Dziennik podróżnika
   

8-9 lutego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbył się pierwszy Ogólnopolski Festiwal podróży po Rosji i krajach regionu „Trojka”. Organizatorami imprezy byli Fundacja Romualda Koperskiego i Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury.

Podczas dwóch dni Festiwal odwiedziło ponad 1000. osób, wśród których było bardzo dużo młodzieży.

Wystąpienia prelegentów trwały od rana do późnego wieczora. W ramach Festiwalu odbyło się 16 spotkań z podróżnikami z całej Polski i Rosji: z Gdańska, Poznania, Krakowa, Szczecina, Gdyni, Kaliningradu.

Wśród uczestników byli znani i początkujący podróżnicy: Mariusz Wilk, Romuald Koperski, Roman Nowicki, Agnieszka Siejka i in. Uczestnicy i widzowie mieli możliwość obejrzenia i wysłuchania ciekawych prezentacji i filmów: „Północny Kaukaz”, „Bajkał – morze Syberii”, „Wilczy notes”, „Kołyma inaczej”, „Magiczne Zakaukazie” i in.

Uczestnicy Festiwalu zgodnie potwierdzili, że organizacja tego typu imprez daje ludziom możliwość poznania życia ludzi w rożnych regionach, ich historii i kultury od Kaliningradu do Czukotki. Bezapelacyjnie wyrazili chęć kontynuowania projektu.

Informacje szczegółowe o Festiwalu pokaże Pomorska.tv.

 

 

 

6 lutego 2012 w Rosyjskim Centrum Kultury i Nauki odbyło się spotkanie z organizatorami i uczestnikami rajdu I Międzynarodowego rajdu samochodowego kobiet "Yekaterina".
W rajdzie wzięło udział zespołów 10 kobiecych. Trasa przebiegała przez Litwę, Łotwę, europejską część Rosji - Psków, Nowogród, Petersburg, Karelię, w Wyspy Sołowieckie do Murmańska.
Przez 10 dni, od 11 do 20 czerwca 2011, uczestniczki rajdu przejechały 3000 km, przejeżdżając dwie strefy czasowe. Trudno jednoznacznie powiedzieć, co przysporzyło uczestniczkom największych trudności - zmęczenie, awarie, przeprawy przez małe strumienie, jazda po bezdrożach. Panie wróciły szczęśliwe, ponieważ oprócz sportowej rywalizacji i emocji, miały okazję sprawdzić się, poznać przyrodę i kulturę, mieszkańców odległych miejscowości Rosji. Fascynujące i szczegółowe historie Romualda Koperskiego - organizatora rajdu, pioniera podróży samochodowych po ogromnych przestrzeniach Syberii, pisarza, dziennikarza i autora wielu książek o Syberii i członka I Międzynarodowego rajdu kobiet - przeplatane były pokazem slajdów i filmów.
Pod koniec spotkania przed publicznością wystąpił zespół «Julia Vikman Band". W wykonywaniu Julii Vikman oraz Andreja Wołkowa zebrani usłyszeli znane i lubiane piosenki "Podmoskiewskie wieczory", "Katiuszę", "Ciemną noc" i inne.

   
   
   
 

Archiwum

  2009 | 2010 | 2011