2016 rok
 

 

grudzień 2016

23 grudnia w RCNK w ramach umowy o współpracy z Regionalnym Oddziałem Kaliningradzkiej Fundacji Pokoju odbył się koncert zatytułowany "Świąteczne spotkania w Gdańsku" z udziałem zespołu tanecznego "Bursztynowe miniatury" i studia wokalnego "Gwiezdny deszcz".

Wspaniałe tańce wykonywane przez zespół utalentowanych dzieci "Bursztynowe Miniatury" zamieniały się z występami młodych solistów ze studia wokalnego "Gwiezdny deszcz", którzy wykonywali piosenki popularne i ludowe. Widzowie, którzy przyszli na koncert, wśród których było wielu dzieci, szczerze cieszyli się z każdego występu i zatrzymywali młodych artystów na scenie.

Koncert odbył się pod znakiem nadchodzącego Nowego Roku i Bożego Narodzenia w atmosferze świąt, radości i dobrego nastroju.

19 grudnia 2016 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się finał Międzynarodowego Turnieju Młodzieżowego w grze intelektualnej "Co? Gdzie? Kiedy? ".

W imprezie wzięło udział 17 drużyn: 6 drużyn z polskich miast - Gdańska, Gdyni, Tczewa i 11 zespołów z obwodu kaliningradzkiego.

Wśród polskich reprezentacji w kategorii junior zwycięzcami zostali członkowie zespołu "Zające" z Tczewa, wśród rosyjskich uczestników na pierwszym miejscu była drużyna, "Puk, puk" ze szkoły nr 6 w Kaliningradzie.

W klasyfikacji generalnej, "31+" dla dorosłych uczestników pierwsze i drugie miejsce zajęły zespoły z Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego - "Niespodzianka" i "Kot w worku". Trzecie miejsce zajął zespół "Warszawianka" (Warszawa).

Turniej został zorganizowany przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku oraz Wydziału Polityki Młodzieżowej Ministerstwa Edukacji Obwodu Kaliningradzkiego.

Po zakończeniu turnieju zwycięzcy i uczestnicy otrzymali dyplomy i puchary.

18 grudnia w RCNK odbyło się tradycyjne przedstawienie noworoczne dla rosyjskich i polskich dzieci, zorganizowane przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i Kaliningradzki Obwodowy Teatr Lalek.

Przedstawienie teatralne "Zima, zima - pyszne cuda" wywołało ogromne zainteresowanie dzieci i rodziców, którzy wypełnili salę koncertową Centrum.

Po zakończeniu spektaklu program noworocznych zabaw trwał i obejmował występy gości, gry i zabawy, quizy, tańce i robienie zdjęć z Dziadkiem Mrozem i Śnieżynką.

Na koniec imprezy młodym gościom wręczono prezenty.

12 grudnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę "Noworoczna bajka" artystki z Petersburga Anny Każdan. Wystawa prezentuje około 20 akwareli na temat Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Anna Każdan jest członkiem Związku Artystów Rosyjskich. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Rosji i za granicą, między innymi w Niemczech, Holandii, Polsce, USA, Kanadzie.

Na odwiedzających Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury czeka również wystawa prac Katarzyny Biedrickiej prezentująca lalki z materiałów włókienniczych i przędzy wełnianej. Wystawa tworzy atmosferę bajecznego świata dzieciństwa, radości i świątecznego nastroju.

Ekspozycja przyciąga uwagę dzieci i dorosłych, wywołując dobre uczucia i podziw dla talentu Mistrza.

9 grudnia w Rosyjskim Centrum Rosyjskiej Kultury i Nauki odbył się koncert Anait Mkrtczian (sopran) - solistki Filharmonii Kaliningradzkiej im. E. Swietlanowa, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu "Zabawy w Delfach", uczestniczki Międzynarodowych projektów koncertowych w Rosji i za granicą.

Mkrtczian z sukcesami występowała na festiwalach i koncertach kameralnych ze śpiewakami z Francji, Litwy, Polski, Stanów Zjednoczonych, organistami z Japonii i Holandii.

Na koncercie w Rosyjskim Centrum zabrzmiały arcydzieła klasyki operowej, muzyki sakralnej, pieśni i piosenki rosyjskich, włoskich, francuskich, hiszpańskich, niemieckich kompozytorów, główne role z operetek I. Kalmana, F. Lehara, J. Straussa.

Koncert odbył się w zatłoczonej sali. Goście Centrum żegnali Mkrtczian długimi brawami i wyrazami szczerej wdzięczności za muzyczny wieczór z utalentowaną artystką.

7 grudnia w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdynia, z udziałem RCNK odbył się V Międzyszkolny konkurs inscenizacji rosyjskich bajek w języku rosyjskim.

W konkursie wzięło udział 7 zespołów uczniów z Gdańska i Gdyni, które zaproponowały oryginalne wersje znanych bajek takich jak "Masza i Niedźwiedź", "Księżniczka Żaba", "Rzepka", "Kurka Czupurka", "Czerwony Kapturek".

Uczestnicy zaprezentowali wysokiej klasy aktorstwo i nowoczesne interpretacje rosyjskich bajek.

Pod koniec konkursu zwycięzcy otrzymali od organizatorów dyplomy i nagrody specjalne w różnych kategoriach,w tym od RCNK w Gdańsku.

 

listopad 2016

29 listopada w Instytucie Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego odbył się konkurs poświęcony 195. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego pisarza i myśliciela Fiodora Dostojewskiego i 150. rocznicy wydania powieści „Zbrodnia i kara”.

W konkursie wzięło udział ponad 80 studentów Filologii rosyjskiej, Rosjoznawstwa, Skandynawistyki, którzy odpowiadali na 15 pytań testu, który określał poziom znajomości tekstu „Zbrodni i kary”.

Podczas imprezy z wykładem „Recepcja Dostojewskiego w Polsce i Rosji” wystąpił dr Marcin Borowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody od organizatorów, w tym od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

24 listopada 2016 r. w Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie odbyło się spotkanie kierownictwa Muzeum z dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska W. Bonisławskim i pełnomocnikiem Prezydenta miasta Gdańska ds współpracy z krajami Europy Wschodniej A. Kieturakis.

Celem wyjazdu zorganizowanego przy współpracy RCNK w Gdańsku było zaznajomienie z kolekcjami Muzeum Światowego Oceanu i omówienie projektów związanych ze współpracą w dziedzinie wymiany międzymuzealnej. Spotkanie w Kaliningradzie odbyło się na zaproszenie dyrektora generalnego Muzeum S. Siwkowej w odpowiedzi na wizytę gości z Kaliningradu w Gdańsku w sierpniu 2016 roku.

 

Osiągnięto porozumienie o współpracy, która będzie podstawą do organizacji wystaw Muzeum Światowego Oceanu w Gdańsku i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w Kaliningradzie. Międzymuzealny projekt skierowany jest na rozszerzenie współpracy kulturalnej między miastami siostrzanymi Kaliningradem i Gdańskiem.

21 listopada w RCNK odbyło się spotkanie z rosyjskim historykiem, doktorem nauk historycznych, profesorem Katedry Historii Instytutu Nauk Humanistycznych Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E. Kanta J.W. Kostiaszowem. Główne kierunki badawcze J.W. Kostiaszowa to historia Serbii, historia Prus Wschodnich, stosunków rosyjsko-niemieckich i historii regionu Kaliningradu. Autor ponad 200 publikacji naukowych opublikowanych w Niemczech, na Litwie, w Polsce, Serbii, Szwecji, Japonii.

Podczas spotkania omawiano szeroki zakres zagadnień związanych z rozwojem współpracy naukowej między wiodącymi uniwersytetami humanitarnymi miasta Kaliningradu i miastami i północnych województw Polski. Możliwość organizowania regularnych konferencji naukowych (sympozjów), rosyjskich i polskich historyków na tematy, które są przedmiotem zainteresowania publicznego.

18 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rodaków "Witamy".

Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodzoną w Rosji i za granicą, 195. rocznicą urodzin wielkiego rosyjskiego pisarza, myśliciela, filozofa i pisarza Fiodora Dostojewskiego, i 150-leciem powieści "Zbrodnia i kara", która wciąż jest jedną z najbardziej poczytnych na świecie.

Na początku spotkania wystąpiła filolog, nauczyciel z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego Tatiana Kopac, która przedstawiła ciekawe fakty na temat biografii i twórczości Fiodora Dostojewskiego.

Podczas spotkania rodacy obejrzeli grafiki stworzone do dzieł Dostojewskiego, które są eksponowane w sali wystawowej RCNK i wzięli udział w quizie poświęconym powieści "Zbrodnia i kara".

10 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto wystawę ilustracji książkowych, poświęconą 195. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego. Na wystawie znajdują się ilustracje słynnych dzieł pisarza: "Bracia Karamazow", Idiota", "Zbrodnia i kara", "Młodzik" i inne.

F. Dostojewski w Polsce jest powszechnie znany i popularny. Jego utwory zostały przetłumaczone na język polski już w XIX wieku. Zainteresowanie Dostojewskim trwa do dziś. Wystawa w RCNK w Gdańsku pozwoli odwiedzającym zapoznać się z pracami najlepszych rosyjskich ilustratorów dzieł klasyków literatury rosyjskiej, przeczytać jego nieśmiertelne pozycje, które należą do światowej klasyki.

9 listopada 2016 r. w XIX Liceum Ogólnokształcącym im. M.Mokwy w Gdańsku odbył się X jubileuszowy konkurs poezji rosyjskiej poświęcony 125. rocznicy urodzin Osipa Mandelsztama.

W konkursie wzięli udział uczniowie z ośmiu gimnazjów i liceów z Gdańska i Gdyni.

Przed rozpoczęciem konkursu poezji uczestnicy wysłuchali multimedialnego wykładu na temat życia i twórczości O. Mandelsztama i rosyjskich poetów Srebrnego wieku.

W konkursie wzięło udział 25. uczniów, którzy deklamowali takie znane dzieła Osipa Mandelsztama, jak: "Silentium", "Hagia Sophia", "Leningrad", "Bezsenność. Homer. Napięte żagle" i in., oraz prezentowali utwory muzyczne do jego wierszy.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i cenne nagrody, w tym od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

5 listopada 2016 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, w ramach obchodów Dnia Jedności Narodowej, odbył się koncert Artysty Ludowego Rosji, profesora, laureata rosyjskich i międzynarodowych konkursów Walerija Alijewa (baryton) i śpiewaczki Olgi Daszkiewicz (sopran).

Waleriij Alijew - autor i wykonawca "Antologii światowego romansu" (ponad tysiąc utworów) wystąpił przed rodakami i gośćmi Rosyjskiego Centrum z obszernym programem muzycznym, który obejmował utwory rosyjskich, radzieckich i zagranicznych autorów.

Zabrzmiały pieśni Bułata Okudżawy, Jurija Wizbora, Anny German, Muslima Magomajewa.

Wykonywane przez W. Alijewa i O. Daszkiewicz pieśni i ballady były dobrze znane zgromadzonej w sali koncertowej publiczności, która chętnie śpiewała razem z artystami, tworząc świąteczną atmosferę.

Publiczność nie puszczała artystów ze sceny, a po kilku piosenkach na bis nagrodziła wykonawców długimi brawami i słowami wdzięczności.

 

październik 2016

29 października 2016 w RCNK w Gdańsku odbył się koncert zespołów dziecięcych w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Zbliżenie kultur".

Organizatorem imprezy był Oddział Regionalny Rosyjskiej Fundacji Pokoju z obwodu kaliningradzkiego przy współudziale Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie.

Oddział Regionalny Rosyjskiej Fundacji Pokoju z obwodu kaliningradzkiego od 2009 roku aktywnie uczestniczy w projektach współpracy transgranicznej i wymiany kulturalnej między mieszkańcami obwodu kaliningradzkiego i województw ościennych Rzeczypospolitej Polskiej. W składzie kaliningradzkiej delegacji, przybyli do Gdańska członkowie zarządu Oddziału Regionalnego i Izby Społecznej obwodu, dziecięce zespoły twórcze z Kaliningradu, Czerniachowska i gminy Żeleznodorożnyj.

Rodacy i goście RCNK mogli podziwiać w wykonaniu młodych gości rozbudowany i ciekawy program koncertowy zatytułowany "Chcemy pokoju!". Wspaniały występ dzieci na scenie wywołał furorę wśród rosyjskiej i polskiej publiczności. Koncert galowy zespołów dziecięcych trwał ponad godzinę i zawierał tańce narodów świata: rosyjski i polski folklor oraz popularne piosenki.

Po części oficjalnej kierownicy zespołów dziecięcych zostali uhonorowani dyplomami, a Oddział Regionalny Rosyjskiej Fundacji Pokoju obwodu kaliningradzkiego za aktywne działania w zakresie działalności pokojowej został wyróżniony podziękowaniami od Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku i dyrektora RCNK w Gdańsku.

Dla dzieci zorganizowano słodki poczęstunek.

Zawarto porozumienie z kierownictwem Oddziału Regionalnego Rosyjskiej Fundacji Pokoju obwodu kaliningradzkiego o stałej współpracy.

 

wrzesień 2016

28 września w RCNK w Gdańsku otwarto wystawę pod tytułem "Rosyjski motyw", która prezentuje obrazy, ikony, akwarelę i rzeźby wykonane przez nauczycieli Liceum Plastycznego w Gdyni, partnera Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury.

Prace prezentowane na wystawie zostały starannie dobrane przez nauczycieli przedmiotów kierunkowych. Ich prace prezentują szereg stylów artystycznych i przegląd indywidualności.

Na otwarciu wystawy obecni byli dyrektorzy Liceum Plastycznego, nauczyciele liceów plastycznych z Gdyni i Gdańska, członkowie Klubu rodaków, uczniowie szkół ogólnokształcących.

 

23 września w RCNK w Gdańsku odbyło się spotkanie się z członkami międzynarodowego projektu humanitarnego "Prawosławie i katolicyzm" - uczniami Centrum Edukacji Zawodowej z Brodnicy z województwa kujawsko-pomorskiego i studentami z kaliningradzkiego Technikum Nowoczesnych Technologii.

Uczestnicy projektu zapoznali się z głównymi kierunkami działalności RCNK, z zainteresowaniem wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację multimedialną na temat różnorodności kulturowej, historycznej i przyrodniczej Federacji Rosyjskiej.

Menedżerowie projektu, zarówno z rosyjskiej jak i z polskiej strony, wyrazili wdzięczność za ciepłe powitanie i wsparcie oferowane przez RCNK i zadeklarowali chęć rozwoju twórczych kontaktów z Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

22 września w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert poświęcony 110. rocznicy urodzin wielkiego rosyjskiego kompozytora Dymitra Szostakowicza.Twórczość Szostakowicza, jednego z największych kompozytorów XX wieku, pianisty, działacza muzycznego i społecznego jest dobrze znana w Polsce.

W programie koncertu znalazły się następujące utwory fortepianowe D. Szostakowicza: "Aforyzmy" Preludium i fuga es-moll, dzieła lubianych przez niego kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Piotra Czajkowskiego.

Długimi oklaski podziękowali goście RCNK Igorowi Torbickiemu za wirtuozyjne wykonania i dostarczoną radość spotkania z wielką muzyką.

18 września, zgodnie z ustawą federalną "O wyborach deputowanych do Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej" i z dekretem prezydenckim z dnia 17 czerwca 2016 r 291, w Gdańsku odbyły się wybory deputowanych do Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej.

W głosowaniu wzięli udział obywatele rosyjscy przebywający na stałe i czasowo na terytorium województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zaproszeni do lokalu wyborczego w budynku Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Głosowanie odbyło się w trybie aktywnym z wysoką frekwencją. Tego dnia w Gdańsku pojawili się wyborcy z dużych miast, takich jak: Toruń, Gdynia, Elbląg i in. z północnych województw Polski i mniejszych miejscowości.

Wśród osób, które wzięły udział w głosowaniu byli ludzie reprezentujący różne grupy wiekowe i zawodowe: studenci, pracownicy różnych organizacji, przedsiębiorcy, inżynierowie i technicy z rosyjskich okrętów, które są naprawiane w stoczni w Gdyni, i członkowie klubu rodaków, działającego przy RCNK w Gdańsku. Wiele osób przyszło na wybory z rodzinami. Większość wyborców stanowili ludzie młodzi. Osobom, które po raz pierwszy w życiu przybyły do lokalu wyborczego w ramach dobrej tradycji wręczono kwiaty.

14 września w ramach współpracy między Federalnym "Muzeum Światowego Oceanu" oraz Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury, w sali wystawowej RCNK w Gdańsku, otwarto wystawę naukowo-informacyjną pt. "Głębia". Twórcy wystawy przedstawiają odwiedzającym, w jaki sposób przeprowadzane są badania i skąd bierze się wiedza o tajemnicach przeszłości i przyszłości naszej planety a także w jaki sposób poszukiwane są nowe źródła energii i lekarstwa na nieuleczalne choroby.

Szczególną uwagę zwracają w ekspozycji statki naukowo-badawcze, aparaty głębinowe i statki kosmiczne, wyposażone w najnowsze urządzenia pomiarowe. Nazwa wystawy związana jest ze statkiem naukowo-badawczym "Witiaź", który badał głębokie koryto oceanów i dokonał pomiaru maksymalnej głębokości oceanu - 11022 metrów za pomocą głębinowego aparatu załogowego "Mir" z Instytutu Oceanologii im. P. Szyrszowa Rosyjskiej Akademii Nauk - dumy wynalazców i oceanografów.

Wystawie towarzyszą pokazy multimediów.

 

9 września 2016 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się spotkanie kierownictwa Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód poświęcone podsumowaniu prac w przeddzień jubileuszu XX Kongresu Stowarzyszenia.

W spotkaniu udział wzięli prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Józef Bryl, przewodniczący krajowego Stowarzyszenia Współpracy Rosja-Polska, Jerzy Smoliński, prezes Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Anna Firlej, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku S.I.Janiuszkin, a także przewodniczący i delegaci towarzystw regionalnych z województw pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Dyrektor RCNK S.I.Janiuszkin w swoim przemówieniu podkreślił ważność owocnej współpracy RCNK i Stowarzyszenia na niwie popularyzacji i promocji języka rosyjskiego w Polsce, rosyjskiej nauki i kultury. Szczególnie zaznaczył pozytywną interakcję RCNK i Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia (przewodniczący Anna Firlej), w organizacji wspólnych imprez: zajęć i obiecujących projektów kulturalnych i edukacyjnych. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Rosyjskiego Towarzystwa Polska-Wschód J. Smoliński i przewodniczący Pomorskiego Oddziału Towarzystwa A. Firlej wyrazili przekonanie, że owocna współpraca między RCNK i Stowarzyszeniem będzie aktywnie się rozwijać i poszukiwać nowych platform współpracy. Prezes Krajowego Towarzystwa Współpracy Polska-Wschód Józef Bryl zauważył pozytywną rolę RCNK w Gdańsku i Stowarzyszenia w życiu społeczno-kulturalnym Pomorza.

 

sierpień 2016

25 sierpnia w przededniu Dnia rosyjskiego kina, który obchodzony jest 27 sierpnia, w RCNK odbył się koncert w wykonaniu zespołu muzycznego "Czarny kot", członkami którego są studenci Uniwersytetu Gdańskiego. Impreza odbyła się w ramach Roku Kina Rosyjskiego, ogłoszonego dekretem prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

Młodzi utalentowani ludzie, którzy studiują historię Rosji i język rosyjski w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, nie po raz pierwszy z powodzeniem dali koncert w RCNK, zbierając komplet publiczności - amatorów piosenek rosyjskich.

W programie koncertu znalazły się najpopularniejsze rosyjskie piosenki muzyki popularnej i estradowej, które znane są z produkcji filmowych: "Chodząc po Moskwie", "Ironia losu", "Kaukaska branka, "Mary Poppins, do widzenia", "D'Artagnan i trzej muszkieterowie "i inne.

Większość wykonanych w języku rosyjskim piosenek była dobrze znana licznym gościom obecnym na sali Centrum, którzy z przyjemnością śpiewali z młodymi artystami, i zatrzymywali ich na scenie.

19 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się spotkanie z rodakami w klubie "Witamy" działającym przy RCNK. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 85. rocznicy urodzin radzieckiego i rosyjskiego kompozytora, Artysty Ludowego RSFSR, laureata Nagrody Państwowej ZSRR Mikaela Tariverdiyeva.

Na początku spotkania przedstawiono informację o życiu i twórczości M.L. Tariverdiyeva - kompozytora, który napisał muzykę do 132 filmów, z których najbardziej znane to "Ironia losu", "Siedemnaście mgnień wiosny".

W drugiej części spotkania wystąpił pianista i organista Andrej Bardin - laureat III Międzynarodowego Konkursu Organistów im. Mikaela Tariverdiyeva, zdobywca czterech nagród specjalnych: za najlepsze wykonanie utworów Tariverdiyeva, nagrody Petersburskiej Filharmonii im.D. Szostakowicza, nagrody "Wiara, Nadzieja, Miłość" i nagrody publiczności.

Podczas spotkania zabrzmiały dzieła organowe, popularne piosenki do ulubionych dla kilku pokoleń naszych rodaków filmów, które A.Bardin wykonywał wspólnie z uczestnikami spotkania.

17 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy "Muzeum Światowego Oceanu zaprasza" — największego w Rosji kompleksowego muzeum morskiego poświęconego badaniom i rozwojowi Światowego Oceanu, jego naturze i ludziom mieszkającym w pobliżu morza, ich kulturze i tradycji.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z kompleksem muzealnym, na który składają się unikatowe statki rybackie, wojenne, naukowe i flota lodołamaczy, korpusy wystawiennicze zabytki, wystawy organizowane w otwartym terenie.

Wystawa w Gdańsku - siostrzanym mieście Kaliningradu związana jest z obchodami 70. rocznicy powstania obwodu kaliningradzkiego.

Podczas otwarcia odbyło się spotkanie z udziałem dyrektora generalnego "Muzeum Światowego Oceanu" S.G. Siwkowej, dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku W. Bonisławskiego i przedstawiciela Prezydenta Miasta Gdańska, koordynatora ds. Stosunków Międzynarodowych Gdańska A. Kieturakis, którzy omówili możliwości wymiany projektów między czołowymi muzeami w Kaliningradzie i Gdańsku i organizacji projektu europejskiego muzeum Morza Bałtyckiego.

 

lipiec 2016

30 lipca w RCNK w Gdańsku odbyło się spotkanie z członkami Międzynarodowej Misji Humanitarnej "Żagle ducha 2016", która odwiedziła Gdańsk w czasie wyprawy na szlaku żeglarskim, składającym się z 8 krajów europejskich.

Podczas spotkania szef ekspedycji Oleg Kołpaszkinow mówił o celach i zadaniach misji humanitarnej z udziałem osób niepełnosprawnych, jej międzynarodowym składzie, sponsorach, członkach ekspedycji ich niesamowitym losie i wspaniałym harcie ducha.

O. Kołpaszkinow wśród głównych zadań misji wydzielił rozwój międzynarodowych stosunków społeczno-kulturalnych, tworzenie nowych form interakcji z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych z różnych stron świata, propagowanie siły ludzkiego ducha.

Członkowie ekspedycji zapoznali się z działalnością Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury, wsparli możliwość zorganizowania w Gdańsku międzynarodowych spotkań osób niepełnosprawnych odwołując się do doświadczeń w organizowaniu takich imprez z udziałem organizacji pozarządowej "Biała laska".

Członkowie ekspedycji udali się na wycieczkę po zabytkowym centrum Gdańska i wzięli udział w otwartym tego dnia 756 Jarmarku Dominikańskim.

29 lipca w RCNK w Gdańsku odbyło się teatralizowane spotkanie "Klubu Piotra Wielkiego", poświęcone 300. rocznicy pierwszej wizyty cara Piotra I w Gdańsku.

Goście Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury uczestniczyli w kostiumowej rekonstrukcji historycznej z epoki Piotrowej, pokazie sprzętu wojskowego i broni, miejskich strojów kobiecych i in.

Prowadzący klub Krzysztof Kucharski wygłosił wykład o działaniach reformatorskich Piotra I, sojuszniczych stosunkach między Rosją i Polską w pierwszej połowie XVIII wieku, strategii i taktyce walk tej epoki. Historii towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Klub Piotra Wielkiego działa przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury i skupia ludzi zainteresowanych historią XVIII wieku, różnymi aspektami tej epoki: szkoleniem wojskowym, bronią i sprzętem, stylem życia, ubiorem, świętami i zwyczajami, tańcami i rozrywką, artykułami gospodarstwa domowego i in.

25 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku otwarto XIX Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne "Literatura i problemy jej interpretacji w kinematografii, teatrze i grafice książkowej".

Słowo powitalne do uczestników wygłosili p.o. szefa misji Rossotrudnichestva A.A.Potiomkin, dyrektor RCNK w Gdańsku S.I.Yanyushkin, Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego A. Ceynowa, sekretarz Związku Pisarzy w Moskwie L. Zvonariova, życząc udanych obrad wybitnym rosyjskim i zagranicznym pisarzom, krytykom literackim, filozofom, naukowcom i artystom.

W Międzynarodowych prelekcjach biorą udział goście z Moskwy, Petersburga, Polski, Mińska, Tallina, Paryża, Londynu, Salzburga, Nowego Jorku.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac artystów Vladimira Strigina i Bułata Mekebaeva oraz projekcje filmów dokumentalnych wpisujące się w obchody Roku kina rosyjskiego.

XIX Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne w Gdańsku "Literatura i problemy jej interpretacji w kinematografii, teatrze i grafice książkowej" zakończą się 2 sierpnia podsumowaniem i omówieniem tematyki XX. iubileuszowej edycji w Gdańsku w 2017 roku.

 

 

15 lipca odbyła się w RCNK uroczysta impreza związana z wręczeniem medalu "Za miłość i wierność", małżeństwu z Gdańska - Halinie i Henrykowi Zamojskim, którzy przeżyli w miłości i szacunku 29 szczęśliwych lat.

Rodzina Zamojskich aktywnie uczestniczy w organizacji imprez kulturalnych Klubu Rodaków "Witamy!", praca którego poświęcona jest promocji historii i kulturze Rosji, angażuje rodaków do pracy twóczej w RCNK, proponuje nowe inicjatywy. Na początku uroczystości zabrzmiała opowieść o historii ustanowienia medalu "Za miłość i wierność", o święcie Dnia miłości i wierności, świętych Piotrze i Fiewroni, którzy od czasów starożytnych byli uważani w Rosji za patronów rodziny i małżeństwa.

W przemowie małżeństwo Zamojskich wyraziło wdzięczność komitetowi organizacyjnemu "Dnia rodziny, miłości i wierności w Federacji Rosyjskiej" i Rossotrudnichestvu za przyznanie takiej rzadkiej i godnej nagrody. Odczucia szczęśliwej pary podzieliła ich kochająca córka Anna.

 

czerwiec 2016

15 czerwca w RCNK w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy "Car Piotr Wielki odkrywa Europę" poświęcone 300. rocznicy pierwszej wizyty Piotra I w mieście Gdańsku.

Podstawę wystawy stanowią kopie unikalnych dzieł malarstwa, grafiki, kartografii XVII-XIX wieku z kolekcji Moskiewskiego Państwowego Połączonego Muzeum-Skansenu (Kolomenskoje - Izmaijłowo - Lefortowo - Lublino) — jednego z największych muzeów-skansenów w Federacji Rosyjskiej.

Wystawa zapoznaje zwiedzających z pierwszą rosyjską misją dyplomatyczną w historii Europy i reformami jakie przeprowadził car Piotr Wielki po powrocie z Europy.

Znaczące miejsce w wystawie ma wizyta w 1716 roku w Gdańsku - ważnym porcie w południowej części Bałtyku. Miasto Gdańsk należało do Polski, ale prowadziło niezależną politykę wewnętrzną i zagraniczną. Stosunki Rosji z Gdańskiem rozwijały się w ścisłym związku z ogólną sytuacją międzynarodową w Europie i zgodnie z działaniami wojennymi w Wojnie Północnej. Miasto służyło jako siedziba rosyjskich sił lądowych, których liczba wynosiła wówczas 6210 osób. Ważnym wydarzeniem w stosunkach politycznych między Rosją i Gdańskiem było podpisanie w 1716 roku umowy o utworzeniu Agencji (rosyjskiej misji dyplomatycznej) w Gdańsku i udział miasta w wojnie ze Szwecją po stronie Sojuszu Północnego.

Jako pierwsi wystawę odwiedzili uczniowie gimnazjum z Trąbek Wielkich.

10 i 11 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury odbyły się pokazy przedstawień Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) z okazji obchodów Dnia Rosji.

Na dwóch scenach teatralnych grupa kierowana przez reżysera N.N.Bołotowa zaprezentowała widzom dwa jednoaktowe przedstawienia na motywach dramatu Fiodora Dostojewskiego "Potulna" i sztuki Antoniego Czechowa "Trzy siostry".

Dla młodych artystów, którzy po raz pierwszy udali się na tournee za granicę, był to występ odpowiedzialny i ekscytujący.

Długie oklaski, okrzyki "Brawo!" i kwiaty stały się znakiem szczerej wdzięczności za inspirującą grę, niezapomniane emocje i radość kontaktu z prawdziwą sztuką.

Specjalne podziękowania należą się Fundacji "Centrum rosyjsko-polskiego dialogu i pojednania", za pomoc w organizacji występów Teatru Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Gdańsku i Warszawie.

9 czerwca RCNK w Gdańsku odwiedziła grupa dzieci z gdańskiego przedszkola językowego "Kraina tęczy". Młodzi goście zapoznali się z wystawą rekwizytów teatralnych i lalek, grających w spektaklach Kaliningradzkiego Obwodowego Teatru Lalek, która obecnie prezentowana jest w sali wystawowej RCNK.

Specjalnie dla naszych gości przygotowano prezentację najpopularniejszego rosyjskiego serialu animowanego "Masza i Niedźwiedź" o przyjaźni byłego artysty cyrkowego Niedźwiedzia i małej dziewczynki Maszy. Ten trójwymiarowy serial animowany z dobrymi bohaterami bardzo podoba się dzieciom. Z przyjemnością oglądają zabawy wesołej Maszy i jej kudłatego przyjaciela Miszy. Śmiech i okrzyki dzieci nie milkły aż do końca serialu. Spotkania z najmłodszą widownią przedszkola będą kontynuowane.

7 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się impreza poświęcona Dniu Rosji — zajęcia ze studentami gdańskiej filii Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Zajęcia poprowadziła nasza rodaczka, nauczyciel przedmiotu "Kultura rosyjska", doktor socjologii, Zasłużony nauczyciel Federacji Rosyjskiej Natalia Lymar.

Temat zajęć: "Rosja. Kultura. Zdarzenia. Ludzie" został przedstawiony studentom w formie prezentacji multimedialnych wybranych aspektów rosyjskiej historii i kultury: "Zabytki architektury rosyjskiej", "Rosyjscy laureaci Nagrody Nobla", "Artyści malarze", "Galeria Trietiakowska", "Moskiewskie metro", "Zimowe Igrzyska Olimpijskie Soczi" i inne.

Wszystkie prezentacje były bogate treściowo i zawierały interesujący materiał ilustracyjny.

Dla studentów zaplanowano również zwiedzanie budynku RCNK, informację o działalności Centrum, trwających i planowanych imprezach kulturalnych i edukacyjnych.

6 czerwca Dzień języka rosyjskiego i dzień urodzin Aleksandra Puszkina był obchodzony w tym roku w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, gdzie odbył się konkurs poezji, w którym wzięli udział uczniowie uczący się języka rosyjskiego z Gdańska i Gdyni.

Ze sceny, zaaranżowanej w stylu petersburskich salonów pierwszej połowy XIX wieku, zabrzmiały wiersze liryczne A. Puszkina w wykonaniu 15 uczestników, którzy wykazali się dobrą znajomością rosyjskiego, umiejętnościami interpretacyjnymi i recytatorskimi. W programie „Poranku poetyckiego” znalazło się również miejsce dla utworów muzycznych skomponowanych do wierszy wielkiego poety, w tym kompozycji własnych uczestników.

Zwycięzców wyłoniło jury, któremu przewodniczyła profesor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego Żanna Sładkiewicz.

Zwycięzcy otrzymali cenne prezenty od RCNK w Gdańsku, Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

2 czerwca w RCNK odbył się spektakl Kaliningradzkiego Obwodowego Teatru Lalek na motywach bajki dla dzieci autorstwa Borysa Zachodera „Wieloryb i kot”.

Spektakl pod nazwą „Wieloryb i kot, czyli bajka na opak” został stworzony specjalnie dla najmłodszych widzów w tym dla przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Kraina tęczy” i był poświęcony obchodom Międzynarodowego Dnia Dziecka.

To święto jest tradycyjnie obchodzone w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury i cały dzień poświęcony jest tylko najmłodszym gościom. Oprócz spektaklu w tym dniu w sali wystawowej pojawiła się wystawa szkiców, dekoracji, lalek i rekwizytów teatralnych do spektakli wystawianych przez Kaliningradzki Obwodowy Teatr Lalek, który w tym roku obchodzi 50-lecie działalności.

Jak zauważyli rodzice naszych gości, święto było wesołe i pełne emocji.

 

maj 2016

24 maja w RCNK odbyła się impreza poświęconą Dniu piśmiennictwa i kultury słowiańskiej. Imprezę rozpoczął pokaz filmu "Święci Cyryl i Metody — nauczyciele Słowian" z serii "Żywoty świętych".

Po obejrzeniu filmu na scenie sali kinowo-koncertowej odbył się występ zespołu wokalno-instrumentalnego "Czarny kot", zrzeszającego studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego - miłośników rosyjskich piosenek i muzyki popularnej.

Zespół powstał z inicjatywy dr Tatiany Kopac z Uniwersytetu Gdańskiego. W programie koncertu znalazły się rosyjskie muzyczne skarby różnych stylów i gatunków muzycznych: Bułata Okudżawy, Anny German, Eduarda CHila, Vaengi, grupy 5Nizza i innych.

Młodzi wykonawcy podarowali słuchaczom czarujące dźwięki rosyjskich piosenek. Publiczność doceniła artystów i żegnała ich ze sceny długimi oklaskami.

24 maja w Klubie rodaków w RCNK odbyło się spotkanie z przewodniczącym Rady Koordynacyjnej Rodaków Rosyjskich w Polsce, przewodniczącym Stowarzyszenia Rodaków Rosyjskich "Mała Rosja" w Olsztynie, głównym redaktorem rosyjskojęzycznego miesięcznika "Sąsiedzi" Artiomem Bołogowem.

W Polsce istnieje około 15 zarejestrowanych stowarzyszeń rosyjskich rodaków w różnych formach: wspólnot, stowarzyszeń, klubów. Klub przy RCNK w Gdańsku ma ponad 60 stałych członków, ich liczba rośnie głównie ze względu na młodych ludzi, którzy aktywnie włączają się w różne działania kulturalne i edukacyjne.

A. Bołogow przedstawił działalność Rady, tryb i warunki rejestracji stowarzyszenia rodaków w Gdańsku. Uczestnicy spotkania - członkowie Klubu rodaków przy RCNK - z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji, zadawali pytania dotyczące organizacji, strony prawnej i finansowej. Jednogłośnie postanowiono zarejestrować Stowarzyszenie rodaków w Gdańsku.

23 maja w RCNK miała miejsce uroczystość kończąca kursy języka rosyjskiego organizowane przy RCNK w Gdańsku. Impreza odbyła się w formie lekcji otwartych i była związana tematycznie z Dniem języka rosyjskiego, który obchodzony jest co roku 6 czerwca — w dniu urodzin A. Puszkina wielkiego rosyjskiego poety, pisarza, dramaturga, twórcy współczesnego języka rosyjskiego.

Absolwenci kursów obejrzeli film z serii - "Złote nazwiska Rosji" poświęcony życiu i twórczości Aleksandra Puszkina, wzięli również udział w konkursie na temat jego życia i twórczości. Zwycięzca z największą ilością punktów, zdobył nagrodę - książkę o Moskwie.

Druga część imprezy była poświęcona czytaniu wierszy rosyjskich poetów. Były dobrze znane i lubiane przez wszystkich wiersze Aleksandra Puszkina, Michaiła Lermontowa, Anny Achmatowej, Mariny Cwietajewej i in. Wiersze deklamowano na najwyższym poziomie artystycznym, z oddaniem kolorytu rosyjskiego słowa poetyckiego.

Wykonane przez Małgorzatę Barańską numery muzyczne na saksofonie, a także utwory z repertuaru "Lube" w wykonaniu najmłodszego uczestnika kursów Wojciech Szczęsnego to najbardziej niezapomniane momenty wieczoru.

Impreza odbyła się w świątecznej atmosferze. Podsumowano wyniki kończącego się procesu nauczania na kursach języka rosyjskiego w kręgu osób zainteresowanych dialogiem kultur, ludzi, którzy cenią i lubią kulturę rosyjską.

19 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyła się prezentacja nowych książek rosyjskich wydawnictw "Obrazy rosyjskich prowincji", zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Wydawców Książek Rosji (ASKI).

W uroczystości udział wzięło kierownictwo stowarzyszenia K. Czeczeniew prezes ASKI, dyrektor generalny wydawnictwa „Biełyj gorod” (Moskwa), O. Filimonow vice-prezes ASKI, sekretarz Rady konsultacyjnej wydawców WNP (Moskwa), J. Simonowa dyrektor wydawnictwa „Prawda Północy” (Archangielsk), J. Drogow dyrektor wydawnictwa „O-kratkoje” (Kirów).

Prezentacja nowości wydawniczych w RCNK w Gdańsku była zwieńczeniem prac Kongresu Rosyjskiego Stowarzyszenia Bibliotecznego, który odbył się w Kaliningradzie (miasto Kaliningrad zostało ogłoszone w 2016 roku biblioteczną stolicą Rosji).

Na wystawie szeroko zaprezentowano książki non-fiction, literaturę piękną, wspomnienia i książki dla dzieci opublikowane w latach 2015-2016 przez wydawnictwa "Rosyjski Mir", "Planeta", "Bielyj gorod", "Progress-Tradycja", "Literatura dziecięca" (Moskwa), "Azbuka-Atticus" (St. Petersburg), "Wiatka", "O-kratkoje" (Kirow), "Prawda Północy" (Archangielsk), "MEDIAROST" (Rybinsk), "Print-Holding" (Tuła) i inni.

Nowości książkowe prezentowane na wystawie wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród gości imprezy - miłośników literatury rosyjskiej, nauczycieli gdańskich uczelni, uczniów i studentów szkół wyższych.

19 maja RCNK odbyła się konferencja wyborcza Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód".

Podczas konferencji podsumowano pracę Stowarzyszenia za lata 2011-2016, zorganizowano wybory kierownictwa organizacji, przyjęto program na okres do 2021 r.

W pracach konferencji udział wzięli delegaci Stowarzyszenia z województwa pomorskiego oraz zaproszeni goście honorowi: Konsul Generalny Republiki Białorusi w Gdańsku p. S. Michniewicz, vice-konsul Federacji Rosyjskiej w Gdańsku p. I. Kowalow, dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury p. S. Janiuszkin, prezes Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód" p. J. Bryl, wiceprezes Stowarzyszenia współpracy "Polska-Wschód" p. E.Smoliński, prezes Stowarzyszenia "Polska-Rosja" p. A. Kieturakis, przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska, koordynator ds stosunków międzynarodowych miasta Gdańska, przedstawiciele organizacji społecznych, naukowych, edukacyjnych i związków zawodowych.

Na stanowisko prezesa Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" delegaci jednogłośnie wybrali p. Annę Firlej.

18 maja na RCNK w ramach zajęć fakultatywnych "Rosjoznawstwo" na kursach języka rosyjskiego odbyła się otwarta lekcja na temat "Regiony Rosji. Czukotka. Piękny i surowy kraj".

Podczas lekcji, która jest kontynuacją szerokiego tematu wirtualnych wycieczek po regionach Rosji, opowiadano o półwyspie Czukotka, znajdującym się w skrajnej północno-wschodniej części kontynentu Eurazji, oddzielonego od Alaski przez wąską Cieśninę Beringa, o położeniu geograficznym półwyspu, o życiu rdzennych mieszkańców w porcie Anadyr w warunkach wiecznej zmarzliny. Przedstawiono szczegółowe informacje o populacji, tradycjach i kulturze ludów północy: Czukczów, Eskimosów, Ewenków, Czuwańców, Koriaków i innych.

W drugiej części lekcji historia o Czukotce została wzbogacona filmem i pokazem slajdów o pięknym i surowym klimacie z przenikającym wiatrem i śniegiem.

12 maja na Uniwersytecie Gdańskim nagrodzono zwycięzców VII Konkursu Translatorskiego. Coroczny konkurs translatoryczny odbywa się od 2009 roku w Katedrze Języków Wschodniosłowiańskich i Translatoryki w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej i jest wspierany przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku oraz Bałtycki Uniwersytet Federalny im. E. Kanta z Kaliningradu.

W tym roku uczestnikom konkursu zaproponowano do tłumaczenia dwa teksty: poetycki - wiersz B. Achmadulinej pt. "Och, mój nieśmiały bohaterze i prozaiczny - fragment powieści B. Akunina "Planeta Woda" i publicystyczny W. Jerofiejewa o rosyjskiej duszy. W konkursie wzięła udział rekordowa ilość studentów — 70 osób! Większość wybrała do tłumaczenia tekst poetycki.

W ceremonii wręczenia nagród udział wzięli dyrektor RCNK w Gdańsku S. Janiuszkin, profesor Zakładu Filologii Rosyjsko-Słowiańskiej Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E. Kanta, N. Babienko.

Uroczyste obchody poświęcone Dniu Zwycięstwa rozpoczęły się rankiem 9 maja od złożenia wieńców na Cmentarzu żołnierzy radzieckich poległych podczas wyzwalania Gdańska. W ceremonii wzięli udział Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej i Białorusi, polscy weterani wojenni, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i mieszkańcy Gdańska.

Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali wstążki św. Jerzego jako symbol pamięci o poległych w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

 

Po złożeniu wieńców uczestnicy ceremonii zostali zaproszeni do RCNK, gdzie zapoznali się z wystawą tematyczną "Pokój przychodzącemu na świat" poświęconą 71. rocznicy Wielkiego Zwycięstwa.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy i goście zostali zaproszeni na koncert solistów chóru Teatru Muzycznego z Kaliningradu, którzy wykonywali muzykę sakralną i popularne piosenki z okresu wojennego.

 

kwiecień 2016

21 kwietnia przed 71. rocznicą zwycięstwa w Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w latach 1941-1945 w RCNK w Gdańsku wystartowała akcja patriotyczna "Wstążka Św. Jerzego".

Na uroczystości "Pamiętamy! Jesteśmy dumni!", poświęcone temu wydarzeniu, zostali zaproszeni nauczyciele języka rosyjskiego ze szkół średnich z Gdańska, Gdyni i Kwidzyna. Uczestnicy spotkania obejrzeli film dokumentalny o końcowej fazie wyzwolenia Europy od faszyzmu i wyzwolenia Polski przez Armię Czerwoną. Przed wręczniem wstążek nauczyciele poznali historię wstążki Świętego Jerzego jako symbolu chwały wojskowej, elemencie upamiętniającym bohaterów, którzy walczyli za ojczyznę, dumie i pamięci o wielkim zwycięstwie.

Akcja "Wstążka Św. Jerzego" planowana jest także w dniu 9 maja na cmentarzu żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas wyzwalania Gdańska, przy udziale Konsulatu Generalnego Rosji i Białorusi w Gdańsku.

19 kwietnia w RCNK odbył się koncert w wykonaniu naszego rodaka, znanego w Gdańsku kompozytora i wykonawcy utworów własnych, a także lirycznych ballad, piosenek patriotycznych i ludowych, Igora Dubickiego. W sali koncertowej zebrali się wielbiciele jego twórczości, miłośnicy kultury rosyjskiej i wielonarodowościowej kultury narodów Rosji. Podczas koncertu zabrzmiały nowe utwory z repertuaru I. Dubickiego oraz ballady Okudżawy i Wysockiego w języku rosyjskim i polskim. Goście śpiewali razem z wykonawcą i długo nagradzali go oklaskami.

 

15 kwietnia w Kaliningradzie w Muzeum Światowego Oceanu odbyło się posiedzenie Prezydium Rosyjskiej ICOM (ICOM - Międzynarodowej Rady Muzeów), pod przewodnictwem Prezesa ICOM Rosji, doradcy Prezydenta ds. kultury i sztuki, sekretarza Rady Kultury Federacji Rosyjskiej Władimira Tołstoja.

Dwudziestu ośmiu dyrektorów, reprezentujących czołowe muzea kraju, przybyło do Kaliningradu w celu omówienia ważnych kwestii, które należy uwzględnić w tym roku. Są to między innymi realizacja projektu społecznego "Muzea dzieciom", organizacja Międzynarodowego Forum Turystyczo-Kulturalnego "Sieber IL", realizacja międzynarodowych wymian międzymuzealnych.

Na zaproszenie kierownictwa ICOM Rosji w spotkaniu uczestniczył dyrektor RCNK w Gdańsku, rolą którego było omówienie i udział dyskusji na temat zagadnień związanych z ustanowieniem w roku bieżącym i na przyszłość wymiany międzymuzealnej między czołowymi muzeami w Rosji i Polsce, zwłaszcza warszawskimi i gdańskimi, a także organizacja wystaw bezpośrednio w RCNK w Warszawie i Gdańsku.

Chęć przedstawienia projektów wystawienniczych w Polsce wyrazili dyrektorzy Państwowego Muzeum Historycznego (Moskwa), Państwowego Muzeum L. Tołstoja (Moskwa), Państwowego Muzeum im. A. Puszkina (Moskwa) i Muzeum Światowego Oceanu (Kaliningrad), Państwowego Muzeum-Rezerwatu M. Szołochowa (stanica Wioszenskaja, w obwodzie rostowskim) i inni.


Pod koniec kwietnia odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy Federalnego Muzeum Światowego Oceanu "Żagle Rosji", w maju spodziewane jest otrzymanie specjalnie przygotowanej dla RCNK w Gdańsku wystawy "Piotr I odkrywa Europę" ze zbiorów Moskiewskiego Zintegrowanego Muzeum-Rezerwatu "Kolomenskoje-Izmajłowo-Lefortowo-Lublino" poświęconej 300. rocznicy pierwszej wizyty Piotra Wielkiego w Gdańsku i otwarcia w mieście misji dyplomatycznej.

13 kwietnia w XIX Liceum ogólnokształcącym im. Mariana Mokwy w Gdańsku odbył się IX międzyszkolny turniej rosyjsko-angielski.

W związku z dużym zainteresowaniem językiem i kulturą rosyjską turniej odbywa się co roku, przyciągając licealistów i dając im okazję do zademonstrowania i rozszerzenia swojej wiedzy: wykonywania przekładu poszczególnych słów i idiomów z języka rosyjskiego na język angielski, tłumaczenia tekstów, prezentowania rosyjskich piosenek w języku polskim, odgadywania kalamburów i in.

XIX Liceum ogólnokształcące jest wieloletnim partnerem Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i jednym z wiodących liceów w mieście, gdzie język rosyjski nauczany jest na różnych poziomach. Uczniowie liceum biorą aktywny udział w różnych konkursach związanych z tematyką rosyjską i zdobywają nagrody.

Na zakończenie turnieju zwycięscy otrzymali nagrody pamiątkowe, w tym od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

12 kwietnia 2016 r. w Międzynarodowym Dniu Kosmonautyki w RCNK otwarto wystawę fotograficzną poświęconą 55. rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos. W tym dniu, Jurij Gagarin, pierwszy raz w historii świata wykonał orbitalny lot wokół Ziemi, otwierając erę załogowych lotów kosmicznych.

W sali wystawowej centrum zaprezentowano unikatową wystawę ze zbiorów Memorialnego Muzeum Kosmonautyki (Moskwa), dokumentującą legendarną i romantyczną erę eksploracji kosmosu, erę tworzenia pierwszego statku kosmicznego, przygotowania do lotu pierwszej grupy kosmonautów.

 

Fotografie odzwierciedlają świąteczny, radosny nastrój ludzi ze Związku Radzieckiego i z całego świata, którzy spotykali się z Jurijem Gagarinem podczas jego licznych podróży. Współczesnych mu osób i pamiętnych wydarzeń o znaczeniu globalnym.

W dniu otwarcia wystawy fotograficznej, na którą zaproszono uczniów szkół średnich z Gdańska, odbyła się specjalna prelekcja, poświęcona życiu pierwszego kosmonauty.

W sali kinowo-koncertowej RCNK odbył się pokaz filmu fabularnego "Nasz Gagarin".

6 kwietnia w RCNK w ramach fakultetu "Rosjoznawstwo" na kursach języka rosyjskiego odbyła się otwarta prelekcja zatytułowana: "Regiony Rosji. Jezioro Bajkał".

Podczas imprezy, która jest kontynuacją szeroko realizowanego tematu podróży fotograficznych po regionach Rosji, pokazano prezentację multimedialną o unikatowym tworze natury, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO: obiekcie nie tylko rosyjskim, ale światowym - jeziorze Bajkał, wybrzeże którego charakteryzuje się różnorodnością flory i fauny, znaczna część których jest endemiczna.

Słuchacze kursów dowiedzieli się wiele nowych i ciekawych rzeczy na temat mieszkańców jeziora: o syberyjskiej foce, słynnych rybach, takich jak: omul bajkalski, gołomianka, jesiotr bajkalski, wielu zwierzętach i ptakach, które zamieszkują ten niezwykły region.

Uzyskali informację o dużych i małych rzekach, które nasycają jezioro słodką wodą i jedynej rzece wypływającej z jeziora Bajkał - Angarze, która nie zamarza nawet przy bardzo niskich temperaturach.

W drugiej części zajęć przeprowadzono ćwiczenia utrwalające nabytą wiedzę, w których aktywnie uczestniczyli wszyscy słuchacze kursów języka rosyjskiego.

 

marzec 2016

30 marca w RCNK w Gdańsku odbyła się premierowa prezentacja prac znanego rosyjskiego fotografa, dziennikarza i podróżnika Walerego Wasilewskiego "Żagle Rosji", przygotowana przez Federalne Muzeum Światowego Oceanu (Kaliningrad).

Na wystawie zaprezentowano prace wykonane przez autora podczas podróży dookoła świata na pokładzie żaglowca "Siedow" oraz innych rosyjskich statków żaglowych. Atmosferę wystawy tworzą nie tylko znane rosyjskie statki żaglowe, ale także portrety młodych żeglarzy, takielunku, osprzętu morskiego i in. Wystawie towarzyszy prezentacja filmowa o Muzeum Światowego Oceanu. Muzeum jest państwowym centrum badań, pracy naukowej i metodycznej dotyczącej zgłębiania historii natury i oceanu.

W Muzeum Światowego Oceanu zostało stworzone jedyne Rosji Nabrzeże floty, przy którym zacumowano: największe na świecie Muzeum statek-badawczy "Witiaź", jedyne w kraju muzeum łódź podwodna "B-413", jedyny na świecie statek komunikacji kosmicznej "Kosmonauta Wiktor Pacajew" z ekspozycją muzealną, rybacki statek muzeum "SRT-129". Na statkach-muzeach prezentowana jest historia badań i rozwoju oceanów.

Współpraca z Muzeum Światowego Oceanu, którego celem jest promocja nauki i kultury rosyjskiej, będzie kontynuowana. Istnieje możliwość organizowania wymiany ekspozycji z muzeami w Gdańsku, a także wymiany kulturalnej w ramach kontaktów partnerskich Kaliningradu i Gdańska.

21 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się wiosenna edycja turnieju intelektualnego „Co? Gdzie? Kiedy?” o puchar RCNK w Gdańsku.

Organizatorami imprezy byli – Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku i regionalny koordynator turniejów intelektualnych Agencji ds. młodzieży obwodu kaliningradzkiego.

W ekscytującej i zaciekłej walce o puchar RCNK wzięło udział 17 drużyn ze szkół średnich i gimnazjów z Moskwy, Kaliningradu, Gdańska, Gdyni, Kwidzyna, Słupska, Szczecina i innych miast. W trakcie pojedynku, który trwał ponad dwie godziny, uczniowie zaprezentowali swoją erudycję zdolność koncentracji, pracy w zespole. Eksperci udzielili odpowiedzi na ponad trzydzieści pytań o różnym stopniu trudności. Zwycięzcom i uczestnikom zostały wręczone dyplomy od organizatorów imprezy.

 

W wiosennej edycji turnieju intelektualnego "Co? Gdzie? Kiedy?" wygrała polska drużyna "Burżuazja" z XIX liceum ogólnokształcącego z Gdańska.

Wśród rosyjskich uczestników zwyciężyła drużyna "Blika" z miejscowości Jantarnyj w obwodzie kaliningradzkim.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i upominki.

15 marca w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbył się dziesiąty jubileuszowy konkurs języka rosyjskiego - "DYKTANDO 2016". Impreza została zorganizowana przez Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego i Bałtycki Uniwersytet Federalny im. E. Kanta.

W pisaniu dyktanda w języku rosyjskim udział wzięli studenci Uniwersytetu Gdańskiego z filologii rosyjskiej, filologii angielskiej, rosjoznawstwa i studiów wschodnich oraz uczniowie z gimnazjów i liceów województwa pomorskiego: Zespołu Szkół Sportowych, Liceum Programów Indywidualnych, IV i VIII liceów ogólnokształcących z Gdańska, III, V i X liceów ogólnokształcących z Gdyni, uczniowie szkół średnich ze Słupska, Kwidzyna i Tczewa. W dyktandzie wzięło udział 180 osób.

Dyktando odbyło się na dwóch poziomach znajomości języka: dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego i dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Tekst dyktanda został opracowany na podstawie dzieła Aleksandra Puszkina przez pracowników Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E. Kanta Irinę Łukianienko i Olgę Wiertińską. Wszyscy uczestnicy z powodzeniem poradzili sobie z zadaniem, prezentując wysoki poziom rosyjskiej ortografii i interpunkcji.

Gośćmi imprezy jubileuszowej byli: attache Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej Łuka Jezierski, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku Siergiej Janiuszkin, prezes Stowarzyszenia "Polska-Wschód" Anna Firlej, profesorowie Wydziału Filologicznego Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E. Kanta, dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych Tatiana Cwigun, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Józef Arno Włodarski oraz Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Andrzej Cejnowa, profesorowie instytutów filologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Zwycięzcy i laureaci dziesiątego dyktanda języka rosyjskiego otrzymali dyplomy i cenne nagrody od organizatorów i sponsorów, w tym od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

11 marca 2016 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się konkurs piosenki rosyjskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół średnich i gimnazjów z województwa pomorskiego, uczący się języka rosyjskiego.

Przed rozpoczęciem Konkursu piosenki odbyła się ceremonia nagrodzenia zwycięzców XLVII Olimpiady języka rosyjskiego. Zwycięzcami Olimpiady zostali uczniowie, którzy otrzymali największą liczbę punktów w teście leksykalno-gramatycznym i za zadania ustne. Sześć osób będzie reprezentować swoje regiony w finale Ogólnopolskim w Warszawie.

Z gratulacjami do zwycięzców zwrócił się attache Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Łuka Jezierski, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Siergiej Janiuszkin, przewodnicząca pomorskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" Anna Firlej.

Zwycięzcy i laureaci otrzymali dyplomy i upominki od organizatorów konkursu: Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód", Urzędu Miasta Gdańska, Konsulatu Generalnego FR w Gdańsku, RCNK w Gdańsku oraz Rosyjskiego Morskiego Rejestru Statków.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali po dwie wybrane przez siebie piosenki w języku rosyjskim. Repertuar piosenek był bardzo zróżnicowany: od rosyjskiego folku do popularnych piosenek młodzieżowych. Były utwory z repertuaru Anny German, Zemfiry, Nikoła Noskowa, grupy "Lube" i "Korol i szut", a także aria z opery "Eugeniusz Oniegin" P.Czajkowskiego. Wszystkie występy były ciepło przyjęte przez organizatorów i gości.

Podczas obrad jury wystąpił Chór XIX Liceum Ogólnokształcącego im. M. Mokwy pod kierunkiem znanej wśród młodzieży i lubianej Darii Połonskiej.

Zwycięzcy konkursu piosenki otrzymali cenne nagrody i dyplomy od organizatorów imprezy.

9 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się przedstawienie teatralne poświęcone popularnej w Rosji tradycji ludowej – Maslenicy.

Maslenica jest jednym z najbardziej zabawnych świąt w roku. Trwa siedem dni i w tym czasie ludzie bawią się, organizują imprezy, odwiedzają się wzajemnie i jedzą bliny.

W RCNK zebrali się rodacy, przedstawiciele społeczności lokalnej i mieszkańcy Gdańska, którzy lubią i cenią rosyjską kulturę i tradycje ludowe. Wszyscy z przyjemnością uczestniczyli w grach, konkursach, śpiewali popularne rosyjskie piosenki ludowe.

Gościem specjalnym obchodów Maslenicy w tym roku był Kaliningradzki Teatr Lalek pod kierownictwem D. Smagina, który zaprezentował publiczności spektakl.

Goście próbowali tradycyjne potrrawy: bliny, ciasta i słodycze. Wszystko to stworzyło niepowtarzalny klimat świata tradycji ludowych i zwyczajów, które są źródłem naszej kultury i które nadal są żywe wśród ludzi.

 

5 marca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyła się XLVII Olimpiada języka rosyjskiego dla uczniów szkół średnich i gimnazjów z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Olimpiada odbywa się corocznie od 1969 roku i jest jednym z najstarszych konkursów językowych w Polsce.

Celem olimpiady jest propagowanie języka rosyjskiego jako jednego z ważniejszych języków międzynarodowych, jak również wzbudzanie zainteresowania historią, kulturą, literaturą, sztuką i tradycjami narodów Rosji.

Organizatorami XLVII Olimpiady są Polskie Ministerstwo Edukacji oraz Pomorski Oddział Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód". Imprezę aktywnie wspiera Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku. W tym roku po raz pierwszy do współorganizatorów XLVII Olimpiady dołączył Rosyjski Morski Rejestr Statków w Gdańsku.

W Olimpiadzie udział wzięło 36 uczniów ze szkół średnich i gimnazjów z Gdańska, Szczecina, Gdyni, Kwidzyna, Słupska, Starogardu i Sztumu.

Na otwarciu olimpiady obecni byli attaché Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku p. Łuka Jezierski, Prezes Regionalnego Komitetu Olimpiady języka rosyjskiego woj.pomorskiego p. Franciszek Apanowicz, dyrektor RCNK w Gdańsku p. Siergiej Janiuszkin, prezes Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" p. Anna Firlej, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego p. Monika Rzeczycka.

11 marca, w dniu Konkursu piosenki rosyjskiej, który również odbędzie się w RCNK będzie miała miejsce ceremonia nagrodzenia zwycięzców Olimpiady języka rosyjskiego. Zwycięzca otrzyma prawo reprezentowania województwa pomorskiego w Ogólnopolskiej Olimpiadzie języka rosyjskiego.

 

luty 2016

16 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się koncert galowy z udziałem męskiego chóru Katedry Chrystusa Zbawiciela (Kaliningrad) pod kierunkiem Aleksieja Rodionowa.

Koncert był poświęcony istotnemu dla obywateli rosyjskich i rodaków za granicą wydarzeniu - Dniu Obrońcy Ojczyzny. Słowa powitania, skierowane do zgromadzonych gości, zawierały życzenia z okazji święta i podziękowania dla rosyjskich żołnierzy ich słynnych dowódców, którzy wykazali się talentem, odwagą, bohaterstwem i szlachetnością w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny.

Program koncertu zawierał utwory M. Musorgskiego, P. Czesnokowa, W. Kalinnikowa, A. Archangielskiego, F. Nowowejskiego, pieśni cerkiewne w języku rosyjskim i greckim.

Po koncercie publiczność brawami przez długi czas zatrzymywała artystów na scenie.

15 lutego w RCNK w Gdańsku otwarto wystawę fotograficzną poświęconą 80 rocznicy urodzin wielkiej polskiej piosenkarki Anny German, popularnej wśród miłośników piosenek lirycznych w Związku Radzieckim w latach 1970-1980.

Piosenki dla niej pisali wybitni radzieccy kompozytorzy: Aleksandra Pachmutowa, Jewgienij Pticzkin, Władimir Szanski, Arno Babadżanian i in. Utwory wykonywane przez Anna German wyróżniały się szczerością wykonania i melodyjnością. Anna była zwolennikiem bliskich więzi kulturowych między narodami Polski i Związku Radzieckiego.

Wystawie towarzyszą filmy z występów Anny German w ZSRR, wspomnienia rosyjskich działaczy kulturalnych o niej.Ekspozycja cieszy się sporym zainteresowaniem.

10 lutego 2016 w RCNK na kursach języka rosyjskiego odbyła się otwarta lekcja z okazji Dnia Rosyjskiej Nauki - święta, ustanowionego dekretem prezydenckim w 1999 roku. Data 8 lutego nie została wybrana przypadkowo. 8 lutego 1724 Piotr I podpisał dekret o powstaniu Akademii Nauk i Sztuk.

Lekcja odbyła się w formie prezentacji, podczas której uczestnicy usłyszeli fascynującą historię o badaniach i odkryciach rosyjskich i radzieckich naukowców, którzy wnieśli bezcenny wkład do nauki światowej. Oddzielna historia została poświęcona M. Łomonosowowi - pierwszemu rosyjskiemu naukowcowi, zajmującemu się chemią, astronomią, wynalazkami, geografią, metalurgią, geologią, poezją i artyście. Prawdziwie uniwersalnemu naukowcowi.

Prezentacja dotyczyła również innych rosyjskich naukowców: Iwana Pietrowicza Pawłowa, Dmitrija Iwanowicza Mendelejewa, Konstantina Ciołkowskiego, Piotr Leonidowicza Kapicy, Siergieja Pawłowicza Korolowa. Nazwano wszystkich rosyjskich i radzieckich naukowców, którzy zdobyli Nagrodę Nobla. Słuchacze kursów dowiedzieli się o pierwszym rosyjskim nobliście biologu Iwanie Pietrowiczu Pawłowie, który otrzymał nagrodę za pracę nad fizjologią aktywności nerwowej człowieka.

Na koniec imprezy odbył quiz związany z tematyką lekcji. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali podręczniki do języka rosyjskiego.

 

styczeń 2016

 

25 stycznia w RCNK odbył się koncert poświęcony Dniu rosyjskich studentów (Dzień św. Tatiany). W koncercie udział wzięli rosyjscy i polscy studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku im. S. Moniuszki.

Młodzi muzycy wykonywali utwory wokalne i instrumentalne, wśród których znalazły się kompozycje P. Czajkowskiego, M. Musorgskiego, M. Glinki, N. Rimskiego-Korsakowa, A. Dargomyżskiego. Goście Rosyjskiego Centrum oklaskami dziękowali młodym muzykom i nie puszczali ich ze sceny.

21 stycznia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w gdańsku otwarto ekspozycję akwareli i rzeźby, w której przedstawiono prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych z Gdyni. Prezentowane na wystawie prace zostały starannie wyselekcjonowane przez nauczycieli i dyrekcję liceum.

Zwiedzający mogli zobaczyć prace najbardziej utalentowanych uczniów liceum, które powstały w ostatnich kilku latach.

W otwarciu uczestniczyła dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych, nauczyciele szkół artystycznych z Gdańska i Gdyni, autorzy prac i liczni goście.

 

19 stycznia w Klubie rodaków "Witamy" odbyło się pierwsze spotkanie w 2016 roku, zatytułowane "Szczęśliwego Nowego Roku!"

Noworoczne konkursy, zabawy, żarty i śmiech, były głównym tematem spotkania. W części rozrywkowej wieczoru członkowie klubu wzięli udział w noworocznym quizie, zwycięzca którego otrzymał "Koronę mądrości." Wszyscy członkowie klubu mieli okazję uczestniczyć w loterii "Co Dziadek Mróz w worku swoim przyniósł?", a były w nim ciekawe prezenty i przydatne rzeczy, nazwa których zaczynała się na literę "K".

Sześć lat w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku funkcjonuje Klub rodaków "Witamy". W tym czasie do stałych bywalców klubu dołączyło wiele nowych osób. Wszyscy dobrze się znają i czują w swoim towarzystwie, z chęcią prezentują swoje talenty - śpiewanie piosenek, twórczość poetycką. Dla nich Klub to spotkania w kręgu osób bliskich, z którymi można spędzić ulubione święta, spełnić się towarzysko i porozmawiać. Z dużą satysfakcją śpiewali ulubione piosenki filmowe i popularne piosenki estradowe nasi „weterani” Igor Dubicki, Galina Awdiejenko, Jolanta Bartoszewicz, Nella Rostowcewa i wielu innych, wykonania których bardzo przypadły do gustu wszystkim uczestnikom święta Nowego Roku.

 

19 stycznia w dniu prawosławnego święta Objawienia Pańskiego w RCNK w Gdańsku z koncertem kolęd świątecznych wystąpiły zespoły szkół średnich. W uroczystości wzięli udział uczniowie V, X, XIX LO i Stowarzyszenie Szkół Ochrony Środowiska z Gdyni.

Boże Narodzenie to wspólne święto chrześcijan. Tradycja śpiewania kolęd jest bardzo popularna wśród polskiej młodzieży. Teksty rosyjskich i polskich kolęd świątecznych mają wspólne słowiańskie korzenie, są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie.

Uczniowie śpiewali kolędy w języku rosyjskim i polskim. Wykonywano znane i lubiane przez wszystkich kolędy: "Cicha noc", "Raduj się świecie", " Przybieżeli do Betlejem pasterze", "Pasterze w nocy usłyszeli głos", "Dobry wieczór" i wiele innych.

Każda grupa muzyczna wykonywała świąteczne kolędy bardzo profesjonalnie i oryginalnie. Dzięki ciężkiej pracy i kreatywności nauczycieli i kierowników każdego zespołu muzycznego koncert wyglądał bardzo imponująco, począwszy od kostiumów do sposobu wykonania kolęd. Z wielkim zainteresowaniem publiczność słuchała i oklaskiwała młodych artystów, którym udało się odtworzyć nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

W drugiej części spotkania uczniowie i goście obejrzeli rosyjski film "Psia choinka".