy z obwodu kaliningradzkiego. Turniej intelektualny organizowany corocznie przyczynia się do rozszerzenia kontaktów kulturalnych i rozwoju współpracy między szkołami obwodu kaliningradzkiego i województwa pomorskiego.

W turnieju, który odbył się już po raz 10 wzięło udział aż 20 zespołów szkolnych z obwodu kaliningradzkiego, Gdańska i Gdyni (łącznie 120 osób). Uczniowie z dużym entuzjazmem odpowiadali na różnorodne pytania, prezentując wiedzę, inteligencję i erudycję.

Zgodnie z tradycją, zwycięzcy otrzymali puchary, pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy.

24 marca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbył się konkurs języka rosyjskiego "Dyktando 2015". Od dziewięciu lat organizatorem imprezy jest Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, a współorganizatorem — Bałtycki Uniwersytet Federalny im. E. Kanta. Powitał uczestników i gości Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Józef Włodarski, Attache Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej Łuka Jezierski, dyrektor Centrum Naukowo-Edukacyjnego"Rosyjski Bałtyk" BUF im. E. Kanta, dr Tatiana Cwigun.

W tym roku w dyktandzie wzięło udział ponad 200 osób: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego, a także studenci z Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach Roku literatury w Rosji wykładowcy Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E. Kanta jako tekst dyktanda przygotowali fragmenty słynnej powieści laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Borysa Pasternaka "Doktor Żywago".

Zwycięzcy "Dyktanda 2015" otrzymali dyplomy i cenne upominki od organizatorów i sponsorów, w tym od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

20 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się koncert pt. "Wieczna Miłość" w wykonaniu Trio «Con Amore» - solisty Kaliningradzkiej Filharmonii Obwodowej, Zasłużonego artysty Rosji Nikołaja Gorłowa (baryton), laureatki międzynarodowych konkursów Mariny Słuckiej-Spiegelberg (fortepian) i polskiej skrzypaczki Marzeny Sikały. Koncert poświęcony był obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru.

Program koncertu obejmował utwory rosyjskich i zagranicznych kompozytorów. Występ artystów został ciepło przyjęty przez wszystkich uczestników koncertu.

18 marca Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury odwiedziła grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr XIX z Gdańska. Licealiści obejrzeli wystawę fotograficzną Muzeum Światowego Oceanu zatytułowaną „Mieszkańcy mórz” i wysłuchali prelekcji pracownika Muzeum p. Iriny Bajkowej o mieszkańcach Morza Białego, Czerwonego i Japońskiego, portrety których zostały przedstawione w ekspozycji, a także zapoznali się z działalnością Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie.

Po zakończeniu spotkania uczniowie obejrzeli film fabularny z napisami pt. „Jesteśmy z przyszłości” w reżyserii Andrieja Malukowa.

18 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Mieszkańcy mórz”. Ekspozycja składająca się z 30 barwnych fotografii prezentuje portrety niektórych mieszkańców Morza Białego, Czerwonego i Japońskiego. Autorem fotografii jest Aleksandr Siemionow – biolog morski, zajmujący się podwodną fotografią, propagujący biologię morską. Wystawa została przygotowana przez RCNK we współpracy z Muzeum Światowego Oceanu z Kaliningradu. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem.

13 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury zorganizowano spotkanie dla rodaków pt."Święto rosyjskiego blina", związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny.

Uczestnicy wieczoru przygotowali wystąpienia na temat: "Historia rosyjskich blinów", "Jak przygotowywano bliny na Rusi". Przy stole z tradycyjnymi rosyjskimi blinami brzmiały wiersze, czastuszki, rosyjskie pieśni ludowe.

13 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się konkurs piosenki rosyjskiej, w którym wzięło udział 11 wykonawców (uczniów) z 6 szkół średnich z Gdańska i Gdyni.

Uczestnicy zaprezentowali po dwie wybrane przez siebie piosenki w języku rosyjskim. W programie konkursowym zabrzmiały piosenki z repertuaru Julii Sawiczewej, Anny German, Alsou, Zemfiry, MakSim i innych popularnych piosenkarzy. Zwycięzcy konkursu piosenki otrzymali od RCNK w Gdańsku oraz Pomorskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" dyplomy i upominki.

Przed rozpoczęciem konkursu piosenki miała miejsce ceremonia nagrodzenia zwycięzców 46. Olimpiady języka rosyjskiego wśród uczniów szkół średnich z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Wśród zwycięzców byli uczniowie, którzy uzyskali największą liczbę punktów w teście leksykalno- gramatycznym i za wypowiedź ustną.

Zebranych powitali Attache Konsulatu Generalnego Rosji w Gdańsku Łuka Jezierski, Kierownik Zakładu Filologii Słowiańsko-Rosyjskiej Instytutu Humanistycznego Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im.I.Kanta Natalia Lichina, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Jelena Wołgina, przewodnicząca Pomorskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" Anna Firlej. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i cenne prezenty od organizatorów Olimpiady, Urzędu Miasta Gdańska, Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku i Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury.

7 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się etap regionalny ХLVI Olimpiady języka rosyjskiego wśród uczniów szkół średnich województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Olimpiada, odbywająca się co roku w województwie pomorskim jest jedną z najstarszych w Polsce. Jej organizatorami są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Pomorski Oddziału Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód". Imprezę istotnie wspiera Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

W tym roku w Olimpiadzie wzięło udział 21 uczniów szkół średnich z Gdańska, Gdyni, Kwidzyna, Słupska, Szczecina, Wejherowa, Goleniowa. W otwarciu Olimpiady uczestniczyli Attache Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Łuka Jezierski, przewodniczący Pomorskiego Komitetu Regionalnego Olimpiady języka rosyjskiego Franciszek Apanowicz, dyrektor RCNK Jelena Wołgina, prezes Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" Anna Firlej, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Monika Rzeczycka.

13 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury zostaną wręczone nagrody zwycięzcom i laureatom Olimpiady języka rosyjskiego.

5 marca, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę prac Izabeli Falencikowej.

Ekspozycja zatytułowana "Haftowany świat Izabeli – igłą malowanie" obejmuje ponad 30 prac, wykonanych z gustem i elegancją. Tematyka haftowanych obrazów jest bardzo zróżnicowana: kwiaty, pejzaże, sceny rodzajowe i inne. W imprezie wzięło udział ponad 90 osób – wśród gości byli gdańszczanie, studenci Akademii Sztuk Pięknych, rodacy, lokalne media.

2 marca w Liceum Ogólnokształcącym nr 19 im. Mariana Mokwy w Gdańsku przeprowadzono dwie lekcje pokazowe: pierwsza dotyczyła "Prezentacji uniwersytetów w Rosji", druga - "Sztuki ludowej w Rosji".

Na pierwszej lekcji uczniowie klas maturalnych obejrzeli prezentację wideo dotyczącą czołowych uniwersytetów w Moskwie i Sankt Petersburgu: Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego im. M.Łomonosowa, Rosyjskiego Uniwersytetu Przyjaźni Narodów, SPTGU i MGU im. Baumana. Pracownik RCNK w Gdańsku, nauczyciel kursów języka rosyjskiego Antonina Iwaszkiewicz szczegółowo opowiedziała o procedurach i możliwościach związanych z przyjęciem na studia do uniwersytetów rosyjskich, odpowiadała na pytania uczniów.

Druga otwarta lekcja poświęcona była wytworom rosyjskiego rękodzieła ludowego. Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę języka rosyjskiego w bieżącym roku szkolnym, w trakcie lekcji zapoznali się z geografią rosyjskiej sztuki ludowej, historią jej powstania i wartością artystyczną, obejrzeli film o rozwoju i zachowaniu rzemiosł ludowych w Rosji: ceramiki gżelskiej, koronki wołogodskiej, miniatury fiedoskinskiej, malunku chochłomskiego.

luty 2015

26 lutego od koncertu zatytułowanego "Śpiew ludowy w sercu na zawsze" w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku rozpoczął się cykl imprez poświęconych 70. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Przed zgromadzonymi gośćmi - rodakami, gdańszczanami, młodzieżą - wystąpili soliści i orkiestry (zespół instrumentów ludowych, zespołów bałałajkarzy, domrystów, zespół muzyki estradowej"Kombo") ze Szkoły Muzycznej dla Dzieci im.D. Szostakowicza (Kaliningrad).

W programie koncertu znalazły się dzieła w. Nowikowa "Ech, drogi ...", "Smuglanka", W. Sołowiowa-Siedego "Na słonecznej polance", E. Derbenko "Czarnomorski walc" i inne.

Młodzież zaprezentowała publiczności swoje zdolności i umiejętność gry na różnych instrumentach muzycznych. Wirtuozerska gra młodych artystów i ich nauczycieli nie zostawiła nikogo obojętnym.

20 lutego 2015 Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury odwiedziła grupa uczniów IV LO im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza, uczących się języka rosyjskiego.

Pracownicy RCNK przeprowadzili wycieczkę po budynku RCNK i przybliżyli gościom działalność Centrum. W sali wystawowej, uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o życiu i pracy słynnego kosmonauty, dwukrotnie nagradzanego tytułem Bohatera Związku Radzieckiego, Aleksieja Leonowa, obejrzeli wystawę zatytułowaną "Pierwszy w otwartej przestrzeni kosmicznej. A.Leonow". Na koniec spotkania uczniom zaprezentowano film dokumentalny "Aleksiej Leonow. Skok w kosmos".

19 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w ramach tygodnia maslenicznego odbył się występ zespołu pieśni kozackiej "Ataman" (obwód kaliningradzki). W programie koncertu znalazły się kozackie romanse i pieśni ludowe.

 

Zespół pieśni kozackiej "Ataman" został powołany w 1996 roku, ma swój niepowtarzalny charakter, cechuje go wysoka kreatywność. W repertuarze zespołu znajduje się ponad 40 piosenek, które opierają się na popularnych pieśniach kozackich. Zespół zajmuje się nie tylko działalnością artystyczną, ale prowadzi także działalność patriotyczną i edukacyjną.

15 lutego 2015 w Pieniężnie upamiętniono wybitnego radzieckiego dowódcę wojskowego, dwukrotnie nagrodzonego tytułem Bohatera Związku Radzieckiego, dowodzącego 3. Frontem Białoruskim, generała Iwana Czerniachowskiego, który zginął 18 lutego 1945 podczas wyzwalania Polski spod hitlerowskiej okupacji.

Impreza poświęcona 70. rocznicy śmierci generała odbyła się przy pomniku, gdzie Czerniachowski został śmiertelnie ranny. W uroczystym składaniu wieńców i kwiatów udział wzięli Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rosji w Polsce Siergiej Andrejew, przedstawiciele Ambasady Rosyjskiej w Warszawie, pracownicy Konsulatu Generalnego Rosji w Warszawie, pracownicy Konsulatu Generalnego Rosji w Gdańsku, Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, delegacja z obwodu kaliningradzkiego, wielu polskich kombatantów i przedstawicieli organizacji pozarządowych w Polsce.

10 lutego w sali wystawowej RCNK w Gdańsku otwarto wystawę "Pierwszy w otwartej przestrzeni komicznej. A. Leonow". Wystawa zawiera ponad 30 fotografii przedstawiających proces przygotowań astronautów A. Leonowa i P. Bielajewa do lotu i wyjścia Aleksieja Leonowa poza statek kosmiczny "Woschod-2".

Na wystawie można również obejrzeć unikatowe przedmioty udostępnione przez Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie - produkty żywnościowe astronautów, gazetę z 19 marca 1965 roku, album pt. "Ziemia i kosmos: malarstwo" autorstwa A. Leonowa i inne materiały.

11 lutego odbył się pokaz filmu dokumentalnego "Aleksiej Leonow. Skok w kosmos". Widzowie obejrzeli archiwalne kadry z wyjścia Aleksieja Leonowa w otwartą przestrzeń kosmiczną i poznali mało znane fakty i epizody z życia słynnego astronauty.

Pokaz filmowy i wystawa rozpoczynają cykl imprez z okazji 50-lecia wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną pierwszego człowieka i wpisują się w imprezy związane z Dniem rosyjskiej nauki.

styczeń 2015

20-30 stycznia. Rok literatury w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku rozpoczął się od cyklu imprez poświęconych 155. rocznicy urodzin rosyjskiego pisarza i dramaturga Antona Czechowa.

20 stycznia w galerii otwarto wystawę fotograficzną "Czechow i teatr", przygotowaną przez RCNK. Na ekspozycję złożyło się ponad 30 fotografii, które stanowią swego rodzaju podróż po twórczości Antoniego Czechowa. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających - fanów pisarza i dramaturga, o czym świadczą liczne entuzjastyczne wpisy pozostawione w księdze gości.

W ciągu tygodnia w sali kinowo-koncertowej odbywały się pokazy filmów fabularnych z polskimi napisami nakręconych na motywach dzieł Antoniego Czechowa m.in. "Dramat na polowaniu", "Niedokończony utwór na pianolę" i inne. Ponadto na kursach lekcji języka rosyjskiego odbyła się lekcja pt.: "W człowieku wszystko powinno być w porządku", podczas której rozmawiano na temat życia i twórczości pisarza, przedstawiono materiały powstałe na motywach opowiadań Czechowa "Kameleon", "Na daczy" w wykonaniu znanego rosyjskiego aktora I.Ilinskiego.

27 stycznia zgodnie z tradycją w XIX Liceum ogólnokształcącym im. M. Mokwy odbył się VIII Międzyszkolny turniej angielsko-rosyjski, w którym uczestniczyło pięć zespołów z pięciu szkół średnich: 10 LO (Gdynia), Zespołu szkół ogólnokształcących Nr 5 (Gdańsk), Zespołu szkół ekologicznych (Gdynia), Zespołu szkół plastycznych (Gdynia), XIX Liceum ogólnokształcącego (Gdańsk). Drużyny rywalizowały w prawidłowości i zrozumiałości tłumaczenia tekstów, pojedynczych słów, fraz, zdań, piosenek z rosyjskiego na angielski i z angielskiego na rosyjski. Młodzież wykazała się dobrym poziomem znajomości języka, umiejętnością pracy w zespole, wiedzą, zaradnością, szybkim tempem pracy. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy, książki do języka rosyjskiego, nagrody pamiątkowe od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i organizatora imprezy — XIX LO im. M.Mokwy.

 

16 stycznia 2015 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się spotkanie rodaków, poświęcone powitaniu Starego Nowego Roku.

W imprezie wzięło udział ponad 30 osób. Uczestnicy spotkania z radością odnieśli się do żartów i zagadek na temat Nowego Roku, szczerymi oklaskami nagradzali wykonawców wierszy i piosenek, brali chętnie udział w korowodzie noworocznym i konkursach, przygotowanych przez pracowników RCNK, co w dużej mierze przyczyniło się do podtrzymania świątecznej atmosfery imprezy. Na pamiątkę wieczoru wykonano wspólne zdjęcie.