Program imprez

SIERPIEŃ 2017

Na wszystkie imprezy wstęp wolny

 

Data

Nazwa imprezy

Miejsce

29 lipca-9 sierpnia
29 lipca - 9 sierpnia 2017 r.

XX MIĘDZYNARODOWE PRELEKCJE
LITERACKO-EDUKACYJNE

wykłady, dyskusje, okrągłe stoły, wieczory twórcze, prezentacje nowych książek

Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne przez lata zyskały status twórczego forum literackiego. W spotkaniach biorą udział praktycy i teoretycy z różnych krajów. Tego typu spotkania literackie na wysokim poziomie dają uczestnikom możliwość omówienia zagadnień związanych ze stanem literatury rosyjskiej i rosyjskojęzycznej na współczesnym etapie, pozwalają na wymianę myśli, koncepcji i poglądów dotyczących procesu twórczego.

Międzynarodowe Prelekcje Literacko-Edukacyjne po raz pierwszy odbyły się w 1997 roku. Pomysł Prelekcji należy do Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, polskiej fundacji "Slavica Orientalis", profesora Franciszka Apanowicza i Związku Pisarzy Moskwy.
Prelekcje powstały jako platforma dla otwartej dyskusji i wymiany myśli dotyczących problematyki stanu kultury.
W ramach Prelekcji każdego roku odbywają się spotkania naukowe, konferencje, wieczory twórcze, okrągłe stoły, poświęcone historycznym wydarzeniom i ważnym datom w Rosji, koncerty, wystawy malarstwa. Tematami konferencji w różnych latach były: "Historia w zwierciadle: literatura i krytyka literacka", "Obraz kobiety w literaturze rosyjskiej", "Literatura w walce o duchowość i czystość języka rosyjskiego", itp. W 2016 roku tematem konferencji była "Literatura i jej interpretacja w kinie, teatrze i grafice książkowej".
Wieczory twórcze i wystawy dają okazję do dyskusji na różne tematy i dzielenia się ze środowiskiem twórczymi własnymi planami. W poprzednich latach w Prelekcjach uczestniczyli: Lew Annienski, Aleksander Archangielski, Albert Lichanow, Rene Guerra, Walentyn Oskocki, ze strony polskiej – Bazyli Białokozowicz, Wiktor Skrunda, Franciszek Apanowicz, Florian Nieuważny i in.
Geografia uczestników: Rosja, Polska, Białoruś, Ukraina, Dania, Norwegia, Estonia, Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Bułgaria, Czarnogóra, itp.
W 2017 roku tematem XX jubileuszowych Prelekcji będzie "Dialog kultur w literaturze i sztuce".
Impreza odbywa się w Gdańsku przy aktywnym udziale Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury.

 

RCNK
9 sierpnia

 

Wystawa prac

INA i ALEKSANDR KABANOW

 

Wystawa czynna: 9-31 sierpnia 2017 r.

INA i ALEKSANDR KABANOW
Urodzili się w rodzinach artystycznych Od dzieciństwa otaczała ich twórcza atmosfera.
Aleksander ukończył Moskiewską Szkołę Sztuki Przemysłowej (dawniej Stroganowka), Wydział Malarstwa Dekoracyjno-Monumentalnego. Ina - Wydział Sztuki Moskiewskiego Instytutu Technologicznego, specjalność - grafika wyrobów włókienniczych.
Aleksander po ukończeniu studiów wykonywał dzieła monumentalne (malarstwo, mozaika) w na terenie Rosji i w Europie.
Ina po studiach uczyła się w Szkole Sztuki Użytkowej, była kierownikiem Katedry Tkactwa Artystycznego, a następnie Wydziału "Sztuki Dekoracyjnej".
Od lat 90-tych zaczyna się ich aktywna działalność wystawiennicza. Biorą udział w Międzynarodowych sympozjach i warsztatach emalii (r. Kecskemét, Węgry).
Prace Aleksandra i Inny znajdują się w zbiorach Państwowego Muzeum Geologicznego im W. Wiernadskiego RAN (Moskwa), Muzeum Sztuki w Kałudze (Rosja), Muzeum Sztuki w r. Kaposvár (Węgry), Muzeum Krajoznawczym w Chmielnicki, Muzeum Sztuki w Czerniowce (Ukraina).
Za wykonanie wielu prac malarskich dla muzeum M. Kutuzowa na Słowacji w 2012 roku Aleksander Kabanow został odznaczony Orderem "Za wkład w kulturę" .
Aleksander Kabanow jest członkiem Międzynarodowej Fundacji Artystycznej i Związku Artystów Węgier. Ina Kabanowa jest członkiem Krajowego Związku Artystów Ukrainy i Unii Projektantów Ukrainy.

 

RCNK
11 sierpnia, 18.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

11 sierpnia, piątek, godz. 18.00

BRYLANTOWA RĘKA

rok produkcji: 1968
gatunek: komedia
reżyseria
: Leonid Gajdaj
obsada: Jurij Nikulin, Andriej Mironow, Anatolij Papanow
czas trwania: 100 min.

O FILMIE: W południowym miasteczku grasuje banda przemytników, na czele z Szefem i jego pomocnikiem Hrabią. Skromny radziecki urzędnik i wzorowy ojciec rodziny Siemion Gorbunkow udaje się w zagraniczny rejs. Statkiem płynie również Hrabia, który musi odebrać brylanty w jednym ze wschodnich miast i przewieźć je w zagipsowanej ręce. Jednak w wyniku nieporozumienia, zamiast podstawionego przemytnika na umówionym miejscu okazuje się niczego nie podejrzewający Siemion, którego ręka zostaje zagipsowana. To tu wszystko się zaczyna...
Od momentu wyjścia na ekrany, film pozostaje jednym z najbardziej lubianych i popularnych w historii kina radzieckiego. Porywający zestaw sztuczek, żartów, numerów muzycznych w wykonaniu wspaniałych aktorów komediowych niezmiennie zaraża śmiechem każdą publiczność.

 

RCNK
18 sierpnia, 18.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

18 sierpnia, piątek, godz. 18.00

DWIE KOBIETY

 

rok produkcji: 2014
gatunek: ekranizacja, melodramat
reżyseria: Wiera Głagolewa
obsada: Anna Astrachancewa, Ralph Fiennes, Aleksander Bałujew, Anna Lewanowa, Nikita Wołkow
czas trwania: 98 min.

O FILMIE: Film na motywach sztuki Iwana Turgieniewa "Miesiąc na wsi". Klasyka XIX wieku: gorące rosyjskie lato, bogaty dwór, dobry ziemianin, szlachetny przyjaciel rodziny, powiatowy lekarz, guwerner i dwie kobiety — piękność w kwiecie wieku, pragnąca miłości w obliczu przemijania, oraz jej 18-letnia wychowanka, panna na wydaniu bez posagu. Miłosne tęsknoty wypełniają dom i ogród, wywołując namiętność, zazdrość i rywalizację. Bohaterowie stoją u progu miłości, ale nikt nie odważy się zrobić pierwszego kroku.

Nagrody: Nagroda publiczności i Nagroda za najlepszą rolę męską (Aleksander Bałujew) na XXIII FF "Viva kino Rosji!"; Nagroda za najlepszą reżyserię, Nagroda za najlepszą muzykę (Siergiej Baniewicz), Nagroda za najlepszą rolę męską (Ralph Fiennes) i Nagroda za najlepszą rolę kobiecą (Anna Astrachancewa) na XXI Festiwalu "Literatura i film" w Gatczynie; Nagroda im. Yula Brynnera (Anna Lewanowa) na FF "Pacific Meridian" we Władywostoku; Grand prix i Nagroda Specjalna im. Michaiła Glinki za muzykę na VII KFF Aktorów-Reżyserów "Złoty Feniks"; Grand prix za najlepszy film i Nagroda za najlepsze zdjęcia (Ģints Bērziņš) na Festiwalu Kina i Teatru "Amurska jesień".

 

RCNK
25 sierpnia, 18.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

25 sierpnia, piątek, godz. 18.00

BIAŁE NOCE LISTONOSZA ALEKSIEJA TRIAPICYNA

 

rok produkcji: 2014
gatunek: dramat
reżyseria: Andriej Konczałowski
obsada: Aleksiej Triapicyn, Irina Jermołowa, Timur Bondarenko
czas trwania: 90 min.

O FILMIE: W wielu oddalonych od miast i dróg wioskach w Rosji ludzie żyją jakby poza granicami państwa, gdzie praktycznie są zdani tylko na siebie. Często jedynym przedstawicielem władz w takich miejscach staje się listonosz. To najważniejsze ogniwo łączące nielicznych mieszkańców głuchych wiosek z cywilizacją. W każdej wsi są swoje historie, swoje losy, swoje tradycje. Reżyser podjął próbę zrozumienia systemu wartości tych ludzi oraz nauczenia się od nich odpowiedzialności za własne czyny.

Nagrody: Nagroda "Srebrny lew" za najlepszą reżyserię oraz Nagroda Specjalna "Green drop" na 71. MFF w Wenecji; Nagroda John D. and  Catherine T. MacArthur Foundation w Federacji Rosyjskiej; Nagroda "Złoty orzeł" za najlepszy scenariusz; Nagroda Specjalna "za mistrzowskie połączenie realizmu z metafizyką i poetyckością z komentarzem społecznym" 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską".


RCNK

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.
Informacja o nie ujętych w programie imprezach będzie dostępna w RCNK i na stronie internetowej www.russcentrum.pl
Przepraszamy za ewentualne zmiany w programie imprez.