Archiwum

 

 

21 kwietnia w Uniwersytecie Gdańskim przy udziale Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyła się prezentacja Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów (ŚFMS), który odbędzie się w dniach 14-22 października 2017 r. w Moskwie i Soczi. Prezentacja została przygotowana i przedstawiona przez Agencję ds. Młodzieży z obwodu kaliningradzkiego. W trakcie prezentacji studentom i wykładowcom Wydziału Filologicznego zostały zaprezentowane filmy o historii i organizacji Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie w 1957 i 1985 roku, zaprezentowano szczegółową informację o Festiwalu w 2017 roku, rejestracji uczestników na oficjalnej stronie internetowej młodzieżowego forum: http://www.russia2017.com

Na zakończenie prezentacji z humorystycznymi miniaturami wystąpili członkowie KVN z obwodu Kaliningradzkiego – studenci Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta.

20 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się wieczór poświęcony 25-leciu podróży po Syberii słynnego polskiego podróżnika Romualda Koperskiego - pilota, pisarza, dziennikarza, fotografa, pianisty, autora książek: "Pojedynek z Syberią", "Przez Syberię bez biletu", "1001 obrazów Syberii".

R. Koperski jest jednym z pionierów samochodowych wypraw na Syberię. Na jego koncie są dziesiątki wypraw badawczych: Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, jezioro Bajkał, góry Ural, Łańcuch Wierchojański, Sajany, Hamar-Daban, Suntar-Chajata, Łańcuch Czerskiego, polarne rejony Syberii. Jako pierwszy odbył podróż samochodem wzdłuż wybrzeża oceanu arktycznego. W trakcie spotkania goście Rosyjskiego Centrum usłyszeli opowieść podróżnika o Syberii, obejrzeli film poświęcony tej niezwykłej krainie. Wieczór zakończył się otwarciem wystawy autorskich zdjęć Romualda Koperskiego "Cztery pory roku Syberii".

12 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się wieczór muzyczno-poetycki "Porozmawiajmy o grymasach miłości", program którego gościom Centrum przedstawili Rustem Galitch i Evgen Malinovskyi.

Evgen Malinovskyi – aktor teatralny i filmowy, dyrygent, wykonawca piosenek Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy i innych autorów piosenki poetyckiej. Prezes Fundacji zbliżenia kultur.

Rustem Galitch – deklamator rosyjskiej klasycznej poezji i prozy. Szczególne miejsce w repertuarze aktora zajmują programy poświęcone epoce Srebrnego wieku poezji rosyjskiej. W ostatnich latach w Moskwie, pracował w jednym z programów telewizyjnych i radiowych, a także występował z poetyckimi programami w "Kabarecie literackim".

Na koncercie w wykonaniu E. Malinowskiego zabrzmiały utwory Włodzimierza Wysockiego, Aleksandra Rozenbauma, piosenki własnej kompozycji. Rustem Galitch deklamował przed publicznością wiersze M. Lermontowa, I. Аnnienskiego, I. Siewierjanina, S. Cziornych, W. Majakowskiego, itp.

Dwugodzinny koncert wielokrotnie przerwany, oklaskami, pozostawił w duszy wszystkich uczestników muzyczno-poetyckiego wieczoru przyjemne uczucie spotkania z prawdziwą sztuką.

12 kwietnia w Dniu kosmonautyki w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku odbyły się lekcje Gagarina "Kosmos – to my" w dwóch klasach licealnych, uczniowie których uczą się języka rosyjskiego.

Uczniom liceum została przedstawiona prezentacja multimedialna, opowiadająca o życiu pierwszego na świecie pilota-kosmonauta, Bohatera Związku Radzieckiego Jurija Gagarina. Licealiści z dużym zainteresowaniem obejrzeli film dokumentalny "Gwiazda o imieniu Gagarin".

Gagarin spędził na orbicie 108 min. Te chwile stały się triumfem krajowej astronautyki i pierwszym krokiem ludzkości na drodze podboju kosmosu. Transmisja na żywo z kosmosu, legendarny lot, "opowiedziany" w filmie przez Jurija Gagarina stały się dla uczniów ważnym wydarzeniem poznawczym.

 

12 kwietnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Kosmonautyki i 60-lecie początku ery kosmicznej. To wyjątkowy dzień – dzień triumfu nauki i wszystkich tych, którzy dziś pracują w branży kosmicznej. Wczoraj w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury otwarto wystawę fotografii pilota-kosmonauty, Bohatera Federacji Rosyjskiej Olega Dmitriewicza Kononenko "Marzenia o kosmosie". Na wystawie prezentowane są zdjęcia wykonane wewnątrz statku i widoki Ziemi z kosmosu: miasta, rzeki, pasma górskie, morza i oceany.

W ramach cyklu imprez poświęconych Międzynarodowemu Dniu Kosmonautyki 12 kwietnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyła się lekcja na cześć Jurija Gagarina zatytułowana „Kosmos – to my. Lekcja wg Gagarina" dla uczniów X liceum ogólnokształcącego z Gdyni. Młodzież zapoznała się z wystawą fotograficzną, wysłuchała wykładu na temat osiągnięć rosyjskiej kosmonautyki, pierwszych pilotach-kosmonautach i wybitnych konstruktorach statków kosmicznych. Na zakończenie w sali koncertowej uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli film "Gagarin. Pierwszy w kosmosie".

 

4 kwietnia w ramach popularyzacji języka rosyjskiego i historii w X Liceum ogólnokształcącym w Gdyni odbyła się otwarta lekcja na temat: "Regiony Rosji. Jakucja". Uczniom została przedstawiona prezentacja o rozmieszeniu geograficznym i demograficznym Jakucji — Republice Sacha - regionie, duża część którego leży za kołem podbiegunowym, w strefie wiecznej zmarzliny.

Licealiści usłyszeli wykład o życiu współczesnej Jakucji, naturalnych bogactwach tego surowego i pięknego kraju, o wydobyciu diamentów w Mirnom, a także o głównym bogactwie regionu - jego ludziach: Jakutach, Ewenkach, Ewenach, którzy wraz z życiem w miastach z rozwiniętą nowoczesną infrastrukturą, zachowują charakterystyczny styl życia rdzennych narodów.

Szczególne zainteresowanie wywołała opowieść i pokaz filmu wideo na temat współczesnego życia Jakutów, z którego młodzież dowiedziała się o biegunie zimna "Ojmiakon", o słynnych "Lenskich słupach" na rzece Lena i po raz pierwszy usłyszała muzykę w wykonaniu mistrzów-wirtuozów gry na najstarszym ludowym instrumencie "chomusie" (jakuckim warganie), który wydaje egzotyczny dźwięk i na którym gra się w nietypowy sposób.

   
   
 

Archiwum

  2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017