7 kwietnia | piątek

18.00

KOSMOS JAK PRZECZUCIE

 

 

rok produkcji: 2005
gatunek: dramat
reżyseria: Aleksiej Uczitiel
obsada: Jewgienij Mironow, Irina Piegowa, Jewgienij Cyganow, Jelena Liadowa
czas trwania: 90 min.
 
O FILMIE:

Koniec lat 50-tych. Kraj u progu wielkiego wydarzenia – pierwszego lotu człowieka w kosmos. Sputnik wychodzi na niezbadaną orbitę, a na dole, w północnym radzieckim miasteczku, żyją zwykli ludzie – naiwny kucharz Końkow i kelnerka Lara, jego dziewczyna. Młodzi marzą o świetlanej przyszłości i chcą być pożyteczni dla świata. Jednak pewnego dnia w ich spokojnym życiu pojawia się dziwny nieznajomy...

Nagrody: 2005 - Nagroda "Nika" za najlepszą rolę męską (Jewgienij Mironow) i za najlepsze zdjęcia (Jurij Klimenko); Nagroda "Złoty Orzeł" za najlepszą reżyserię (Aleksiej Uczitiel) i za najlepszy scenariusz (Aleksandr Mindadze); Nagroda "Złoty Baran" za najlepszą rolę męską i za najlepszy scenariusz; Nagroda "Złoty Jerzy" za najlepszy film na XXVII Moskiewskim MFF; Nagroda "Miedziany Jeździec" za najlepszą reżyserię w Konkursie Profesjonalnych Nagród Studia Filmowego "Lenfilm"; 2006 - Nagroda "Srebrna kamera" dla operatora Jurija Klimenko na MFF Braci Manaki.

 

19 kwietnia | środa

17.00

IWAN, SYN AMIRA

 

 

rok produkcji: 2013
gatunek: dramat
reżyseria: Maksim Panfiłow
obsada: Karolina Gruszka, Dmitrij Diużew, Bobur Jułdaszew, Andriej Merzlikin
czas trwania: 145 min.

 
O FILMIE:

Ona jest z Sewastopola, on - z uzbeckiego kiszłaka i ma dwie żony. Ona ucieka ze swoimi dziećmi przed wojną i znajduje schronienie w jego domu. Zostanie jego trzecią żoną i urodzi mu syna. Nie wie, że jej mąż - porucznik Czarnomorskiej Floty żyje i niedługo ją odnajdzie.

Nagrody: 2013 - Nagroda za najlepszy scenariusz na 37. MFF w Montrealu (Maksim Panfiłow, Andriej Osipow, Natalia Nazarowa); Nagroda za najlepsze zdjęcia (Oleg Łukicziow) na XI RFF "Amurska jesień"; Nagroda prasy na XI RFF "Moskiewska premiera"; Nagroda publiczności na Forum Filmowym "Ja i rodzina" w Moskwie; Grand prix Festiwalu Filmów Rosyjskich "Lipiecki wybór"; Nagroda za najlepszy debiut na VI RFF "Złoty Feniks"; 2014 - Srebrna nagroda "Kwiaty nadziei tajgi", nagroda im. A. Abdułowa za "najlepszą rolę kobiecą w rosyjskim filmie debiutanckim" (Karolina Gruszka) oraz nagroda im. R. Lebieszewa za "najlepszą pracę operatorską" na MFF "Duch ognia"; Nagroda sztuki wizualnej "Biały kwadrat" (Oleg Łukicziow).

 

21 kwietnia | piątek

18.00

SĄD NIEBIAŃSKI

 

 

rok produkcji: 2012
gatunek: dramat, komediodramat
reżyseria: Alona Zwancowa
obsada: Konstantin Chabienskij, Michaił Porieczenkow, Ingeborga Dapkunajte
czas trwania: 94 min.

 
O FILMIE:

Prokurator Andriej i prawnik Benjamin — przyjaciele, których łączy wiele, ale sprawy zawodowe często stawiają ich po różnych stronach barykady. Szczególne w ich pracy jest to, że procesy sądowe, w których biorą udział, dzieją się nie w życiu doczesnym, tylko pozagrobowym. Są oni uczestnikami Sądu Niebiańskiego, decydującego, gdzie skierować duszę człowieka po śmierci - do Raju czy do Piekła. W jednej ze spraw nieoczekiwanie pojawiają się osobiste interesy Andrieja: na ławę oskarżonych trafia człowiek, który oświadczył się jego żonie.

28 kwietnia | piątek

18.00

KREWNIACY

 

 

rok produkcji: 1981
gatunek: tragikomedia
reżyseria: Nikita Michałkow
obsada: Nonna Mordiukowa, Swietłana Kriuczkowa, Jurij Bogatyriow
czas trwania: 91 min.

 
O FILMIE:

Film opowiada o skomplikowanych relacjach rodziny, w której główną rolę odgrywa matka i babcia - Maria Wasiliewna. Stara się ona pogodzić swoją córkę z lekkomyślnym zięciem, zatroszczyć się o wnuczkę, zwrócić byłego męża na dobrą drogę, okazać ciepło innym ludziom... Czy będzie jednak to takie proste? Dobre intencje wywołują jeszcze większą frustrację i niepokój, przynoszą uczucie "niepotrzebności". I tylko prawdziwe uczucia i wartości zwyciężą.