Program imprez

KWIECIEŃ 2017

Na wszystkie imprezy wstęp wolny

 

Data

Nazwa imprezy

Miejsce

3 kwietnia
"MARZENIA O KOSMOSIE"

Z okazji Światowego Dnia Lotnictwa
i Astronautyki wystawa fotografii pilota-kosmonauty,
Bohatera Federacji Rosyjskiej
O. D. Kononienko

Wystawa czynna:
3 – 18 kwietnia 2017 r.

 

RCNK
7 kwietnia, 18.00

 

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokazy filmów z polskimi napisami

 

7 kwietnia, piątek, godz. 18.00

KOSMOS JAK PRZECZUCIE

rok produkcji: 2005
gatunek: dramat
reżyseria: Aleksiej Uczitiel
obsada: Jewgienij Mironow, Irina Piegowa, Jewgienij Cyganow, Jelena Liadowa
czas trwania: 90 min.

Koniec lat 50-tych. Kraj u progu wielkiego wydarzenia – pierwszego lotu człowieka w kosmos. Sputnik wychodzi na niezbadaną orbitę, a na dole, w północnym radzieckim miasteczku, żyją zwykli ludzie – naiwny kucharz Końkow i kelnerka Lara, jego dziewczyna. Młodzi marzą o świetlanej przyszłości i chcą być pożyteczni dla świata. Jednak pewnego dnia w ich spokojnym życiu pojawia się dziwny nieznajomy...

Nagrody: 2005 - Nagroda "Nika" za najlepszą rolę męską (Jewgienij Mironow) i za najlepsze zdjęcia (Jurij Klimenko); Nagroda "Złoty Orzeł" za najlepszą reżyserię (Aleksiej Uczitiel) i za najlepszy scenariusz (Aleksandr Mindadze); Nagroda "Złoty Baran" za najlepszą rolę męską i za najlepszy scenariusz; Nagroda "Złoty Jerzy" za najlepszy film na XXVII Moskiewskim MFF; Nagroda "Miedziany Jeździec" za najlepszą reżyserię w Konkursie Profesjonalnych Nagród Studia Filmowego "Lenfilm"; 2006 - Nagroda "Srebrna kamera" dla operatora Jurija Klimenko na MFF Braci Manaki.

 

RCNK
12 kwietnia, 18.00

 

WIECZÓR
POETYCKO-MUZYCZNY


RUSTEM GALITCH I EVGEN MALINOVSKIY

 

 

RUSTEM GALITCH
Aktor słowa poetyckiego, deklamator wielkich poetów rosyjskich

Ukończył szkołę Teatru Małego (Moskwa) - Wyższą Szkołę Teatralną im. Szczepkina, wydział "Słowa poetyckiego". Wykonawca rosyjskiej klasycznej poezji i prozy. Szczególne miejsce w repertuarze aktora zajmują programy poświęcone epoce Srebrnego wieku poezji rosyjskiej. Rosyjskiej publiczności teatralnej znany jest jako autor i wykonawca spektakli literacko-muzycznych poświęconych Puszkinowi, Lermontowowi, Buninowi, Pasternakowi, Jesieninowi, Majakowskiemu.

EVGEN MALINOWSKIJ
Aktor filmowy i teatralny, wykonawca piosenki autorskiej, bard

Ukończył dyrygenturę w Instytucie Kultury w Kiemerowie. W Rosji i w Polsce brał udział w wielu projektach muzycznych jako basista. Zagrał w polskich filmach: 'Ekstradycja', 'Miasto prywatne', 'Na koniec świata', 'Boża podszewka', 'Na dobre i na złe', 'Szczur', 'Quo vadis', 'Plebania', 'Lokatorzy', 'Fala zbrodni', ', Pensjonat pod różą', 'Kryminalni' i in.

 

RCNK
19 kwietnia, 17.00

 

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokazy filmów z polskimi napisami

 

19 kwietnia, środa, godz. 17.00

IWAN, SYN AMIRA

rok produkcji: 2013
gatunek: dramat
reżyseria: Maksim Panfiłow
obsada: Karolina Gruszka, Dmitrij Diużew, Bobur Jułdaszew, Andriej Merzlikin
czas trwania: 145 min.

Ona jest z Sewastopola, on - z uzbeckiego kiszłaka i ma dwie żony. Ona ucieka ze swoimi dziećmi przed wojną i znajduje schronienie w jego domu. Zostanie jego trzecią żoną i urodzi mu syna. Nie wie, że jej mąż - porucznik Czarnomorskiej Floty żyje i niedługo ją odnajdzie.

Nagrody: 2013 - Nagroda za najlepszy scenariusz na 37. MFF w Montrealu (Maksim Panfiłow, Andriej Osipow, Natalia Nazarowa); Nagroda za najlepsze zdjęcia (Oleg Łukicziow) na XI RFF "Amurska jesień"; Nagroda prasy na XI RFF "Moskiewska premiera"; Nagroda publiczności na Forum Filmowym "Ja i rodzina" w Moskwie; Grand prix Festiwalu Filmów Rosyjskich "Lipiecki wybór"; Nagroda za najlepszy debiut na VI RFF "Złoty Feniks"; 2014 - Srebrna nagroda "Kwiaty nadziei tajgi", nagroda im. A. Abdułowa za "najlepszą rolę kobiecą w rosyjskim filmie debiutanckim" (Karolina Gruszka) oraz nagroda im. R. Lebieszewa za "najlepszą pracę operatorską" na MFF "Duch ognia"; Nagroda sztuki wizualnej "Biały kwadrat" (Oleg Łukicziow).

 

RCNK
20 kwietnia, 18.00

"CZTERY SEZONY SYBERII"

KONCERT

Wystawa fotografii podróżnika,
pisarza, dziennikarza
Romualda Koperskiego

Wystawa czynna:
20 kwietnia - 5 maja 2017 r.

Romuald Koperski – podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po ogromnych syberyjskich przestrzeniach, pilot, pisarz, dziennikarz, fotograf, nurek oraz muzyk-pianista. Autor książek "Pojedynek z Syberią", "Przez Syberię na Gapę", "1001 obrazów Syberii", "Syberia. Zimowa odyseja", "Ocean Niespokojny", wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. Pomysłodawca oraz organizator trzech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia ”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie „Transsyberia – Gigant 2004” Atlantyk – Pacyfik – Atlantyk, liczącego 30.000 km.

 

RCNK
21 kwietnia, 18.00

 

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokazy filmów z polskimi napisami

 

21 kwietnia, piątek, godz. 18.00

SĄD NIEBIAŃSKI

rok produkcji: 2012
gatunek: dramat, komediodramat
reżyseria: Alona Zwancowa
obsada: Konstantin Chabienskij, Michaił Porieczenkow, Ingeborga Dapkunajte
czas trwania: 94 min.

Prokurator Andriej i prawnik Benjamin — przyjaciele, których łączy wiele, ale sprawy zawodowe często stawiają ich po różnych stronach barykady. Szczególne w ich pracy jest to, że procesy sądowe, w których biorą udział, dzieją się nie w życiu doczesnym, tylko pozagrobowym. Są oni uczestnikami Sądu Niebiańskiego, decydującego, gdzie skierować duszę człowieka po śmierci - do Raju czy do Piekła. W jednej ze spraw nieoczekiwanie pojawiają się osobiste interesy Andrieja: na ławę oskarżonych trafia człowiek, który oświadczył się jego żonie.

 

RCNK
26 kwietnia

 

PIERWSZY KONKURS
PIOSENKI ROSYJSKIEJ

dla studentów wyższych uczelni

 

UG
28 kwietnia, 18.00

 

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokazy filmów z polskimi napisami

 

28 kwietnia, piątek, godz. 18.00

KREWNIACY

rok produkcji: 1981
gatunek: tragikomedia
reżyseria: Nikita Michałkow
obsada: Nonna Mordiukowa, Swietłana Kriuczkowa, Jurij Bogatyriow
czas trwania: 91 min.

Film opowiada o skomplikowanych relacjach rodziny, w której główną rolę odgrywa matka i babcia - Maria Wasiliewna. Stara się ona pogodzić swoją córkę z lekkomyślnym zięciem, zatroszczyć się o wnuczkę, zwrócić byłego męża na dobrą drogę, okazać ciepło innym ludziom... Czy będzie jednak to takie proste? Dobre intencje wywołują jeszcze większą frustrację i niepokój, przynoszą uczucie "niepotrzebności". I tylko prawdziwe uczucia i wartości zwyciężą.

 

RCNK
1-30 kwietnia

WYSTAWY KSIĄŻKOWE
Z okazji 115. rocznicy urodzin pisarza
W. A. KAWIERINA
Z okazji 125. rocznicy urodzin poety
G. W. ADAMOWICZA
Z okazji 105. rocznicy urodzin pisarza
I. A. JEFREMOWA


RCNK

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.
Informacja o nie ujętych w programie imprezach będzie dostępna w RCNK i na stronie internetowej www.russcentrum.pl
Przepraszamy za ewentualne zmiany w programie imprez.