Archiwum

21 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się uroczyste wydarzenie poświęcone przyznaniu Medalu "Za miłość i wierność" wszystkim parom z Gdańska, które w miłości i szacunku do siebie przeżyły wspólnie ponad 25 szczęśliwych lat.

Rodziny nagrodzonych aktywnie uczestniczyły w organizacji imprez i działań kulturalno- dydaktycznych Klubu rodaków "Witamy!", poświęconych historii i kulturze Rosji, które przyciągają rodaków do pracy twórczej w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury.

Na początku uroczystości zabrzmiała opowieść o historii i powstaniu Medalu "Za miłość i wierność", o święcie Dnia rodziny, miłości i wierności, o świętych Piotrze i Fewronii, którzy byli na Rusi patronami rodziny i małżeństwa. W odpowiedzi małżonkowie wyrazili słowa podziękowania skierowane do Komitetu organizacyjnego "Dnia rodziny, miłości i wierności w Federacji Rosyjskiej" i Rossotrudnichestwa za wyróżnienie taką renomowaną i godną nagrodą.

11 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury przy udziale Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce S. W. Andrejewa, Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku A. P. Karaczewcewa, kierownictwa Stowarzyszenia Współpracy "Polska-Wschód" Józefa Bryla, Jerzego Smolińskiego, Anny Firlej odbyło się otwarcie wystawy historyczno-dokumentalnej "Dzieło Piotra Wielkiego", poświęconej 300-lecia powstania Konsulatu Rosyjskiego w Gdańsku.

W latach 1716-1717 car osobiście odwiedził miasto. Jedną z konsekwencji tej wizyty było powołanie stałej misji konsularnej w Danzigu.
W 1717 roku na polecenie Piotra I została zawarta konwencja z miastem Gdańskiem, zawierająca frazę: "Rosyjskie przedstawicielstwo ma pobyt w Gdańsku".
W poświadczeniu z dnia od 9 maja 1718 r. Piotr I wskazywał: "dlatego chcemy, aby... temu naszemu ober-audytorowi nie tylko swobodnie i z szacunkiem w Gdańsku jak najprzód do naszego dekretu przebywać pozwolono, ale że od czasu do czasu naszym rozkazom, które będą miały miejsce, a zwłaszcza tym o wykonaniu powyższej uczynionej przez nas z wami konwencji, założenia one deklarację stanowić będą".

Wystawa została przygotowana wspólnie z Muzeum Historii i Sztuki (Kaliningrad). Zwiedzanie ekspozycji dla honorowych gości przeprowadził doktor nauk historycznych, profesor G. W. Kretinin.

5 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się koncert z okazji Dnia rodziny, miłości i wierności. Tego wieczoru do Rosyjskiego Centrum tradycyjnie przyszły rodzinne pary nagrodzone Medalem "Za miłość i wierność", które w miłości i wzajemnym szacunku przeżyły wspólnie 30 i więcej lat. Pary pojawiły się wraz ze swoimi dziećmi i wnukami, towarzyszyli im rodacy, działacze stowarzyszenia "Polska-Wschód", przedstawiciele gdańskiej społeczności, młodzież i studenci.

Świąteczną atmosferę w sali stworzyli artyści popularnej rosyjsko-polskiej grupy muzycznej "Muz-Art", stworzonej w Gdańsku naszych przez nasze rodaczki Jekaterinę Łymar i Marinę Razgoworową

W koncercie zabrzmiały popularne rosyjskie i polskie piosenki o miłości, znane zgromadzonym na sali gościom, którzy bardzo emocjonalnie przyjmowali każde wykonanie i chętnie śpiewali wraz z artystami

Twórcze kontakty z zespołem "Muz-Art" będą kontynuowane i utalentowani muzycy jeszcze nie raz zachwycą naszych gości swoimi występami.

3 lipca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się letni etap międzynarodowego młodzieżowego turnieju gry intelektualnej "Co? Gdzie? Kiedy?" o Puchar dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zorganizowany wspólnie z Regionalnymi Ligami i Agencją ds Młodzieży z obwodu kaliningradzkiego.

O tytuł najlepszych graczy w turnieju walczyło 7 drużyn: 5 młodzieżowych i 2 dorosłe z miejscowości Kaliningrad, Gusiew, Sowietsk, Swietłyj.

Popularna i bardzo wciągająca dla polskiej i rosyjskiej młodzieży gra już dawno podbiła serca i umysły znawców z Rosji i Polski. Uczestnicy gry z przyjemnością i pasją walczyli o tytuł zwycięzcy turnieju.

Na zakończenie zwycięzcy i uczestnicy otrzymali dyplomy i podziękowania.

   
   
 

Archiwum

  2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017