Program imprez

CZERWIEC 2017

Na wszystkie imprezy wstęp wolny

 

Data

Nazwa imprezy

Miejsce

1 czerwca, 9.45

Podsumowanie
VIII KONKURSU TŁUMACZY
w Uniwersytecie Gdańskim

UG
1 czerwca 18.00

 

W BARWACH LATA

KONCERT
uczniów Ogólnokształcącej
Szkoły Muzycznej I i II stopnia
im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku
pod kierunkiem  mgr Eleny Aleksiejuk

Z okazji Międzynarodowego
Dnia Dziecka

RCNK
2 czerwca, 18.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

2 czerwca, piątek, godz. 18.00

DOBRY CHŁOPIEC

rok produkcji: 2016
gatunek: komedia
reżyseria: Oksana Karas
obsada: Siemion Trieskunow, Konstantin Chabienskij, Michaił Jefriemow
czas trwania: 95 min.

O FILMIE: Film opowiada o sześciu dniach z życia Koli Smirnowa, oczytanego i pewnego siebie ucznia dziewiątej klasy. Kola zakochuje się w nauczycielce. Ktoś podpala szkolną przybudówkę z nowymi komputerami, a w Koli zadurza się córka dyrektora, licealistka Ksenia, która myśli, że szkołę podpalił właśnie on. Jego ojciec ogłasza rodzinie przejście na system 12/36, w którym 12 godzin przeznacza się na sen, a 36 na pracę, co nie pozwala głównemu bohaterowi wyspać się ani nawet zebrać myśli.

Nagrody: 2016 - Grand prix XXVII ORFF; Zwycięzca plebiscytu widzów, organizowanego przez portal "KinoPoisk"; Najlepszy film IX ORFF "Rola męska" im. I. Mozżuchina w Penzie; Nagroda "Złota wieża" za III miejsce w konkursie publiczności "Wyborgski scziot" w ramach XXIV Festiwalu Kina Rosyjskiego "Okno na Europę".

 

RCNK
5-12 czerwca
TYDZIEŃ JĘZYKA ROSYJSKIEGO

5 czerwca, godz. 10.00, X LO w Gdyni
"LEKCJA PUSZKINOWSKA". KONKURS POEZJI A. PUSZKINA

8 czerwca, godz. 18.00, RCNK
"DŹWIGNĄŁEM POMNIK SWÓJ, NIE TRUDEM RĄK CIOSANY"
Zamknięcie kursów języka rosyjskiego

5-12 czerwca, RCNK
WYSTAWA PODRĘCZNIKÓW JĘZYKA ROSYJSKIEGO

RCNK
6 czerwca

 

Z okazji Dnia Rosji

KAROLINA DĄBROWSKA


WYSTAWA WSPÓŁCZESNEJ
IKONY PRAWOSŁAWNEJ

Wystawa czynna: 6-30 czerwca 2017 r.

 

Karolina Dąbrowska - absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się ikoną od 2008 roku. Związana z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia” w Krakowie, gdzie od 2010 roku regularnie uczęszcza na zajęcia. Pobierała nauki również u ikonografów prawosławnego oraz greckiego. Obecnie uczy się w czteroletniej szkole „ Atelier św. Eliasza” w Warszawie przy Wspólnotach Jerozolimskich.

Dwukrotnie brała udział w Międzynarodowym Plenerze Ikonograficznym oraz w kilku wystawach, m.in. w wystawie zbiorowej w kościele św. Katarzyny w Gdańsku, w Galerii ZPAP w Gdańsku. Jest regularnie zapraszana na autorskie wystawy i prelekcje na Uniwersytecie Gdańskim. Jej ikony znajdują się zbiorach prywatnych oraz w świątyniach w Polsce i za granicą

 

RCNK
7 czerwca, 18.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

7 czerwca, środa, godz. 18.00

TRZY DNI DO WIOSNY

 

rok produkcji: 2017
gatunek: dramat wojenny, kryminał
reżyseria: Aleksander Kasatkin
obsada: Kiriłł Pletniew, Jelena Łotowa, Igor Grabuzow
czas trwania: 100 min.

O FILMIE: Leningrad, luty 1942 roku. Oficer bezpieczeństwa Andriejew i młoda lekarka Maricka mają tylko 72 godziny, aby zapobiec katastrofie. Życie i śmierć, miłość i zdrada przeplatają się na tle błyskawicznie rozwijających się wydarzeń...

 

RCNK
9 czerwca, 18.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

9 czerwca, piątek, godz. 18.00

POCZMISTRZ

 

rok produkcji: 1972
gatunek: ekranizacja, melodramat
reżyseria: Siergiej Sołowjow
obsada: Nikołaj Pastuchow, Marianna Kusznierowa, Nikita Michałkow
czas trwania: 68 min.

O FILMIE: Po śmierci żony jedyną radością w życiu poczmistrza Samsona Wyrina pozostała córka Duniasza. Dziewczyna wyrosła skromna, miła i pracowita. Pomagając ojcu w pracy, stała się dla niego prawdziwą dumą. Ciche szczęście staruszka jednak się zakończyło, gdy pewnego dnia na stacji poczmistrza pojawił się młody czarnowąsy przystojny huzar Miński. Zatrzymawszy się na kilka dni u poczmistrza, zawrócił w głowie młodej Duniaszy i podstępnie uwiódł ze sobą do Petersburga. Przyszedłszy do siebie, kochający ojciec przystąpił do poszukiwań zagubionej córki.

Nagrody: 1972 - Grand prix ("Za wybitne walory artystyczne") Weneckiego Festiwalu Filmów Telewizyjnych; Nagroda "Eurowizji" — "Nagroda Niedzieli Wielkanocnej".


RCNK
23 czerwca, 18.00

Sezon teatralny online

"OWOCE OŚWIECENIA"
SPEKTAKL TEATRU MAJAKOWSKIEGO

Pokaz spektaklu odbędzie się w niedzielę 23 czerwca o godzinie 18.00 czasu polskiego
Reżyseria: Mindaugas Karbauskis
Premiera spektaklu odbyła się 21 lutego 2015 roku.

O spektaklu:
W porannym zamieszaniu w bogatym moskiewski domu pędzą słudzy, bez przerwy dzwonią do drzwi goście: krawiec od Bourdieu z suknią dla młodej panienki, interesujący się wszystkim na świecie pan Sachatow, lekkomyślny lokaj, elegancki doktor. Nie spiesząc się, do śniadania schodzą się gospodarze domu, aby po raz kolejny zanurzyć się w rozmowach o mediach, spirytyzmie i seansach. Serię wizyt notują nieoczekiwani goście - chłopi z kurskiej wsi, kłopoczący się o zakup ziemi. Paradoksalnie główny problem ich życia rozwiąże zaradna gosposia.
Pierwszy remake u Tołstoja - "piękny i młody lokaj przegląda się w lustrze i jest z siebie zadowolony". Właśnie ten motyw posłużył scenarzyście Siergiejowi Barchinowi i reżyserowi Mindaugasowi Karbauskisowi za podstawę, zawartą w scenerii w formie teatralnego pojęcia "lustra sceny". Właśnie lustro stanie się swoistym passepartout do spektaklu: to tu lokaj będzie ćwiczył spojrzenie, starannie przeczesze swoją łysinę pan Sachatow, lokaj Grzegorz, wspomni swoje miłosne podboje, pani domu, przechodząc obok, poprawi swoją fryzurę, a służąca Tania będzie polerować je szmatką do połysku.

Transmisja dostępna na naszej stronie internetowej lub pod adresem http://rs.gov.ru/ru/news/14676

 

 

RCNK
23 czerwca, 18.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

23 czerwca, piątek, godz. 18.00

GRAFFITI

 

rok produkcji: 2006
gatunek: komediodramat
reżyseria: Igor Apasian
obsada: Andriej Nowikow, Aleksander Iljin, Łarisa Guziejewa
czas trwania: 120 min.

O FILMIE: Młody artysta Andriej szczególnie upodobał sobie malowanie graffiti na ścianach stołecznego metra. Jednak ulica ma swoje prawa i trzeba znać teren. Po bójce z lokalnymi motocyklistami Andriej zostaje z podbitym okiem, zwichniętą nogą i traci wyjazd na wykłady do Włoch z ukochaną. Zamiast do Wenecji, uczelnia wysyła go malować rodzime pejzaże na prowincji. Ale i tutaj nie może obejść się bez przygód, tylko są one już zupełnie inne...

Wybrane nagrody: 2006 - Nagroda "Sierebrjanaja Ladia" na XIV Festiwalu Kina Rosyjskiego "Okno na Europę"; Nagroda Specjalna Jury MFF w Tokio; Grand Prix Lubuskiego Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego; "Nagroda Publiczności" oraz dyplom "Za najlepszy film programu" - Festiwal Filmowy "Moskiewska Premiera"; Nagroda Specjalna Jury "Za przedstawienie moralnego piękna człowieka" i nagroda dla Najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Kina Wojenno-Patriotycznego "Wołokołamska linia" im. S. Bondarczuka; Nagroda im.Walerija Frida "Za dramaturgię filmu" - MFF "Stalker".

 

RCNK
30 czerwca, 18.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

30 czerwca, piątek, godz. 18.00

PO TOBIE

 

rok produkcji: 2016
gatunek:
dramat
reżyseria: Anna Matison
obsada: Siergiej Biezrukow, Anastazja Biezrukowa, Alona Babienko
czas trwania: 119 min.

O FILMIE: "Aby coś osiągnąć, trzeba albo od urodzenia być zdeterminowanym, albo znaleźć się w rozpaczliwych okolicznościach". Tak uważa Aleksiej Tiemnikow, którego życie stawia właśnie w takich okolicznościach, kiedy istotne jest tylko jedno: "Co zostawię po sobie?"
Pytanie ważne dla każdego mężczyzny, tym bardziej dla Tiemnikowa, który jest genialnym tancerzem, pozbawionym możliwości tańczenia. Kontuzja, której się nabawił na scenie 20 lat temu i która przerwała jego karierę, rozwija się. Wkrótce Tiemnikow nie będzie w stanie chodzić, co jest dla niego równoznaczne ze śmiercią. Nikt nie może mu pomóc, ale nie dlatego, że nikt nie chce, tylko dlatego, że on sam kategorycznie tego sobie nie życzy. Trudny charakter i niezaprzeczalny talent zamieniły jego życie w całkowitą samotność.

 

RCNK
1-30 czerwca

WYSTAWY KSIĄŻKOWE

Z okazji 85. rocznicy urodzin
B. MOŻAJEWA
Z okazji 205. rocznicy urodzin
I. GONCZAROWA
Z okazji 85. rocznicy urodzin
R. ROŻDIESTWIENSKIEGO

 

RCNK

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.
Informacja o nie ujętych w programie imprezach będzie dostępna w RCNK i na stronie internetowej www.russcentrum.pl
Przepraszamy za ewentualne zmiany w programie imprez.