5 maja | piątek

18.00

IWAN WASILJEWICZ ZMIENIA ZAWÓD

 

 

rok produkcji: 1973
gatunek: komedia
reżyseria: Leonid Gajdaj
obsada: Jurij Jakowlew, Leonid Kurawliow, Aleksander Diemjanienko
czas trwania: 88 min.
 
O FILMIE:

Legendarna radziecka komedia reżysera i scenarzysty Leonida Gajdaja, jeden z liderów oglądalności 1973 roku — 60,7 mln widzów. Ekranizacja sztuki Michaiła Bułhakowa "Iwan Wasiljewicz".
Inżynier-wynalazca Timofiejew skonstruował wehikuł czasu, który połączył jego mieszkanie z odległym XVI wiekiem — a dokładniej, z komnatami cara Iwana Groźnego. Trafiają tam także imiennik cara emeryt-społecznik Iwan Wasiljewicz Bunsza oraz złodziej Żorż Miłosławski. Na ich miejsce w XX wieku przenosi się wielki car. Awaria wehikułu doprowadza do wielu nieoczekiwanych i zabawnych zdarzeń...

 

12 maja | piątek

18.00

BITWA O SEWASTOPOL

 

 

rok produkcji: 2015
gatunek: dramat wojenny, melodramat
reżyseria: Siergiej Mokrickij
obsada: Julia Peresild, Jewgienij Cyganow, Oleg Wasilkow
czas trwania: 118 min.

 
O FILMIE:

Miłość pod nieustającym ostrzałem wroga, przyjaźń z Eleonorą Roosevelt, wystąpienie na konferencji mające wpływ na wynik II Wojny Światowej, pragnienie życia i lęk przed utratą ukochanej osoby — czy poradzi sobie z tym wszystkim delikatna kobieta?
Jest to prawdziwa historia Ludmiły Pawliczenko — legendarnej kobiety-snajpera. Żołnierze szli do boju z jej imieniem na ustach, a wrogowie organizowali na nią polowanie. Na polu bitwy widziała śmierć i cierpienie, jednak najpoważniejszą próbą okazała się dla niej miłość, którą mogła odebrać jej wojna...

Nagrody: 2015 - nagroda "Złoty orzeł" za najlepszą rolę żeńską i pracę operatorską; Grand prix XXIII Festiwalu "Viva kino Rosji!" w Sankt-Petersburgu; Laureat III nagrody "Za wierność prawdzie historycznej" Rosyjskiego Stowarzyszenia Wojskowo-Historycznego w ramach ceremonii zamknięcia XII MFF "Wołokołamska granica" im. Siergieja Bondarczuka; Nagroda specjalna Stowarzyszenia Producentów Filmowych i Telewizyjnych Rosji; Nagroda za najlepszą rolę żeńską na V MFF w Pekinie; Pierwsza Narodowa Nagroda Muzyczna w kategorii "najlepszy soundtrack"; Nagroda "Wydarzenie roku" rosyjskiego magazynu "The Hollywood Reporter" (Moskwa) w kategorii "Film roku" oraz nagroda za "kobiecy obraz filmowy roku".

 

24 maja | środa

17.00

W TAMTYM KRAJU

 

 

rok produkcji: 1997
gatunek: dramat
reżyseria: Lidia Bobrowa
obsada: Dmitrij Kłopow, Władimir Borczaninow, Anna Owsiannikowa
czas trwania: 85 min.

 
O FILMIE:

Ten kraj to północna wieś Wierkoła, rosyjska głubinka z niezmiennym od stu lat bytem. Tylko elektryczność, radio i telewizja wskazują na współczesność. A ręce, jak i wcześniej, karmią zwierzęta, czerpią "żurawiem" wodę ze studni, płuczą pranie w przeręblu, latem przygotowują zapasy, budują. Kobiety kończą szkołę, zostają dojarkami, wychodzą za mąż, rodzą dzieci. Wszyscy są tu na widoku, wszyscy się znają i każdy wie, kto czego jest wart. Praca trwa przez całe życie. Na myślenie o Bogu i duszy nie ma czasu, klasztor jest na drugim brzegu rzeki. Tylko czasami ktoś, porażony pięknem, zatrzyma się i zamilknie. Tu rodzą się i umierają ludzie, nienawiści przeciwstawia się miłość, okrucieństwu — dobroć. Bezinteresowność daje siłę do pracy i wygrywa z podłością.

Nagrody: 1998 - Nagroda Państwowa Federacji Rosyjskiej; Nagroda Pokoju na MFF w Berlinie; Grand prix MFF "Rencontre" oraz Nagroda Paryskiego Ratusza na dystrybucję filmu we Francji; Grand prix MFF Narodów Słowiańskich i Prawosławnych "Złoty Witeź"; Grand prix jury i publiczności MFF w Creteil (Francja); Nagroda specjalna jury na MFF w Turynie (Włochy); Grand prix MFF w Freistadt (Austria); Nagroda Główna KFF "Nowe kino Rosji" w Czelabińsku; 1999 - Grand prix MFF w Mińsku; Nagroda im. Wasilija Szukszyna na I Festiwalu Filmowym im. Wasilija Szukszyna; Grand prix MFF w Tromsø oraz Nagroda Norweskiego Instytutu Filmowego na dystrybucję filmu w Norwegii.