Spotkania

19 maja 2017 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się spotkanie w Klubie rodaków "Witamy", poświęcone obchodom Dnia Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury, świętym braciom Cyrylowi i Metodemu pod nazwą: "Chwała Wam, bracia, nauczyciele Słowian".

Zebrani z zainteresowaniem obejrzeli film o powstaniu słowiańskiego alfabetu i wzięli czynny udział w quizie poświęconym rosyjskiemu alfabetowi – cyrylicy, który używany jest w Rosji od ponad 700 lat. W konkursie znalazły się pytania dotyczące przekształceń i reform alfabetu, gdzie jedną z najważniejszych stała się reforma Piotra I, a także o ostatniej reformie 1918 roku, po której alfabet rosyjski przyjął współczesną formę.

W drugiej części spotkania odbył się koncert, zorganizowany przez członków Klubu rodaków. W wykonaniu naszych utalentowanych uczestników zabrzmiały popularne ludowe i współczesne piosenki, które zawsze wywołują oddźwięk w duszy rosyjskiego człowieka i nikogo nie pozostawiają obojętnym.

18 listopada w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rodaków "Witamy".

Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodzoną w Rosji i za granicą, 195. rocznicą urodzin wielkiego rosyjskiego pisarza, myśliciela, filozofa i pisarza Fiodora Dostojewskiego, i 150-leciem powieści "Zbrodnia i kara", która wciąż jest jedną z najbardziej poczytnych na świecie.

Na początku spotkania wystąpiła filolog, nauczyciel z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego Tatiana Kopac, która przedstawiła ciekawe fakty na temat biografii i twórczości Fiodora Dostojewskiego.

Podczas spotkania rodacy obejrzeli grafiki stworzone do dzieł Dostojewskiego, które są eksponowane w sali wystawowej RCNK i wzięli udział w quizie poświęconym powieści "Zbrodnia i kara".

19 sierpnia w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbyło się spotkanie z rodakami w klubie "Witamy" działającym przy RCNK. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 85. rocznicy urodzin radzieckiego i rosyjskiego kompozytora, Artysty Ludowego RSFSR, laureata Nagrody Państwowej ZSRR Mikaela Tariverdiyeva.

Na początku spotkania przedstawiono informację o życiu i twórczości M.L. Tariverdiyeva - kompozytora, który napisał muzykę do 132 filmów, z których najbardziej znane to "Ironia losu", "Siedemnaście mgnień wiosny".

W drugiej części spotkania wystąpił pianista i organista Andrej Bardin - laureat III Międzynarodowego Konkursu Organistów im. Mikaela Tariverdiyeva, zdobywca czterech nagród specjalnych: za najlepsze wykonanie utworów Tariverdiyeva, nagrody Petersburskiej Filharmonii im.D. Szostakowicza, nagrody "Wiara, Nadzieja, Miłość" i nagrody publiczności.

Podczas spotkania zabrzmiały dzieła organowe, popularne piosenki do ulubionych dla kilku pokoleń naszych rodaków filmów, które A.Bardin wykonywał wspólnie z uczestnikami spotkania.

24 maja w Klubie rodaków w RCNK odbyło się spotkanie z przewodniczącym Rady Koordynacyjnej Rodaków Rosyjskich w Polsce, przewodniczącym Stowarzyszenia Rodaków Rosyjskich "Mała Rosja" w Olsztynie, głównym redaktorem rosyjskojęzycznego miesięcznika "Sąsiedzi" Artiomem Bołogowem.

W Polsce istnieje około 15 zarejestrowanych stowarzyszeń rosyjskich rodaków w różnych formach: wspólnot, stowarzyszeń, klubów. Klub przy RCNK w Gdańsku ma ponad 60 stałych członków, ich liczba rośnie głównie ze względu na młodych ludzi, którzy aktywnie włączają się w różne działania kulturalne i edukacyjne.

A. Bołogow przedstawił działalność Rady, tryb i warunki rejestracji stowarzyszenia rodaków w Gdańsku. Uczestnicy spotkania - członkowie Klubu rodaków przy RCNK - z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji, zadawali pytania dotyczące organizacji, strony prawnej i finansowej. Jednogłośnie postanowiono zarejestrować Stowarzyszenie rodaków w Gdańsku.

19 stycznia w Klubie rodaków "Witamy" odbyło się pierwsze spotkanie w 2016 roku, zatytułowane "Szczęśliwego Nowego Roku!"

Noworoczne konkursy, zabawy, żarty i śmiech, były głównym tematem spotkania. W części rozrywkowej wieczoru członkowie klubu wzięli udział w noworocznym quizie, zwycięzca którego otrzymał "Koronę mądrości." Wszyscy członkowie klubu mieli okazję uczestniczyć w loterii "Co Dziadek Mróz w worku swoim przyniósł?", a były w nim ciekawe prezenty i przydatne rzeczy, nazwa których zaczynała się na literę "K".

Sześć lat w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku funkcjonuje Klub rodaków "Witamy". W tym czasie do stałych bywalców klubu dołączyło wiele nowych osób. Wszyscy dobrze się znają i czują w swoim towarzystwie, z chęcią prezentują swoje talenty - śpiewanie piosenek, twórczość poetycką. Dla nich Klub to spotkania w kręgu osób bliskich, z którymi można spędzić ulubione święta, spełnić się towarzysko i porozmawiać. Z dużą satysfakcją śpiewali ulubione piosenki filmowe i popularne piosenki estradowe nasi „weterani” Igor Dubicki, Galina Awdiejenko, Jolanta Bartoszewicz, Nella Rostowcewa i wielu innych, wykonania których bardzo przypadły do gustu wszystkim uczestnikom święta Nowego Roku.

 

 
Archiwum: 2012 :: 2013 :: 2014 :: 2015 ::