11 sierpnia | piątek

18.00

BRYLANTOWA RĘKA

 

 

rok produkcji: 1968
gatunek: komedia
reżyseria: Leonid Gajdaj
obsada: Jurij Nikulin, Andriej Mironow, Anatolij Papanow
czas trwania: 100 min.

 
O FILMIE:

W południowym miasteczku grasuje banda przemytników, na czele z Szefem i jego pomocnikiem Hrabią. Skromny radziecki urzędnik i wzorowy ojciec rodziny Siemion Gorbunkow udaje się w zagraniczny rejs. Statkiem płynie również Hrabia, który musi odebrać brylanty w jednym ze wschodnich miast i przewieźć je w zagipsowanej ręce. Jednak w wyniku nieporozumienia, zamiast podstawionego przemytnika na umówionym miejscu okazuje się niczego nie podejrzewający Siemion, którego ręka zostaje zagipsowana. To tu wszystko się zaczyna...
Od momentu wyjścia na ekrany, film pozostaje jednym z najbardziej lubianych i popularnych w historii kina radzieckiego. Porywający zestaw sztuczek, żartów, numerów muzycznych w wykonaniu wspaniałych aktorów komediowych niezmiennie zaraża śmiechem każdą publiczność.

 
 

18 sierpnia | piątek

18.00

DWIE KOBIETY

 

 

rok produkcji: 2014
gatunek: ekranizacja, melodramat
reżyseria: Wiera Głagolewa
obsada: Anna Astrachancewa, Ralph Fiennes, Aleksander Bałujew, Anna Lewanowa, Nikita Wołkow
czas trwania: 98 min.

 
O FILMIE:

Film na motywach sztuki Iwana Turgieniewa "Miesiąc na wsi". Klasyka XIX wieku: gorące rosyjskie lato, bogaty dwór, dobry ziemianin, szlachetny przyjaciel rodziny, powiatowy lekarz, guwerner i dwie kobiety — piękność w kwiecie wieku, pragnąca miłości w obliczu przemijania, oraz jej 18-letnia wychowanka, panna na wydaniu bez posagu. Miłosne tęsknoty wypełniają dom i ogród, wywołując namiętność, zazdrość i rywalizację. Bohaterowie stoją u progu miłości, ale nikt nie odważy się zrobić pierwszego kroku.

Nagrody: Nagroda publiczności i Nagroda za najlepszą rolę męską (Aleksander Bałujew) na XXIII FF "Viva kino Rosji!"; Nagroda za najlepszą reżyserię, Nagroda za najlepszą muzykę (Siergiej Baniewicz), Nagroda za najlepszą rolę męską (Ralph Fiennes) i Nagroda za najlepszą rolę kobiecą (Anna Astrachancewa) na XXI Festiwalu "Literatura i film" w Gatczynie; Nagroda im. Yula Brynnera (Anna Lewanowa) na FF "Pacific Meridian" we Władywostoku; Grand prix i Nagroda Specjalna im. Michaiła Glinki za muzykę na VII KFF Aktorów-Reżyserów "Złoty Feniks"; Grand prix za najlepszy film i Nagroda za najlepsze zdjęcia (Ģints Bērziņš) na Festiwalu Kina i Teatru "Amurska jesień".

 
 

25 sierpnia | piątek

18.00

BIAŁE NOCE LISTONOSZA
ALEKSIEJA TRIAPICYNA

 

 

rok produkcji: 2014
gatunek: dramat
reżyseria: Andriej Konczałowski
obsada: Aleksiej Triapicyn, Irina Jermołowa, Timur Bondarenko
czas trwania: 90 min.

 
O FILMIE:

W wielu oddalonych od miast i dróg wioskach w Rosji ludzie żyją jakby poza granicami państwa, gdzie praktycznie są zdani tylko na siebie. Często jedynym przedstawicielem władz w takich miejscach staje się listonosz. To najważniejsze ogniwo łączące nielicznych mieszkańców głuchych wiosek z cywilizacją. W każdej wsi są swoje historie, swoje losy, swoje tradycje. Reżyser podjął próbę zrozumienia systemu wartości tych ludzi oraz nauczenia się od nich odpowiedzialności za własne czyny.

Nagrody: Nagroda "Srebrny lew" za najlepszą reżyserię oraz Nagroda Specjalna "Green drop" na 71. MFF w Wenecji; Nagroda John D. and  Catherine T. MacArthur Foundation w Federacji Rosyjskiej; Nagroda "Złoty orzeł" za najlepszy scenariusz; Nagroda Specjalna "za mistrzowskie połączenie realizmu z metafizyką i poetyckością z komentarzem społecznym" 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską".